Koronavirus a storno zájezdu: co byste měli vědět?
9.4.2020

Koronavirus a storno zájezdu: co byste měli vědět?

Češi milují cestování, ať už k moři, do hor nebo za poznáním. Bohužel koronavirus nám letos hatí cestovatelské plány. Aby stát aspoň trochu pomohl cestovním kancelářím, které jsou aktuální situací nejvíce zasaženy, schválila včera Poslanecká sněmovna zákon, podle kterého cestovní kanceláře mohou namísto vrácení peněz rozdávat vouchery na další zájezdy. Podívejme se tedy na to, jak by to mělo s rušením zájezdů fungovat a jak to už teď funguje s rušením cest na vlastní pěst. Nejdůležitější informace na téma „koronavirus a storno zájezdu“ naleznete níže!

 

Zrušení zájezdu přes cestovní kancelář

U zrušených zájezdů namísto vrácení peněz pouze voucher

Podle nového zákona cestovní kanceláře u zájezdů zrušených cestovní kanceláří v období mezi 20. 2. 2020 – 31. 8. 2020 nemusí klientům vracet peníze, ale místo toho jim vystaví voucher na další cesty s platností do 31. 8. 2021. Stejný postup se uplatní také v případě, že cestovní smlouvu zruší zákazník z důvodu, že na zájezd nelze z důvodu koronavirové krize odcestovat. Vzhledem k tomu, že se podmínky cestování mění každým dnem, bude k rušení zájezdů většinou docházet jen pár dní před odjezdem. Tyto podmínky se neuplatní na případy, kdy se zájezd bude moci konat.

V době platnosti poukazu je vám cestovní kancelář povinna nabídnout bez doplatku zájezd na stejné úrovni (i kdyby třeba v příštím roce vycházel dráž). Pokud si vyberete například ubytování v dražším hotelu, budete muset doplatit rozdíl v ceně.

V případě, že voucher nevyužijete, bude vám cestovka muset do 14 dnů vrátit peníze. To znamená, že peníze dostanete zpátky nejpozději do 14. 9. 2021. Na vystavené vouchery se vztahuje pojištění úpadku cestovní kanceláře, takže neexistuje možnost, že byste mohli o své peníze přijít.

Výjimky pro ty nejzranitelnější

Výjimkou z výše uvedeného tvoří případy, kdy je zákazníkem někdo z nejzranitelnější skupiny osob (viz níže). Ty mají právo na vrácení peněz ihned. V praxi budou muset tito cestovatelé prokázat, že spadají do některé z těchto skupin, a požádat cestovku o vrácení peněz. Výjimka se vztahuje na:

  • držitele průkazu osoby se zdravotním postižením,
  • nezaměstnané (osoby evidované na úřadu práce),
  • těhotné ženy,
  • osoby na mateřské nebo rodičovské dovolené,
  • osoby starší 65 let,
  • samoživitelky (= osamělý rodič pečující o nezaopatřené dítě),
  • školy v případě zájezdů pro žáky,
  • zaměstnance, kteří byli v momentě zrušení zájezdu aspoň 30 dní doma na překážkách na straně zaměstnavatele z důvodu snížené poptávky (zaměstnanec je doma za 60 % platu).

Zrušení cesty bez ohledu na omezení cestovat

Aby z přijatého zákona něco získali také klienti cestovní kanceláře, zákon původně počítal také s variantou, že zákazníci budou moci bez udání důvodu zrušit jakýkoliv zájezd s konáním do 31.8.2020. V takovém případě by cestovní kanceláři zaplatili pouze částku ve výši stornovacího poplatku a na stejnou částku by získali voucher na další dovolenou. Toto opatření však nebylo příliš šťastné, protože by kdokoliv mohl na poslední chvíli zrušit zájezd, který za něj už cestovní kancelář zaplatila, a peníze by často propadly. Toto ustanovení proto bylo na poslední chvíli změněno a zůstalo z něj pouze torzo.

V konečné podobě tak zákon počítá s tím, že klient cestovní kanceláře je oprávněn bez udání důvodu zrušit zájezd a zaplatit stornopoplatky stanovené ve smlouvě o zájezdu (všeobecných podmínkách) = standardní podmínky dle smlouvy. V tomto případě klient navíc získá od cestovní kanceláře poukaz s platností minimálně 12 měsíců v hodnotě 10% ze zaplacených stornopoplatků. Tento poukaz získá pouze v případě, že o něj sám požádá.

Příklad

Jarda má s manželkou koupený zájezd do Řecka na letní prázdniny a zaplatil zálohu 20 tis. Kč. Ve všeobecných podmínkách cestovní kanceláře je uvedeno, že při zrušení zájezdu více než 60 dní před odjezdem hradí klient pouze stornovací poplatek 1.500,- Kč/os. Když Jarda zruší zájezd nyní, je povinen zaplatit stornovací poplatek 3 tis. Kč. Cestovní kancelář je tak povinna vrátit mu obratem přeplatek 17 tis. Kč a k tomu mu na jeho žádost vystavit poukaz na 300 Kč. Cestovní kancelář nemá právo zaplacenou zálohu zadržovat ani naúčtovat zákazníkovi jakýkoliv další poplatek, například „náklady spojené se zrušením zájezdu v době nouzového stavu“, jak se o to některé cestovní kanceláře pokouší.

Pokud už teď Jarda ví, že o prázdninách do Řecka v žádném případě nepojede, i kdyby se tam začalo cestovat (například z důvodu špatné imunity a obav z celkové situace), má v současné chvíli má 2 možnosti dalšího postupu:

  1. Zájezd zruší nyní a zaplatí minimální stornopoplatek 3 tis. Kč, ale o většinu z těchto peněz definitivně přijde, NEBO
  2. bude do poslední chvíle čekat a doufat, že nakonec bude muset zájezd zrušit sama cestovka a on o žádné peníze nepřijde. Kdyby se ale zájezd nakonec konal, může Jarda přijít o celou cenu zájezdu, pokud se s cestovní kanceláří nedomluví na změně termínu.

 

Zrušení cesty na vlastní pěst

Pokud jste si dovolenou zařizovali sami, tak zde máte pár rad:

Letenky

Většina aerolinek již nevrací peníze za zrušený let (ať už byl zrušen Vámi, nebo aerolinkou) a místo hotovosti nabízí vouchery. Pokud víte, že do dané destinace chcete a plánujete se tam vydat, jakmile budou otevřené hranice a nejste vyloženě ve finanční nouzi, akceptujte voucher nebo kredit, který vám aerolinka nabízí. Většina firem nemá „cashflow“ na to, aby všem cestujícím vrátila peníze. Některé aerolinky pod tlakem Evropské unie už začínají vracet i peníze, ale předem upozorňují, že vratka může trvat i mnoho měsíců nebo dokonce i rok. Na nejvýhodnější podmínky se vždy dostanete několik dní před odletem, kdy je téměř 100% letů zrušeno. Pokud zrušíte letenky dlouho dopředu, můžete dostat zpátky jen pár korun podle podmínek tarifu. Jsou tisíce případů, kdy lidé v panice zrušili letenky třeba měsíc před odletem bez nároku na cokoliv, zatímco o pár dní později by již dostali zpátky plnou částku nebo alespoň voucher na další cesty. Další užitečné informace naleznete v našich článcích „Letenky a koronavirus“ či „Koronavirus a aerolinky“.

Ubytování

Mnoho hotelů nabízí vrácení peněz za neprobydlené noci zdarma a to i přes to, že máte tzv. „nonrefundable“ rezervaci, tedy rezervaci bez možnosti vrácení peněz. Zkuste se spojit s hotelem a zažádat je o peníze zpět. Pamatujte, „s klidným a přátelským přístupem“ nejdál dojdeš. Pokud nebude možné vrácení peněz, téměř vždy se domluvíte alespoň na posunutí termínu. I v tomto případě platí, že u nevratných rezervací je možné storno zdarma cca 14 dní před příjezdem, změna bývá v současné chvíli možná u pobytů přibližně do konce května – června a posun termínu lze nejčastěji maximálně o 1 rok.

Půjčení auta

Máte půjčené auto například přes Rentalcars.com? Ti nabízí vrácení peněz všem zákazníkům, kteří pochází ze země, kterou není možné opustit – tedy i náš případ. Obecně zrušení rezervace auta bývá jednodušší než u letenek nebo ubytování, protože většina půjčoven nabízí zrušení rezervace zdarma až 48 hodin před příjezdem. Nemusíte se tedy složitě domáhat žádné laskavosti.

Ostatní služby (vstupy, zaplacené jednodenní výlety, apod.)

Zde máme trošku smíšené zkušenosti. Jsou služby, kde vám peníze vrátí, jinde vám zadarmo změní termín a v dalších případech vám bohužel naúčtují stornopoplatek. Riziko je největší v zemích, kde ještě omezení nejsou příliš přísná. Někteří poskytovatelé vám tak mohou říci, že u nich je situace v pohodě a že není jejich problém, pokud službu nemůžete z důvodu omezení cestování využit.

Pojištění storna zájezdu/letenky

Pokud máte zajištěné pojištění storna letenek, zájezdu nebo čehokoliv jiného, některé pojišťovny umožňují si toto pojištění „převést“ na jiný náhradní termín, tzn. změnit termín cesty. Žádný formulář k tomu není a je třeba kontaktovat příslušnou pojišťovnu např. emailem.

 

Co si o nových opatřeních vlády myslíte vy? Jsou podle vás podmínky nového zákona spravedlivé pro obě strany? A zrušíte své cesty rovnou, nebo budete do poslední chvíle doufat, že budete moci nakonec odjet?

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)