Víza do Číny
14.5.2017

Víza do Číny

O této nabídce

Naposledy aktualizováno 4. 9. 2017

V poslední době jsme publikovali řadu příspěvků o letenkách do Číny či o letenkách, které mají jeden nebo více přestupů v Číně. V diskusi pod příspěvky se začaly objevovat dotazy, jestli jsou potřeba tranzitní víza nebo jestli jde tranzitovat bez víz. Sice jsme nedávno v Číně párkrát přestupovali, aby to nebyl článek jen o našich zkušenostech, kontaktovali jsme čínskou ambasádu a situaci prověřili. Jak to tedy s těmi vízy je?

Jedu pouze do Číny

Pokud jedete pouze do Číny, potřebujete turistická víza, která pořídíte na čínské ambasádě v Praze. Budete potřebovat tyto dokumenty. Pokud z toho něco nebudete mít, na ambasádě vám to nevezmou a budete tam muset znovu, nepodceňte přípravu.

Kolik to stojí?

  • Jednovstupové za 60 EUR
  • Dvouvstupové za 60 EUR
  • Neomezené půlroční za 60 EUR
  • Neomezené roční za 90 EUR

To je jednoduché a jasné, teď se podíváme na situaci, kdy budete v Číně přestupovat a poletíte dál, tam je to trochu složitější.

V Číně přestupuji na další let

Přiletíte do Číny (např. do Pekingu), přestoupíte na další let do třetí země, pohoda, nemusíte nic řešit. Přestupovat v Číně můžete i mezi více letišti jen přestup musíte stihnout do 24 hodin. Pokud bude přestup v Číně delší než 24 hodin, potřebujete turistické nebo tranzitní vízum.

Příklady letenek

Vízum nepotřebuji, doba pobytu v Číně je kratší než 24 hodin. Pokud stihnu do 24 hodin opustit Čínu, můžu cestovat letecky i třeba vlakem po celé Číně bez potřeby víza.

Víza do Číny

 

 

 

 

 

 

POZOR! 24 hodinový tranzit nelze využít na letištích Guangzhou (CAN), Urumqi (URC), Fuzhou (FOC), Mudanjiang (MDG), Shenzhen (SZX) a Yanji (YNJ). A je jedno, jestli tam přiletíte vnitrostátním nebo mezinárodním letem. Pokud na jednom z výše uvedených letišť přestupujete, potřebujete turistické vízum.

Vízum potřebuji, v Číně budu déle než 24 hodin, a proto potřebuji dvouvstupové turistické vízum (na cestu tam i zpět). Nestačí mi ani 72 hodinové tranzitní vízum (viz níže), protože během této doby kvůli vnitrostátnímu letu navštívím více provincií.

Víza do Číny

Delší tranzit

V poslední době některé čínské provincie povolily bezvízový režim pro tranzitující cestující (tj. možnost opustit letiště bez víza a podívat se do centra). Jsou to Guangzhou, Chengdu, Chongqing, Shenyang, Dailan, Xian, Guilin, Qingdao, Wuhan, Kunming, Xiamen, Wuhan, Changsha a Harbin.

Opustit letiště můžete zdarma na 72 hodin a musíte mít navazující letenku do třetí země. Nemůžete ale během těch 72 hodin cestovat do jiného města.

Příklad: Přiletím z Prahy do Pekingu, omrknu Zakázané město a Velkou čínskou zeď a za 2 dny letím třeba s Air Asia do Malajsie. Lety nemusí být na jedné letence, důležité je to, abyste ukázali úředníkovi po příletu letenku do třetí země s odletem do těch 72 hodin.

Aby výjimek nebylo málo, máme tady ještě jeden super tranzit.

Super tranzit

Super tranzit se týká těchto třech měst: Šanghaj, Hangzhou, Nanjing. V těchto městech (a obecně v provincii Šanghaj, Zhejiang a Jiangsu, kde se tyto města nachází), platí 144h bezvízový tranzitní pobyt s možností cestovat mezi těmito městy.

EDIT: Od konce kalendářního roku 2017 můžete o zmíněné 144 hodinové tranzitní vízum žádat i v Pekingu (Capital International Airport a West Railway Station), v Tianjinu (Tianjin Binhai International Airport a Tianjin International Cruise Home Port) a provincii Hebei (Shijiazhuang Zhengding International Airport a Qinhuangdao Port)

Příklad: Přiletím z Prahy do Šanghaje přímým letem a budu pokračovat za 4 dny z Hangzhou do Kota Kinabalu do Malajsie. Víza nepotřebuji a využiji tranzitní pobyt. Nesmím (!) ale mít mezitím přestup např. v Pekingu a letět to Praha => Peking => Šanghaj, potom bych potřeboval klasické tranzitní či turistické vízum.

Zkrátka abych mohl využít delší tranzit nebo super tranzit, musí to být první příletové letiště v Číně.

Máte nějaký další tip? Podělte se o něj v komentářích.

Upozornění! Ač jsme všechny informace pořádně prověřili telefonicky na ambasádě a imigračních odděleních jednotlivých letišť, informace jsou podávané bez záruky.


Subscribe
Upozornit na
guest
92 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)