Změna jména na letence
2.8.2019

Změna jména na letence

Změna jména na letence je poněkud složitější téma a lidé v něm často nemají jasno. Co dělat, když onemocním a na mou letenku by rád letěl někdo jiný? Nebo když se při rezervaci letenky překlepnu? Co když se vdám a změním tak své příjmení? Jakožto tým ostřílených cestovatelů jsme dali hlavy dohromady a sepsali pro vás super přehledný článek, jak na změnu jména na letence.

Změna jména na někoho jiného

Z nějakého důvodu se rozhodnete zakoupeným letem neletět, našli jste za sebe ale náhradníka. Klasický scénář a klasická otázka. Můžete na něj letenku přepsat? To je buď nemožné, anebo nákladné, většinou se vyplatí koupit zcela novou letenku. Klasické letecké společnosti změnu jména zpravidla vůbec neumožňují, je nám známo pouze pět výjimek. Těmi jsou Aer Lingus, Aeromexico, AirBaltic, Air Canada a SAS. Víte-li o nějaké další klasické letecké společnosti, u které je změna jména na letence možná, určitě nám to dejte vědět v komentářích. Low-cost aerolinky změnu jména už umožňují mnohem častěji.

Jak změnit jméno na někoho jiného?

Změna jména na letence se řeší většinou telefonicky. Změna podléhá poplatku, který může převyšovat cenu nové letenky. Proto si nejdřív spočítejte, jestli se to vůbec vyplatí. Zde uvádíme pár příkladů pro představu.

Aer Lingus si účtuje za změnu jména 100 € za oba směry dohromady

AirBaltic umožňuje změnu jména jen při tarifu Premium, za 70 € + rozdíl v ceně letenky (pokud cena od vaší rezervace stoupla), a tarifu Business, a to zcela zdarma

Air Canada umožňuje změnu jména jen na vnitrostátních letech, účtuje si za to 100 CAD za oba směry

EasyJet si žádá 25 £ při změně jména více jak 2 měsíce před odletem a 50 £ při změně jména méně jak 2 měsíce předem, ceny za jeden směr

Ryanair si účtuje 115 € za jeden směr

Smartwings změnu jména vůbec neumožňuje

SAS si účtuje za změnu jména 65 € za oba směry

Transavia a Vueling budou chtít 50 € za směr + rozdíl v ceně letenky (pokud cena od vaší rezervace stoupla)

Wizz Air vás zkasíruje o 1185 Kč

Proč jsou tyto podmínky tak přísné? Proč většina klasických leteckých společností změnu jména vůbec neumožňuje? Je to z důvodu bezpečnostního a komerčního. Zkrátka aby se s letenkami načerno nekšeftovalo a aerolinka měla pod palcem, komu letenku prodá a za kolik. Máme ale jednu dobrou zprávu. Velká spousta aerolinek umožňuje změnu jména během prvních 24 hodin od provedení rezervace zdarma, nebo jen za malý poplatek.

Jen překlep

Však to znáte, letenku rezervujete ve dvě ráno, víčka už padají přes oči a i když své jméno třikrát kontrolujete, hned po zaplacení vidíte tu tragédii – ve jméně je chyba. Ale nebojte, ještě není všem dnům konec. Aerolinka vám překlep může opravit. Aby byl překlep překlepem, musí se jednat o chybu maximálně ve třech písmenech. Kromě toho ještě překlep zhodnotí někdo od aerolinky, a to protože například změna jména Jan na jméno Ivo je sice změna o třech písmenech, nicméně překlep to zcela určitě není.

Mějte prosím na srdci, že překlep je potřeba opravit. Pokud jste od nějakého kamaráda slyšeli, že se mu podařilo odletět i s chybně napsaným jménem na letence, nenásledujte jeho příklad. Ano, občas se to podaří, jindy jsou z toho ale veliké problémy. Proto si nechte překlep ve jméně opravit.

Jak překlep opravit?

Překlep v jméně na letence je třeba opravit co nejdříve, několik hodin před odletem už to nebude možné. Mezitím co některé aerolinky provádí opravu překlepu ve jméně zdarma, jiné si za to nechají zaplatit. Informujte se přímo na stránkách vaší aerolinky. Zde uvádíme pár příkladů pro představu.

ČSA, Qatar Airways, Smartwings a Turkish Airlines podmínky pro opravu jména neuvádí. Z naší zkušenosti se s nimi ale dá vždy najít nějaké řešení, kontaktujte je telefonicky.

British Airways opraví překlep po zaplacení rozdílu v ceně letenky (pokud cena od vaší rezervace stoupla), kontaktujte je telefonicky

EasyJet, KLM, Ryanair a Wizz Air umožňují opravu překlepu ve jméně zdarma a to online

Emirates si účtují za opravu překlepu 30 $ za letenku, kontaktujte je telefonicky

Iberia opraví drobnější překlepy zdarma a větší překlepy za 30 €, kontaktujte ji telefonicky

Norwegian a Transavia opraví překlep ve jméně zdarma, kontaktujte je telefonicky

Vueling opraví jméno zdarma pouze během 24 hodin od rezervace letu, poté jedině za poplatek 50 € / let + rozdíl v ceně letenky. Změnu provedete online. 

Pod odkazy najdete telefonní kontakty nebo online správu vaší rezervace, podle toho, který způsob změny jména aerolinka preferuje. Jak můžete vidět, v případě překlepu ve jméně vám nízkonákladové aerolinky pomohou více, než aerolinky klasické. Na letenkách po Evropě se většinou neopravuje jméno jako takové, jen aerolinka přidá poznámku, která vysvětluje váš překlep. Nemusíte se bát, že by vás s takovouto letenku nevzali na palubu letadla. Pro lety mimo Evropu už je potřeba jméno opravdu opravit. Pokud kupujete letenku u nás a překlepu si všimnete po rezervaci letenky, ale ještě před jejím vystavením, dejte nám hned vědět. Před vystavením letenky jsme ještě schopní s ní dělat nějaká kouzla 😉

Může se také stát, že budete mít omylem přehozeno jméno a příjmení. Že příjmení bude na místě křestního jména a naopak. Jedná-li se o let v rámci Evropy, nemusíte se bát. Toto je na rozdíl od překlepu chybka, se kterou vás bez problému vezmou na palubu letadla. Pokud by se stejná chyba vloudila do letenky mimo Evropu, pak raději kontaktuje aerolinku.

Po svatbě

Svobodová se vdala za Nováka a přijala nové jméno Nováková. Musí nové jméno přijmout i letenka? To záleží. Čerstvě vdaná žena může ještě tři měsíce po svatbě vystupovat pod svým dívčím jménem. Ovšem jméno na jejím pasu musí souhlasit se jménem na letence, není tudíž možné letět se starým pasem a novým jménem na letence nebo naopak. Pokud letadlo letí více jak tři měsíce po svatbě, je potřeba cestovat na nový pas nebo občanku a jméno na letence změnit.

Jak dívčí jméno změnit?

Pro změnu dívčího jména na nové příjmení kontaktuje aerolinku, nejlépe telefonicky a co nejdříve. Aerolinka bude chtít doložit váš oddací list, změnu poté většinou uskuteční zdarma. Obdobně se postupuje i při méně radostné životní situaci – rozvodu. Stejné by to bylo i v případě změny jména na matrice. Tím myslíme, kdyby se vám vaše křestní jméno nebo příjmení nelíbilo a vy se jej rozhodli na matrice změnit, po doložení dokladu o změně jména by vám aerolinka měla vyjít vstříc.

TIP: Odpověděli jsme na všechny neznámé, které vám ohledně změny jména na letence vrtaly hlavou? Neváhejte se kdyžtak zeptat v naší diskuzi. Zajímá vás také změna termínu letenky? Mrkněte na tenhle super přehledný článek.

A ještě jedna perlička na závěr. Jeden mladík v Británii měl na letence chybně uvedené jméno, nechtěl ale platit vysoké poplatky za změnu. Raději si tak podle chybně uvedeného jména na letence změnil své jméno na matrice. Článek si můžete přečíst tady. 😉

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 10. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)