Online check-in
30.5.2019

Online check-in

Zajímá vás, co je online check-in? Check-in neboli odbavení je potvrzení aerolince, že opravdu poletíte na palubě daného letu. Dopravce během check-inu získá přesné informace o vašem jméně, datu narození a číslu pasu a na jejich základně vám vystaví platnou palubní vstupenku. Celý proces může proběhnout před odletem na letištní přepážce nebo ve větším časovém předstihu přes internet z pohodlí domova – v takovém případě se jedná o online check-in, nebo také online odbavení. Kdy je lepší odbavit se online a kdy je online check-in nezbytný? A co se stane, když na něj zapomenete? To všechno naleznete v následujícím článku.

Online check-in jako nutnost

Nízkonákladové aerolinky požadují, abyste si udělali check-in sami přes internet, jinak vám naúčtují vysoký poplatek, který může převyšovat i cenu letenky. Jako příklad můžeme uvést Ryanair a Wizzair: Wizzair si účtuje za check-in na letišti 30 € a Ryanair dokonce 55 €. Podmínky jednotlivých dopravců naleznete v našem průvodci aerolinkami, případně přímo na webu dopravce.

Online odbavení pro ušetření času

U valné většiny klasických aerolinek online odbavení nutné není a můžete si ho zařídit až na letišti zcela zdarma. Nicméně to může znamenat dlouhé fronty a nutnost přijet na letiště o něco dříve. Není proto lepší ten čas strávit někde nad šálkem kávy a nebo půllitrem piva a check-in si stejně zařídit dopředu přes internet?

Pozor! Existují i klasické aerolinky, které mají check-in na letišti zpoplatněný! Jedná se např. o Air Serbia.

Při online check-inu máte také možnost zvolit si sedadla, která vám nejvíce vyhovují, a zarezervovat místa pro celou skupinu poblíž sebe. Na letišti to už často není možné, protože všechna sousedící sedadla již mohou být obsazená. Výběr sedadla při (online) check-inu je u některých aerolinek zpoplatněný.

Online check-in a odbavení zavazadla

Pokud s sebou berete odbavené zavazadlo, budete muset na check-in přepážce zavazadlo odevzdat. Často se ale otevírají i přepážky speciálně pro ty cestující, kteří už jsou odbavení a jen potřebují odevzdat zavazadla, a tak se opět nějakému tomu čekání ve frontě vyhnete. Pokud máte pouze příruční/kabinové zavazadlo, můžete se přepážce odbavení vyhnout úplně a zamířit rovnou na pasovou nebo bezpečnostní kontrolu.

Jak udělat online check-in?

Online check-in se většinou otevírá několik dní až měsíc před odletem a zavírá pak dvě hodiny před ním. Každá letecká společnost má toto časové okno nastavené trochu jinak. Zpravidla vám však přijde notifikační email, že check-in už je možný. U nízkonákladových aerolinek se často online check-in (pokud jste si nepřiplatili za výběr sedadla) otevírá až několik desítek hodin před odletem (již zmiňovaný Ryanair i Wizz Air mají shodně stanoveno 48 hodin před odletem).

Vyřízení online check-inu spočívá ve vyplnění krátkého formuláře. Připravte si cestovní pas, případně občanku při letech po Evropské unii. Zde údaje, které budete potřebovat:

  • Jméno cestujícího
  • Státní příslušnost
  • Země vydání ID dokumentu
  • Druh ID dokumentu, tj. cestovní pas nebo občanka
  • Číslo ID dokumentu
  • Datum konce platnosti ID dokumentu
  • Datum narození
  • Pohlaví

Při letech do USA může být vyžadována i adresa pobytu v zemi.

U některých aerolinek máte možnost údaje uložit, díky tomu až s nimi poletíte příště, nemusíte nic zdlouhavě vyplňovat a check-in dokončíte jedním jediným kliknutím.

Samotný proces odbavení nezabere více jak pár minut. Jakmile si online check-in vyřídíte, nezapomeňte si vytisknout palubní vstupenku (boarding pass) nebo si ji stáhněte do mobilu. Využít můžete také mobilní aplikace jednotlivých aerolinek, ve kterých můžete mít svou palubenku uloženou, nebo si skrze ně rovnou můžete udělat check-in, což se hodí zvlášť na cestách. Pokud si palubenku stáhnout nebo vytisknout zapomenete, na letišti už je to většinou pozdě, hodinu před odletem ji už na webových stránkách nenajdete. V tom případě budete muset k check-in přepážce, a i když ten check-in už máte prakticky hotový, v případě letu s nízkonákladovou aerolinkou zaplatíte vysoký poplatek za pouhé vytištění palubenky, proto této situaci raději předejděte.

TIP: Máš nějaký dotaz k on-line check-inu? Napiš nám ho do diskuze, rádi ti odpovíme 😉

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 13. 6. 2023
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)