Egypt

Egypt

Sezóna
říjen–duben
Víza
25 USD
Cenová hladina
Očkování
žádné povinné očkování

Egypt je populární dovolenkovou destinací nabízející koupání, slunečníky a all-inclusive alkohol. Když se ale na Egypt podíváte zblízka, objevíte mnohem víc!

Egypt toho skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Egypt je rájem šnorchlování a potápění s neuvěřitelně pestrými korály a sasankami pod hladinou Rudého moře. Podvodní svět je plný delfínů, karet obrovských i rybiček jak z Hledá se Nemo. Tak ponořte hlavu pod hladinu… Na souši padněte na kolena před dědictvím staroegyptské civilizace a kochejte se pohledem na pyramidy v Gíze – jeden ze sedmi divů světa. Nechte se omámit kouzlem orientu, povečeřte s beduíny a sledujte siluety velbloudů při západu slunce. Ochutnejte datle, fíky a omamnou vodní dýmku!

Egypt – ZAJÍMAVOSTI

🐚 Pyramidy v Gíze – jediný dochovaný z původních sedmi divů světa, nejvýznamnější je Choepsova pyramida

🐚 Velká sfinga – symbol starověkého Egypta a největší socha vytesaná z jediného kusu kamene na světě, dlouhá 74 metrů a zahalená tajemstvím o jejím vzniku

🐚Údolí králů – posvátné pohřebiště faraonů a dalších významných osobností starověkého Egypta, včetně hrobky slavného Tutanchamona. Stěny i hrobky zdobí hieroglyfy a malby, panuje zde úchvatná atmosféra.

🐚Chrámy Abú Simbel – naprosto impozantní stavby, větší chrám patřil faraonovi Ramsesovi II. a menší jeho manželce Nefertari

🐚Káhira – hlavní město přezdívané Matka měst nacházející se na rozhraní tří kontinentů – prolínají se tu kultury Evropy a Blízkého východu s těmi africkými. Za návštěvu stojí mešity, jako mešita Al-Azhar nebo mešita Mohamed-Ali, a také muzea a galerie.

🐚Luxor – největší turistické centrum Egypta z vrcholného období faraonské civilizace. Nezapomeňte navštívit Muzeum Luxor, kde jsou vystaveny mimo jiné exponáty z Tutanchamonovy hrobky. Luxor patří na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Egypt

🐚Chrámový komplex v Karnaku – největší chrámový komplex celého Egypta s plochou přibližně 2 000 akrů a s nejstaršími částmi pocházejícími z doby před 2 000 lety

🐚Alexandrie – velmi moderní město s jedním z nejdůležitějších egyptských přístavů, spoustou památek a muzeí

🐚Sahara – největší poušť světa. Výlet do pouště je nezapomenutelným zážitkem a dobrodružstvím. Můžete se projet na velbloudech nebo zažít adrenalinovou jízdu v jeepu nebo na čtyřkolce, pro kulturní zpestření navštivte beduíny a pozorujte západ slunce nad písečnými dunami.

🐚Plavba po Nilu – nevšední zážitek na jeden den nebo celá týdenní dovolená v Egyptě s ubytováním na parníku, plavba vás provede atrakcemi a památkami staroegyptské civilizace, zajímavá alternativa k dovolené v hotelu

🐚Jezero Nasser – jedna z největších vodních přehrad na světě nabízející úchvatné fotogenické scenérie

🐚Shaab Sataya a delfíni – útes v blízkosti Marsa Alam proslavený velkým množstvím delfínů, které můžete pozorovat z lodi nebo s nimi šnorchlovat

🐚Potápění v Rudém moři – Egypt z jiného úhlu pohledu. Nakolik jsou egyptské pouště vyprahlé a prázdné, o tolik barevnější je život pod hladinou. Šnorchlujte na útesu v blízkosti hotelu nebo okuste hloubkové potápění na celodenním výletě. Pro zkušené potápěče se organizují i vícedenní potápěčská safari, která vás zavedou na méně navštěvovaná místa s téměř nedotčenými korály, želvami a delfíny.

Egypt

Víza a cestovní dokumenty

Pro vstup na Sinajský poloostrov a pobyt v resortech Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab či Taba do 14 dní nepotřebujete víza. Pro vstup do ostatních částí Egypta je nutné vízum, a to buď příletové – vyřízené po příletu na letišti v Egyptě, nebo online. V obou případech podléhá jednovstupové 30denní turistické vízum poplatku 25 USD a vícevstupové 6měsíční turistické vízum poplatku 60 USD. Pro velké fronty na letištích si doporučujeme vyřídit vízum online. Upozorňujeme, že pokud budete bezvízově ubytovaní v jednom ze sinajských resortů, ale podniknete výlet například do Káhiry, vízum budete potřebovat. Více o vízové povinnosti do Egypta naleznete na stránkách Ministerstva zahraničí ČR. Pro cestování do Egypta dále potřebujete cestovní pas platný alespoň šest měsíců od příletu, cestovní itinerář a potvrzení o rezervaci ubytování.

Egypt – POČASÍ

V Egyptě panuje velmi suché a horké pouštní klima. Rozeznávají se tu tři roční období – mírná zima trvající od listopadu do března, dále první léto trvající do července a druhé léto panující po zbytek roku. Rozdílem mezi dvěma léty jsou odlišné teploty a směr větru.

Egyptská zima je hlavní turistickou sezónou, a to pro příjemné teploty okolo 25 °C s teplotou Rudého moře 23 °C. Naopak nejnižší turistickou sezónou je druhé léto, kdy převedším v oblasti Horního Egypta stoupají teploty až k 40 °C a i v nočních hodinách se drží nad 20 °C. Toto období je vhodné na koupání v moři a potápění, návštěva památek ve vnitrozemí by ale mohla být pro vysoké teploty nesnesitelná. Období prvního léta je vedlejší turistickou sezónou s menším množstvím turistů a levnějším ubytováním. Pro toto období je typický suchý, horký vítr chamsín přinášející jemný pouštní písek, který může především turistům vyššího věku způsobovat dýchací obtíže. Nejmírnější klima naleznete v deltě Nilu, kde jsou teploty celoročně příjemné.

Doprava do Egypta

Letenky z Prahy do Egypta nabízí letecké společnosti Smartwings a Air Cairo za cenu 7 000–⁠9 000 CZK, v akci mohou ceny spadnout až k 5 000 CZK. Pokud budete mít štěstí, můžete najít letenky i za 2 000 CZK a to z Berlína s low-cost aerolinkou EasyJet. Cesta do Egypta trvá 4 až 5 hodin.

Doprava v Egyptě

Mezi jednotlivými body zájmu v Egyptě se můžete dopravovat letecky, autobusově i vlakově. Letecké spojení zajišťuje aerolinka Egyptair, která létá z Káhiry do Alexandrie, Asuánu, Hurghady, Luxoru a dalších destinací. Ceny letenek se pohybují okolo 2 000 CZK za zpáteční letenku. Letecká doprava je v Egyptě nejrychlejší způsob cestování. Egypt můžete poznávat také díky Autobusové a vlakové dopravě, které jsou levnější. Navíc především vlaky jsou velmi čisté, klimatizované a pohodlné, proto tyto způsoby dopravy doporučujeme. Jízdenky není možné koupit online, kupte si je na nádraží několik dní před cestou. V den cesty mohou být všechny jízdenky již vyprodané.

Egypt

Půjčení auta v Egyptě doporučit nemůžeme, a to pro velmi nepřehlednou dopravní situaci a agresivní jízdu ostatních řidičů. Ve městech doporučujeme využít služeb taxi. Taxi v Egyptě je velmi levné, nástupní taxa činí přibližně 5 EGP a jeden kilometr jízdy stojí přibližně 2,50 EGP.

Měna a ceny v Egyptě

Egyptskou měnou je Egyptská libra (EGP). Hotovost si můžete směnit v bance nebo ve směnárně, a to eura nebo americké dolary. Hotovost si také můžete vybrat z bankomatu, které najdete ve velkých městech nebo turistických resortech. Platba kartou je možná v hotelích a obchodních centrech, v menších obchodech platit kartou nelze. Egypt je velmi levný, ceny jsou přibližně o polovinu nižší, než v ČR. Levná dovolená v Egyptě není žádný problém. Velmi běžné je smlouvání, především na tržištích. Od turistů se očekává spropitné bakšiš, a to jak v hotelovém ubytování, tak na turistických atrakcích, a toto spropitné může být často až vymáháno.

Kultura a jazyk

Egypťané jsou k turistům obvykle velmi otevření. Mají rádi hudbu a tanec a rádi slaví. Mnoho Egypťanů se ale nachází v chudobě a tak často turisty využívají, a to navyšováním cen, prodejem padělků a případně i krádeží. Při nákupu suvenýrů rozlišujte mezi lacinými padělky a originálními řemeslnými výrobky, jako je ručně zdobený papyrus nebo látka assiut prošívaná stříbrnou nití. Oficiálním jazykem v Egyptě je arabština. Egypťané často znají alespoň základy angličtiny a francouzštiny, ve vybraných turistických letoviscích se můžete setkat s němčinou a dokonce i s češtinou.

Bezpečnost v Egyptě

Egypt v nedávných letech utrpěl několik nepokojů a teroristických útoků, a to především v oblasti Sinajského poloostrova a Káhiře. Všechny nepokoje se ale odehrály daleko od turistických letovisek, které jsou přísně střežené a tudíž bezpečné. V současné době se ani výlet do Káhiry nepovažuje za bezpečností riziko. Ve velkých městech a u turistických atrakcí se můžete setkat s kapsáři. Ženám se doporučuje nosit kabelku zapínáním k sobě, ideálně před sebou, v davu lidí si ji raději přidržovat. Muži by neměli nosit peněženku v zadní kapse kalhot, batoh je bezpečnější nosit před sebou. Ženy by měly cestovat pouze v doprovodu mužů. Je důležité respektovat islámskou kulturu a vhodně se oblékat, odhalená ramena a kolena mimo turistické resorty jsou nevhodné.

Ze zdravotních rizik je nutné zmínit faraonovu pomstu neboli trávící potíže způsobené konzumací egyptského jídla a vody. Jako prevence je nutné pít pouze balenou vodu, vyhýbat se ledu v nápojích, vodu z kohoutku nepoužívat ani na omytí ovoce nebo čištění zubů. Na léčbu trávících potíží v Egyptě doporučujeme egyptské léky Anitnal, Drotazide a Diax. Tyto léky jsou účinnější, než evropská léčiva, a jsou k dispozici ve všech lékárnách.

Zajímá vás více na téma dovolená Egypt? Napište nám do diskuze!

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 24. 3. 2021

Akce

Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)