Island

Island

Sezóna
červen–září
Víza
NE
Cenová hladina
Očkování
žádné povinné očkování

Islandu se přezdívá Země ohně a ledu a to pro unikátní kombinaci aktivních sopek, horkých pramenů a křišťálových ledovců.

Bouřlivé vodopády, gejzíry, fjordy, lávová jezírka a majestátní hory zapůsobí na všechny milovníky drsné severské krajiny. Island je evropský ostrov omývaný vodami Severního ledového a Atlantského oceánu, vulkanicky aktivní. Díky velmi nízké hustotě zalidnění (nejnižší v EU!) se můžete místní přírodou kochat téměř nerušeni. Hlavním a největším městem Islandu je Reykjavík. V Reykjavíku naleznete několik muzeí, galerií a ukázek sofistikované architektury, hlavním „tahákem“ Islandu je ale bezesporu severská krajina a její fotografování, pozorování velryb, termální lázně a v zimních měsících také pozorování polární záře.

Island – ZAJÍMAVOSTI

👉 Ledovcová laguna Jökulsárlón – nádherná laguna s křišťálově čistou vodou, která odnáší ledovcové kry do vod přilehlého oceánu. Úchvatně fotogenické místo, kde s trochou štěstí můžete zahlédnout i tuleně plovoucí mezi krami.

👉 Ledovec Vatnajökull – největší islandský ledovec nabízející mnoho adrenalinových aktivit jako horolezecké túry a návštěvy ledovcových jeskyní. Nezapomeňte, že na ledovec samotný se může vstupovat pouze s místním průvodcem!

👉 Geysir – Geysir dal název všem gejzírům světa a zároveň patří k jedněm z těch nejvyšších. Aktivita Geysiru je ale dnes velmi nepravidelná, závisí na sopečné aktivitě oblasti a v případě klidu Geysir spí. Nedaleko Geysiru se ale nachází gejzír Stokkur, který každých 5 minut chrlí vodu do výšky více než 20 metrů.

👉 Vodopád Seljalandsfoss – 60 m vysoký vodopád s nádhernou okolní krajinou, pod vodopádem se můžete i projít. Doporučujeme nepromokavé oblečení!

👉 Vodopád Skógafoss – tento vodopád je opravdu masivní a majestátní. Sen každého fotografa! Nezapomeňte si stativ a foťte s dlouhou expozicí.

👉 Vodopád Gullfoss – majestátní vodopád pouhých 90 minut od Reykjavíku

👉 Černá pláž a Dyrhólaey – mys Dyrhólaey na samém jihu Islandu proslavily Games of Thrones, v jeho okolí se nachází úchvatná krajina a mnoho bodů zájmu. Navštivte nedaleký maják, pláž Reynisfjara s černým pískem nebo trosky letadla Douglas DC-3 Dakota na pláži Sólheimasandur.

Island

👉 Sopečná oblast Námafjall Hverir – vulkanicky aktivní oblast připomínající měsíční krajinu, plná fumarol chrlících kouř, bublajících bahenních jezírek, kráterů a ztuhlé lávy.

👉 Duhové hory Landmannalaugar – hory hrající různými barvami díky minerálům, které za sebou sopečná aktivita zanechala. V Duhových horách se nachází velké množství treků, ale i krátkých procházek.

👉 Kirkjufell (463 m) – velmi fotogenická a snad nejoblíbenější hora na celém Islandu, můžete jí vidět i na úvodní fotce této stránky. Pohled na ni je ale zajímavější, než pohled dolů z ní.

👉 Západní fjordy – odlehlá a méně navštěvovaná část Islandu s nádhernými fjordy, vodopády a romantickými vesničkami. A minimem turistů!

👉 Pozorování velryb – jedna z nejoblíbenějších aktivit na Islandu. Snad nejlepším místem pro whale-watching je Húsavík na severu Islandu, vybraní operátoři ale provozují takové výlety i z Reykjavíku a dalších přístavů.

👉 Modrá laguna – slavné geotermální lázně obklopené sopečnou krajinou nabízející zasloužený relax. Levnější a intimnější variantou jsou přírodní horké koupele rozeseté po celém Islandu.

👉 Reykjavík – hlavní město s množstvím útulných hospůdek a kaváren, muzey, klasickými i moderními galeriemi a velmi minimalistickou architekturou, kterou dokonale prezentuje kostel Hallgrímskirkja.

👉 Pozorování polární záře – polární záři je možné spatřit od září do dubna, pro intenzivnější podívanou doporučujeme listopad až únor. Přírodní úkaz aurora borealis můžete vidět i z Reykjavíku, lepší je ale vzdálit se světlu měst.

Island

TIP ❗ Máte na návštěvu Islandu jen velmi omezený čas a přesto byste chtěli vidět co nejvíce přírodních krás? Doporučujeme navštívit GOLDEN CIRCLE – zlatý okruh Islandu. Tato trasa obsahuje tři velké přírodní atrakce: Þingvellir NP, vodopád Gullfoss a Geysir, a dále několik méně známých bodů zájmu mezi nimi. Celá trasa je dlouhá 230 km a i se zastávkami ji lze stihnout na necelý den. Jedná se o super ochutnávku toho, co Island nabízí. Upozorňujeme ale, že jsou tato místa velmi oblíbená a často plná turistů.

Víza a cestovní dokumenty

Pro cestování na Island nepotřebujete víza. Pro vstup a pobyt na Islandu vám stačí cestovní pas nebo občanský průkaz.

Island – POČASÍ

Island, anglicky Iceland, má díky své poloze blízko polárního kruhu chladné oceánské klima. Na jihu ostrova je počasí mírnější díky teplému Golfskému proudu. Island je nechvalně proslulý vysokou proměnlivostí počasí, kdy během jediného dne může sněžit, pršet, svítit slunce i být mlha. Víte, kdy cestovat na Island? Při výběru termínu návštěvy Islandu zvažte nejen průměrné teploty daného období, ale i délku dne a noci. V zimních měsících jsou dny dlouhé jen 4 hodiny, to nabízí ideální podmínky pro pozorování polární záře. Naopak v létě se dny prodlužují až na 20 hodin a průměrné denní teploty se pohybují okolo 10 °C s nejvyššími denními teplotami až 20 °C, proto jsou letní měsíce od června do srpna hlavní turistickou sezónou. Měsíce květen, září a říjen se označují jako vedlejší turistická sezóna, kdy je počasí lehce chladnější a turistů je méně.

Doprava na Island

V sezóně od dubna do října nabízí ČSA přímé lety z Prahy do Reykjavíku, a to za ceny od 6 000 CZK. Levnější letenky koupíte u low-cost aerolinky Wizz Air, která v akci nabízí letenky z Vídně a Wroclawi již od 900 CZK pro členy Wizz Discount Clubu a od 1 300 CZK pro ostatní cestující a z Katowic dokonce již od 800 CZK pro členy klubu a od 1 200 CZK pro ostatní cestující.

Doprava po Islandu

Poznávat krásy Islandu pronajatým autem je nejpohodlnějším a dle našeho názoru nejlepším způsobem, jak si užít svou islandskou dovolenou na maximum. Pouze s autem si budete svůj čas moci přizpůsobit vašim přáním a touhám a dostanete se i na místa vzdálená. Pronájem auta na Islandu ale může být poměrně drahou záležitostí, cena za týdenní pronájem začíná od 9 000 CZK za malé auto a od 13 000 CZK za terénní auto 4×4. Chcete ušetřit? Rezervujte si auto přes náš srovnávač autopůjčoven. Pokud plánujete navštívit i odlehlá místa a horské oblasti, určitě si pronajměte terénní auto 4×4. Nepodceňujte islandské podnebné podmínky, zvlášť pokud cestujete mimo období letní sezóny, a pravidelně sledujte předpověď počasí a uzavírky silnic pro silné deště, námrazu nebo sněhové závěje. Doporučujeme stáhnout si mobilní aplikaci maps.me, která i v offline režimu nabízí mapu destinace Island. Mapa lze získat také na každé čerpací stanici a info centru.

Island

Mezi další možnosti, jak se po Islandu pohybovat, patří letecká doprava. Letenky hledejte u aerolinek IcelandAir a Eagle Air, ceny letenek se drží až překvapivě nízko. Naopak autobusová přeprava je velmi drahá a my ji proto nedoporučujeme. Organizované autobusové tours nabízí například Discover Iceland, Gray Line nebo Trex. Pro dobrodruhy je tu možnost stopování – Island se obecně považuje za extrémně bezpečnou zemi a řidiči jsou obvykle ochotní stopařům pomáhat. Na druhou stranu, frekvence projíždějících aut je mimo Reykjavík, zvlášť pak mimo silnici 1, velmi nízká a v krajních případech nemusíte i několik hodin potkat jediné auto.

Měna a ceny na Islandu

Islandskou měnou je Islandská koruna (ISK). Platba kartou je na Islandu velice rozšířená a tak není nutné s sebou mít finanční hotovost. Ceny atrakcí, ubytování, občerstvení v restauracích a především ceny alkoholu se na Islandu drží velmi vysoko (až 2x výše než v ČR). Cesta na Island se může velmi prodražit! Ušetřit můžete stravováním se v rychlém občerstvení nebo nákupem v supermarketu, spaním ve stanu a cestováním mimo hlavní turistickou sezónu.

Kultura a jazyk

Islanďané jsou potomky norských Vikingů a Keltů a jejich rysy se do vzhledu i charakteru dnešních Islanďanů stále promítají. Islanďanů je ale velice málo – Island je státem s nejnižší hustotou zalidnění v celé Evropě. Úředním jazykem je islandština – severogermánský jazyk podobný ostatním skandinávským jazykům. Islanďané umí velice dobře anglicky, na své dovolené na Islandu nebudete mít problém se dorozumět. Jako vyjádření respektu k islandské kultuře vám přesto doporučujeme se několik základních islandských slovíček naučit.

Bezpečnost

Kriminalita na Islandu je jedna z nejnižších na světě, stejně tak zdravotní rizika jsou velice nízká a kvalita zdravotnických služeb je na špičkové úrovni. Největším bezpečnostním rizikem na Islandu jsou klimatické podmínky a přírodní živly, konkrétně nízké teploty, silné sněžení, přívalové deště, vítr, extrémně chladná voda a vysoké vlny. Počasí je velmi proměnlivé a nelze dopředu 100% předpovídat. Do oblastí vzdálených od Reykjavíku se proto doporučuje cestovat pouze v terénním autě 4×4 a ideálně v počtu alespoň dvou aut, dále se satelitním telefonem (pokrytí mobilní sítí je mimo Reykjavíjk velmi omezené), lékárničkou a sněhovými řetězy. Užívejte si krásy islandské přírody s respektem!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 26. 3. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)