Záletník 15 aneb novinky ze světa letectví
21.3.2021

Záletník 15 aneb novinky ze světa letectví

Zase o něco reálnějších obrysů nabírá jednotná evropská legislativa pro cestování. Již toto léto by mohlo být cestování snadnější s novým digitálním zeleným certifikátem. Vlastní „COVID-pas“ představila i aerolinka Ryanair. A naši slovenští sousedé dostali od vlády předčasnou velikonoční koledu v podobě zákazu vycestování za země za rekreačním účelem. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl třetí březnový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Jsou tu nové COVID-pasy

Evropská komise ve středu představila projekt nových digitálních pasů, které by měly usnadnit cestování po Evropě. Oficiální název nového „COVID-pasu“ je digitální zelený certifikát. Ten může obsahovat tři rovnocenné informace: o očkování proti nemoci COVID-19, o výsledcích negativních testů (PCR i antigenní) a o přítomnosti protilátek v těle. Místopředsedkyně EK Věra Jourová k tomuto uvedla: „Naším hlavním cílem bylo připravit uživatelsky jednoduchý, nediskriminační a bezpečný nástroj, který plně zajistí ochranu dat.“ Vzhledem k zastupitelnosti jednotlivých kritérií by tak nemělo docházet k žádné diskriminaci cestovatelů. Digitální zelený certifikát bude dostupný v elektronické i papírové podobě, a bude také vybaven QR kódem. Aby jej turisté a cestovatelé mohli začít využívat již před začátkem letní sezony, je třeba jeho schválení členskými zeměmi a Evropským parlamentem.

Všechny členské státy by měly uznávat vakcinaci látkami schválenými Evropskou lékovou agenturou (EMA). V dikci jednotlivých členských zemí ale bude, zdali se rozhodnou uznávat i jiné vakcíny (např. dosud v EU neschválený Sputnik V). Kromě zemí sdružených v Evropské unii budou certifikát uznávat i Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko.

Záletník 15 aneb novinky ze světa letectví

Vlastní digitální pas má i Ryanair

Přestože Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) je ve fázi testování vlastního projektu  „IATA Travel Pass“ neboli mobilní aplikace, která by usnadnila cestování (psali jsme o ní v magazínu Záletník již dříve), Ryanair přišel s vlastním řešením. Využita bude současná mobilní aplikace aerolinky, přičemž do ní bude přidán tzv. „COVID-19 Travel Wallet“. Virtuální skříňka umožní cestovatelům během online check-inu nahrát do aplikace až na šest různých dokumentů jako jsou výsledky testů, doklady o očkování či další formuláře potřebné pro vstup do cílové destinace. Více detailů naleznete přímo na webu Ryanairu.

Zákaz vycestování ze Slovenska

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Zatímco čeští občané mají zakázáno vycestovat do 11 zemí světa (v čele s oblíbenou Tanzanii vč. ostrova Zanzibar), tak naši slovenští sousedé mají po „výletování“ úplně. Tamější kabinet schválil zákaz vycestování ze Slovenska za rekreačním účelem s platností od 20. března. Velmi přísné opatření bude platit po celý duben až do 28. dne čtvrtého měsíce v roce. O adekvátnosti celého nařízení si můžeme myslet své, zejména podíváme-li se na čísla zveřejněná Slovenskou asociací cestovních kanceláří. Ta odhadla, že od začátku roku do zahraničí vycestovalo na 30 000 Slováků a v souvislosti s pobytem v cizině bylo zaznamenáno 35 případů nákazy koronavirovou infekcí…

Samozřejmě ani slovenská opatření nejsou dokonalá. Zákaz vycestování za rekreací je součástí zákazu vycházení, který je platný každý den od 05:00 do 01:00 následujícího dne. Že by se tedy otevíralo cestovní okénko uprostřed noci?

Záletník – letem světem

Letectví

  • ✈️ Nová linka z Prahy do Varšavy. Po dlouhé době se objevila zpráva, které máme všichni tak rádi – oznámení o nové lince z Prahy. Nejnovější spojení aerolinky Ryanair bude směřovat do Varšavy. Létat se začne v červenci s frekvencí dvou letů týdně. Více podrobností se dočtete v našem článku.
  • ✈️ Volotea odložila start linky z Prahy do Cagliari. Z Prahy se na Sardinii v dubnu bohužel ještě létat nebude. Španělský dopravce posunul start linky do Cagliari až na druhou polovinu máje. První spojení je nově naplánováno na 20. května.
  • ✈️ Nové linky Ryanairu z Vídně. Irský dopravce přidá během letní sezony tři nové linky z Vídně. Ta nejzajímavější povede jistě na jeden z Baleárských ostrovů, a to na Menorcu. Další budou směřovat do rumunského města Suceava a do srbské Niše (pozor: neplést s francouzským Nice). Ryanair se na všech třech linkách vydává do přímého souboje s Wizz Airem, který na těchto linkách bude v létě létat taktéž. Uvidíme, „kdo z koho“.
  • ✈️ Volotea expanduje do Alžírska. Velkou expanzi do Alžírska plánuje španělský dopravce. V polovině září začne do této severoafrické země létat hned na osmi linkách. Z Bordeaux do Alžíru, z Lyonu do Sétifu a z Marseille hned do šestice destinací (Annaba, Béja’ïa, Constantine, Orán, Sétif a Tlemcen).
  • ✈️ Wizz Air pro změnu expanduje do Kazachstánu. Maďarská aerolinka navyšuje počet spojení s Kazachstánem. Doposud létala jen mezi Budapeští a Nursultanem. Od května se pak přidají linky z nové báze v Abú Dhabí. Ty budou tento emirát spojovat jak s metropolí země – Nursultanem, tak i městem Almaty ležícím na jihu země u hranic s Kyrgyzstánem.

Cestování

  • 🌍 Váháte, kam odletět na Velikonoce? Sepsali jsme pro vás unikátní článek s tipy na letenky, přehledem cestovních podmínek i omezení v cílové destinaci. Mrkněte se na něj a vyberte, kam to bude.
  • 🌍 Černá Hora umožní volný vstup očkovaným cestovatelům. Bezproblémové cestování a žádné testy se týkají i těch, kteří dokáží, že mají v krvi protilátky IgG. Podívejte se na více zemí, kam lze svobodně cestovat s očkováním či po prodělané nemoci COVID-19.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)