Záletník 78 aneb novinky ze světa cestování a letectví
15.1.2023

Záletník 78 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 78! Dnes nás čeká pouze jedna cestovatelská aktualita z Hongkongu a více prostoru proto věnujeme zprávám z oblasti letectví. Praha přijde o jednu ze dvou linek do italského Bari. Naopak Karlovy Vary získají již třetí sezonní linku, povede do Bulharska. Wizz Air optimalizuje svou síť obsluhovaných destinací. Islandská aerolinka Play nadále expanduje na nové trasy. Korean Air nasadí Airbus A380 na jeho nejkratší trasu na světě a podíváme se také na úsměvný přešlap u protinožců. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Hongkong zrušil všechny kontrolní testy

Hongkong od 29. prosince 2022 výrazně usnadnil vstupní podmínky pro cestovatele. Ty sice na první pohled zůstávají stále přísné, když je potřeba předkládat očkovací certifikát a zároveň i test s negativním výsledkem + vyplňovat příjezdový formulář. Na druhou stranu definitivně odpadlo nepříjemné kontrolní testování na místě. Nově již není po přijíždějících cestovatelích vyžadováno podstoupení kontrolního PCR test ihned na letišti. A dále odpadla také povinnost podstupovat několikero kontrolních samotestů během prvních pěti dnů vašeho pobytu v zemi. Zrušeno bylo také povinné předkládání očkovacího certifikátu při vstupu na veřejná místa (stravovací, kulturní a zábavná zařízení).  Více informací o cestování do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Hongkongu“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Wizz Air končí na lince z Prahy do Bari

Zpráva, která české cestovatele příliš nepotěší, přišla z Itálie.  Maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air v polovině února zruší svou základnu v italském Bari (BRI). Škrty v letovém řádu letecké společnosti se v návaznosti na zrušení báze dotknou i pravidelné linky mezi Bari a Prahou, která byla doposud operována 2× týdně (středa/čtvrtek a neděle). Provoz na ní bude ukončen ve středu 15. února 2023. Na trase z Prahy do Bari tak od druhé poloviny února bude působit pouze Ryanair (tři rotace týdně – středa, pátek a sobota), pro nějž je odchod konkurenta drobnou výhrou. Dalšími rušená spojení z Bari dosud směřovala do Abú Dhabí (AUH), Benátek (VCE), londýnské letiště Gatwick (LGW), milánské letiště Linate (LIN), do Šarm aš-Šajchu (SSH), Tel Avivu (TLV), Turína (TRN) a Verony (VRN).

Karlovy Vary získaly třetí destinaci pro dovolenkáře

Z Karlových Varů (KLV) se v letošní letní sezoně bude kromě turecké Antalye (AYT) a řeckého Rhodosu (RHO) létat také do do bulharské Varny (VAR). Charterové spojení k Černému moři bude pro cestovatele vypravovat cestovní kancelář Alexandria ve spolupráci s tuzemským dopravcem Smartwings. První let z Karlových Varů do varny se uskuteční 18. června 2023 a létat se bude každou neděli. Charterový spoj bude provozován v zajímavém trojúhelníku a kromě západních Čech obslouží také východní Čechy.

Kdyby to bylo možné, tak už si brousíme zuby na vnitrostátní segment z Karlových Varů do Pardubic (PED). 😀 Na ten se ale samozřejmě mohou těšit všichni turisté z Pardubic v rámci své zpáteční cesty.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Wizz Air zavírá své základny v Bari, Bacau a Cardiffu

Optimalizace letového řádu maďarské aerolinky Wizz Air vede ke zrušení třech bází dopravce. Konci základny v italském městě Bari (BRI) jsme se věnovali již v kapitole výše v souvislosti se zastavením provozu na lince z tohoto italského města do Prahy. Další škrty se dotknou rumunského města Bacau (BCM) ležícího na severovýchodě země. Odtamtud přestanou být obsluhovány linky do Boloni (BLQ), na bruselské letiště Charleroi (CRL), do Říma na Fiumicino (FCO), do Liverpoolu (LPL) a do Turína (TRN). A třetí dotčená základna se nachází na Britských ostrovech v Cardiffu (CWL). Z Walesu již dopravce nebude nabízet sezonní letenky do Alicante (ALC), Fara (FAO), Heraklionu (HER), na Korfu (CFU), Lanzarote (ACE), do Larnaky (LCA), na Mallorcu (PMI) a Tenerife TFS).

Nové destinace Wizz Airu z Milána a Říma

Některá z  letadel, která zůstanou po uzavření bází v Bari, Bacau a Cardiffu volná, budou v budoucnu pravděpodobně relokována na římské letiště Fiumicino (FCO) a milánskou Malpensu (MXP). Na obou italských letištích plánuje dopravce navýšit počet bázovaných letadel, díky čemuž nabídne cestovatelům také lety do nových destinací. Nabídka letů z Říma bude rozšířena o Vilnius (VNO) – 2× týdně od 4. dubna, o německý Memmingen (FMM) – 2× týdně od 5. září, a Funchal na Madeiře (FNC) – 2× týdně od 6. září. Oproti cestovatelé z Milána budou moci nově na přímých linkách zamířit do Abú Dhabí (AUH) – 7× týdně od 24. července, a Madridu (MAD) – stejná frekvence i datum zahájení letů.

Pravidelná linka z Milána do Abú Dhabí se navíc stane nejdelším spojením, které tento nízkonákladový dopravce bude operovat. Vzdálenost mezi oběma městy činí 4 719 km a ve směru ze Spojených arabských emirátů do severní Itálie aerolinka počítá s dobou letu více než 7 hodin. Doposud bylo nejdelší linkou v síti dopravce spojení mezi Vídní a Abú Dhabí (4 244 km).

Play nabídne více linek do Dánska a začne létat také do Düsseldorfu a do východní Kanady

Mladá islandská aerolinka Play pokračuje v expanzi a přidává do svého rezervačního systému nové linky do Dánska. Nabídka letů z Reykjavíku do země ležící na Jutském poloostrově se rozroste hned o trojici destinací – Aalborg (AAL) – 2× týdně od 10. června, Aarhus (AAR) – 2× týdně od 12. června, a Billund (BLL) – také 2× týdně od 15. června. Další novinkou v nabídce nízkonákladového dopravce je německý Düsseldorf (DUS) – 3× týdně od 8. června.

V rezervačním systému aerolinky najdeme také její první destinaci v Kanadě! Ta je sice k nalezení pod označením „Toronto“, ale reálně bude dopravce z Keflavíku (KEF) létat na letiště ve městě Hamilton (YHM), která se nachází v širší aglomeraci kanadské metropole (cca 80 km od samotného jádra). Spojení bude spuštěno počínaje 22. červnem a dopravce počítá s jeho každodenním provozem (sedm rotací týdně).

Korean Air začne nasazovat Airbus A380 a jeho nejkratší trať na světě

Korejský národní dopravce Korean Air začne nasazovat leteckého obra, Airbus A380, na svou pravidelnou linku ze Soulu (ICN) do Tchaj-peje (TPE). Z rezervačního systému aerolinky je patrné, že tento typ letadla bude na danou trasu nasazován minimálně od 1. února do 25. března 2023. Doposud na pravidelné spojení mezi jihokorejským hlavním městem a metropolí Čínské republiky dopravce nasazoval Airbus A330. Větší stroj znamená navýšení kapacity pro cestovatele o 43 %.

Samotný let mezi Soulem a Tchaj-pejí trvá 2 hodiny a 15 minut, během nichž letoun s cestující překoná vzdálenost 1 460 km. Doposud byla nejkratší linkou obsluhovanou tímto typem letadla ta z Bangkoku (BKK) do Hongkongu (HKG), kterou v rámci tzv. „páté svobody“ obsluhovala letecká společnost Emirates (samozřejmě se jednalo o trasu Dubaj – Bangkok – Hongkong) a měřila 1 688 km.

Jetstar podnikl vánoční let odnikud nikam

Krásný přešlap se povedl australské nízkonákladové aerolince Jetstar. Ta v úterý 27. prosince 2022 na pravidelnou linku (JQ35) z Melbourne (MEL) do Denpasaru (DPS) výjimečně nasadila Boeing 787-800 namísto standardního Airbusu A321 za účelem navýšení přepravní kapacity během vánočních prázdnin. Jaksi o tom ale zapomněla zpravit regulátora leteckého provozu v Indonésii. Vnitřní chyba v komunikaci dopravce a indonéské protistrany tak znamenala, že cestující tentýž den na populární ostrov Bali nedoletěli. Letadlo nejprve nabralo několikahodinové zpoždění a když už bylo pouhých cca 35 minut letu od cílové destinace, tak nezískalo potřebná povolení a bylo nuceno se vrátit zpátky do Melbourne. Cestující tak ve vzduchu strávili téměř 8 hodin, aby vlastně nikam nedoletěli…

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)