Voucher na letenku místo peněz také od aerolinek
11.5.2020

Voucher na letenku místo peněz také od aerolinek

Důležité rozhodnutí, které už několik týdnů viselo na vlásku, se zřejmě blíží. Ve středu 13.5. by dle agentury Reuters měla Evropská komise vydat pokyny, podle kterých by aerolinka byla v případě zrušení letu oprávněna místo vrácení peněz nabízet voucher na letenku. Postup by tak byl velmi podobný jako třeba u cestovních kanceláří.

Podmínky voucheru

Nejpravděpodobnějším řešením je, že letecké společnosti budou moci vystavit voucher s platností nejméně 1 rok. Pokud by cestující nemohli nebo nechtěli voucher na letenku využít, budou moci po roce od jeho vystavení požádat o vrácení peněz.

Poukazy by také měly garantovat poskytnutí stejné služby v budoucnosti, tj. vystavení letenky do původní destinace na pozdější termín. To by mělo platit bez ohledu na tarifní podmínky i v případě, že cena letenky bude vyšší. Reálně si to však v mimořádně složitém systému letenek nedokážeme příliš představit.

Komise současně vyzývá státy, aby se za vouchery zaručily, aby v případě krachu aerolinek nezbyl černý petr cestujícím. Vzhledem k tomu, že situace v mnohých aerolinkách je dost nahnutá, tento bod bude dost možná nejvíce problematický.

V Evropské unii je kladen extrémní důraz na ochranu spotřebitele, a proto cestující zřejmě nebudou povinni vystavený voucher přijmout. Motivovat by je k tomu však měla právě záruka státu a také garance, že budou moci později voucher vyměnit za letenku bez ohledu na její aktuální cenu.

Přijdou další změny?

Pokud bude rozhodnutí vydané v navrhovaném znění, aerolinkám to zřejmě příliš nepomůže. Téměř jistě totiž bude drtivá většina cestujících nadále požadovat vrácení peněz. Aerolinky s tímto řešením určitě spokojeny nebudou, a proto se můžeme v budoucnosti dočkat další změny podmínek. Rozhodně neočekáváme, že by aerolinky začaly ze dne na den zase posílat peníze těm, kdo voucher nepřijme;.

Evropská komise se tak v podstatě pouze chystá potvrdit své původní stanovisko z 18.3., podle kterého nemají aerolinky právo klientům vouchery nutit. K jejich přijetí by je měly motivovat zejména zvýhodněnými podmínkami, aby si cestující sami zvolili voucher za pro ně nejvýhodnější variantu.

A co na navrhované řešení říkáte vy? Přijali byste takovýho státem garantovaný voucher, nebo nadále zastáváte názor, že prachy jsou prachy? 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)