Letenky a koronavirus – přehled aktuálních informací
14.3.2020

Letenky a koronavirus – přehled aktuálních informací

Poslední aktualizace článku „Letenky a koronavirus“ proběhla 17. 3. ve 20:49.

Pomáháme cestovatelům nejen v plnění snů, ale také s návratem domů v krizové situaci.

Svou provizi za vystavení letenek v naše vyhledávači jsme dočasně snížili na 0 Kč pro minimalizaci vašich nákladů na novou letenku: VYHLEDÁVAČ LETENEK

V naší diskuzi se vám pokusíme odpovídat na jakékoliv individuální dotazy týkající se tématu „letenky a koronavirus“. Také se vám pokusíme vždy navrhnout nejvhodnější řešení (z důvodu velkého množství dotazů POUZE ZDE): VSTOUPIT DO DISKUZE

Jak se k možným změnám a stornům staví aerolinky přinášíme v tomto článku.

Dlouho jsme věřili, že se nám koronavirus, který způsobuje nemoc COVID-19, nakonec vyhne a cestovatelé ho až tolik nepocítí. Události v posledních dnech však nabraly rychlý spád. Donald Trump  nejprve 12.3. oznámil zákaz vstupu cestujících ze Schengenu do USA a o několik hodin později také česká vláda vyhlásila na 30 dní nouzový stav. Dnes (13.3.) byl původní včerejší zákaz výjezdu do rizikových zemí dále rozšířen. Od 16.3. platí pro české občany a cizince trvalým nebo přechodným pobytem v ČR naprostý zákaz cest do zahraničí.

Tento článek téma letenky a koronavirus budeme v příštích hodinách a dnech neustále aktualizovat, naleznete odpovědi na nejčastější otázky, které od vás dostáváme.

Zákaz výjezdu českých občanů do zahraničí

Od pondělí 16.3. platí pro všechny české občany a cizince s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů ÚPLNÝ ZÁKAZ cestování do zahraničí. Toto opatření navazuje na původní omezení, podle kterého nebylo možné cestovat pouze do 15 níže uvedených rizikových zemí.

Již od soboty 14.3. bude pro české občany platit zákaz vstupu do rizikových oblastí, které aktuálně zahrnutí těchto 15 zemí:

  • Čína
  • Jižní Korea
  • Írán
  • Itálie
  • Španělsko
  • Rakousko
  • Německo
  • Švýcarsko
  • Švédsko
  • Nizozemsko
  • Belgie
  • Velká Británie
  • Norsko
  • Dánsko
  • Francie

Až do nedělní půlnoci se omezení  pouze 15 rizikových zemí.  V těchto zemích je navíc dosud povolený tranzit, takže je stále možné letět například Praha – Paříž – Bangkok, pokud při cestě neopustíte tranzitní prostor letiště.

Přestože budou hranice úplně uzavřeny až nedělní půlnocí, již nyní doporučujeme jakýkoliv výjezd za hranice jen v případě nejvyšší potřeby.

Karanténa po návratu do ČR a zákaz vstupu cizinců

Zákaz funguje i opačně, takže občané cizích zemí bez trvalého nebo přechodného pobytu nad 90 dní nemohou vstoupit na území ČR.

Tento zákaz se netýká občanů ČR a osob s trvalým či přechodným pobytem, kteří se samozřejmě nadále mohou vrátit domů. Povinná 14 denní karanténa se bude nadále vztahovat na všechny všechny osoby, které se vrací z některé z výše uvedených rizikových zemí.

Povinnost karantény se znovu nevztahuje na osoby, které v některé z rizikových zemí pouze tranzitují, tj. neopustí tranzitní prostor letiště.

Návrat domů ze zahraničí

I přes veškerá opatření vlády platí, že se čeští občané a osoby s trvalým či přechodným pobytem mohou vrátit do ČR. Jediné omezení, na které narážíme, tak jsou zrušené lety. Zákaz vstupu cizinců a zákaz výjezdu Čechů totiž automaticky neznamená, že budou zrušené také všechny lety. Přesto již nyní vidíme, že se ruší drtivá většina všech letů a že se většina lidí nevrátí letem, na který měla původně letenky.

Jestliže se nacházíte v destinaci s velkým mezinárodním letištěm, kam létá velké množství aerolinek, a současně máte letenku od některé společnosti v rámci hlavních 3 aliancí (Skyteam, Star Alliance a One World), je velká pravděpodobnost, že váš let se podaří nějak zdarma změnit, abyste mohli letět do ČR. Možná nepoletíte v preferovaný den, možná nepoletíte preferovaným letem ani nijak moc pohodlně, ale nějak vás domů dostanou. I v rámci těchto aliancí se ale může stát, že vás nepřebukují na jiný let, pokud aerolinky v rámci stejné aliance blíže nespolupracují. Například v případě zrušení letů přes Čínu čínské aerolinky neumožnily návrat s jinými společnostmi v rámci Skyteamu a cestující si museli kupovat sami drahé jednosměrné letenky.

Horší případ je, pokud máte letenku se společností, která s nikým úzce nespolupracuje (například Smartwings nebo nízkonákladové aerolinky). V takovém případě vám aerolinka napíše, že je váš let zrušen a že se máte domů dostat, jak chcete. Aerolinka vám sice zřejmě vrátí peníze za neproletěné lety (vrácení může trvat i několik měsíců), ale vaše náklady na novou letenku mohou být několikanásobně vyšší. Vám nezbude nic jiného, než si koupit zcela novou letenku ideálně těsně před odletem, aby se situace neopakovala a aerolinka vám letenku znovu nezrušila. Abychom minimalizovali vaše náklady na cestu domů, snížili jsme na všechny lety naši provizi za vystavení letenky na 0 Kč pro všechny rezervace v našem vyhledávači.

Zvažte jakékoliv rozumné přesuny

Pokud budete kupovat novou jednosměrnou letenku, dost možná budou výrazně levnější lety do Mnichova nebo Vídně než do Prahy. V případě návratu z Cancunu byl rozdíl v ceně i více než 15 tis. Kč. Z Mnichova se pak dostanete nejlépe jednosměrným letem s Lufthansou za cenu už kolem 2 tis. Kč, takže celková úspora může být opravdu značná. V případě, že máte s sebou jen příruční zavazadlo, můžete se do Prahy odbavit online a třeba si tím ušetříte i 14 dní v karanténě.

Nejhorší případ je, když uvíznete na místě, kam se přestane létat a odkud se už nemusíte vůbec dostat. Typickým příkladem je to, že Filipíny zavírají vnitrostátní letiště, takže se například z Palawanu do Manily už prakticky nedostanete. Pokud jste na nějakém podobném exotickém místě, kam létá třeba jen jedna aerolinka, přeleťte co nejdříve alespoň do místa s velkým mezinárodním letištěm. Jinak vám hrozí, že můžete na jednom místě uvíznout i několik týdnů.

V každém případě platí, že čím později se budete do ČR vracet, tím více letů již bude zrušených a tím složitější bude se dostat domů! V současné chvíli je totiž stále ještě spousta osob, kteří se do Prahy potřebují dostat a aerolinkám se vyplatí lety provozovat. Jakmile se už drtivá většina lidí dostane domů, lety do Prahy se dost možná zruší a aerolinka vás v nejlepším případě přesměruje třeba na let do Vídně nebo Německa.

Jak se dostat domů z Vídně, Mnichova a dalších okolních letišť?

Dle posledních informací vypraví vláda autobusy na letiště ve Vídni, Mnichově a Frankfurtu, aby se uvíznutí cestovatelé mohli dostat zpátky domů. Bližší informace o tom, jak se do autobusu přihlásit, zatím nebyly zveřejněny.

Dále byla vyhlášena výjimka, podle které budou moci lidé opustit ČR za účelem vyzvednutí rodinného příslušníka na některém z mezinárodních letišť v zahraničí. Více informací naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Storno letenek v případě zákazu vycestovat (po dobou nouzového stavu)

Storno letenek probíhá u každé aerolinky jinak, a aby to bylo ještě složitější, tyto podmínky se nyní prakticky každý den mění.

Let je zrušený

Nejjednodušší situace nastane, pokud dojde v důsledku zákazu cestování také k rušení letů ze strany aerolinek. Včera (12.3.) například došlo k masivnímu rušení letů ze strany ČSA na následující 2 měsíce. V takovém případě máte nárok na vrácení plné ceny letenky. Je však potřeba počítat s tím, že vrácení peněz se může protáhnout a může trvat i několik měsíců.

Let není zrušený

V tomto případě je vše o mnoho složitější. Aerolinky totiž mohou namítat (a namítají), že lety na zakoupené letenky jsou operovány a není problém aerolinky, že čeští občané z důvodu nařízení vlády nemohou vycestovat. Každá aerolinka k tomu přistupuje trochu jinak, ale obecně se snaží cestujícím vyjít více či méně vstříc. Nejčastěji v tomto případě aerolinky nabízejí změnu letenek zdarma nebo voucher v hodnotě ceny letenek. Ten cestující mohou využít k zakoupení jiných letenek obvykle během jednoho roku. V případě změny se neplatí poplatek za změnu, ale může být požadován doplatek do aktuální ceny nové letenky, pokud je tato letenka dražší než původně zakoupená.

Je také třeba počítat s tím, že nelze udělat změnu „na někdy“, ale vždy jen na konkrétní termín. Zdarma je vždy jen jedna změna, takže není možné vybraný termín později znovu změnit.

Některé nízkonákladové aerolinky (speciálně Ryanair) u nezrušených letů nevrací cestujícím peníze v žádném případě. Jediná šance, jak dostat peníze zpátky, je zrušení letů ze strany aerolinky. 

Změna a storno letenek, pokud není zákaz vycestovat (zatím nejspíš vše po 11.4.)

Pokud máte zakoupenou letenku do destinace, kam se normálně létá a není na seznamu rizikových oblastí, nemáte právo na storno letenky a vrácení zaplacené ceny. Některé aerolinky i v těchto případech umožňují změnu letenku bez poplatku, takže platíte jen případný rozdíl v ceně letenky. Pokud je dostupná stejná rezervační třída, je změna letenky zcela zdarma.

Podmínky aerolinek se v tomto případě různí a téměř každý den mění. Nejlepší je rozhodně kontaktovat s žádostí o sdělení podmínek změny aerolinku nebo agenturu, která letenky vystavila. Obecně se podmínky jednotlivých aerolinek liší podle (i) destinace, u kterých lze letenky změnit, (ii) cestovního období, u kterého je možné letenky měnit, (iii) termínů, na které lze letenky změnit, (iv) toho, zda je možná změna destinace či nikoliv, (v) toho, zda změna možná u všech letenek nebo jen u letenek vystavených v určitém období. Výjimečně aerolinky umožňují také storno letenek a získání voucheru v hodnotě ceny pro nákup jakékoliv letenky v budoucnosti (nejčastěji během 1 roku). Ve všech případech počítejte s tím, že je možná jen 1 změna zdarma na konkrétní termín, který již nemůžete později změnit.

Naše doporučení

Nepanikařte a nerušte letenky s odletem třeba až za několik měsíců, protože v takovém případě získáte z ceny letenky zpět jen pár korun. Počkejte, jak se situace vyvine a následně třeba jen pár dní před odletem změňte letenky na termín, který vám bude nejvíce vyhovovat. Je také možné, že se třeba za měsíc nebo za 2 situace zlepší natolik, že nakonec budete moci odcestovat dle původního plánu. V případě výrazného zhoršení situace naopak může dojít ke zrušení vašeho letu a v takovém případě máte nárok na vrácení plné ceny letenky.

S kým mám tyto věci řešit?

Urgentní věci na poslední chvíli vždy řešte přímo s aerolinkou. Přímo u ní se informujte o možnosti změn letenek, storna a aktuální situace. Vzhledem k tomu, že se situace mění každou hodinu, poslední novinky většinou nejsou ani propsány v systému. Jestliže zavoláte do agentury, která letenky vystavila, můžete na odpověď čekat velmi dlouho a nemusíte dostat úplně ty nejaktuálnější informace. Budete muset počkat, až se změny projeví v systémech anebo až se někdo za vás dovolá na support aerolinky.

Dočetli jste článek na téma „letenky a koronavirus“ až do konce? Máte jakékoliv dotazy? Potřebujete konkrétní pomoc? Napište nám do diskuze a my vám poradíme!

97 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)