Záletník 11 aneb novinky ze světa letectví
21.2.2021

Záletník 11 aneb novinky ze světa letectví

Boeing 737 MAX se konečně vrátil na komerční linky v Evropě. Tuzemská aerolinka Smartwings zveřejnila své plány na letošní léto a potenciální cestující rozhodně nepřijdou zkrátka. Nepříznivá situace v letectví dohnala ke krachu další společnost. Některé aerolinky holt zanikají, zatímco jiné se zakládají. To vše jsou témata, která přinesl třetí únorový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Návrat Boeingu 737 MAX na evropské nebe

Je to tady. Letoun Boeing 737 MAX se po Severní, Střední a Jižní Americe vrátil také na nebe v Evropě. Dlouho to vypadalo, že by prvním dopravcem, který tento typ letadla vrátí na pravidelné linky s cestujícími, mohly být tuzemské aerolinie Smartwings. Nakonec však pomyslné prvenství získala belgická společnost TUI fly. Ta letoun s registrací OO-MAX poprvé nasadila ve středu 17. února na linku z Bruselu do Malagy. A jak let samotný probíhal? Naprosto standardně. Uvidíme, kdo bude následovníkem belgické společnosti. Předcházející zprávy hovořily právě o Smartwings, když se Boeing 737 MAX objevil v rezervačním systému dopravce u včerejšího letu z Prahy do Las Palmas. Nakonec ovšem z jeho nasazení sešlo…

Záletník 11 aneb novinky ze světa letectví

Letní linky v podání Smartwings byly zveřejněny

U českého dopravce Smartwings ještě zůstaneme. Ten totiž do svého rezervačního systému nahrál lety na letní sezonu a musíme konstatovat, že je to výhled velmi optimistický. Dopravce plánuje z českých letišť během letních měsíců provozovat na 400 letů týdně. Letový řád počítá s odlety z Prahy, Brna i Ostravy. A cílové destinace? Středomořská klasika – Albánie, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Řecko, Španělsko, Turecko. Dále tradiční přímořská letoviska v Bulharsku. Počítá se i se současně obsluhovanými linkami do Egypta, na Kanárské ostrovy či Madeiru. Ceny bohužel odpovídají dlouhodobému standardu této aerolinky a s nabídkou nízkonákladových společností se nedají srovnávat…

Jestli tedy aerolinka Smartwings zatím letouny typu Boeing 737 MAX na své lety nenasadila, tak v letních měsících se jich dočkáme s jistotou. Dopravce také nabízí možnost bezplatné změny letu pro všechny, kteří se tímto typem letadla budou bát letět. Jak to máte hozené vy? Věříte „MAXům“ anebo byste o této možnosti přemýšleli?

Air Namibia končí

Smutná zpráva přiletěla z jihozápadní části afrického kontinentu. Letecká společnost Air Namibia míří do likvidace. Aerolinka svůj provoz zastavila k 11. únoru a tamější úřad civilního letectví jí odebral provozní licenci. Důvodem konce je neutěšená finanční situace dopravce vlastněného namibijskou vládou. Ta do ní během posledních let napumpovala v přepočtu cca 465 milionů eur, ale ani to nepomohlo a dopravce byl i nadále ztrátový. Státu tak došla trpělivost a poslal ho do likvidace. Poslední komerční let společnosti proběhl na domácí lince z města Rundu ležícího na severovýchodě země u hranic s Angolou do Windhoeku. Po 74 letech tak končí historie letecké společnosti Air Namibia. 

Záletník 11 aneb novinky ze světa letectví

Canarian Airways začínají

Abychom ale končili v trochu optimističtějším stylu, podíváme se také na jednu nově založenou leteckou společnost. Jedná se Canarian Airways. Její vznik byl oznámen před několika dny a stojí za ním skupina hoteliérů z ostrova Tenerife a španělská společnost One Airways poskytující ACMI služby i charterové lety. Nový dopravce bude mít svou základnu na letiště Tenerife South, odkud bude létat do Madridu, Barcelony, Bilbaa či Viga. Dalšími destinacemi v síti dopravce by se měla stát města Cardiff, Glasgow či Berlín. Ve flotile bude prozatím jeden letoun A319 v konfiguraci pro 144 cestujících. Kromě samotných letenek bude aerolinka vzhledem ke své vlastnické struktuře nabízet i kompletní dovolenkové balíčky „hotel + letenka“.

Letem světem

  • ✈️ Emirates a Flydubai navyšují frekvence letů do Prahy. Oba dopravci přidávají po jedné týdenní rotaci. Od začátku března tak budou mezi Prahou a Dubají létat Emirates celkem 5× týdně, zatímco Flydubai 4× týdně. S výjimkou pondělí se tak čeští cestovatelé dopraví do Dubaje každý den.
  • ✈️ Nová linka by Wizz Air: Wroclaw – Split. Nová linka směřující k Jadranu bude atraktivní zejména pro obyvatele Moravskoslezského kraje a provoz na ní bude zahájen 20. června. Létat se bude s frekvencí jednoho letu týdně (vždy v neděli) až do 12. září.
  • ✈️ Etihad se stal první aerolinkou, která proočkovala kompletní personál. Dopravce k tomu využil čínské vakcíny Sinopharm.
  • 🚂 Regiojet bude přes letní měsíce jezdit k Jadranu. „Dovolenkáři“ si již nyní mohou vybírat z celkem 56 destinací nejen v Chorvatsku, ale také Bosně či Černé Hoře. Více podrobností se dočtete v našem článku.

Přečti si i další díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)