O této nabídce
Naposledy aktualizováno 4. 9. 2017
V poslední době jsme publikovali řadu příspěvků o letenkách do Číny či o letenkách, které mají jeden nebo více přestupů v Číně. V diskusi pod příspěvky se začaly objevovat dotazy, jestli jsou potřeba tranzitní víza nebo jestli jde tranzitovat bez víz. Sice jsme nedávno v Číně párkrát přestupovali, aby to nebyl článek jen o našich zkušenostech, kontaktovali jsme čínskou ambasádu a situaci prověřili. Jak to tedy s těmi vízy je?
Jedu pouze do Číny
Pokud jedete pouze do Číny, potřebujete turistická víza, která pořídíte na čínské ambasádě v Praze. Budete potřebovat tyto dokumenty. Pokud z toho něco nebudete mít, na ambasádě vám to nevezmou a budete tam muset znovu, nepodceňte přípravu.
Kolik to stojí?
- Jednovstupové za 60 EUR
- Dvouvstupové za 60 EUR
- Neomezené půlroční za 60 EUR
- Neomezené roční za 90 EUR
To je jednoduché a jasné, teď se podíváme na situaci, kdy budete v Číně přestupovat a poletíte dál, tam je to trochu složitější.
V Číně přestupuji na další let
Přiletíte do Číny (např. do Pekingu), přestoupíte na další let do třetí země, pohoda, nemusíte nic řešit. Přestupovat v Číně můžete i mezi více letišti jen přestup musíte stihnout do 24 hodin. Pokud bude přestup v Číně delší než 24 hodin, potřebujete turistické nebo tranzitní vízum.
Příklady letenek
Vízum nepotřebuji, doba pobytu v Číně je kratší než 24 hodin. Pokud stihnu do 24 hodin opustit Čínu, můžu cestovat letecky i třeba vlakem po celé Číně bez potřeby víza.
POZOR! 24 hodinový tranzit nelze využít na letištích Guangzhou (CAN), Urumqi (URC), Fuzhou (FOC), Mudanjiang (MDG), Shenzhen (SZX) a Yanji (YNJ). A je jedno, jestli tam přiletíte vnitrostátním nebo mezinárodním letem. Pokud na jednom z výše uvedených letišť přestupujete, potřebujete turistické vízum.
Vízum potřebuji, v Číně budu déle než 24 hodin, a proto potřebuji dvouvstupové turistické vízum (na cestu tam i zpět). Nestačí mi ani 72 hodinové tranzitní vízum (viz níže), protože během této doby kvůli vnitrostátnímu letu navštívím více provincií.
Delší tranzit
V poslední době některé čínské provincie povolily bezvízový režim pro tranzitující cestující (tj. možnost opustit letiště bez víza a podívat se do centra). Jsou to Guangzhou, Chengdu, Chongqing, Shenyang, Dailan, Xian, Guilin, Qingdao, Wuhan, Kunming, Xiamen, Wuhan, Changsha a Harbin.
Opustit letiště můžete zdarma na 72 hodin a musíte mít navazující letenku do třetí země. Nemůžete ale během těch 72 hodin cestovat do jiného města.
Příklad: Přiletím z Prahy do Pekingu, omrknu Zakázané město a Velkou čínskou zeď a za 2 dny letím třeba s Air Asia do Malajsie. Lety nemusí být na jedné letence, důležité je to, abyste ukázali úředníkovi po příletu letenku do třetí země s odletem do těch 72 hodin.
Aby výjimek nebylo málo, máme tady ještě jeden super tranzit.
Super tranzit
Super tranzit se týká těchto třech měst: Šanghaj, Hangzhou, Nanjing. V těchto městech (a obecně v provincii Šanghaj, Zhejiang a Jiangsu, kde se tyto města nachází), platí 144h bezvízový tranzitní pobyt s možností cestovat mezi těmito městy.
EDIT: Od konce kalendářního roku 2017 můžete o zmíněné 144 hodinové tranzitní vízum žádat i v Pekingu (Capital International Airport a West Railway Station), v Tianjinu (Tianjin Binhai International Airport a Tianjin International Cruise Home Port) a provincii Hebei (Shijiazhuang Zhengding International Airport a Qinhuangdao Port)
Příklad: Přiletím z Prahy do Šanghaje přímým letem a budu pokračovat za 4 dny z Hangzhou do Kota Kinabalu do Malajsie. Víza nepotřebuji a využiji tranzitní pobyt. Nesmím (!) ale mít mezitím přestup např. v Pekingu a letět to Praha => Peking => Šanghaj, potom bych potřeboval klasické tranzitní či turistické vízum.
Zkrátka abych mohl využít delší tranzit nebo super tranzit, musí to být první příletové letiště v Číně.
Máte nějaký další tip? Podělte se o něj v komentářích.
Upozornění! Ač jsme všechny informace pořádně prověřili telefonicky na ambasádě a imigračních odděleních jednotlivých letišť, informace jsou podávané bez záruky.