S LOTem z Prahy do Dominikány
20.12.2021

S LOTem z Prahy do Dominikány

S LOTem z Prahy do Dominikány

Venku začal padat první sníh, do toho klasickej vánoční blázinec. V televizi lítaly zprávy o covidu, že ho snad z té televize chytím. A to jsem očkovaný. Nejvyšší čas zmizet někam do tepla a před Vánoci si odpočinout. Nálada nebyla na žádný dobrodružství typu putování po Panamě či Austrálií, ale něco jednoduššího. Zkrátka teplo, dobrý jídlo a pití a sem tam nějakej vejletík.

Byť mých 99 % cest je individuálních, tentokrát padla volba na celý zájezd od Čedoku – do Dominikány. Zpáteční letenka z Prahy s ubytkem v 5*hotelu s all inclusive vycházela na necelých 26 000 Kč. Když jsem se podíval na Booking a na pár dalších ubytovacích portálů, samotný hotel na náš termín stál 35 000 Kč. Není čas ztrácet čas, v pondělí letíme!

Pondělí, 6. prosince 2021, Praha – Punta Cana v business class

Trochu jsem se bál pondělní ranní špičky a na letiště jsem vyrazil s rezervou. Tentokrát to ale bylo zbytečné. Sílící, už ani nevím kolikátá, vlna covidu s tím udělala své, lidé zůstali na home officech a silnice tak zely prázdnotou. S ostatními kolegy jsem se potkal před check-inem, kde se táhl několikrát zahnutý had cestovatelů, dychtících po palubenkách do tepla. Z toho bylo nad slunce jasné, že tenhle let bude plný až po střechu.

S LOTem z Prahy do Dominikány
Zamotaný had na check-inu, který dává tušení, že bude plno

Tentokrát nás naštěstí nečeká dvanáct hodin v kostelních lavicích Smartwings s deseti mezipřistáními, ale hezky pěkně přímý let z Prahy. Je to tak, jsme v 21. století a už i s cestovkou můžete letět pohodlně.

Mimochodem, původně to pro Čedok měl přes celou zimní sezónu lítat Luke Air starším Airbusem A330. Jenže covid s Luke Airem udělal své, odletěli jednu rotaci a Čedok je musel vyměnit za LOT. A nutno dodat, že si cestovatelé polepšili o parník. LOT totiž má ve flotile z dálkových letadel jen nové Dreamlinery 787-8 a o 6 metrů delší 787-9. Z dřívějška víme, že LOT je poměrně příjemná aerolinka i v economy, a proto jsme se tentokrát rozhodli vyzkoušet vyšší cestovní třídy. Tam totiž na charterových letech servis často bývá oproti pravidelným linkám trochu osekaný.

Z Prahy jsme měli možnost otestovat business class. Pokud to letíte v obou směrech, počítejte s příplatkem necelých 30 000 Kč. To je celkem solidní cena za to, že se můžete v klidu vyspat a probudíte se v Karibiku anebo cestou zpět až v Praze. Ještě líp to zní, když si řeknete, že za 55 000 Kč dostanete týden ve fakt pěkném hotelu včetně letenek v businessu.

Pro Premium Eco i pro Business byla vyhrazena samostatná přepážka, takže frontu necháváme rychle za sebou, dostáváme palubenky a check-in agentka nám připomíná, že můžeme využít i salonek. Celkem mě překvapilo, že Premium check-in můžou využít i zlatí členové ze Star Alliance.

Na palubě nás vítají letušky pouze slovy – welcome drink bohužel není. Letušky mají cekem dost práce s businessu chtivých eco cestujícících, kteří na tajňačku zkouší, jestli by neprošlo sezení v Businessu místo v Economy (když je tam místo, proč si tam nesednout, že?). Letuška je ale rychle pakuje do zadní části letadla. Economy je plné až po střechu, stejně tak Premium Economy. Business pak skoro ze 60 %. Evidentně to Čedok trefil a po cestování do exotiky i ve vyšších cestovních třídách už konečně existuje i v Čechách poptávka.

Na sedačce na nás čeká deka s menším polštářkem a také klasická kosmetická taštička. Ale jo, na ten denní let to stačí, kdyby byl polštář větší, spinkalo by se určitě líp. Po hodině a půl začíná servis – na výběr je ze dvou teplých jídel, které se podávají na porcelánu. Musím říct, že Poláci vaří dobře. Byl tam cítit takový ten polský šmrnc (salát s hořčicí) a chuťově to bylo zajímavé. Jako dezert se podával cheese cake nebo variace sýrů. Jediná věc, která kazila zajímavý catering, jakékoliv pití jste dostali do plastového kelímku. To je v Eco a Premium Eco ještě v poho, ale v businessu bych čekal sklo – přeci jen víno či pivo ve skle je úplně jiný zážitek z cestování.

A pak se šlo spát. Sedačky má LOT celkem pohodlné a tak jsem po dobrém jídle na dvě hoďky usnul.

S LOTem z Prahy do Dominikány
Business class sedačky, sedí se tu 2-2-2.

S LOTem z Prahy do Dominikány

Hele fakt dobrej oběd!

S LOTem z Prahy do Dominikány
Dortík mňam, ale kávička do plastu.
S LOTem z Prahy do Dominikány
Ustláno a rozloženo, jdeme chrnět.

Po šesti hodinách letu ale byl hlad. Letušky ochotně rozdávají ještě variaci sýrů, která zbyla z předchozího servisu. Necelé dvě hoďky před přistáním jede ještě druhý servis, tentokrát bez výběru, ale opět musím LOT pochválit, bylo to ňam.

S LOTem z Prahy do Dominikány
Sváča hoďku a půl před přistáním.

V Punta Caně přistáváme s asi čtvrthodinovým předstihem, letušky pozorně nejprve pouští ven business class cestující, poté Premium Eco a zbytek. A protože jsme v Dominikáně, všichni co nejvíc namačkat do jednoho letištního busu a pustit nahlas karibské merengue. Ale to už je jiný příběh. 🙂

S LOTem z Prahy do Dominikány
Náš Dreamliner krátce po přistání v Punta Caně.

Pondělí, 13. prosince 2021, Punta Cana – Praha v Premium Economy

O týden relaxu, několika výletů a spoustu míchaných koktejlů později nastal čas se vrátit z tepla do zamrzlé Prahy. A tentokrát otestujeme Premium Economy.

V buse na letiště se paní delegátka snaží vyjít všem maximálně vstříc a radí, aby business class cestující, premium class cestující, rodiny s dětmi a starší lidé využili Premium check-in… Když jsem se rozhlédl kolem sebe, tak jsme byli skoro jediní, kteří do ani jedné kategorie nezapadali. Leda by tam byla ještě kategorie „a cestující se slamákem a zbytkovým alkoholem z all inclusive“.

Naštěstí se apokalypsa na check-inu nekonala. Přeci jen jednou z mnoha výhod Premium Eco či Businessu je vlastní odbavovací přepážka, kde jste odbaveni v cuku letu a běžíte do salonku si dát něco dobrého k snědku. Do salonku s Premium Eco letenkou sice vstup není, jdeme na náš lounge key. Solidní polívka a dobré drinky. Ale ke konci už došel rum. Nejvyšší čas se tedy naboardovat. A hezky pěkně busem, je jedno, v jaké třídě letíte, tady se na to nehledí.

S LOTem z Prahy do Dominikány
Klasickej dominikánskej chaos na letišti, naštěstí to šlo rychle.

Z Prahy pro nás přiletěla voňavka – jen 2,5 roku starý Dreamliner, opět v prodloužené verzi 787-900. V Premium Eco jsou sedačky uspořádané 2-3-2 ale jen do třech řad. Ono se to nezdá, ale tahle část letadla oddělená z obou stran přepážkou je velmi příjemná a komorní.

S LOTem z Prahy do Dominikány
V Premium Eco je seeating 2-3-2

Zatímco v business class jsem už letěl hodněkrát, v Premium Economy jen jednou, byl jsem moc zvědavý, jak to bude pohodlné a jak se v tom bude dát spát. Nejprve jsem se trochu vyděsil. Hned po usazení si všimnete, že v sedačkách chybí obrazovky s palubní zábavou. Trochu jsem se bál, že si to LOT objednal od Boeingu řečeno automobilovou hantýrkou „oholenou Oktávku v Active variantě bez volantu a se švihadlama.“ Ale ne, obavy se nenaplnily – obrazovky jsou totiž schované v prostřední područce.

Na samotné sedačce se sedí vcelku pohodlně, oproti Economy se dá sklopit o pár stupňů víc, nicméně věřte, že každý stupeň je setsakra znát. K tomu si vytáhnete podnožku na nohy a máte solidní pohodlí. Za 12 000 Kč je to velmi slušný poměr cena/výkon. Vraťme se ale zpátky na palubu. Push back, krátké taxi, plnej kotel motorů Rolls-Royce a směr Praha.

S LOTem z Prahy do Dominikány
In-flight entertainment byl schovanej. Kdesi nad Atlantikem.

Večeře se podává krátce po startu, v Premium Eco oproti businessu není volba, jídlo je ale podávané na porcelánu. Krevetový salát s lososem a kuře s rýží jsem zapil pivem, dopsal pár řádků tripreportu a usnul. Kromě jednoho probuzení, za které mohly řvoucí děti o pár řad za mnou v Economy, se ale spalo celkem slušně. Nakonec mě vzbudila nad Francií snídaně. Byl to takový nedotažený servis, kdy dostanete 2 mističky s předkrmy a čekáte, jestli přijde ještě teplá omeleta nebo palačinky. To byste museli letět businessem.

S LOTem z Prahy do Dominikány
Sice na první pohled to tak nevypadá, ale to kuře bylo dobrý, losos s krevetama přímo výborný!
S LOTem z Prahy do Dominikány
Kdesi nad Francií snídaně. Škoda, že k tomu nebyly palačinky nebo omaleta.
S LOTem z Prahy do Dominikány
Dreamliner nás vyhazuje v zamračené Praze.

Sumasumárum

Celkově bych to hodnotil pozitivně – konečně můžete letět z Prahy s cestovkou do exotiky civilizovaně bez přestupu dvouuličkovým letadlem, odpočinout si už i v letadle a dát si během letu i něco dobrého. Je tam určitě pár drobností, které by to v businesse posunuly na úroveň regulérní business dálkovky klasickou linkou jako je větší polštář nebo skleněné skleničky. Premium Eco je jednoznačně nejlepší poměr cena/výkon. Srovnání s jiným produktem tu prakticky není, u Smartwings si můžete maximálně připlatit eco sedačky u nouzových východů a dobré jídlo. A to je tak vše. A kdybych si mohl vybrat a letěl to ještě jednou, cestou tam bych letěl přes den v Premium Eco a zpět bych využil pohodlné postele v Businesse a vyspal se dorůžova.

S LOTem z Prahy do Dominikány
Jedna z prázdných pláží v Dominikáně.
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)