Boeing přišel o rekordní počet objednávek letounu B737 Max
15.4.2020

Boeing přišel o rekordní počet objednávek letounu B737 Max

Zákazníci Boeingu minulý měsíc zrušili rekordní počet objednávek letounu B737 Max. Tím se prohlubuje krize, které společnost čelí uprostřed koronavirové pandemie. Dále také stále platí uzemnění tohoto nejprodávanějšího letadla kvůli dvěma smrtelným nehodám. Aerolinky zrušily celkem 150 objednávek na nová letadla typu B737 Max.

Společnost Avolon Holdings Ltd., jedna z největších leteckých leasingových společností, již dříve oznámila zrušení téměř poloviny svých objednaných Boeingů B737 Max . Brazilská společnost Gol Linhas Aereas Inteligentes SA ořízla svou objednávku o 34 letadel. Také tuzemská společnost Smartwings vyškrtla ze své objednávky pět letadel tohoto typu, která měla létat pod slovenskou pobočkou. Dalších 35 objednávek zrušili anonymní zákazníci.

Po všech těchto škrtech se v seznamu Boeingu během prvních třech měsíců roku 2020 nacházelo jen 307 objednávek na nová letadla. Přitom právě Boeing v loňském roce navyšoval kapacitu výrobních hal, aby uspokojil enormní poptávku dopravců po nových letadlech. Akcie společnosti Boeing tak dnes znovu klesly o 1 %. Výrobce nyní čelí nejstrmějšímu poklesu poptávky svých zákazníků, leteckých dopravců, jaký byl kdy zaznamenán.  Společnosti také nepomáhá situace kolem Boeingů B737 Max, které jsou po dvou tragických haváriích, při kterých zemřelo 346 lidí, již přes rok uzemněny.

,,Úzce spolupracujeme s našimi zákazníky, z nichž mnozí čelí v důsledku pandemie značným finančním potížím a tak se nemohou jejich plány na obnovování letadlových flotil a případných úpravách uskutečnit,“ uvedl Boeing ve svém prohlášení. ,,Boeing zároveň pokračuje i na úpravách frekvence výroby, aby se přizpůsobil nižší poptávce na Boeingy B737 MAX.“

Boeing zastavil veškerou produkci nových letadel

Boeing začátkem tohoto měsíce pozastavil provoz v továrně v Jižní Karolíně, kde vyráběl širokotrupá letadla B787 Dreamliner.  Dočasně se také pozastavil provoz v továrnách v okolí Seattlu z důvodu pandemických a vládních omezení zaměřených na omezení šíření nemoci Covid-19. Více než 100 zaměstnanců společnosti Boeing mělo na tuto nemoc pozitivní testy. Společnost zaměstnávající přes 160 000 lidí, byla tak nucena zcela zastavit veškerou výrobu nových letadel.

Kromě Boeingu se s krizí potýká i konkurenční Airbus. Porovnání přístupu obou konkurenčních výrobců letadel jsme rozebrali již dříve.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)