Proč je dobré mít dva cestovní pasy
3.5.2020

Proč je dobré mít dva cestovní pasy

Že dva cestovní pasy mají jen speciální agenti tajných služeb? Mýlíte se. Dnes si dáme přednášku geopolitiky v praxi. Vysvětlíme si, proč je dobré mít dva cestovní pasy a jak druhý cestovní pas získat. Pojďme na to!

Dva cestovní pasy do dvou znepřátelených zemí

Některým zemím se nemusí líbit turisté s razítkem z jejich znepřátelené země. U některých zemí to znamená „jen“ komplikace a přísnější kontrola vaší osoby, jiné země vás zkrátka a jednoduše nepustí dál. Například USA vás zbaví práva na Visa Waiver Program, pokud jste v minulosti navštívili Kubu (od roku 2021 je na seznamu zemi, sponzorujících terorismus, proto nelze po tom do USA), KLDR, Irák, Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Sýrii nebo Súdán – jedinou možností je žádost o turistické vízum. Izrael velice nerad uvidí razítko Sýrie, Libanonu nebo Íránu a nejspíš vás podrobí přísnému vstupnímu pohovoru. Naopak Libanon vás s izraelským razítkem v cestovním pase do země vůbec nepustí. Vztahy konkrétních zemí a jejich vývoj je třeba sledovat. Dobré informace poskytuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Pokud do těchto problémových částí světa plánujete cestovat, doporučujeme vlastnit dva cestovní pasy a v každé ze dvou znepřátelených zemí používat pas jiný.

Dva cestovní pasy při čekání na udělení víza

Pro získání víza do některých zemí je mnohdy třeba pas odeslat na konzulát, který se nachází mimo území České republiky. Vyřízení takové záležitosti může trvat i několik týdnů. Těchto několik týdnů nebudete mít cestovní pas k dispozici a nebudete tak moci cestovat – pokud ovšem nevlastníte druhý cestovní pas. I z tohoto důvodu vřele doporučujeme vlastnit cestovní pasy dva.

Dva cestovní pasy pro případ ztráty či odcizení

Zvlášť při cestě do rizikových oblastí hrozí riziko krádeže cestovního pasu, stejně tak jako u nešťastných jedinců hrozí riziko ztráty cestovního pasu. To s sebou přináší nemalé problémy – je nutné se dostavit na zastupitelský úřad ČR a požádat o udělení cestovního průkazu, ke kterému je ale nutné doložit svou totožnost, což je velmi komplikované při ztrátě nebo odcizení všech dokladů. S tímto cestovním průkazem je nutné se vrátit zpět do ČR, pokračování v cestě obvykle není možné. Takovému smutnému konci vaší cesty se ale lze vyhnout – stačí mít dva cestovní pasy. Jeden mějte vždy u sebe, druhý na bezpečném místě, například v trezoru nebo alespoň v jiném zavazadle, než váš první cestovní pas. Další možností je nechat si náhradní pas u někoho, komu věříte, a nechat si jej zaslat poštou v případě ztráty nebo odcizení prvního pasu.

Proč je dobré mít dva cestovní pasy

Jak druhý cestovní pas získat

Standardně je nutné vrátit původní cestovní pas při vydání nového cestovního pasu. Pokud chcete používat dva či více cestovních pasů najednou, je nutné pro to uvést důvod. Jakýkoliv z výše uvedených důvodů vám bude uznán, důkazy pro tvrzení výše se nepožadují. Nezapomeňte si o druhý cestovní pas požádat s dostatečným časovým předstihem, abyste se vyhnuli vysokým expresním poplatkům.

📍 Na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností nebo na úřadu městské části v Praze, expresní vydání pouze u Ministerstva vnitra

🕐 Vydání standardně do 30 dnů za 600 Kč, expresně do 5 dnů za 3 000 Kč nebo do 24 hodin za 6 000 Kč

📄 K žádosti je potřeba občanský průkaz

Úředník vás může požádat o ukázání vašeho stávajícího cestovního pasu, chrání se tak před případným nelegálním obchodem s cestovními doklady. Více informací k cestovním pasům si přečtěte na stránkách Ministerstva vnitra České republiky.

Napadají vás další důvody, proč je dobré mít dva cestovní pasy? Sdílejte je prosím v naší diskuzi. 🙂

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 30. 3. 2024
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)