Že dva cestovní pasy mají jen speciální agenti tajných služeb? Mýlíš se. Dnes si dáme přednášku geopolitiky v praxi. Vysvětlíme si, proč je dobré mít dva cestovní pasy a jak druhý cestovní pas získat. Pojďme na to!
Některým zemím se nemusí líbit turisté s razítkem z jejich znepřátelené země. U některých zemí to znamená "jen" komplikace a přísnější kontrola tvé osoby, jiné země tě zkrátka a jednoduše nepustí dál. Například USA tě zbaví práva na Visa Waiver Program, pokud jsi v minulosti navštívil/a Kubu (od roku 2021 je na seznamu zemi, sponzorujících terorismus, proto nelze po tom do USA), KLDR, Irák, Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Sýrii nebo Súdán – jedinou možností je žádost o turistické vízum. Izrael velice nerad uvidí razítko Sýrie, Libanonu nebo Íránu a nejspíš tě podrobí přísnému vstupnímu pohovoru. Naopak Libanon tě s izraelským razítkem v cestovním pase do země vůbec nepustí. Vztahy konkrétních zemí a jejich vývoj je třeba sledovat. Dobré informace poskytuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Pokud do těchto problémových částí světa plánuješ cestovat, doporučujeme vlastnit dva cestovní pasy a v každé ze dvou znepřátelených zemí používat pas jiný.
Pro získání víza do některých zemí je mnohdy třeba pas odeslat na konzulát, který se nachází mimo území České republiky. Vyřízení takové záležitosti může trvat i několik týdnů. Těchto několik týdnů nebudeš mít cestovní pas k dispozici a nebudeš tak moci cestovat – pokud ovšem nevlastníš druhý cestovní pas. I z tohoto důvodu vřele doporučujeme vlastnit cestovní pasy dva.
Zvlášť při cestě do rizikových oblastí hrozí riziko krádeže cestovního pasu, stejně tak jako u nešťastných jedinců hrozí riziko ztráty cestovního pasu. To s sebou přináší nemalé problémy – je nutné se dostavit na zastupitelský úřad ČR a požádat o udělení cestovního průkazu, ke kterému je ale nutné doložit svou totožnost, což je velmi komplikované při ztrátě nebo odcizení všech dokladů. S tímto cestovním průkazem je nutné se vrátit zpět do ČR, pokračování v cestě obvykle není možné. Takovému smutnému konci tvojí cesty se ale lze vyhnout – stačí mít dva cestovní pasy. Jeden měj vždy u sebe, druhý na bezpečném místě, například v trezoru nebo alespoň v jiném zavazadle, než svůj první cestovní pas. Další možností je nechat si náhradní pas u někoho, komu věříš, a nechat si jej zaslat poštou v případě ztráty nebo odcizení prvního pasu.
Standardně je nutné vrátit původní cestovní pas při vydání nového cestovního pasu. Pokud chceš používat dva či více cestovních pasů najednou, je nutné pro to uvést důvod. Jakýkoliv z výše uvedených důvodů ti bude uznán, důkazy pro tvrzení výše se nepožadují. Nezapomeň si o druhý cestovní pas požádat s dostatečným časovým předstihem, aby ses vyhnul/a vysokým expresním poplatkům.
📍 Na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností nebo na úřadu městské části v Praze, expresní vydání pouze u Ministerstva vnitra
Úředník tě může požádat o ukázání tvého stávajícího cestovního pasu, chrání se tak před případným nelegálním obchodem s cestovními doklady. Více informací k cestovním pasům si přečtěš na stránkách Ministerstva vnitra České republiky.