TIP: Máš nějaký dotaz k rezervaci hotelů nebo k něčemu jinému? Zeptej se ostatních v naší diskuzi => diskuze.zaletsi.cz
Letenky už máte dávno koupené, nebo čekáte na nějakou vypečenou last minute nabídku, určitě se při plánování nevyhnete ani další důležité složce každé cesty – rezervaci ubytování.
Každý z nás na to jde trochu jinak, každý preferuje jiný vyhledávač a každý také má nějaké své tipy a triky, jak rezervovat super ubytování co nejlevněji. Vzhledem k tomu, že my jsme na cestách prakticky neustále a rezervace ubytování je doslova náš denní chleba, rozhodli jsme se vám poodhalit, jak na rezervaci jdeme my a jaké hlavní výhody a nevýhody nejpoužívanější rezervační systémy mají. Věříme, že vám tyto rady co nejvíce pomohou a že se snad v komentářích dozvíme nějaké vaše tipy.
1) Hotels.com
Ještě nedávno bychom nevěřili, že právě tento vyhledávač napíšeme na prvním místě. Vyzkoušeli jsme ho totiž poprvé teprve před pár lety v rámci nějaké slevové akce a na první pohled na nás velký dojem neudělal. Od té doby se k němu ale vracíme stále častěji a aktuálně jde cca 80 % našich rezervací právě přes hotels.com.
Hlavní výhoda tohoto rezervačního systému je bezesporu věrnostní program Hotels.com Rewards, díky kterému za každých 10 probydlených nocí získáte 1 noc ve stejné hodnotě zdarma. Jestliže tedy alespoň průměrně cestujete, dostanete na každé ubytování necelých 10 % slevu oproti většině konkurenčních vyhledávačů.
Poměrně snadno také získáváte status Silver a Gold, díky kterému získáváte další slevy nad rámec výše uvedené (velmi podobné členství Genius u booking.com). K tomu získáte prioritní podporu, takže již nebudete viset hodiny ve frontě na lince.
Zvláště oproti booking.com má hotels.com ještě jednu velkou výhodu, kterou je přehledný údaj o konečné ceně a způsobu její úhradu. Při rezervaci ubytování na bookingu jsme často trávili desítky minut s kalkulačkou a snažili se spočítat, kolik ubytování ve vybraných hotelech skutečně stojí, když k základní ceně připočteme DPH, místní poplatek, poplatek za službu resortu a poplatek za úklid. Při troše nepozornosti se vám na bookingu může velice snadno stát, že za ubytování nakonec zaplatíte třeba o 30 % víc, než jste očekávali. U hotels.com vždy vidíte celkovou cenu s přehledným vyčíslením všech poplatků splatných na místě.
Hned při rezervaci také víte, zda cenu zaplatíte ihned nebo až po příjezdu do hotelu. Nefunguje to zde jako na bookingu, kde má hotel právo strhnout si peníze hned, za měsíc, den před příjezdem, nebo Vás zkásnout až na místě. Nejednou se nám na bookingu stalo, že jsme ubytování zaplatili 2x, takže se před příjezdem vždy hrabeme v transakční historii a zjišťujeme, zda jsme již ubytování platili nebo ne.
Hlavní nevýhoda hotels.com je naopak menší výběr ubytování – zvláště pak apartmánů, guest housů a ubytování v méně civilizovaných státech. Problém je také rezervace více než 1 pokoje, když například zbývá volný 1 standard a 1 superior room nebo potřebujete jeden dvoulůžkový a jeden třílůžkový. Zatímco některé vyhledávače vám tuto variantu nabídnou, hotels.com hlásí, že již není volná kapacita. Nezbyde vám tedy nic jiného, než pokoje rezervovat po 1, což s sebou vždy přináší určitá rizika.
2) Booking.com
Ačkoliv jsme o bookingu výše nenapsali mnoho hezkého, má také mnoho obrovských předností, díky kterým se s ním mohou ostatní vyhledávače těžko srovnávat.
Hlavní z nich jsou určitě dokonale intuitivní vyhledávač a nejširší nabídka ubytování. Žádný vyhledávač nemá tak přehledné vyhledávání, filtrování, skvěle zpracovaný systém recenzí a hodnocení a námi velmi často využívané vyhledávání pomocí zobrazení dostupných ubytování na mapě.
Nabídka ubytování na bookingu je také bezkonkurenční – zvláště pokud hledáte levnější ubytování v apartmánech, guest housech nebo hostelech. Často se vám tak stane, že i kdybyste sebevíc chtěli využít jiný vyhledávač, nakonec vám stejně nezbyde nic jiného, než sáhnout po tomto léty ověřeném rezervačním systému.
Zapomenout bychom neměli ani na to, že jako registrovaný uživatel máte přístup k některým „tajným“ nabídkám a poměrně snadno lze dosáhnout na status Genius, díky kterému dostanete 10 % slevu v podstatné části ubytovacích zařízení.
Ti, kdo si nejsou úplně jistí ve své angličtině, také určitě ocení výborný support na telefonu v češtině. Tento support je na bookingu opravdu bezkonkurenční a nejednou nám vytrhnul trn z paty.
3) Agoda.com
Agoda.com je osvědčený vyhledávač, který má většina s nás spojený hlavně s rezervací ubytování v JV Asii. Přestože zde je jeho pozice zvláště silná a stále platí, že když zde nenajdete ubytování na Agodě, zřejmě ho nenajdete nikde, občas zde můžeme narazit na velmi výhodnou nabídku i v jiné části světa. Před pár týdny jsme dokonce byli doslova v šoku, když jsme zde sehnali poměrně luxusní ubytování v USA zhruba o 20 % levněji než ve všech jiných vyhledávačích.
Agoda má také velmi zajímavý bonusový program, který je dobře využitelný i pro ty, kteří necestují až tak často. Za každou rezervaci po probydlení dostanete dárkovou kartu na další ubytování, přičemž takto poskytnutá výše slevy není úplně nezajímavá. Fanoušci létání potom jistě ocení to, že za rezervace mohou sbírat také míle u své oblíbené aerolinky (výběr je poměrně široký).
Nevýhodou Agody naopak je relativně malá použitelnost mimo JV Asii a z našeho pohledu také vyhledávač, který z našeho pohledu není až tak uživatelsky přívětivý. To, že celkovou cenu ubytování někdy zjistíme až ve 3. kroku rezervace, nás často doslova přivádí k šílenství.
4) Airbnb
Zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na tolik diskutovaný a stále oblíbenější Airbnb (pokud tedy zrovna nevlastníte hotel). Airbnb je skvělé, pokud chcete kromě stále stejných hotelů poznat ubytování v soukromí, seznámit se s místní kulturou a dostat tipy od lidí, kteří zde žijí.
Nabídka apartmánů (celých bytů nebo často jen pokojů) je zde o poznání větší než na booking.com, a pokud preferujete tento způsob bydlení, určitě můžeme Airbnb jen doporučit. My jej nejčastěji využíváme na místech, kde je ubytování v hotelech zvláště drahé – v centrech evropských a světových metropolí a často také v blízkosti nádherných pláží, kde ubytování v soukromí stojí zlomek ceny ve vedlejších luxusních hotelů. V nedávné době jsme tak Airbnb využili např. na Mauriciu, kde jsme bydlení pořídili zhruba za třetinu ceny ve srovnání se sousedními hotely.Airbnb se také skvěle hodí k ubytování větších skupin (např. 6 – 10 os.), kdy si můžete rezervovat celou vilu sami pro sebe. Podobné ubytování jinak často nabízejí jen regionální weby a agentury, o jejichž existenci se často vůbec nedozvíte. Takto jsme třeba rezervovali v japonském Kyotu nádhernou vilu pro 10 osob, a to za polovinu ceny ve srovnání s podobným ubytováním v hotelu.Jestliže ještě nemáte svůj účet u Airbnb, můžete si jej založit zde a dostanete kredit 725 Kč na Vaši první rezervaci.
Shrnutí a náš postup při hledání
Abychom výše uvedené krátce shrnuli, máme pro vás náš lety pilovaný postup, jak aktuálně ubytování sami hledáme.
Nejprve se podíváme na booking.com a vytipujeme si několik hotelů, které pro nás přicházejí v úvahu.
- Podíváme se, jestli jsou tyto hotely dostupné na hotels.com – pokud ano, koupíme je zde s využitím Hotels.com Rewards. Zde se snažíme rezervovat co nejvíce hotelů, abychom získali status Gold a nasbírali co nejvíce volných nocí.
- Pokud se jedná o ubytování v JV Asii, podíváme se ještě na nabídku na Agodě. Mnoho hotelů opravdu nenajdete v žádném jiném vyhledávači.
- Jestliže hledáme ubytování pro větší skupiny nebo na velmi žádaném místě (centra metropolí nebo místo v blízkosti nejhezčích pláží) a ubytování v hotelu se nám zdá drahé, podíváme se ještě na Airbnb, zda někdo nenabízí výhodnější ubytování v soukromí.
- Když ubytování není možné zarezervovat jinde, rezervujeme jej na bookingu.
Přejeme hodně štěstí při hledání a budeme samozřejmě rádi za jakékoliv vaše tipy.
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu