Letenky a koronavirus – přehled aktuálních informací
14.3.2020

Letenky a koronavirus – přehled aktuálních informací

Poslední aktualizace článku „Letenky a koronavirus“ proběhla 17. 3. ve 20:49.

Pomáháme cestovatelům nejen v plnění snů, ale také s návratem domů v krizové situaci.

Svou provizi za vystavení letenek v naše vyhledávači jsme dočasně snížili na 0 Kč pro minimalizaci vašich nákladů na novou letenku: VYHLEDÁVAČ LETENEK

V naší diskuzi se vám pokusíme odpovídat na jakékoliv individuální dotazy týkající se tématu „letenky a koronavirus“. Také se vám pokusíme vždy navrhnout nejvhodnější řešení (z důvodu velkého množství dotazů POUZE ZDE): VSTOUPIT DO DISKUZE

Jak se k možným změnám a stornům staví aerolinky přinášíme v tomto článku.

Dlouho jsme věřili, že se nám koronavirus, který způsobuje nemoc COVID-19, nakonec vyhne a cestovatelé ho až tolik nepocítí. Události v posledních dnech však nabraly rychlý spád. Donald Trump  nejprve 12.3. oznámil zákaz vstupu cestujících ze Schengenu do USA a o několik hodin později také česká vláda vyhlásila na 30 dní nouzový stav. Dnes (13.3.) byl původní včerejší zákaz výjezdu do rizikových zemí dále rozšířen. Od 16.3. platí pro české občany a cizince trvalým nebo přechodným pobytem v ČR naprostý zákaz cest do zahraničí.

Tento článek téma letenky a koronavirus budeme v příštích hodinách a dnech neustále aktualizovat, naleznete odpovědi na nejčastější otázky, které od vás dostáváme.

Zákaz výjezdu českých občanů do zahraničí

Od pondělí 16.3. platí pro všechny české občany a cizince s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů ÚPLNÝ ZÁKAZ cestování do zahraničí. Toto opatření navazuje na původní omezení, podle kterého nebylo možné cestovat pouze do 15 níže uvedených rizikových zemí.

Již od soboty 14.3. bude pro české občany platit zákaz vstupu do rizikových oblastí, které aktuálně zahrnutí těchto 15 zemí:

 • Čína
 • Jižní Korea
 • Írán
 • Itálie
 • Španělsko
 • Rakousko
 • Německo
 • Švýcarsko
 • Švédsko
 • Nizozemsko
 • Belgie
 • Velká Británie
 • Norsko
 • Dánsko
 • Francie

Až do nedělní půlnoci se omezení  pouze 15 rizikových zemí.  V těchto zemích je navíc dosud povolený tranzit, takže je stále možné letět například Praha – Paříž – Bangkok, pokud při cestě neopustíte tranzitní prostor letiště.

Přestože budou hranice úplně uzavřeny až nedělní půlnocí, již nyní doporučujeme jakýkoliv výjezd za hranice jen v případě nejvyšší potřeby.

Karanténa po návratu do ČR a zákaz vstupu cizinců

Zákaz funguje i opačně, takže občané cizích zemí bez trvalého nebo přechodného pobytu nad 90 dní nemohou vstoupit na území ČR.

Tento zákaz se netýká občanů ČR a osob s trvalým či přechodným pobytem, kteří se samozřejmě nadále mohou vrátit domů. Povinná 14 denní karanténa se bude nadále vztahovat na všechny všechny osoby, které se vrací z některé z výše uvedených rizikových zemí.

Povinnost karantény se znovu nevztahuje na osoby, které v některé z rizikových zemí pouze tranzitují, tj. neopustí tranzitní prostor letiště.

Návrat domů ze zahraničí

I přes veškerá opatření vlády platí, že se čeští občané a osoby s trvalým či přechodným pobytem mohou vrátit do ČR. Jediné omezení, na které narážíme, tak jsou zrušené lety. Zákaz vstupu cizinců a zákaz výjezdu Čechů totiž automaticky neznamená, že budou zrušené také všechny lety. Přesto již nyní vidíme, že se ruší drtivá většina všech letů a že se většina lidí nevrátí letem, na který měla původně letenky.

Jestliže se nacházíte v destinaci s velkým mezinárodním letištěm, kam létá velké množství aerolinek, a současně máte letenku od některé společnosti v rámci hlavních 3 aliancí (Skyteam, Star Alliance a One World), je velká pravděpodobnost, že váš let se podaří nějak zdarma změnit, abyste mohli letět do ČR. Možná nepoletíte v preferovaný den, možná nepoletíte preferovaným letem ani nijak moc pohodlně, ale nějak vás domů dostanou. I v rámci těchto aliancí se ale může stát, že vás nepřebukují na jiný let, pokud aerolinky v rámci stejné aliance blíže nespolupracují. Například v případě zrušení letů přes Čínu čínské aerolinky neumožnily návrat s jinými společnostmi v rámci Skyteamu a cestující si museli kupovat sami drahé jednosměrné letenky.

Horší případ je, pokud máte letenku se společností, která s nikým úzce nespolupracuje (například Smartwings nebo nízkonákladové aerolinky). V takovém případě vám aerolinka napíše, že je váš let zrušen a že se máte domů dostat, jak chcete. Aerolinka vám sice zřejmě vrátí peníze za neproletěné lety (vrácení může trvat i několik měsíců), ale vaše náklady na novou letenku mohou být několikanásobně vyšší. Vám nezbude nic jiného, než si koupit zcela novou letenku ideálně těsně před odletem, aby se situace neopakovala a aerolinka vám letenku znovu nezrušila. Abychom minimalizovali vaše náklady na cestu domů, snížili jsme na všechny lety naši provizi za vystavení letenky na 0 Kč pro všechny rezervace v našem vyhledávači.

Zvažte jakékoliv rozumné přesuny

Pokud budete kupovat novou jednosměrnou letenku, dost možná budou výrazně levnější lety do Mnichova nebo Vídně než do Prahy. V případě návratu z Cancunu byl rozdíl v ceně i více než 15 tis. Kč. Z Mnichova se pak dostanete nejlépe jednosměrným letem s Lufthansou za cenu už kolem 2 tis. Kč, takže celková úspora může být opravdu značná. V případě, že máte s sebou jen příruční zavazadlo, můžete se do Prahy odbavit online a třeba si tím ušetříte i 14 dní v karanténě.

Nejhorší případ je, když uvíznete na místě, kam se přestane létat a odkud se už nemusíte vůbec dostat. Typickým příkladem je to, že Filipíny zavírají vnitrostátní letiště, takže se například z Palawanu do Manily už prakticky nedostanete. Pokud jste na nějakém podobném exotickém místě, kam létá třeba jen jedna aerolinka, přeleťte co nejdříve alespoň do místa s velkým mezinárodním letištěm. Jinak vám hrozí, že můžete na jednom místě uvíznout i několik týdnů.

V každém případě platí, že čím později se budete do ČR vracet, tím více letů již bude zrušených a tím složitější bude se dostat domů! V současné chvíli je totiž stále ještě spousta osob, kteří se do Prahy potřebují dostat a aerolinkám se vyplatí lety provozovat. Jakmile se už drtivá většina lidí dostane domů, lety do Prahy se dost možná zruší a aerolinka vás v nejlepším případě přesměruje třeba na let do Vídně nebo Německa.

Jak se dostat domů z Vídně, Mnichova a dalších okolních letišť?

Dle posledních informací vypraví vláda autobusy na letiště ve Vídni, Mnichově a Frankfurtu, aby se uvíznutí cestovatelé mohli dostat zpátky domů. Bližší informace o tom, jak se do autobusu přihlásit, zatím nebyly zveřejněny.

Dále byla vyhlášena výjimka, podle které budou moci lidé opustit ČR za účelem vyzvednutí rodinného příslušníka na některém z mezinárodních letišť v zahraničí. Více informací naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Storno letenek v případě zákazu vycestovat (po dobou nouzového stavu)

Storno letenek probíhá u každé aerolinky jinak, a aby to bylo ještě složitější, tyto podmínky se nyní prakticky každý den mění.

Let je zrušený

Nejjednodušší situace nastane, pokud dojde v důsledku zákazu cestování také k rušení letů ze strany aerolinek. Včera (12.3.) například došlo k masivnímu rušení letů ze strany ČSA na následující 2 měsíce. V takovém případě máte nárok na vrácení plné ceny letenky. Je však potřeba počítat s tím, že vrácení peněz se může protáhnout a může trvat i několik měsíců.

Let není zrušený

V tomto případě je vše o mnoho složitější. Aerolinky totiž mohou namítat (a namítají), že lety na zakoupené letenky jsou operovány a není problém aerolinky, že čeští občané z důvodu nařízení vlády nemohou vycestovat. Každá aerolinka k tomu přistupuje trochu jinak, ale obecně se snaží cestujícím vyjít více či méně vstříc. Nejčastěji v tomto případě aerolinky nabízejí změnu letenek zdarma nebo voucher v hodnotě ceny letenek. Ten cestující mohou využít k zakoupení jiných letenek obvykle během jednoho roku. V případě změny se neplatí poplatek za změnu, ale může být požadován doplatek do aktuální ceny nové letenky, pokud je tato letenka dražší než původně zakoupená.

Je také třeba počítat s tím, že nelze udělat změnu „na někdy“, ale vždy jen na konkrétní termín. Zdarma je vždy jen jedna změna, takže není možné vybraný termín později znovu změnit.

Některé nízkonákladové aerolinky (speciálně Ryanair) u nezrušených letů nevrací cestujícím peníze v žádném případě. Jediná šance, jak dostat peníze zpátky, je zrušení letů ze strany aerolinky. 

Změna a storno letenek, pokud není zákaz vycestovat (zatím nejspíš vše po 11.4.)

Pokud máte zakoupenou letenku do destinace, kam se normálně létá a není na seznamu rizikových oblastí, nemáte právo na storno letenky a vrácení zaplacené ceny. Některé aerolinky i v těchto případech umožňují změnu letenku bez poplatku, takže platíte jen případný rozdíl v ceně letenky. Pokud je dostupná stejná rezervační třída, je změna letenky zcela zdarma.

Podmínky aerolinek se v tomto případě různí a téměř každý den mění. Nejlepší je rozhodně kontaktovat s žádostí o sdělení podmínek změny aerolinku nebo agenturu, která letenky vystavila. Obecně se podmínky jednotlivých aerolinek liší podle (i) destinace, u kterých lze letenky změnit, (ii) cestovního období, u kterého je možné letenky měnit, (iii) termínů, na které lze letenky změnit, (iv) toho, zda je možná změna destinace či nikoliv, (v) toho, zda změna možná u všech letenek nebo jen u letenek vystavených v určitém období. Výjimečně aerolinky umožňují také storno letenek a získání voucheru v hodnotě ceny pro nákup jakékoliv letenky v budoucnosti (nejčastěji během 1 roku). Ve všech případech počítejte s tím, že je možná jen 1 změna zdarma na konkrétní termín, který již nemůžete později změnit.

Naše doporučení

Nepanikařte a nerušte letenky s odletem třeba až za několik měsíců, protože v takovém případě získáte z ceny letenky zpět jen pár korun. Počkejte, jak se situace vyvine a následně třeba jen pár dní před odletem změňte letenky na termín, který vám bude nejvíce vyhovovat. Je také možné, že se třeba za měsíc nebo za 2 situace zlepší natolik, že nakonec budete moci odcestovat dle původního plánu. V případě výrazného zhoršení situace naopak může dojít ke zrušení vašeho letu a v takovém případě máte nárok na vrácení plné ceny letenky.

S kým mám tyto věci řešit?

Urgentní věci na poslední chvíli vždy řešte přímo s aerolinkou. Přímo u ní se informujte o možnosti změn letenek, storna a aktuální situace. Vzhledem k tomu, že se situace mění každou hodinu, poslední novinky většinou nejsou ani propsány v systému. Jestliže zavoláte do agentury, která letenky vystavila, můžete na odpověď čekat velmi dlouho a nemusíte dostat úplně ty nejaktuálnější informace. Budete muset počkat, až se změny projeví v systémech anebo až se někdo za vás dovolá na support aerolinky.

Dočetli jste článek na téma „letenky a koronavirus“ až do konce? Máte jakékoliv dotazy? Potřebujete konkrétní pomoc? Napište nám do diskuze a my vám poradíme!

97 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Robert

Dobrý den,
24.3 jsme měli letět do Dublinu.
Upřímně doufám, že se přestane lítat protože ryanair jinak peníze nevrací.

Myslíte, že je to pravděpodobné?

Díky

Luboš

Zdravím.
25. března se vracím z Panama City-Istanbul-Vídeň, odkud bych se po zemi vracel do ČR. Turecko dalo Rakousko do rizikových zemí a let Istanbul-Vídeň nebude možný. Pokud bych Turkish Airlines zažádal o náhradní let, do Prahy by to pravděpodobně nešlo. Dnes jsem pro jistotu zabookoval jednosměrný let Istanbul-Praha, avšak do té doby se to samozřejmě může změnit. Ideálně bych se rád vyhnul karanténě a jelikož nyní přes rizikovou zemi nebudi tranzitovat, mělo by to být ok.
Jak bych měl s aktuální situací naložit?

Kačka

Dobry den,
Momentálně jsme s přítelem (občanem Německa, zatím bez trvalého pobytu v ČR) na dovolené v Indii. Podle plánu jsme se měli vracet 21.3.2020 letecky z Dillí do Prahy (s přestupem ve Varšavě) s aerolinkami LOT Polish airlines. Přílet do Prahy byl plánován na 19:15, číslo letu: LO 525, let do z Nového Dillí do Varšavy má číslo LO 72. Oba lety však byly v souvislosti s opatřeními přijatými evropskými státy zrušeny. Zkoušeli jsme najít jiný let, ale vypadá to úplně beznadějně.
Jak v takove situaci postupovat? Uz jsme kontaktovali i ambasady s zadosti o pomoc s navratem, tak uvidime, co nam sdeli.

Diky moc za rady!😊

Kačka S

MireK

Dobrý den, Katko,

nejlevnější spojení je požádat o storno letu s LOTem a koupit novou jednosměrnou letenku. Doporučuji zvolit let s Qatar Airways, kteří by měli i nadále létat do Prahy 1x týdně a je zde relativně nízké riziko zrušení letů. Letenku si můžete nejlevněji koupit v našem vyhledávači https://letenky.zaletsi.cz/ nebo na stránkách Qatar Airways – http://www.zaletsi.cz/go-qr

Ještě o něco levněji se dá letět s Etihadem do Mnichova.

Počínám, že Vám LOT za letenku vrátí polovinu ceny (cca 6 tis. Kč) a vy za letenku zaplatíte cca 12 tis. Kč, takže celkové náklady budou jen 6 tis. Kč na os. To je s ohledem na aktuální situaci mimořádně dobrá cena.

Trochu se obávám toho, zda přítele pustí do ČR. Zkuste si zavolat na infolinku Ministerstva vnitra a zeptat se, jakým způsobem by měl přílet prokázat, že žije v ČR.

Mirek

Radek Sklenar

Jsme s manzelkou na Bali a pristi patek mame letet Bali-Taipei-Amsterdam s china airlines a posledni let do Prahy mel byt s CSA, ktery ale let zrusil. Volal jsem nekolikrat na hotline china airlines a oni o zadnem zrusenem lety CSA zatim pry nevi. Nevite co s nami bude? Jak se mame dostat zpet do Prahy? Dekuji

MireK

Zkuste ještě chvíli počkat, až se jim to propíše do systému, a zavolat jim tam znovu. Trochu se obávám, že s nimi až do Prahy nedostanete a že vás v nejlepším případě přesměrují na let do Frankfurtu. China Airlines je aerolinka, která s nikým až tolik nespolupracuje, takže se v případě zrušení dalších letů může stát i to, že na Bali zůstanete.

Pokud chcete mít jistotu návratu, zkusil bych pobyt o pár dní zkrátit. V opačném případě vám hrozí storno a nákup nové letenky, která bude třeba i o 10 tis. Kč na os. dražší než ta původní (v jednom směru domů).

Mirek

Martin Weiss

Dobrý den – chtěl bych se zeptat – 15. 3. 2020 jsem měl letět se ženou do Malaga – Španělsko je od soboty zakázané – letecká společnost přesto let nezrusila – mohu si to zdarma u Rayneru přebudovat ?

kristyna

Dobrý den. dne 19.3 máme letět do Miami ale TRUMP však zakázal vstup do země občanům EU… nevíme co máme dělat .. letenky máme přes letušku a tam se nemohu dovolat, chceme vše zrušit ale nvím zda máme nárok na vrácení peněz když ted vláda zakázala vycestovat

Lucie Matějíčka Sehnalová

Ahoj všichni, hledala jsem, ale nenašla, tak snad někdo poradí:
26.3. jsme měli s celou rodinou letět do Itálie (kupovali jsme před Vánoci – 8 lidí, takže cca 18.900). Koupili jsme přes kiwi.com od Ryanair. A přestože Ryanair lety zrušil, kiwi.com nám nabízí – buď vrátit 8.961 nebo „asistované vrácení peněz“. Máte někdo nějakou zkušenost? Radu? Ani jedni nekomunikují (pokud máte nějakou info, jak je „rozmluvit“ budu ráda)
Díky

Janek

Dobrý den, 22 se vracíme z Řecka s Wizz Air do Vídně, odkud se máme dostat do ČR. Jiná cesta než letecky aby jsme se vyhnuli karanténě neexistuje? Protože jsem nenašel letenky z Aten bez přestupu do Prahy mohu letět třeba Polsko a tam pro nás může někdo přijet? Děkuji, jsme celkem zoufalí.

Monika

Dobrý den,
17. 3. Máme odlet z Bali, Denpasar – Taipei – Frankfurt (18.3.) – Praha, dvě z nás tři přestup místo Frankfurtu v Amsterdamu. Vzhledem k tomu, že ČSA ruší lety a my s ČSA máme letět do Prahy, co v tomto případě dělat? Jak se dostaneme do Čech?
Dekuji moc. Monika

Tereza

Dobry den, jsme v paname, mam letet 17. 3. do vidne (a pak do cr, puvodne vlakem) s prestupem v istambulu. Co mame delat? Pusti nas z letiste do vidne? Dostaneme se z vidne do cr?
Dekuji

Jana

20.3. Mame letet s Finnair do Finska. Letenky jsme kupovali pres Letusku. Finnair let nerusi, ale nabizi prebukovani. Na Letusce mi neodpovidaji. Finnair me odkazuje na prodejce. Jak dlouho pred odletem muzu odkladat pokus o prebukovani. Radeji bych byla, kdyby let zrusili. Jak dlouho na to mam cekat? Moc dekuji za odpoved.

Klára

Dobrý den. Poradíte prosím, jak se dostat v nedeli 15.3. z Vídně do Brna nabo Prahy? Přítel tam přiletí z Egypta. Díky

Andrea

Dobrý den mám takový dotaz mám zakoupenou letenku do Dublinu na 20.3.2020.Tuto letenku jsem kupovala ještě v Irsku v Irsku ziju už dlouho vlastně tam jsem doma a mám i status usedlika a pracuji tam. Mohu se vrátit??? Děkuji

SupaDupaUsername

Super… Měl jsem v úterý letět do Londýna. Vše zaplacené předem. Možná mi to Babiš uhradí zpátky?

Terezie

Dobrý den, 31.3. mám letět z Anglie zpět do Česka skrz Wizz Air. Jakou situaci mám čekat v Praze na letišti po příletu? Rodiče mě mají vyzvednout a ráda bych věděla, jestli to je v pořádku nebo v tom je nějaký problém. Mám si pro všechny případy pořídit roušku a pak se zavřít do domácí karantény nebo musím napřed na nějaké vyšetření?

Sylva

Ahoj, 23.Března jsme měli letět do USA přímou linkou z Frankfurtu n M. Máme skupinovou letenku pro 11. lidí. Měli jsme letět s Lufthansou. Doufám, že nám vrátí cenu letenek…Zatím nemáme žádné info..

Aneta

Dobry večer,
Mam letět z Prahy do Emirátů (flydubai) letenky zakoupeny tam 2.4. zpět 11.4., vzhledem k uzavření hranic (momentálně 30 dnu) se datum vztahuje k tomuto terminu. Je zatim brzo hledat řešení nebo rušit pobyt? Existuje nejaka kompenzace? Děkuji, zdraví vsem!

Josi

Letenka 27.3 do Varšavy s LOT a pak 31.3 zpět – vycestovat teď ale nemůžeme. Máme nárok na refundaci? Jestli se let ruší zatím nevíme.

Míša

Dobrý den, je to sice předčasný, ale vzhledem k situaci by mě zajímalo jak by to bylo… s Ryanairem mám letet v květnu do Valencie. S tím, že první let bude z Prahy do Milána a pak z Milaná do Valencie…takhle má proběhnout i cesta zpět.. Myslíte, že kdyby byla situace stejná jako teď, že máme nárok na vrácení peněz???

Děkuji za zodpovězení dotazu.

Eda

Dobrý den, máme letenky na 15.3. Na neděli 20:25 na Mauricius let Praha – Paříž- Mauricius, návrat 25.3. stejná trasa, společnost air France, komunikace se student agency na 0, jak bude probíhat návrat?

Edita Tesařová

Dobrý den, jsme přes německou cestovní kancelář na Lanzarote (Kanárské ostrovy), máme letět s přestupem v Madridu v pondělí odpoledne směr Vídeň, ta lety že Španělska bude rušit, nevíte náhodou od kdy? Koupili bychom si letenky na Sobotu nebo neděli, ve Vídni máme auto. Díky za případnou informací.

Edita Tesařová

Je to IBERIA let 3124 Madrid – Vídeň v pondělí 16.3.20 v 19.50, Díky moc za info…

Edita Tesařová

Diky moc za info!!!

Tereza Pavelková

Dobrý den,

asi obdobný dotaz jako paní Andrea…
9.4. máme odlétat z Prahy do Tchaj-pej s 1,5h přestupem ve Frankfurtu. Znamená to tedy, že pokud oficiálně nevystoupíme z prostor letiště/celmí kontrolou – můžeme bez problémů přestoupit a pokračovat do cílové destinace? Zákazy přitvrzují, proto jsme z toho zmatení.

Děkuji moc za Váš čas a odpověď! Situace je zoufalá.

S pozdravem Tereza

Terka

Dobrý den, 10.4. máme odlétat do Nikaraguy (Praha -> Madrid -> Miami -> Nikaragua). Věříme, že se situace zklidní a odletíme, i když to zatím vypadá dost bledě, ale…pročetla jsem si diskuze, že máme nárok na vrácení peněz za letenky, pokud je let zrušen – platí to, i když zatím NEMÁME letenky pojištěné? Letenky nepojišťujeme při nákupu, ale až před odletem, kdy řešíme celkové pojištění přes ověřenou společnost (máme tedy pojištění rychle dodělat?). Pokud let zrušen nebude, nemáme na vrácení peněz nárok, ale můžeme se s prodejcem bavit o změně letu – jen při nákupu přes MyTrip to je asi předem prohraná bitva :-/

Terka

Díky moc za info 🙂

Martin

Mám letět do Londýna 9.4. a letenky mám zakoupené od British Airways již před Vánoci, co to pro mne znamená prosím? Vím, že odletět nemohu, ale nemohu zjistit jaké mám možnosti. Děkuji

Renata

Mam letenku 3.4..irsko tam není karanténa

Frank

Ahoj.dnes ve 14 00 letime z portugalska do francie – tam se zdrzime v tranzitni zone a za 2hodky to leti do prahy. Bude se nas tykat karantena? Diky

Jitka

Dobrý den, 10.4. máme letět do Paříže, vracet se 13.4. Let je s Ryanair. Ten lety zatím neruší. Je možná v tomto případě změnit termín nebo vrátit peníze? Máme i zaplacené ubytování. Nebude to stát nějak kompenzovat, když vyhlásil zákaz cestování?

Denisa

Dobrý den,
máme let na duben z Austrálie s přístaním ve Frankfurtu. Původní plán byl dojet autobusem do Prahy, to však již není možné. Pokud si ale k letenkám zvlášť dokoupíme letenku do Česka, i kdybychom měli odletět 2 hodiny po příletu, budeme stejně muset projít celní kontrolou a pak se znovu odbavit? Bude to pak tedy bráno jako pobyt v Německu?

Děkuji.

Eliska

Dobry den, mam na Vas prosim dotaz.

Mam koupene letenky u Ryanairu na 9.4., mam letet za pritelem do Alicante ve Spanelsku.
Jak to tedy ted bude? Vlada vydala zakaz letani do rizikovych oblasti a tou Spanelsko je. Nevim tedy ted, jestli mohu odcestovat, kdyz letenky uz mam zakoupene a spolecnost nic nerusi a nebo jestli se mam obracet na Ryanair s tim, ze potrebuji let presunout? Pripadne kdyz je to zakaz vlady, budou spolecnosti vracet penize?

Moc dekuji za odpoved.

Eliska E.

Jíťa

Zdravím, Eliško,

zatím je těžké hádat. Aerolinka zatím nic neruší a zatím to vypadá, že ani neumožňuje změnu zdarma. Letíte téměř za měsíc a myslím, že do té doby se toho ještě hodně změní.

Dejte tomu zatím čas.

Veronika

Dobrý den,

v sobotu 21.3. Máme koupené letenky z Vídně do Aucklandu, co teď můžeme dělat? Máme právo napr. na změnu odletoveho místa z Prahy místo Vídně? Moc děkuji

Jíťa

Zkuste se obrátit na aerolinku, zda by vám změnili místo odletu. Obávám se ale, že pokud na to kývnou, tak to i tak bude za poplatek. Případně se s nimi domluvit na změně termínu. Bohužel v tomhle jsou aerolinky nevinně a bude to jen na tom, zda budou hodní nebo ne. 🙂

Veronika

Dobrý den,
dne 24.3. mám zakoupenou letenku s British Airways Praha-Londyn-Miami a 10.4. zpět. Bohužel jsem v Schengenskem prostoru více jak 14 dnů. Aerolinka zatím nenapsala ani nic o zrušení ani možností prebooku. Nabízí zdarma prebook jen u letenek zakoupených mezi 3.3.-31.3. což mi přijde zvláštní, když to datum ještě nebylo. Dovolat se do BA je nemožné.

Jíťa

Zdravím, Veroniko,

dejte tomu čas, teď jsou aerolinky a prodejci opravdu přehlceni změnami a rušením letů. Zkoušejte to dál. Změna ale určitě možná bude. 🙂

Jiří

18.3. Se vracíme s Mauricia s transferem ve Francii. Vztahuje se nutná 14 denní karanténa i na transfery? Nebo by nebylo od věci zkusit najít vhodnější cestu / termín třeba přes Dubai?

Petr

Když pojedu v pátek z ČR do Vídeň tak vlaky ještě pojedou a pustí mně ? Potřebují odletět z Vídně na mallorka.pusti mně na letiště se odbavit?

Petr

Ja resim ted to stejne. Mam odlet z Vidne v sobotu do Egypta. Co me trapi vic ,jak to pripadne bude s navratem, aby nezavreli Videnske letiste jako na Slovensku pro vsechny lety. Pokud by to bylo jako v Praze tak chapu, ze by se zavrelo pro vstup do zeme jen pro cestujici prichazejicich z rizikovych zemi. Tim padem bych mohl z letiste vstoupit do zeme a dale pokracovat automobilem.

Jíťa

Jirko, na transity v rizikové zemi by se karanténa vztahovat neměla. Asi bych neměnila cestu. 🙂

Anet Jahnicka

18.3. sme meli letět praha-londyn -los Angeles..
co ted? mame nárok na vrácení? prebookovani?

Jíťa

Určitě ti projde přebook. Obrať se na aerolinku nebo prodejce a tu změnu termínu řeš s nima.

Martin Ryzí

Zdravím. Příští pátek jsem měl letět z Rakouska do Španělska. Momentálně to není možné a myslím si že sní nebude. Co teď? Obrátit se na prodejce letenky? Vrátí mi peníze nebo mi letenka propadne?

Jíťa

Určitě se obrať na prodejce, nebo vyloženě na aerolinku, ale obávám se, že aerolince bude jedno, že máš zákaz vstupu do země odletu. :/… Za zkoušku ale nic nedáš, jen tak se nevzdávej.

Aneta Jahnicka

Dobrý den,my meli 18.3. letet Praha- Londyn- Los Angeles.. lety z UK zatim ruseny nejsou, co muzeme delat? Mame nárok na vrácení penez? Náhradní termin? Diky

Jan Suchý

Dobrý den,

ve středu 18.3. jsem měl letět z Bratislavy do Sofie, dnes však Slovensko uzavřelo všechna svá letiště, tím pádem nemám možnost let uskutečnit. Myslíte, že budu mít nárok na plný refund?

Předem děkuji za odpověď.

Daniel

Dobrý den, v pondělí 16.3. mám letět z Prahy do Vancouveru s přestupem v Paříži. Nevíte prosím jestli je možné přestoupit v Paříži? Děkuji.

Michal

Pokud nevstoupíte na území Francie tak je přestup OK. Tj. nesmíte opustit tranzitní zónu a projít policejní/celní kontrolou.

Aleš

Dobrý den, máme s přítelkyní naplánovaný let na Tenerife s přestupem v Manchesteru směrem tam a směrem zpět v Bordeaux se společnostmi Easyjet a Ryanair. Je to od 20.3 do 29.3. Myslíte si že se tyto lety zruší? Popřípadě jak by to bylo s vrácením peněz, například když by se rušila pouze část letů? Děkuji

Vojtik

Pokud s let nezruší a nebudou vám chtít vrátit peníze pomůže vám ČOI

Sona

A jak cesta zpět? Nacházíme se teď v Thajsku, za deset dni letecky do Vídně a vlakem do ČR

Tomino

Vlakové spojení s Rakouskem úplně přerušeno

Petr

Mezinárodní vlaky a autobusy od půlnoci nejezdí. Vláda říká, že kdo se vrací např do Mnichova nebo Vídně má možnost jen zaplatit si od tam letadlo do ČR nebo pokud tam má auto, vrátit se může. Nikdo ale pro něj nesmí dojez z ČR pokud nemá auto nebo peníze na letadlo. Doporučuji v tomto případě dojet veřejnou přepravou na hranici a pod rouškou tmy přejít čáru jak za komunistů…

Michal

Od půlnoci z pá/so mohou lidé cestovat za hranice pouze os. automobily, přeshraniční osobní autobusová, vlaková nebo lodní doprava se pozastavuje. Nová opatření se dotknou i mezinárodní osobní letecké dopravy. Zavádíme nouzový stav v oblasti veř. dopravy. https://t.co/wyBMpMcIPB Tj. z Vídně do ČR jen autem nebo letadlem…

Andrea

Dobry den, v utery 24.3. mame letet na Trinidad a Tobago z Prahy s prestupem ve Frankfurtu. Vlada ted zakazala cestovat do Nemecka, plati tento zakaz i pro nas? Pokud ano, mame narok na vraceni penez za letenky (letecka spolecnost Condor)?

Michal

Pokud nevstoupíte na území Německa, tak je přestup OK. Tj. nesmíte opustit tranzitní zónu a projít policejní/celní kontrolou.

Radka

Brouku my máme v pondělí letět na Island s přestupem v Londýně. Sme na tom stejně

Jana

Hezký den, máme to samé ale termín 14.4.dejte vědět jak to u vás probíhá teď dále…. ale je to tak jak se píše, pokud neopustíte tranzitní zónu v Německu, tak oka…. někdo zkouší co se dívám o storno z osobních důvodů, ale tam chtějí většinou poplatky za prebookovani a ne malé

Jarda

Já mám úplně ten stejné let 😀 www Condor je nedostupné a www ČSA píše o zrušených všech letů

Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)