Ryanair vs. Smartwings: s kým budou Češi létat k moři?
4.6.2020

Ryanair vs. Smartwings: s kým budou Češi létat k moři?

Ryanair včera prostřednictvím tiskové zprávy oznámil, že jeho dceřiná letecká společnost Buzz začala jednat s českými cestovními kancelářemi o dopravě jejich klientů do oblíbených dovolenkových destinací. Možná se tak schyluje k zajímavému konkurenčnímu boji Ryanair vs. Smartwings. Právě tuzemská společnost má totiž na většině tras, mířících do oblasti Středozemního moře, monopol. Buzz začal s českými touroperátory jednat o charterových letech v letní sezoně 2021. Ty by měly mířit do Itálie, Řecka, Španělska a Turecka. Dále se rýsuje také možnost zajištění letů na Kanárské ostrovy a do Maroka, a to již v listopadu 2020.

Všichni jistě zaregistrovali zvýšenou publicitu věnovanou české letecké společnosti Smartwings v poslední době. Ta je spojená s jejich nejistou budoucností a debatou o obdržení státní podpory. Celé téma státní podpory pro největší domácí leteckou společnost rozděluje již nějaký týden odbornou i laickou veřejnost. Jedním z výrazných argumentů českých majitelů je pak strašák všech tuzemských rekreantů, že pozbudou možnosti cestovat v létě k moři. Smartwings totiž disponující dominantním podílem na přepravě českých turistů do populárních destinací ležících u Středozemního moře. Relativně nejisté situace však možná využije irský dopravce Ryanair, jehož dceřiná společnost Buzz již s českými cestovními kancelářemi zahájila jednání.

Letecká společnost Buzz a prohlášení jejího CEO

Polská letecká společnost Buzz, plně patřící do Ryanair Holdings, byla založena (původně jako Ryanair Sun) teprve v roce 2018. Nejprve se specializovala výhradně na charterové lety. Dnes však její letadla můžete vidět i na pravidelných linkách Ryanairu, a to i na pražském Letišti Václava Havla. Celkem ve své flotile disponuje 47 letouny Boeing 737-800, které bázuje ve 4 zemích. Kromě České republiky a Polska bázuje své stroje ještě v Maďarsku a Bulharsku.

Jak uvádí výše zmíněná tisková zpráva, její šéf Michal Kacmarzyk včera uvedl: „Čeští spotřebitelé a cestovní kanceláře nemusí mít obavy ohledně volných míst v letadle pro zájezdy příští léto. Buzz je v pokročilých jednáních s klíčovými touroperátory a s Ryanair Group o rozšíření svých služeb z Prahy o další destinace v Řecku, Turecku, Itálii, Španělsku, Portugalsku a severní Africe v letní sezóně 2021.“

Sebere Ryanair Smartwings křídla?

Smartwings na začátku května přišly s kampaní „Neberte nám křídla“, která cílí právě na zisk státní podporu. Necháme se tedy překvapit, zdali jim křídla nakonec nevezme právě Ryanair, resp. Buzz. Vývoj jednání Buzzu s českými cestovními kancelářemi budeme nadále bedlivě sledovat, jasněji by mělo být v nadcházejících měsících.

Letěli byste během příštího léta k moři raději se společností Ryanair (Buzz) nebo byste preferovali Smartwings?

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)