Online check-in
30.5.2019

Online check-in

Check-in je potvrzení aerolince, že opravdu poletíte na palubě daného letu. Dopravce během check-inu neboli odbavení získá přesné informace o vašem jméně, datu narození a číslu pasu a na jejich základně vám vystaví platnou palubní vstupenku. Celý proces může proběhnout online, v teple domova, anebo až těsně před odletem přímo na letišti. Kdy je ale online check-in nezbytný? A co se stane, když na něj zapomenete? To všechno se vám pokusíme shrnout v následujícím článku.

Online check-in jako nutnost

Nízkonákladové aerolinky požadují, abyste si udělali check-in sami přes internet, jinak vám naúčtují vysoký poplatek. Jako příklad můžeme uvést Ryanair a Wizzair, proto se vždy ke svému letu raději informujte na stránkách dopravce. Online check-in se většinou otvírá několik dní až měsíc před odletem a zavírá pak dvě hodiny předem. Každá letecká společnost má to časové okno nastavené trochu jinak. Zpravidla vám však přijde notifikační email, že check-in už je možný. U nízkonákladových aerolinek se často online check-in (pokud jste si nepřiplatili za výběr sedadla) otevírá až těsně před odletem (již zmiňovaný Ryanair i Wizz Air mají shodně stanoveno 48 hodin před odletem).

Samotný proces odbavení nezabere více jak pár minut. Jakmile si online check-in vyřídíte, nezapomeňte si vytisknout palubní vstupenku (boarding pass), případně si ji stáhněte do mobilu. Lze k tomu využít přímo aplikace leteckých dopravců a následně si ji uložit do „peněženky“ v telefonu či udělat printscreen obrazovky (musí být patrný QR kód). Pokud si palubenku stáhnout nebo vytisknout zapomenete, na letišti už je to většinou pozdě, hodinu před odletem ji už na webových stránkách nenajdete. V tom případě budete muset k check-in přepážce, a i když ten check-in už máte prakticky hotový, zaplatíte nemalé peníze za pouhé vytištění palubenky.

Pokud byste přišli na letiště úplně bez check-inu, musíte si jej zařídit u stejné přepážky, není to ale vůbec levné. Třeba Wizzair si účtuje za check-in na letišti 40 € a Ryanair dokonce 55 €.

Online check-in pro ušetření času

U valné většiny klasických aerolinek online check-in nutný není a můžete si ho zařídit až na letišti úplně zadarmo. Nicméně to může znamenat dlouhé fronty a nutnost přijet o něco dříve. Není proto lepší ten čas strávit někde nad šálkem kávy a nebo půllitrem piva a check-in si stejně zařídit dopředu přes internet?

Ušetření času platí zejména v případě, kdy cestujete jen s příručním zavazadlem. Můžete se tak úplně vyhnout přepážce a zamířit rovnou na pasovou nebo bezpečnostní kontrolu. Pokud s sebou berete odbavené zavazadlo, budete muset na check-in přepážce zavazadlo odevzdat. Někdy se ale otevřou i přepážky speciálně pro ty cestující, kteří už jsou odbavení, a tak se opět nějakému tomu čekání ve frontě vyhnete.

Při online check-inu máte také možnost zvolit si sedadla, která vám nejvíce vyhovují, a zarezervovat místa pro celou skupinu poblíž sebe. Na letišti to už často není možné, někdy už nejsou k sehnání ani dvě místa vedle sebe.

Pozor! Existují i některé klasické aerolinky, které mají check-in na letišti zpoplatněný! Jedná se např. u Air Serbia (dříve i Ukraine International Airlines).

Co je pro online check-in potřeba?

Vyřízení online check-inu spočívá ve vyplnění krátkého formuláře. Připravte si cestovní pas, případně občanku při letech po Evropské unii. Tady jsou údaje, které budete potřebovat:

  • Jméno cestujícího
  • Národnost
  • Země vydání dokumentu
  • Druh dokumentu, tj. cestovní pas nebo občanka
  • Číslo dokumentu
  • Datum konce platnosti
  • Datum narození
  • Pohlaví

Při letech do USA může být vyžadována i adresa pobytu v zemi.

Některé aerolinky si s vaším souhlasem údaje zapamatují, a proto až s nimi poletíte příště, nemusíte nic zdlouhavě vyplňovat a check-in dokončíte jedním jediným kliknutím.

TIP: Máš nějaký dotaz k on-line check-inu? Napiš nám ho do diskuze, rádi ti odpovíme 😉

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 19. 11. 2022
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)