Záletník 41 – speciál novinek ze světa cestování
11.1.2022

Záletník 41 – speciál novinek ze světa cestování

Také první letošní díl našeho občasného magazínu/glosáře „Záletník“ se bude věnovat nejnovějším změnám ve světě cestování. Prakticky totiž nemůžeme jinak. Podmínky ve světě se mění každým týdnem a sledovat alespoň ty, pro tuzemské cestovatele, nejrelevantnější je pořádná honička. V nejčerstvějším přehledu se snažíme zmapovat změny, které se udály na přelomu prosince a ledna, resp. na začátku nového kalendářního roku. Novinky ze světa letectví taktéž monitorujeme, ale sumarizovat je do ucelené formy je momentálně nad naše časové možnosti v redakci. Šuplíky se nám ale plní a slibujeme, že brzy Záletník bude zase z hlediska témat pestřejší rubrikou.  

Usnadnění cest na Britské ostrovy

Irsko

Vstupní podmínky do země zmírnilo od čtvrtka 6. ledna 2022 Irsko. To zrušilo povinnost předkládat před cestou negativní test pro očkované a uzdravené cestovatele. Oficiální zdůvodnění zní, že mutace omikron je již stejně rozšířená a nemá proto další smysl dbát na pokračující double-screening přijíždějících cestovatelů.

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Irsku“.

Velká Británie

Pozitivní zprávy přiletěly také z Velké Británie. Snazší jsou od pátku 7. ledna 2022 podmínky v případě cestování do Anglie a Walesu. Očkovaní cestovatelé nově nemusí předkládat negativní test před cestou ani nastupovat do samoizolace po příletu na ostrovy (ta byla doposud povinná do obdržení výsledku popříjezdového testu). Další zmírnění se týká právě kontrolního testování, neboť se cestovatelé nově mohou objednat také na levnější AG test. Aby to ale neměli o tolik levnější, mohou využít pouze nabídky soukromých poskytovatelů (nikoliv služeb Národní zdravotní služby NHS).

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus ve Velké Británii“.

Znovuotevření Izraele

Hurá! Izrael se v neděli 9. ledna znovu otevřel cestovatelům z vybraných zemí (zelená a oranžová kategorie – vč. ČR a SR). Podmínky jsou stále poměrně přísné -> doklad o očkování nebo uzdravení + PCR test před cestou + PCR po příletu na vlastní náklady (+karanténa do obdržení výsledku, max. 24 hodin). Tak doufejme, že vydrží otevřený co nejdéle a podmínky vstupu se budou pouze zmírňovat.

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Izraeli“.

Utažení opasků ve Skandinávii

Dánsko

Opačnou cestu než na Britských ostrovech volí ve Skandinávii. S platností od 27. prosince vyžaduje Dánsko po všech přijíždějících cestovatelích negativní test nehledě na doklad o očkování / prodělání nemoci.

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Dánsku“.

Finsko

Jen o den později, než země z Jutského poloostrova, zavedlo povinnost předkládat negativní test pro všechny přijíždějící cestovatele také Finsko. Finské podmínky jsou ale přísnější, kdy negativní test pouze doplňuje doklad o očkování / uzdravení jakožto sekundární ověření „bezinfekčnosti“.

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus ve Finsku“.

Švédsko

A do třetice všeho testovaného. Také Švédsko od 28. prosince vyžaduje po všech přijíždějících cestovatelích negativní test. Doklad o očkování nebo prodělání nemoci není polehčující okolností.

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus ve Švédsku“.

Klacky pod nohy hodilo cestovatelům Thajsko

Thajsko

Už to vypadalo, že opatření v Thajsku se pro cestovatele budou už jen zmírňovat. Program „Test & Go“ znamenající pouze jeden den karantény zlákal k plánům na výlet nejednoho cestovatele, který si chtěl tuto oblíbenou destinaci užít bez davů dalších návštěvníků. Jenže před vánočními svátky přiletěla z jihovýchodní Asie nemilá zpráva poukazující na pozastavení celého programu kvůli obavám ze šíření mutace omikron. Následně se přehoupl kalendářní rok a navzdory hlavní potenciální začínající hlavní sezoně thajské úřady pouze potvrdily pozastavení programu „Test & Go“ na neurčito.

Budeme-li chtít najít alespoň nějaké pozitivum, upřou se naše zraky na program „Sandbox“ – tedy aktuálně jedinou možnost, jak do Thajska cestovat bez nutnosti trávit několik dnů v karanténě. Ten byl kromě ostrova Phuket rozšířen také na další provincie – Krabi, Phang-Nga a Surat Thani (zde pouze ostrovy Ko Samui, Ko Pha-ngan a Ko Tao).

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Thajsku“.

Maroko prodloužilo zákaz cestování

Na zimní dovolenou v Maroku můžete pomalu zapomenout. Severoafrická monarchie již poněkolikáté prodloužila zákaz letů do země, který aktuálně platí do 31. ledna 2022.

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Maroku“.

Zpřísňuje se také jinde

Černá Hora

Stejnou cestu jako skandinávské země zvolila také Černá Hora. Ta obdobně přidává sekundární ověření. Od 3. ledna 2022 již do této balkánské země nelze cestovat pouze s negativním testem. Nově ho musíte podpořit také dokladem o prodělání nemoci nebo očkovacím certifikátem.

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Černé Hoře“.

Kypr

Doslova testovací karneval se momentálně pořádá na Kypru. Jedna testovací anabáze střídá druhou, a proto se ten, kdo poletí na tento středomořský ostrov v nejbližších dnech, může těšit hned na trojí „šimrání v nose“. Nehledě na očkovací certifikát vás čeká PCR před odletem, další PCR po příletu (na vlastní náklady) a navrch ještě kontrolní AG test po třech dnech na místě. Jó, „safety first“ po kypersku.

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus na Kypru“.

Kuba

Podmínky vstupu zpřísnila také Kuba. Po jejím znovuotevření platilo buď negativní test nebo očkovací certifikát. Nově (od 5. ledna 2022) je třeba předložit oba doklady zároveň.

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus na Kubě“.

Drobné úpravy podmínek v alpských zemích

Německo

V případě cest do Německa byla snížena hranice, od níž platí povinnost doložit svou „bezinfekčnost“ (test / očkování /uzdravení) na 6 let. Doposud byl limitní věk nastaven na 12 let. Prakticky to ale nic neřeší, neboť děti bez negativního testu musí zamířit do 5denní karantény…

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Německu“.

Rakousko

Obecně podmínky vstupu zpřísnilo Rakousko. Za plně očkovaného cestovatele jsou nyní považováni pouze přijíždějící po posilovací dávce vakcíny. Pokud jste booster zatím nedostali, bude třeba na lyžovačku cestovat taktéž s negativním PCR testem.

Více informací o vstupních opatřeních a aktuálních podmínkách na místě naleznete na naší stránce „Koronavirus v Rakousku“.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)