Ahoj všichni začínající cestovatelé, tenhle článek je především (ale nejenom) pro vás 🙂
Chtěli bychom vám takhle na začátku letní sezóny shrnout, jak zvládnout odlet (nejen) z Prahy na dovču v klidu a pohodě, bez zbytečných stresů. Sepsali jsme proto ty nejčastější chyby, kterých se nováčci dopouští. V příštím díle pak najdete několik vychytávek, které se hodí i ostříleným cestovatelům. Tak pojďme na to!
Před cestou na letiště
Zkontrolujte si svá zavazadla a doklady ideálně už při nákupu letenky, ať si případně můžete přikoupit přepravu většího zavazadla, anebo naopak zajít do obchodu pro menší kufr. Za překročení povoleným rozměrů se na letišti dost mastně platí! Na kufr přidělejte jmenovku s kontaktem a cílovou adresou, zip zamkněte TSA zámkem. To je takový, který mohou pracovníci letiště svým master klíčem otevřít a obsah kufru zkontrolovat, v opačném případě by museli zámek rozštípnout a kufr otevřít násilím. TSA zámek poznáte podle symbolu červeného diamantu.
Poznamenejte si datum a čas odletu a název letecké společnosti, se kterou poletíte. A to nejdůležitější: zařiďte si víza, jsou-li potřeba. Zkontrolujte platnost pasu. Spousta zemí vyžaduje mít pas platný ještě alespoň půl roku po plánovaném odletu zpět domů! Děti musí mít vlastní doklady. A než se vydáte se směr Ruzyně, ujistěte se, že máte svůj vlastní pas – a ne omylem někoho jiného z rodiny.
Check-in z domova
Odbavte se z pohodlí domova online, případně u samoobslužných kiosků na letišti. Ušetří vám to ohromnou spoustu času! Více o online check-inu se dočtete v našem květnovém článku.
Co do příručáku?
Sprchový gel, šampon i všechnu ostatní kosmetiku a další tekutiny si dejte do odbaveného báglu. Pokud přeci jen budete něco potřebovat „propašovat“ na palubu, musíte se držet přísných pravidel. Každá jednotlivá lahvička nesmí překročit objem 100 ml, proto si zajděte do drogerky pro miniatury kosmetických produktů, anebo kupte malinké doplnitelné lahvičky. Mezi tekutiny se počítají i líčidla s hustší konzistencí, jako třeba řasenka nebo lesk na rty. Všechny tyhle věcičky se musí vejít do uzavíratelného plastového sáčku o velikosti 1 litru. Sáček zde není proto, aby se tekutiny nevylily, jak si spousta cestujících myslí, ale proto, aby se dalo lehce zkontrolovat dodržení právě onoho limitu 1 litru. Sáček si připravte už doma, ať šetříte drahocenný čas. Ale pokud žádný takový doma nemáte, nebojte. Dostanete ho na letišti.
Notebook, powerbanka, elektronické cigarety, náhradní baterky i jiná elektronika patří jen a pouze do příručního zavazadla. Dejte je spolu s pytlíkem s tekutinami navrch tašky, ať je můžete hravě vyndat pro bezpečnostní kontrolu.
Nebezpečné předměty do letadla vůbec nenoste a nechte je raději doma. Že se nesmí převážet výbušniny je asi každému jasné, zakázané jsou ale třeba i pepřové spreje a repelenty, a to jak v příručním, tak v odbaveném zavazadle. Předměty, které by byly nebezpečné jen v rukou člověka, ale ne o samotě v podpalubí, jako třeba nůž nebo ostré kolíky od stanu, nesmí být v příručáku, ale mohou být zabaleny v odbaveném kufru.
Při bezpečností kontrole nezapomeňte vyndat všechno z kapes, a také sundat pásky s kovovou přezkou, hodinky, šperky, boty, které mají kovové komponenty. Pro ušetření času se připravte už ve frontě na kontrolu.
Zdroj: Letiště Praha
Profrčet pasovou kontrolou
Jestli letíte z Terminálu 1, čili mimo území Schengenu, čeká vás pasová kontrola. Předběhněte ty dlouhatánské fronty a zamiřte si to přímo k E-gate, neboli bráně automatické pasové kontroly. Do čtečky vložíte pas, stránku s vaší fotkou a osobními údaji směrem dolů. Čtečka jej naskenuje a pustí vás o úroveň dál, kde váš obličej prozkoumá chytrá kamera. Pak už se brána otevře a vy se ocitnete v mezinárodním prostoru. Možná to zní složitě, ale věřte – je to intuitivní a pasová kontrola tak většinou nezabere víc než 20 vteřin, takže zase ušetříte čas. Akorát děti musí hezky postaru na pasovou kontrolu k panu policajtovi.
Ať to všechno stihnete
Letiště Praha se doporučuje dostavit na letiště 2-3 hodiny před odletem. Ano, zdá se to jako hodně času, ale zvlášť začínajícím cestovatelům, na letišti často zmateným jako lesní včela, určitě časová rezerva přijde vhod. A lepší se pak zabavit pivkem a pozorováním vzlétajících a přistávajících letadel, anebo shoppingem v duty-free, než sprintovat přes celou letištní halu a riskovat vyloučení z přepravy.
Tady je malé shrnutí 🙂
Zdroj: Letiště Praha
Jak už jsme prozradili na začátku článku, v příštím díle se můžete těšit na pár vychytávek, jak si čas na pražském letišti o něco zjednodušit a zpříjemnit. O některých z nich nejspíš nemáte ani tušení.
Tak příště! 😉
TIP: Pokud vás zajímá více ohledně letiště anebo máte jakýkoliv jiný dotaz, napište do naší diskuze.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu