Jak se dostat na letiště do Vídně?
16.2.2020

Jak se dostat na letiště do Vídně?

Letět z letiště ve Vídni není vůbec špatný nápad. Tamější letiště sice patří mezi větší ve střední Evropě, ale nám se zdá docela malé, dokonale přehledné a proběhnutelné za pár minut, takže ani s případnými přestupy není problém. A nízkonákladovým aerolinkám, co vás za pár stovek přepraví po celé Evropě a možná ještě dál, se tady líbí čím dále více. Proto není divu, že těch, co sem za odletem váží cestu z České republiky a rádi nějakou korunu ušetří, stále přibývá. V následujícím článku se dozvíte, jak se na letiště do Vídně dostat. Přidáte se?

Jak se dostat na letiště do Vídně?

Věřte, že je z čeho vybírat, skoro by se dalo říct, že lze použít všechny dopravní prostředky, na které si vzpomenete! Při troše času a touze po romantice, můžete do Vídně i připlout po Dunaji, ale dnes se budeme věnovat klasičtějším dopravním prostředkům.

Auto

Pro ty nejodvážnější (především vyjíždějící z matičky Prahy) je to zdánlivě nejpohodlnější možnost –  sednout před domem do vozu a vystoupit na některém z parkovišť, jejichž nedostatkem vídeňské letiště Schwechat rozhodně netrpí. Nejste-li však obdařeni nadpřirozenými schopnostmi, které by vám napověděly, jak dlouho budete po slavné D1 poskakovat, mohlo by se snadno stát, že vám letadlo z Vídně frnkne. Jasně, je tu přece ještě spousta vedlejších cest, kterými se dá do Rakouska prokličkovat a odvážnému štěstí přeje, ne?

Z Prahy a Ostravy by vám cesta měla v ideálních podmínkách zabrat 3,5 hodiny. Z Brna pak necelé dvě hoďky. Nezapomeňte na dostatečnou časovou rezervu. Kalkulujte i se zvýšeným provozem v okolí Vídně. Je lepší dát si na letišti o kávu navíc, než si nervozitou v koloně okousat nehty.

K ceně benzínu je třeba ještě připočítat cenu za rakouskou dálniční známku – 10 dní za 9,40 €, dvouměsíční za 27,40 € (aktuálně pro rok 2020) a pochopitelně cenu za parkování, která se různí podle toho, jak blízko vchodu do odletové haly svého miláčka necháte. Např. Parkplaz C (viz mapka) vás vyjde na 100 €/týden, ale taky tu můžete stát za 174 € (Parkhaus 4). Parkování se dá rezervovat i předem, abyste věděli, na čem jste a platí se standardně při opuštění parkoviště.

Jak se dostat na letiště do Vídně?

Nejlevnější parkování s Parktiger

Chcete-li výrazně ušetřit, využijte parkoviště, která jsou sice kousek od letiště. S každým kilometrem totiž klesá i cena za ustájení. U Parktiger zaplatíte 4,99 €/den. Na letiště se z obce Schwechat, kde se parkoviště nachází, dopravíte vlakem za 1,80 €. Parktiger nabízí i odvoz na letiště, ale vlak jezdí v intervalech 10 a 20 minut, takže trefíte-li se do jízdního řádu – na letiště poprvé 4:36 (víkendy a svátky 5:06) a naposledy 0:06. Z letiště 4:42 poprvé a naposledy 0:18, není třeba připlácet za odvoz  (časy uvedené v textu se mohou lišit, je třeba si je během plánování cesty ověřit).

Soukromá parkoviště 

Za dobrou cenu lze parkovat i u Panda Parken okolo 60 €/týden nebo parkoviště Mazur, které inzeruje 80 €/týden parkování a navíc nabízí dopravu k terminálu zdarma. Pokud budete mít políčeno na tyto parkingy, tak si určitě nezapomeňte udělat rezervaci předem na internetu.

Záchytná parkoviště ve městě

Využít se dá i P+R parkoviště, kde vás týden vyjde pod 20 €. Jak se pak odsud dostat dále, zjistíte níže.

Má-li někdo nějakou vychytávku, jak ještě ušetřit při parkování při odletu z Vídně, budeme rádi, když se o ni s námi podělí!

Busem

Levnější, ale stále napínavá varianta, obohacená o skutečnost, že autobus s vámi po okreskách kličkovat nebude. Mezi nejoblíbenější dopravce patří Regiojet, jehož ceny jsou pro cestovatele sice příznivé, ale pozor jeden háček přesto mají! Významně se totiž liší, když se rozhodnete nechat se vyklopit přímo před příletovou halou nebo vystoupíte kousek od vídeňského hlavního nádraží a dále pokračujete po své ose.

Letiště si totiž účtuje poplatek za vjezd autobusů a ten se pak promítá do vaší ceny jízdenky. Výhodou je, že autobus míří do Vídně z Prahy i z Brna 6x denně a z Ostravy 3x. Tudíž si můžete vybrat takový spoj, který bude co nejpohodlněji navazovat na váš následný odlet.

Za vaši pozornost určitě stojí i FlixBus, který vás odveze z Prahy na vídeňskou stanici Erdberg. Tam je pak třeba přestoupit na další spoj směr letiště.  Autobusy na sebe však ne zcela navazují, a tak se tam někdy můžete trochu „seknout“. Za cestu z Erdbergu na letiště zaplatíte rovnou u řidiče 5 €. Výhodnější pozici mají u Flixbusu cestující z Olomouce a Brna, kteří se mohou těšit na přímé spojení s vídeňským letištěm!

Vlakem

Nemyslíme si, že existuje pohodlnější, spolehlivější a příjemnější způsob, jak se v současnosti dopravit do Vídně, než právě po kolejích! Vyrazit můžete s Českými drahami nebo Regiojetem několikrát během dne. Cesta rychle utíká, v případě „žlutého dopravce“ je zpříjemněna jídlem a pitím za pár kaček a něco jako zácpa vám tu rozhodně nehrozí. A že se sem tam o pár minut zpozdí? Nikdo přece není dokonalý!

Jak z centra Vídně na letiště?

CAT – City Airport Train

To je luxusní a po čertech mastná záležitost! Jezdí ze stanice „Wien Mitte“ (Vídeň střed), kam lze odkudkoli hravě dorazit tramvají, autobusem, metrem. Jezdí denně tam a zpět v půlhodinových intervalech od 5:37 do 23:38 a doba jízdy na letiště je pak 16 minut. Za super rychlou jízdu zaplatíte 12 € za jednosměrnou a 24 € za zpáteční jízdenku.

Vlakem z hlavního nádraží

Pojedete 15 minut a zaplatíte 4,20 €. Vlak jede každých 30 minut od 5:42 do 22:12 přímo. Pokud byste potřebovali později je to možné ještě ve 23:39, ale je třeba z linky S1 přestoupit  ve stanici „Wien Rennweg“ na linku S7. Až se budete vracet, první vlak pojede ve 4:42 a poslední ve 23:03. I v opačném směru lze chytit jeden vlak s přestupem tamtéž, který vyráží z letiště až v 0:18.

Pojedete-li však ve dvojici, můžete ušetřit a koupit si společnou jízdenku za 5 €. Cesta bude o něco delší a nutností bude přestup ve stanici „Wien Rennweg“.

Pokud se rozhodnete právě pro tuto variantu, pak si na cestu ponechte určitou časovou rezervu. Vlaky ÖBB mohou mít někdy zpoždění, což by v případě „itineráře na minuty“ mohlo leckoho zradit…

S-Bahn linka S7 (nástup také na Wien – Mitte, Praterstern, Rennweg)

Cesta z „Wien Mitte“ vám zabere 23 minut, tedy jen o 7 minut více, než CAT, ale zaplatíte za ni 4,20 €, což už je citelný rozdíl. Jízdenky koupíte na nádraží v automatu nebo i přes internet. Vlak jezdí každých 15-20 minut. Ten první z „Wien Mitte“ vyjíždí směr letiště v 4:19 (během víkendu a svátků 4:49) a poslední 0:23. Z letiště se poprvé svezete 4:42 a naposledy 0:18.

S touhle jízdenkou za 4,20 € můžete navíc po Vídni cestovat 120 minut a přestupovat, jak se vám zlíbí. Jen myslete na to, že lístek musí být označen, když poprvé vstupujete do dopravního prostředku.

A po dobrých zprávách jedna malinko horší – dostat se na vídeňské letiště v hluboké noci hromadnou dopravou je takřka nemožné. Jakmile odjedou poslední vlaky, zůstávají poslední nadějí autobusy.  Těmi jsou Vienna Airport Lines s jednotnou cenou za jízdenku ve výši 8 €, kterou zaplatíte přímo u řidiče.

Noční a ranní spoje z Vídně na letiště v době, kdy nejezdí vlaky:

  • 2:00, 4:00 ze stanice Morzinplatz pojedete cca 20 minut
  • 0:15, 0:45 z hlavního nádraží pojedete cca 25 minut

Noční a ranní spoje z letiště do Vídně v době, kdy nejezdí vlaky:

  •  na hlavní nádraží v 0:30
  • na Morzinplatz v 0:45, 1:15, 2:45

Tím to hasne. Pak už jen taxi, které vás odveze za 23-30 € podle toho, kde nastupujete!

Závěr

No, je pravda, že nestačí sednout na metro a dojet na Veleslavín, odkud už vás na letiště pohodlně odveze autobus, ale zas o tolik složitější to rozhodně není! Kompletní přehled toho, jak jim to ve Vídni jezdí, najdete ještě na těchto stránkách.

Tak přejeme šťastnou cestu, nespočet nových zážitků a ranec ušetřených peněz!

PS: Mnoho dalších informací o vídeňském letišti se dočtete v našem podrobném průvodci.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 10. 2020
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)