Saúdská Arábie

Vízum do Saúdské Arábie

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
0 lidí

Saúdská Arábie oficiálně otevřela své hranice cestovatelům z celého světa teprve 27. září 2019. Do té doby udělovala zahraničním návštěvníkům víza pouze za pracovním účelem či z náboženských důvodů (pouť do Mekky). V roce 2019 zavedla systém udělování turistických víz online. Nedlouho poté však přišla pandemie nemoci „COVID-19“ a země se opět uzavřela. O dva roky později došlo k jejímu opětovnému otevření: postupně byla zrušena kompletní byrokracie zavedená v souvislosti s pandemií a jedinou podmínkou vstupu tak zůstala obdržení turistického víza. Jak získat turistické vízum do Saúdské Arábie? Kolik stojí? Přesně na to se podíváme v tomto článku.

Kde získat turistické vízum do Saúdské Arábie?

Za účelem zisku turistického víza dnes nemusíte cestovat na Velvyslanectví Saúdské Arábie v České republice, vyřídíte si ho z pohodlí svého domova. Celý proces žádosti je online a vízum si zařídíte na stránce Visit Saudi (pozor na podobné fake weby).

Občané České republiky se řadí mezi „vyvolené“ a mohou o turistické vízum zažádat online. Od září 2022 je možné o turistické vízum žádat také po příletu do Saúdské Arábie (tzv. „on arrival“), nicméně stále vám raději doporučujeme zvolit první variantu.

Žádost o turistické vízum začíná na tomto vládním webu vaší registrací. V rámci dvojitého ověření vám přijde konfirmační e-mail. Následně v několika dalších krocích vyplníte všechny potřebné údaje: kromě vašich osobních údajů budete potřebovat do systému nahrát svou fotografii, uvést adresu prvního ubytování v Saúdské Arábii (stačí uvést adresu = není nutné dokládat konkrétní rezervaci) / místo vstupu do země vč. očekávaného data nebo např. plánovanou délku pobytu (není to nijak závazná informace). V dalších krocích svou žádost uhradíte a během několika desítek minut obdržíte na svůj e-mail potvrzení s elektronickým vízem. Tento dokument doporučujeme vytisknout a předložit na imigrační přepážce po příletu do Saúdské Arábie.

PS: Nezapomeňte, že váš cestovní pas by měl být platný ještě nejméně 6 měsíců od vstupu do Saúdské Arábie.

Kolik stojí turistické vízum?

Turistické vízum do Saúdské Arábie v rámci online žádosti (e-Visa) stojí 535 SAR (cca 3 500 Kč). Cena obsahuje navíc plné zdravotní pojištění platné po dobu vašeho pobytu na území Království.

Turistické vízum obdržené po příjezdu do Saúdské Arábie stojí 480 SAR (cca 3 200 Kč). Tato varianta nezahrnuje žádné cestovní pojištění. Hlavní nevýhodou pro někoho může být, že dopředu není zřejmé, jestli získáte vícevstupové vízum (roční platnost a max. doba pobytu v zemi 90 dnů) nebo jednovstupové vízum (doba pobytu max. 30 dnů).

Platbu e-víza je možné provést platebními kartami. Vízum on-arrival lze uhradit také v hotovosti saúdskoarabskými rijály.

Jak dlouho je turistické vízum validní?

Turistické vízum je platné 1 rok od jeho vydání. Je tzv. „multiple-entry“, což znamená, že během roku můžete do Saúdské Arábie cestovat několikrát. Celkový počet dnů strávených na jejím území během roku však nesmí přesáhnout 90 dnů.

Tranzitní vízum do Saúdské Arábie

S platností od 30. ledna 2023 je možné využít k návštěvě Saúdské Arábie také tranzitní víza. Saudia, národní letecký dopravce, spustila projekt „Your Ticket Your Visa“. Jedná se o spolupráci leteckých společností, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva vnitra, Ministerstva pro Hadždž a Umru a místních úřadů pro cestovní ruch. Nová služba pokryje všechna mezinárodní letiště na území Království a umožní cestovatelům na jeho území zůstat až 96 hodin. Tranzitní vízum je zdarma a jeho platnost je celkem tři měsíce od data vydání. 

Nová služba je zatím dostupná pouze pro zákazníky leteckých společnosti Saudia nebo Flynas, jejichž informace budou automaticky předány příslušným orgánům uvnitř Ministerstva zahraničních věcí (Národní vízová platforma). Jakmile bude žádost zpracována, dojde k jejímu automatickému schválení a zaslání potvrzení na e-mailovou adresu cestovatele.

Podrobní informace o nových tranzitních vízech shrnujeme v tomto speciálním článku.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 1. 2. 2023

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)