Portugalsko

Portugalsko

Itineráře
0 vzorů
Seznamka
0 lidí
Sezóna
květen–září
Víza
NE
Cenová hladina
Očkování
žádné povinné očkování

Portugalsko je velmi zajímavou destinací na jihozápadě Pyrenejského poloostova, omývané Atlantským oceánem. Těší se stále větší popularitě.

Nečekaně romantická destinace a koktejl dechberoucí přírody, zlatých pláží, malebných městeček a katedrál. Takové je Portugalsko!

Portugalsko zdobí barevné kachličky, uličky jsou úzké a křivolaké, červené víno omamné a surfování v destinacích Nazaré, Ericeira nebo Alentejo lepší, než kdekoliv jinde v Evropě. Historická centra měst kontrastují se slunečným pobřežím na jihu země a noční život v Portugalsku nikdy nespí. Pláže lemují okrové útesy vytvářející obloukové klenby a skryté jeskyně. Snad ještě krásnější než kontinentální Portugalsko jsou jeho ostrovy Madeira a Azory, přezdívané ostrovy věčného jara. V přilehlých vodách  plují obří velryby a nad hladinou můžete spatřit hřbetní ploutve delfínů. Ochutnejte místní víno, čerstvě ulovené ryby, mořské plody a sladký dezert pastel de nata. Nebudete litovat! Láká vás cestování do Portugalska?

Portugalsko – ZAJÍMAVOSTI

🌊 Lisabon – hlavní město Portugalska a jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Navštivte nejstarší lisabonskou čtvrť Alfama, vystoupejte na Belémskou věž, učte se o slavném mořeplavci Vasco da Gama, svezte se typickou žlutou tramvají úzkými uličkami a zaposlouchejte se do hudby v jednom z mnoha místních barů.

🌊 Porto – domovina sladkého portského vína s degustacemi zdarma a nádherné historické město zdobené barokními budovami

🌊 Univerzitní město Coimbra Universidade de Coimbra založená roku 1290 je jednou z nejstarších evropských univerzit a město jí přilehlé nabízí kromě úžasné studentské atmosféry také řadu památek, jako jsou katedrály Sé Velha a Sé Nova

🌊 Évora plná památek – s centrem města zapsaným na seznamu UNESCO, Évora dává na odiv architekturu z dob Římanů, palác Vasco de Gamy, desítky kostelů a klášterů i renesanční kašnu z věku zámořských objevů. Évora se nachází necelé dvě hodiny jízdy od Lisabonu, proto se nabízí pro jednodenní výlet z hlavního města.

🌊 Palác Pena a městečko Sintra – až pohádkové město plné hradů a paláců, kterým kraluje pestrobarevný palác Pena. Výlet do Sintry se nemůžete nechat ujít! Nachází se v blízkosti Lisabonu.

🌊 Fátima – významné křesťanské poutní místo se silnou atmosférou a komplexem kaplí zasvěcených Panně Marii

🌊 Óbidos – malebné městečko uvnitř hradních zdí plné bílých domků, kaváren, truhlíků s květinami a obchůdků se suvenýry. Máte rádi sladké? Ochutnejte místní třešňový likér podávaný v miniaturních panácích z čokolády.

Portugalsko

🌊 Přírodní rezervace Serra da Estrela – nejvyšší pohoří kontinentálního Portugalska nabízí krásné výhledy, procházky a výšlapy v letních měsících a lyžování v zimě

🌊 Slunečné pobřeží Algarve – region Algarve nabízí nejkrásnější pláže celého Portugalska, je ideální pro road trip i pro odpočinek na pláži a čtení si oblíbené knížky. Mezi nejoblíbenější pláže patří Praia do Pinhão, Praia da Dona Ana a Praia da Marinha, na pobřeží se ale nachází i množství secret pláží, kde můžete být úplně sami.

🌊 Lagos – resortní město v Algarve mnohými považované ze nejlepší z celého pobřeží, obklopené útesy strmě stoupajícími z azurového moře, nabízející vodní sporty, noční život a lahodné mořské plody k večeři

🌊 Jeskyně Benagil – přírodní katedrála omývaná vodami oceánu, vyhněte se davům turistů na organizovaných výletech a při východu slunce si pronajměte kajak nebo paddle board a doplujte do jeskyně sami, otevře se vám nesmírně fotogenické místo s paprsky slunce procházejícími skrz otvory ve stropě

🌊 Surfování v Ericeira – malá rybářská vesnička a zároveň snad nejlepší místo pro surfování z celé Evropy

🌊 Madeira – ostrov květin a věčného jara se zajímavými svátky a festivaly, horskou turistikou a delikátním červeným vínem

🌊 Azorské ostrovy – věčně zelené souostroví uprostřed Atlantského oceánu skrývající nejvyšší horu Portugalska, dechberoucí výhledy, náročné traily i krátké procházky, venkovskou náladu a adrenalinové potápění se žraloky

🌊 Pozorování velryb – výlety za pozorováním velryb a delfínů lze absolvovat jak z pevninského Portugalska, tak z Madeiry a Azorských ostrovů. Nejvyšší šanci spatřit vorvaně, plejtváka obrovského i přes sto kusů čítající hejno delfínů je právě na Azorských ostrovech.

Portugalsko

Víza a cestovní dokumenty

Portugalsko je členský stát EU a proto pro cestování do Portugalska nepotřebujete víza. Pro vstup a pobyt v Portugalsku vám stačí cestovní pas nebo občanský průkaz.

Portugalsko – POČASÍ

Počasí pevninského Portugalska je ovlivněno kontinentálním podnebím a vlivy Atlantského oceánu. Zimy jsou zde mírné a poměrně deštivé, léta zase velmi horká a suchá. Teploty jsou vyšší a počasí více slunečné v jižní části Portugalska, naopak severní region Porta zaznamenává vyšší úhrn srážek. Kdy cestovat do Portugalska? Výběr termínu záleží především na programu a aktivitách, které chcete v Portugalsku podniknout. Pro návštěvu památek a měst doporučujeme jarní a podzimní měsíce, kdy se teploty pohybují okolo příjemných 20 °C. Léto může být ve vnitrozemí až příliš horké pro sight-seeing, v tomto období je hlavní sezóna v pobřežním Algarve. O letních prázdninách zde očekávejte teplotu vzduchu až 29 °C a teplotu moře 21 °C – ideální ke koupání. Zimní měsíce jsou nízkou turistickou sezónou v celém Portugalsku, to ale přináší možnosti levného ubytování a dalších služeb.

Hlavní sezóna na Madeiře a Azorských ostrovech trvá od května do září s tím, že nejlepším obdobím pro pozorování velryb jsou jarní měsíce a pro potápění letní měsíce červenec a srpen. Výlety do přírody jsou krásné od jara do podzimu, příroda je rozkvetlá snad neustále. Při pobytu uprostřed Atlantiku počítejte s rychlými změnami počasí, silným větrem a vydatnými srážkami v průběhu celého roku. Vrcholky hor mohou být v zimních měsících zasněžené.

Doprava do Portugalska

Přímé lety z Prahy do Lisabonu provozují aerolinky ČSA a TAP Portugal. Letecká cesta do Portugalska trvá tři a půl hodiny. Ceny letenek se pohybují mezi 4 000 a 6 000 CZK, v akci mohou ceny letenek klesnout i pod 3 000 CZK. Nejlevnější letenky do Lisabonu koupíte s odletem z Vídně, a to s low-cost aerolinkami Ryanair nebo Wizz Air. U stejných dopravců zakoupíte také levné letenky z Vídně do Porta a Algarve. Na ostrov Madeira se dostanete přímým letem z Prahy se Smartwings a to za cenu přibližně 8 000 CZK. Levné letenky na Madeiru a Azorské ostrovy s krátkým přestupem v Lisabonu nabízí TAP Portugal.

Doprava po Portugalsku

Mezi jednotlivými městy a body zájmu v pevninském Portugalsku se lze pohybovat hned několika způsoby. Doporučujeme využít vlakovou nebo autobusovou dopravu, obě nabízí velmi čisté a moderní vozy a jízdenky za přijatelné ceny. Ve vlaku mohou cestující mladší 26 let uplatnit super slevu. Vlakové jízdenky rezervujte na stránkách Comboios de Portugal, autobusové jízdenky zakoupíte na autobusovém nádraží nebo na webových stránkách jednotlivých dopravců – těmi nejpopulárnějšími jsou Rede Expressos, EVA, Rodonorte a Transdev. Nejrychlejší dopravou mezi Lisabonem a Portem je letecká doprava s aerolinkou TAP Portugal, ceny letenek se pohybují okolo 2 000 CZK za zpáteční let. Ve městech velmi dobře funguje MHD, v Lisabonu se nezapomeňte svézt typickou žlutou tramvají!Portugalsko

Z pevninského Portugalska na Madeiru nebo Azorské ostrovy využijte letenek společností TAP Portugal, EasyJet a SATA. Pokud je vaší cílovou destinací jiný z Azorských ostrovů, než na který existuje přímé spojení z pevninského Portugalska, můžete si zakoupit letenku na ostrov, na který přímé spojení existuje a následně požádat o bezplatnou letenku na přípojný let. Stejná pravidla platí i pro opačný směr. Více o tomto programu naleznete na stránkách SATA, žádost o bezplatnou letenku naleznete zde. Na Madeiře a Azorech doporučujeme poznávat krásy ostrovů pronajatým autem – je to jednoznačně nejpohodlnější a nejspolehlivější způsob, jak toho vidět co nejvíc za co nejkratší dobu. Auto si rezervujte přes náš srovnávač autopůjčoven.

Měna a ceny

Portugalskou měnou je euro (EUR). Hotovost doporučujeme směnit ještě před odletem ve směnárně v ČR, kterou znáte. Dále můžete peníze směnit v Portugalsku v bance nebo si vybrat hotovost z bankomatu. Kurzy portugalských směnáren jsou obvykle nevýhodné. Platba kartou je možná téměř všude, s výjimkou malých obchůdků, tržišť a venkovských oblastí. Ceny jsou velmi podobné těm českým, v restauracích se očekává spropitné ve výši přibližně 10 % z útraty.

Kultura a jazyk

Portugalci jsou silně nábožensky založení, více než 80 % populace se hlásí k římskokatolické církvi. Jsou ale také velmi přátelským národem, který vás přivítá s otevřenou náručí. Extrémně populární mezi Portugalci je fotbal, a z kultury tradiční písně fado. Tyto melancholické písně můžete slyšet hrát na kytaru a zpívat snad v každém baru. Oficiálním jazykem v Portugalsku je portugalština, románský jazyk odvozený z latiny. Především mladí Portugalci a Portugalci v turistických oblastech rozumí a mluví anglicky, ve venkovských oblastech tomu tak být nemusí.

Bezpečnost

Bezpečností situace v Portugalsku je srovnatelná s jinými státy EU. V turistických oblastech hrozí kapsářství, doporučujeme neukládat důležité doklady a cennosti na jedno místo, rozmístit je do několika zavazadel nebo ještě lépe, pokud je to možné, uschovat je do hotelového trezoru. Vyvarujte se větším obnosům hotovosti. Zvláště v turistických oblastech noste batoh před sebou, kabelku zapínáním k sobě. Při cestě do Portugalska není povinné žádné očkování. Úroveň zdravotnictví v Portugalsku je na dobré úrovni.

Už se těšíte, až navštívíte Portugalsko? Dovolená v Portugalsku je vždy nezapomenutelná!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 26. 2. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)