Výrazné zpřísnění podmínek příjezdu do ČR
23.12.2021

Výrazné zpřísnění podmínek příjezdu do ČR

EDIT: Je to skutečně Kocourkov na druhou. Ministerstvo zdravotnictví vydalo na Twitteru opravnou informaci o tom, že nové podmínky nakonec budou platit pouze pro cizince (od 27. prosince 2021). Podmínky návratu domů pro občany ČR (+rezidenty) zůstanou stejné jako doposud.

Včera publikovaný článek níže, je tedy již minulostí…

To nám ještě chybělo. Na základě nejnovějšího ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví dojde k výraznému zpřísnění podmínek návratu do ČR. Nejnovější změny bohužel dopadnou také na očkované cestovatele, kteří zatím nemají posilující dávku, i uzdravené jedince. Nově se budou muset negativním testem absolvovaným před návratem prokázat téměř všichni navracející se cestovatelé.

Od kdy budou platit nová pravidla?

Pro cizince budou nová pravidla platit již od pondělí 27. prosince 2021, čímž se mají zpřísnit podmínky pro příjezdy turistů, kteří plánovali do České republiky přijet oslavit příchod nového roku. Pro občany České republiky (+ rezidenty) pak budou nová pravidla návratu do domoviny platit od dalšího pondělí, tj. 3. ledna 2022.

Pro koho budou platit nová pravidla?

Zpřísnění podmínek návratu do ČR se bude týkat téměř všech cestovatelů přijíždějících ze všech zemí, nehledě na jejich kategorizaci dle míry rizika nákazy vyplývající z „Cestovatelského semaforu“.

Níže přinášíme přehled podmínek dle jednotlivých kategorií.

Očkovací cestovatelé s „boosterem“

Povinnost předkládat před návratem negativní test se nebude vztahovat na očkované osoby disponující dokladem o absolvované posilující dávce.

Očkovaní cestovatelé (základní schéma) & uzdravení cestovatelé

Pravděpodobně nepočetnější kategorie cestovatelů bude novými pravidla dotčena nejvýrazněji. Právě těmto cestovatelům totiž oproti současnému stavu přibude povinnost absolvovat test s negativním výsledkem před návratem domů.

Děti

Další výjimka se týká dětí mladší 12 let, které jsou z očkovací a testovací povinnosti zcela vyňaty.

Taktéž děti ve věku od 12 do 18 let nemusí podstupovat předpříjezdový test, vztahují se na ně ale další pravidla vyplývající z Cestovatelského semaforu.

Neočkovaní cestovatelé

Neočkovaným cestovatelům se pravidla návratů do ČR zpřísní již nadcházející pondělí, tj. počínaje 27. prosincem 2021. Kromě předpříjezdového testu v zahraničí budou muset podstoupit ještě druhý test na území České republiky. Ten bude nutné absolvovat v rozmezí 5. a 7. dne po návratu domů.

Jaký test mohu použít?

V tiskové zprávě Ministerstva zahraničních věcí je explicitně zmíněn PCR test, jenž standardně nesmí být starší 72 hodin. Při bližším přezkoumání celého Ochranného opatření a všech v něm uvedených výjimek, se ovšem domníváme, že občanům ČR by měl stačit i AG test (standardně ne starší 48 hodin). V případě návratu individuální dopravou by pak povinnost doložení testu před návratem odpadla zcela.

Výrazné zpřísnění podmínek příjezdu do ČR
Výjimka z Ochranného opatření dle C. b) 8.
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)