Záletník 60 aneb novinky ze světa cestování a letectví
28.8.2022

Záletník 60 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Dnešní díl, s pořadovým číslem 60, vám naservíruje pětici změn v pravidlech cestování do vybraných zemích napříč kontinenty a neopomene ani nejzajímavější aktuality ze světa letectví – pestré změny v nabídce destinací u Wizz Airu nebo plány na navýšení počtu linek u Turkish Airlines. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Uplynulý týden nebyl výjimkou a my tradičně měli oči na stopkách. Novinek ze světa přiletělo vcelku dost a my zaregistrovali celkem pětici změn ve vstupních pravidlech do vybraných napříč kontinenty. Začněme od turisticky pravděpodobně nejatraktivnějších zemí.

Chile od 1. září 2022 částečně zpřísňuje podmínky vstupu do země. Od začátku září budou mít všichni přijíždějící cestovatelé opět povinnost prokázat se dokladem bezinfekčnosti. Za tímto účelem lze využít očkovací certifikát nebo negativní PCR test (ne starší 48 hodin). Na druhou stranu končí povinnost vyplňovat před cestou registrační formulář. Další pozitivní zprávou je, že očkovaní cestovatelé již nebudou muset složitě žádat o tzv. „Mobility Pass“, který je opravňoval ke vstupům do stravovacích a jiných hromadných zařízeních (vč. vnitrostátní letecké dopravy). Nově stačí ukázat certifikát ze své domovské země a doklad totožnosti. Více informací o opatření v této latinskoamerické zemi naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Chile“.

Singapur od 29. srpna 2022 vezme na milost neočkované cestovatele, kterým od tohoto data odpadá povinnost nastupovat po příletu do země do 7denní karantény. Alternativou k očkovacímu certifikátu za účelem vstupu do země také negativní test. V závěru srpna odpadá také povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve vnitřních prostorách. Více informací o vstupních podmínkách a opatřeních v jihoasijské destinace naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Singapuru“.

Všechny vstupní podmínky zrušily Kajmanské ostrovy. V případě cesty na toto karibské souostroví již není nutné předkládat očkovací certifikát ani vyplňovat příjezdovou registraci. Neočkovaným cestovatelům odpadá povinnost nastupovat do karantény. Téměř všechny vstupní podmínky zrušilo také středoafrické Burundi. V jeho případě zůstaly v platnosti dvě povinnosti: obstarat si turistické vízum a podstoupit kontrolní test po příletu do Bujumbury. Má to ale jeden háček, jelikož tento kontrolní test vyjde na 100 USD. Více informací o podmínkách cestování do těchto destinací naleznete tradičně v průvodcích níže.

A poslední dnešní novinky hlásí Bermudské ostrovy. V případě cesty na toto souostroví již nově není povinné disponovat očkovacím certifikátem. Všichni cestovatelé musí předložit „pouze“ negativní test (očkovaným stačí AG ne starší 2 dnů nebo PCR ne starší 4 dnů, zatímco na neočkované cestovatele se vztahuje validita obou druhů testů pouze 48 hodin – lehce úsměvné pravidlo) a registraci za 40 USD.

Novinky ze světa letectví

Wizz Air podlehl tlaku veřejnosti a opět ruší linku z Abú Dhabí do Moskvy

Na začátku druhého srpnového týdne zařadila dceřiná aerolinka Wizz Airu se sídlem v Abú Dhabí poměrně nečekaně do svého letového řádu obnovenou linku z Abú Dhabí do Moskvy na letiště Vnukovo. Reagovala tak na velkou poptávku po letech mezi russkou metropolí a Spojenými arabskými emiráty (např. Emirates i Flydubai dokonce výrazně navýšily počty letů mezi Dubají a Moskvou). Kontroverzní krok letecké společnosti vzbudil takřka záhy vlnu nevole na sociálních sítích, kde se například začal hojně šířit #BoycottWizzAir a cestovatelé vyzývali k nevyužívání služeb maďarské aerolinky. Situaci neuklidnilo ani oznámení o nabídce dalších letenek zdarma pro ukrajinské uprchlíky…

…nakonec letecká společnost situaci přehodnotila a rozhodla se staronovou linku ze svého rezervačního systému opět stáhnout. Její reputace sice lehce utrpěla (ale to v případě přístupu orbánovského Maďarska ke spoustě celoevropských témat nikoho nepřekvapí), nicméně tento chabý pokus o maximalizaci zůstane pravděpodobně brzy zapomenut.

Wizz Air chystá masivní expanzi do Saúdské Arábie

Maďarský dopravce ve čtvrtek oznámil své plány na velkou expanzi do Saúdské Arábie. Během následujícího roku plánuje zahájit provoz na celkem 23 linkách z Evropy do třech velkých měst v zemi. Na pobřeží Rudého moře to bude Džidda, ve středu Saúdského království hlavní město Rijád a na východě země u břehů Perského zálivu město Dammám. Konkrétní rozpis všech nových linek i data zahájení provozu  na nich najdete shrnuté v tomto článku.

České cestovatele potěší i nové linky z Vídně, odkud si zaletíte do Džiddy, Rijádu i Dammámu za dosud nevídané ceny. Podívejte se na náš tip na levné letenky do Saúdské Arábie.

Turkish Airlines plánují létat do 14 nových destinací

Nelení ani Turkish Airlines a v minulém týdnu oznámily plány na expanzi do čtrnácti nových destinací v Evropě, Asii, Africe i Severní Americe.

Na starém kontinentu by turecký národní dopravce svou nabídku rád rozšířil o francouzské Nantes, španělskou La Coruňu, Palermo na Sicílii a polský Krakov. V Asii chtějí „Turci“ nově létat saúdskoarabského města Abhá, Lenkoranu v Ázerbájdžánu, ruské Machačkaly, Atyrau v Kazachstánu a Sialkotu v Pákistánu. V Africe svou síť plánují rozšířit o egyptský Asuán, Hargeisu v Somálsku a Portu Súdán (kde jinde než v Súdánu). Nabídka severoamerických destinací by se měla rozrůst o Denver a Detroit.

Nové linky zatím nejsou v rezervačním systému dopravce nahrány. Není tak přesně zřejmé, kdy na nových spojeních zahájí provoz ani kolik budou stát letenky.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)