Záletník 57 aneb novinky ze světa cestování a letectví
7.8.2022

Záletník 57 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Je tu neděle a s ní další vydání našeho pravidelně nepravidelného magazínu Záletník. Dnešní díl, s pořadovým číslem 57, vyletěl do světa opět po týdnu a přináší vám celkem devět cestovatelských novinek. Tradičně neopomene ani to nejzajímavější ze světa letectví – např. prodloužení spojení mezi Prahou a tureckým letoviskem Antalya nebo nové ekologické tarify Lufthansy. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Francie konečně zrušila vstupní opatření – doma i v zámoří

Francie byla dlouho poslední evropskou zemí, která stále držela v platnosti povinnost prezentovat na vstupu do země některý z certifikátů bezinfekčnosti. V minulém týdnu ale konečně došlo ke změně podmínek cestování do země a i Francie je nyní z pohledu turistů „zelená“. Aktuálně tak cestuje po celém kontinentu bez jakékoliv „COVID byrokracie“.

Společně se změnou podmínek v pevninské Francii, došlo k uvolnění pravidel pro cestování také v jejích zámořských departmentech. Namátkou vybíráme ty nejzajímavější z turistického hlediska – karibské ostrovy Guadeloupe a Martinik, ostrov Réunion ležící ve vodách Indického oceánu v sousedství Mauriciu či Madagaskaru, nebo Novou Kaledonii v Oceánii.

Další země ruší „COVID podmínky vstupu“

Velmi příjemné zprávy týkající se rušení všech vstupních podmínek ale nedorazily pouze z Francie. Povinnost předkládat negativní test před cestou byla zrušena také ve středoafrické Rwandě a stejně tak i v Súdánu (kde doposud kromě neg, testu uznávali i očkovací certifikát). A kromě Afriky se uvolňovalo i v jihovýchodní Asii, kde je nyní kromě Vietnamu možné bez restrikcí cestovat také do Malajsie.

Další změny ve vstupních podmínkách napříč světem

V minulém díle magazínu Záletník jsem zmiňovali výrazné rozvolňování v regionu Oceánie. Tam byste ještě před několika týdny nalezly hned několik souostroví, na něž bylo cestování na turistickým účelem zcela zakázané. Na začátku srpna povolily příjezdy turistů Tonga a Samoa a následovalo je souostroví Kiribati! V jeho případě byla rovněž zrušeny povinnosti předkládat před cestou negativní test a taktéž nastupovat po příletu do karantény.

Změny ve vstupních podmínkách hlásí i Myanmar! V jeho případě byla zkrácena validita negativního testu předkládaného před cestou ze 72 na 48 hodin. Na druhou stranu očkovaní cestovatelů nově mohou kromě PCR testu doložit svou bezinfekčnost také AG testem.

Novinky ze světa letectví

Z Prahy do turecké Antalye se bude létat celoročně

Letecká společnost Sun Express prodlužuje pravidelnou linku z Prahy do turecké Antalye, na níž bude létat i během zimních měsíců. Čeští cestovatelé si tak na Tureckou riviéru budou moci zaletět celoročně. Spojení mezi Prahou a Antalyí je v zimním letovém řádu rozvrženo na nedělní podvečer – odlet z Turecka bude v 15:55 a zpáteční rotace bude z Prahy vypravována v 17:55. Lety budou standardně operovány Boeingem 738-800 s kapacitou 189 míst.

Ceny zpátečních letenek zatím nevychází vůbec zle a pořídíte je za ceny kolem 4 tisíc Kč.

Lufthansa zavádí „ekologické tarify“

Skupina Lufthansa Group, do níž kromě mateřské společnosti spadají například také Austrian Airlines, Brussels Airlines či Swiss International Air Lines, začne jako první letecká skupina nabízet ekologické tarify. Tzv. „Green Fare“ slibuje uhlíkově neutrální cestování, kdy ve své ceně zahrnuje kompenzaci za vypouštění emisí oxidu uhličitého. 

Pilotní projekt bude testován ve Skandinávii a konkrétně se týká letů z Dánska, Norska a Švédska. V rezervačním systému Lufthansy tak kromě tradičních tarifů „Light“, „Classic“ a „Flex“ naleznete také „Green“. Letenky v tomto novém tarifu jsou dostupné pro cestující v ekonomické i obchodní třídě.

Záletník 57 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Wizz Air opět rozšiřuje nabídku linek

Před týdnem jsme vás informovali o nové lince z hlavního varšavského letiště (WAW) do Funchalu na Madeiře. To ale není z novinek Wizz Airu ve Varšavě vše – v zimní sezoně 2022/2023 přidá dopravce z hlavního polského města další čtyři linky. Od poloviny prosince se bude létat do španělské Valencie, italských Benátek a také jordánského přístavu Aqaba. V závěru března se potom počítá s otevřením nové linky do Bilbao v Baskicku.

Záletník 57 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Novinky z blízkých polských letišť

Ještě chvilku zůstaneme v Polsku. Pro změnu se ale zaměříme na rezervační systém aerolinky Ryanair. S okamžitou platností z něho byla odstraněna linka Wroclaw – Lisabon. Létat se od září nebude ani z Katowic do Boloni. V případě této linky však dojde k pouhému přesměrování, když irský dopravce začne namísto letitě ve městě (BLQ) využívat vzdálenější letecký přístav u města Forli (FRL). Právě z Forli je to blíže k pobřeží Jadranu i do San Marina.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)