Cestování s dronem
31.5.2020

Cestování s dronem

Drony se těší větší a větší oblibě. Pro svou možnost neobvyklých záběrů a krásných fotek krajiny s nimi lidé rádi létají na dovolených v zahraničí, kde dokumentují své zážitky i okolní scenérii. Jak je to ale s legislativou létání s dronem v různých zemích světa a jak dron letecky přepravit? Přečtěte si náš speciál o cestování s dronem!

Pravidla pro létání s dronem v ČR a v zahraničí

V různých zemích světa platí pro létání s dronem odlišná pravidla. Někde je možné létat pouze s pilotním průkazem nebo povolením, jinde může s dronem létat naprosto každý. V ČR létání s dronem upravuje Doplněk X. Základní informace o pravidlech pro létání s dronem v zahraničí najdete na přehledu map Google. Zeleně označené země mají nejvolnější pravidla, žlutě označené země mají lehce přísnější pravidla a červené země jsou nejpřísnější.

Podrobnější informace naleznete v databázi Drone Made. Ať už vás láká létání s dronem v Rakousku, na Slovensku, v Chorvatsku, Francii nebo v USA, vždy si předem zjistěte pravidla specifická pro vaší destinaci. Pozor! Do některých zemí, jako je například Maroko a Kuba, je výslovně zakázané drony dovážet a pokud toto pravidlo porušíte, dron vám bude po příletu zabaven.

❗ 1. ledna 2021 vešla v platnost nová pravidla pro létání s drony v ČR a EU: Piloti jsou povinni splnit online test a svůj dron zaregistrovat u Úřadu pro civilní letectví. Pilotní licence i registrace dronu je platná po celé Evropské unii.

Snad každá země, kde je létání s dronem povoleno, má zakázané zóny, kam se s dronem nesmí. Zde uvádíme velmi obecný přehled pravidel, která jsou ve světě platná, ale připomínáme, že toto se může pro každý stát lišit:

👉 Létejte alespoň 5,5 km od letiště

👉 Létejte do maximální výšky 120 m

👉 Nelétejte u věznic, elektráren a velkých staveb

👉 Nelétejte nad lidmi, budovami, parky a zvířaty

👉 Létejte vždy na dohled vlastních očí

👉 Používejte zdravý rozum

👉 TIP! Používejte appku Maia

Letecká přeprava aneb s dronem do letadla

Jak je to se samotnou přepravou dronu do cílové destinace? Z hlediska přepravních pravidel je to jednoduché – baterie musí být z důvodu rizika vzplanutí v příručním zavazadle, samotný dron může být jak v zavazadle příručním, tak v zavazadle odbaveném (některá letiště – například Budapešť – a některé aerolinky – například Emirates – povolují přepravu dronu pouze v odbaveném zavazadle). Praxe nám ale říká, že s odbavenými zavazadly není příliš šetrně zacházeno a často dochází i k jejich poškození či ztrátě, proto doporučujeme celý dron přepravovat v příručním zavazadle, je-li to možné.

Na přepravu dronu, ať už v zavazadlovém prostoru nebo na palubě letadla, doporučujeme polstrované fotobatohy. Ideálním zavazadlem je pak Lowepro DroneGuard – batoh přímo určený na přepravu dronů. Další variantou jsou polstrované pouzdra a kufříky. Pokud zavazadlo plánujete využít jako příruční, hlídejte si jeho rozměry. Maximální povolené rozměry příručního zavazadla různých leteckých společností najdete v našem přehledu aerolinek.

Cestování s dronem

Náhradní baterie musí být v příručním zavazadle. V rámci EU není maximální počet náhradních baterií nijak omezen, ale například v USA je to maximálně tři kusy na osobu, respektive jedna baterie v dronu a dvě baterie náhradní. Na letištní bezpečností prohlídce připravte baterie, případně i dron, spolu s ostatní elektronikou do zvláštního košíku. Z dronu baterii odpojte. U samotných baterií se připravte na možnou otázku, k jakému účelu je přepravujete.

Přejeme krásnou dovolenou a radost z létání s dronem. Své fotky a zážitky sdílejte v naší diskuzi. Naše záběry z cestování s dronem můžete shlédnout na Facebooku Zaleťsi. 🙂

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 9. 6. 2021
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)