Záletník 42 aneb novinky ze světa cestování
5.2.2022

Záletník 42 aneb novinky ze světa cestování

Po dvou týdnech do světa opět vylétá náš glosář „Záletník“, který se i ve svém druhém letošním vydání zaměří na novinky ze světa cestování. Popravdě ani nelze jinak, protože také druhá polovina měsíce ledna byla na čerstvé zprávy týkající se změn v podmínkách pro příjezdy do mnoha zemí velice výživná! Od 1. února se mění platnost „EU Covid pasů“ a některé země si jejich validitu upravují ještě nad rámec doporučené evropské legislativy. Jedna z momentálně nejvyhledávanějších destinací, Mexiko, definitivně zrušila všechny podmínky pro příjezd. Snadnější bude opět cestování do Thajska, otevřít se plánují Filipíny. A dobré zprávy přichází i z domovského kontinentu – bez dodatečných testů budou moci očkovaní cestovatelé vyrazit na Britské ostrovy, do Itálie i do Švédska.

Změny platnosti očkovacích certifikátů

Od 1. února 2022 vejde v platnost omezení validity „EU COVID pasu“. Znamená to, že základní očkovací schéma bude platné maximálně 9 měsíců od absolvování poslední dávky. Aby byla validita vašeho „očkovacího certifikátu“ byla prodloužena, bude si nutné zajít pro „booster“.

Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, jednotlivé členské země přichází s vlastními úpravami. Vesměs se jedná o zkrácení platnosti základního očkovacího schématu. Pokud jste si tedy zatím nenechali aplikovat tzv. „posilující dávku“, bude při cestách do zahraničí nově nutné sledovat také dobu uplynulou od obdržení „poslední včelky proti C-viru“.

Aktuálně registrujeme zkrácení platnosti očkovacích certifikátů u těch zemí:

  • 🇩🇰 Dánsko – Platnost základního očkovacího schématu je pouze 5 měsíců. Více informací v našem průvodci „Koronavirus v Dánsku“.
  • 🇫🇷 Francie – Platnost základního očkovacího schématu je stanovena na 7 měsíců. Za účelem využívání služeb bude dále od 15. února zkrácena na pouhé 4 měsíce. Více informací v našem průvodci „Koronavirus ve Francii“.
  • 🇮🇹 Itálie – Platnost základního očkovacího schématu bude od 1. února 6 měsíců. Více informací v našem průvodci „Koronavirus v Itálii“.
  • 🇭🇺 Maďarsko – Platnost základního očkovacího schématu bude od 15. února 6 měsíců. Více informací v našem průvodci „Koronavirus v Maďarsku“.
  • 🇬🇷 Řecko – Platnost základního očkovacího schématu bude od 1. února 7 měsíců. Více informací v našem průvodci „Koronavirus v Řecku“.
  • 🇦🇹 Rakousko – Platnost základního očkovacího schématu bude 1. února 6 měsíců (týká se využívaní služeb alias „pravidla 2G“). Více informací v našem průvodci „Koronavirus v Rakousku“.

Cestování bez byrokracie (jako dřív)

Mexiko bylo po celou pandemickou dobu cestovatelskou jistotou z hlediska cestování za teplem. Neuzavřelo se ani v dobách nejtvrdších lockdownů a vždy uplatňovalo pouze mírné vstupní podmínky. Teď tento největší středoamerický stát zrušil také poslední byrokratickou záležitost při vstupu do země, a to povinný příjezdový formulář. Nově lze tedy cestovat do Mexika bez jakýchkoliv omezení či překážek, zkrátka do Mexika můžete cestovat jako dřív!

Kromě Mexika již dříve všechny vstupní požadavky zrušil také sousední Salvador. Uvidíme, kdo bude následovat. Jestli si máme na někoho vsadit, bude to určitě některá z dalších okolních zemí.

PS: Nezapomeňte si ovšem dát pozor na interní podmínky zemí, přes něž do své cílové destinace poletíte. Zejména routingy přes Spojené státy americké vám přidělají dost papírování navíc…

Švédsko a Itálie ruší povinný test před cestou do země

Na konci prosince zavedlo Švédsko povinnost předkládat negativní test před příjezdem do země pro všechny cestovatele. Po necelém měsíci tuto povinnost opět ruší! Dobrá zpráva pro všechny přijíždějící s dokladem o očkování nebo prodělání nemoci. Od 21. ledna 2022 si opět vystačíte s jedním z těchto dokladů. Alternativou samozřejmě zůstane i možnost vstoupit do země s negativním testem. Více informací v našem průvodci „Koronavirus ve Švédsku“.

Stejně jako v případě skandinávské země se podmínky změní také pro cesty do Itálie. S platností od 1. února 2022 již nebudou muset očkovaní a uzdravení cestovatelé předkládat sekundární „C-doklad“ v podobě negativního testu. Nezapomeňte ale na zkrácenou platnost očkovacího certifikátu, který lze pro cesty na Apeninský poloostrov a pro využívání tamějších služeb používat pouze 6 měsíců po dokončení základního schématu. Pokud jste již absolvovali posilující dávku, nemusí vás tato lhůta nikterak trápit… Více informací v našem průvodci „Koronavirus v Itálii“.

Příjemné zprávy přišly také z Velké Británie

O hodně příjemnější bude od 11. února 2022 také cestování na Britské ostrovy, a to do všech jejich částí – do Anglie, do Severního Irska, do Skotska i do Walesu. S platností od 11. února 2022 již nebudou muset cestovatelé s očkovacím certifikátem podstupovat tzv. „Day 2 test“. Nejenže tak ušetří několik desítek liber, ale také jim odpadnou starosti s rezervací a absolvováním kontrolního testu spojené. Kromě očkovacího certifikátu zůstane jedinou byrokratickou podmínkou povinnost vyplnit před cestou příjezdový formulář.

Radost by ze změn měli mít i cestovatelé bez vakcinace. Těm totiž bude nově odpuštěna 10denní karanténa, která jim de facto znemožňovala do Velké Británie cestovat na kratší výlety, a také tzv. „Day 8 test“. Suma sumárum pro ně bude platit následující trojkombinace: negativní PCR test před cestou + příjezdový formulář + „Day 2 test“ na ostrovech. Více informací v našem průvodci „Koronavirus ve Velké Británii“.

Otvíračky v jihovýchodní Asii

Thajsko znovuobnovuje program „Test & Go“

Doslova jako na houpačce je to s cestováním do Thajska. Už nám skoro nestačí prsty na rukou, abychom spočítali, kolikrát se pravidla pro vstup do země na poslední rok změnila. Každopádně velmi vítanou zprávou je znovuobnovení programu „Test & Go“ s platností od 1. února 2022. Tento program je nejjednodušší možností, jak cestovat do nejoblíbenější turistické destinace v jihovýchodní Asii. Oproti jeho dřívější verzi přibude jeden kontrolní PCR test navíc, ale to už je v celkovém martyriu, které je třeba za účelem cesty podstoupit, to nejmenší…Více informací v našem průvodci „Koronavirus v Thajsku“.

Filipíny se snad konečně otevřou turistům

Další uším cestovatelů lahodící zpráva přiletěla z Filipín. Tento ostrovní stát v jihovýchodní Asii plánuje své hranice otevřít téměř po dvou letech. Klíčové datum, které všechny jistě zajímá, bylo stanovena na 10. února 2022. Také Filipíny již otevření anoncovaly dříve, ale kvůli „omicronu“ to nevyšlo. Budeme proto držet palce, ať je to nyní již definitivní!

A jaké budou podmínky pro cestování na Filipíny? Základním předpokladem je očkování. Kromě něho pak bude potřeba také jeden negativní test před odletem. Pokud tyto podmínky splníte, pak už vás na místě nebudou čekat žádné komplikace. Více informací v našem průvodci „Koronavirus na Filipínách“.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)