Doprava na letiště Vídeň
16.2.2020

Doprava na letiště Vídeň

Letět na dovolenou nebo služební cestu z letiště Vídeň není vůbec špatný nápad. Tamější letiště sice patří mezi větší ve střední Evropě, ale nám se zdá docela malé, dokonale přehledné a proběhnutelné za pár minut. A nízkonákladovým aerolinkám, co vás za pár stovek přepraví po celé Evropě a možná ještě dál, se tady líbí čím dále více. Proto není divu, že těch, co sem za odletem váží cestu z České republiky aby nějakou tu korunu ušetřili, stále přibývá. Jak je na tom ale doprava na letiště Vídeň z Brna, Prahy nebo Ostravy? Jak se dostat na letiště Vídeň autobusem, vlakem, autem nebo z centra Vídně městskou hromadnou dopravou? Přečtěte si náš informacemi nabitý článek a budete mít jasno.

Jak se dostat na letiště Vídeň?

Věřte, že je z čeho vybírat, skoro by se dalo říct, že lze použít všechny dopravní prostředky, na které si vzpomenete! Při troše času a touze po romantice můžete do Vídně i připlout po Dunaji, ale dnes se budeme věnovat klasičtějším dopravním prostředkům.

Doprava do Vídně na letiště osobním automobilem

Pro ty nejodvážnější (především vyjíždějící z matičky Prahy) je to zdánlivě nejpohodlnější možnost – sednout před domem do vozu a vystoupit na některém z parkovišť, jejichž nedostatkem vídeňské letiště Schwechat rozhodně netrpí. Nejste-li však obdařeni nadpřirozenými schopnostmi, které by vám napověděly, jak dlouho budete po slavné D1 poskakovat, mohlo by se snadno stát, že vám letadlo z Vídně frnkne. Jasně, je tu přece ještě spousta vedlejších cest, kterými se dá do Rakouska prokličkovat a odvážnému štěstí přeje, ne?

Z Prahy a Ostravy by vám cesta měla v ideálních podmínkách zabrat 3,5 hodiny. Silniční doprava Brno – Vídeň letiště trvá necelé dvě hoďky. Nezapomeňte na dostatečnou časovou rezervu, kalkulujte i se zvýšeným provozem v okolí Vídně. Je lepší dát si na letišti o kávu navíc, než si nervozitou v koloně okousat nehty.

K ceně benzínu je třeba ještě připočítat cenu za rakouskou dálniční známku – 10 dní za 9,90 €, dvouměsíční za 29,00 € (aktuálně pro rok 2023) a pochopitelně cenu za parkování, která se různí podle toho, jak blízko vchodu do odletové haly svého miláčka necháte. Např. Parkplaz C (viz mapka) vás vyjde na cenu již od 106 €/týden, ale taky tu můžete stát za 189 € (Parkhaus 4). Parkování se dá rezervovat i předem, abyste věděli na čem jste, a platí se standardně při opuštění parkoviště.

Doprava na letiště Vídeň

Parkování na letišti Vídeň

Nejlevnější parkování s Parktiger

Chcete-li výrazně ušetřit, využijte parkoviště, která jsou dále od letiště. S každým kilometrem totiž klesá i cena za ustájení. U Parktiger zaplatíte 5,99 €/den. Na letiště se z obce Schwechat, kde se parkoviště nachází, dopravíte vlakem za 1,90 €/směr. Vlak jezdí v intervalech maximálně 30 minut s výjimkou nočních hodin: první vlak odjíždí směr letiště v 4:35 a poslední v 1:05. Z letiště vyjíždí první v 4:41 a poslední v 1:19. Jízdní řády si před plánováním vaší cesty ověřte na stránkách dopravce ÖBB.

Soukromá parkoviště 

Za dobrou cenu lze parkovat i u Panda Parken okolo 64 €/týden nebo na parkovišti Mazur, které inzeruje 94 €/týden parkování, obě navíc nabízí dopravu k terminálu zdarma. Pokud budete mít políčeno na tyto parkingy, tak si určitě nezapomeňte udělat rezervaci předem na internetu. Pro rezervaci široké škály parkovišť můžete využít web ParkVia, na kterém naleznete i srovnání cen jednotlivých parkingů ve vámi zvoleném termínu. Parkoviště Panda Parken, které je naším nejoblíbenějším, rezervujte přímo na webu parkoviště. Pro častou obsazenost doporučujeme rezervovat s dostatečným časovým předstihem.

Záchytná parkoviště ve městě

Využít se dá i P+R parkoviště, kde vás týden vyjde pod 30 € – takové parkování nabízí například i již zmíněný Parktiger. Jak se pak odsud dostat dále zjistíte níže.

Má-li někdo nějakou vychytávku, jak ještě ušetřit při parkování při odletu z Vídně, budeme rádi, když se o ni s námi podělí!

Více info o možnostech parkování na vídeňském letišti naleznete v našem článku Parkování letiště Vídeň.

Autobusem do Vídně na letiště

Levnější, ale stále napínavá varianta, obohacená o skutečnost, že autobus s vámi po okreskách kličkovat nebude. Za vaši pozornost určitě stojí autobusový dopravce FlixBus, který vás odveze z Prahy, Brna nebo Ostravy přímo na vídeňské letiště za velmi příznivé ceny. Cena zpáteční jízdenky z Prahy začíná již na 1 090 Kč a doba jízdy činí 4:45 h. Autobusová doprava Brno – Vídeň letiště podléhá poplatku 662 Kč a doba jízdy činí 2:05 h. Nevýhodou FlixBusu může být malé množství spojů.

Dalším dopravcem poskytujícím autobusové spojení mezi ČR a vídeňským letištěm je RegioJet. I RegioJet nabízí přímé linky na vídeňské letiště z Prahy, Brna a Ostravy. Cena zpáteční jízdenky z Prahy začíná již na 1 300 Kč a doba jízdy činí 4:40 h. Doprava Brno – letiště Vídeň stojí v předprodeji 780 Kč a jízda trvá 2:20 h. Výhodou je, že autobus míří do Vídně z Prahy i z Brna 6x denně a z Ostravy 3x, tudíž si můžete vybrat takový spoj, který bude co nejpohodlněji navazovat na váš následný odlet.

Levnější variantou je cesta s kterýmkoliv z uvedených dopravců na vídeňské hlavní nádraží, odkud se dále dopravíte na letiště po vlastní ose (viz sekce „Doprava na letiště Vídeň z centra města“ níže). Tím můžete ušetřit i několik stovek, ale cesta se protáhne a musíte počítat s případným zdržením při přestupu.

Vlakem

Nemyslíme si, že existuje pohodlnější, spolehlivější a příjemnější způsob, jak se v současnosti dopravit do Vídně, než právě po kolejích! Vyrazit můžete s Českými drahami nebo RegioJetem několikrát během dne. Cesta rychle utíká, v případě „žlutého dopravce“ je zpříjemněna jídlem a pitím za pár kaček a něco jako zácpa vám tu rozhodně nehrozí. A že se sem tam o pár minut zpozdí? Nikdo přece není dokonalý!

RegioJet nově nabízí kromě linek na vídeňské hlavní nádraží také přímé vlakové spojení z Prahy, Brna a dalších měst přímo na vídeňské letiště. Cena zpáteční jízdenky z Prahy začíná na 998 Kč a doba jízdy je 5:20 h. Vlaková doprava Brno – Vídeň letiště stojí 598 Kč a trvá 2:15 h. České dráhy nabízí spoje pouze na vídeňské hlavní nádraží. Cesta na hl. nádraží a následně doprava na letiště po vlastní ose může být cenově výhodnější (ale časově náročnější), zvláště v případě RegioJetu. Ceny ČD jsou obecně spíše vyšší.

Doprava na letiště Vídeň z centra města

Vlakem z hlavního nádraží

Pojedete 15 minut a zaplatíte 4,20 €. Přímý vlak RJ jede každých 30 minut od 5:41 do 22:11. Pokud byste potřebovali později, je to možné jedině s přestupem – z linky S1/S2/S3 je nutné přestoupit ve stanici „Wien Rennweg“ na linku S7. Aktuální jízdní řády naleznete na stránkách ÖBB.

Pojedete-li ve dvojici, můžete ušetřit a koupit si společnou jízdenku za 4,80 €. Pro tuto variantu je ale nutné využít spoj S1/S2/S3 s přestupem ve stanici „Wien Rennweg“ na spoj S7. Na spoj RJ párová jízdenka neplatí.

Pokud se rozhodnete pro variantu s přestupem, pak si na cestu ponechte určitou časovou rezervu. Vlaky ÖBB mohou mít někdy zpoždění, což by v případě „itineráře na minuty“ mohlo leckoho zradit…

CAT – City Airport Train

City Airport Train alias CAT je luxusní a po čertech mastná záležitost! Jezdí ze stanice „Wien Mitte“ (Vídeň střed), kam lze odkudkoli hravě dorazit tramvají, autobusem, metrem. Jezdí denně tam a zpět v půlhodinových intervalech od 5:37 do 23:38, doba jízdy na letiště je pak 16 minut a vlak jede bez zastávky. Za super rychlou jízdu zaplatíte 14,90 € za jednosměrnou a 24,90 € za zpáteční jízdenku.

S-Bahn linka S7 (nástup na Wien – Mitte, Praterstern, Rennweg)

Cesta z „Wien Mitte“ vám zabere 22 minut, tedy jen o 7 minut více, než CAT, ale zaplatíte za ni 4,30 €, což už je citelný rozdíl. Jízdenky koupíte na nádraží v automatu nebo i přes internet. Vlak jezdí každých 30 minut. Ten první z „Wien Mitte“ vyjíždí směr letiště v 4:19 a poslední 0:49. Z letiště se poprvé svezete 5:19 a naposledy 1:19. S touhle jízdenkou za 4,30 € můžete navíc po Vídni cestovat 120 minut a přestupovat, jak se vám zlíbí. Jen myslete na to, že lístek musí být označen, když poprvé vstupujete do dopravního prostředku.

Noční spoje z centra Vídně

A po dobrých zprávách jedna malinko horší: dostat se na vídeňské letiště v hluboké noci hromadnou dopravou je takřka nemožné. Jakmile odjedou poslední vlaky, zůstávají poslední nadějí autobusy.  Těmi jsou Vienna Airport Lines s jednotnou cenou za jízdenku ve výši 8 €, případně 13 € za zpáteční jízdenku, kterou zaplatíte přímo u řidiče.

Noční a ranní spoje z Vídně na letiště v době, kdy nejezdí vlaky:

  • 1:15, 2:15, 3:15 a 4:15 ze stanice Morzinplatz, délka jízdy cca 20 minut
  • 1:45, 2:45, 3:15, 3:45 a 4:15 z hlavního nádraží, délka jízdy cca 25 minut

Noční a ranní spoje z letiště do Vídně v době, kdy nejezdí vlaky:

  • na hlavní nádraží v 1:15
  • na Morzinplatz v 1:45, 2:45 a 4:45

Tím to hasne. Pak už jen taxi nebo Uber, který vás odveze za 25 – 30 € podle toho, kde nastupujete.

No, je pravda, že nestačí sednout na metro a dojet na Veleslavín, odkud už vás na letiště pohodlně odveze autobus, ale zas o tolik složitější to rozhodně není! Kompletní přehled toho, jak jim to ve Vídni jezdí, najdete na těchto stránkách.

Tak přejeme šťastnou cestu, nespočet nových zážitků a ranec ušetřených peněz!

PS: Mnoho dalších informací o vídeňském letišti se dočtete v našem podrobném průvodci.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 6. 11. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)