Cestovatelský semafor
včera

Cestovatelský semafor

EDIT (22. června, 08:00): Nečekaný update Cestovatelského semaforu vydalo Ministerstvo zdravotnictví – aktualizovaná pravidla se vztahují pro návraty do ČR od 22. června. Vesměs se jedná o kupu pozitivních zpráv! Do zelené kategorie, tj. návraty bez jakýchkoliv podmínek, dodatečně poskočí Bulharsko, Baleárské ostrovy (např. Mallorca), Itálie, Lichtenštejnsko, Madeira, Maďarsko, Německo, Norsko, Rakousko a Slovensko. Do oranžové kategorie si polepší Azorské ostrovy, Dánsko a Lotyšsko. V oranžové kategorii bude nově i Monako, které jako jediné potkal pád. 

Od 21. června dojde k úpravě podmínek vstupu do ČR. Při využití individuální dopravy již nebude nutné podstupovat test před cestou zpět do své domoviny ani při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem (tmavě červená). Pokud jste navíc kompletně očkováni nebo „po nemoci“ lze v případě příjezdu (nezávisle na typu dopravy) podstoupit PCR test okamžitě po návratu do ČR. Prodlužuje se také „platnost“ antigenního testu podstoupeného před návratem do ČR na 48 hodin. Na nové úpravy trochu doplatí cestovatelé s dokladem o prodělání nemoci (v uplynulých 180 dnech), neboť se jich povinnost testování v případě návratů ze zemí s vysokým rizikem nákazy doposud netýkala.

Podstupovat test před návratem do ČR nemusí cestovatelé, kteří již prodělali nemoci COVID-19 (v uplynulých 180 dnech), a také očkovaní cestovatelé (platí pro návraty z „oranžových“ a „červených“ zemí) – stačí mít alespoň 22 dní po první dávce. Více informací v sekci výjimky.

Cestovatelský semafor

Zelené země = nízké riziko nákazy

 • bez omezení

Oranžové země = střední riziko nákazy

 • nutné vyplnění příjezdového formuláře
 • využití veřejné dopravy
  • negativní antigenní test (ne starší 48 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) na COVID-19  před odjezdem/odletem ze zahraničí
 • využití osobní přepravy
  • antigenní nebo PCR test na COVID-19 s negativním výsledkem nejpozději 5. den pobytu v ČR
 • výjimky: prodělaná nemoc COVID-19 (v posledních 180 dnech) / očkování (min. 22 dnů po první dávce)

Červené země = vysoké riziko nákazy

 • nutné vyplnění příjezdového formuláře
 • využití veřejné dopravy
  • negativní antigenní test (ne starší 48 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) na COVID-19  před odjezdem/odletem ze zahraničí
  • PCR test na COVID-19 s negativním výsledkem nejpozději 5. den pobytu v ČR
 • využití osobní dopravy
  • PCR test na COVID-19 s negativním výsledkem nejpozději 5. den pobytu v ČR
 • samoizolace do předložení výše zmíněného PCR testu s negativním výsledkem provedeného na území ČR
 • výjimky: prodělaná nemoc COVID-19 (v posledních 180 dnech) / očkování (min. 22 dnů po první dávce)

Tmavě červené země = velmi vysoké riziko nákazy

 • nutné vyplnění příjezdového formuláře
 • využití veřejné dopravy
  • negativní antigenní test (ne starší 48 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) na COVID-19  před odjezdem/odletem ze zahraničí
  • PCR test na COVID-19 s negativním výsledkem nejdříve 5. den (nejpozději 14. den) pobytu v ČR
 • využití osobní dopravy
  • PCR test na COVID-19 s negativním výsledkem nejdříve 5. den (nejpozději 14. den) pobytu v ČR
 • samoizolace do předložení výše zmíněného PCR testu s negativním výsledkem
 • výjimky: s dokladem o prodělání nemoci v posledních 180 dnech nebo plně dokončeným očkováním lze PCR podstoupit okamžitě po příjezdu do ČR

Černé země = extrémní riziko nákazy

 • zákaz turistických cest občanů ČR do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocněním COVID-19 způsobeného novými mutacemi viru >> viz toto opatření
Cestovatelský semafor
Pravidla vstupu a návratu do ČR platná od 21. června 2021 (viz zde)

Pravidla vstupu a návratu do České republiky pro cizince se mírně liší o těch stanovených pro české občany. Jejich kompletní přehled naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Seznam států platný od 22. června 2021

Zelené země = nízké riziko nákazy

🇦🇱 Albánie 🇲🇹 Malta
🇦🇺 Austrálie 🇩🇪 Německo
🇪🇸 Baleárské ostrovy 🇳🇴 Norsko
🇧🇬 Bulharsko 🇳🇿 Nový Zéland
🇫🇮 Finsko 🇵🇱 Polsko
🇭🇰 Hongkong 🇦🇹 Rakousko
🇮🇸 Island 🇷🇴 Rumunsko
🇮🇹 Itálie 🇸🇲 San Marino
🇮🇱 Izrael 🇸🇬 Singapur
🇯🇵 Japonsko 🇸🇲 Severní Makedonie
🇰🇷 Jižní Korea 🇸🇰 Slovensko
🇱🇧 Libanon 🇺🇸 Spojené státy americké
🇱🇮 Lichtenštejnsko 🇷🇸 Srbsko
🇲🇴 Macao 🇹🇭 Thajsko
🇵🇹 Madeira 🇹🇼 Tchaj-wan
🇭🇺 Maďarsko 🇻🇦 Vatikán

Oranžové země = střední riziko nákazy

🇦🇩 Andorra 🇨🇾 Kypr
🇵🇹 Azorské ostrovy 🇱🇹 Litva
🇧🇪 Belgie 🇱🇺 Lucembursko
🇩🇰 Dánsko 🇲🇨 Monako
🇪🇪 Estonsko 🇵🇹 Portugalsko
🇫🇷 Francie 🇬🇷 Řecko
🇭🇷 Chorvatsko 🇸🇮 Slovinsko
🇮🇪 Irsko 🇸🇪 Švédsko
🇪🇸 Kanárské ostrovy 🇨🇭 Švýcarsko

Červené země = vysoké riziko nákazy

🇳🇱 Nizozemsko 🇪🇸 Španělsko

Tmavě červené země = velmi vysoké riziko nákazy

VŠECHNY STÁTY NEUVEDENÉ VÝŠE ANI NÍŽE

Černé země = extrémní riziko nákazy

🇧🇼 Botswana 🇲🇼 Malawi
🇧🇷 Brazílie 🇲🇿 Mosambik
🇸🇿 Eswatini (Svazijsko) 🇳🇵 Nepál
🇮🇳 Indie 🇵🇪 Peru
🇿🇦 Jihoafrická republika 🇹🇿 Tanzanie (vč. ostrovů Pemba a Zanzibar)
🇨🇴 Kolumbie 🇿🇲 Zambie
🇱🇸 Lesotho 🇿🇼 Zimbabwe
Cestovatelský semafor
Aktualizace platná pro návraty od 22. června 2021

PS: Potřebujete se testovat po návratu do ČR? Podívejte se na naše tipy, kde podstoupit PCR test za „solidních finančních podmínek“.

Výjimky

Vyplňovat příjezdový formulář a předkládat negativní testy nemusí děti mladší 5 let, pendleři a mezinárodní dopravci. Výjimka platí také pro cesty do zahraničí, které nepřesáhnou 12 hodin (v případě sousedních zemí je limit benevolentnější – až 24 hodin).

Stejná výjimka platí také pro přijíždějící osoby, které doloží prodělaní nemoci COVID-19 v uplynulých 180 dnech. V takovém případě nezáleží, odkud se do ČR vracíte (nesmí to být pouze „tmavě červená“ nebo „černá země“), a je třeba se prokázat vyplněným lékařským potvrzením. 

Výjimka pro očkované cestovatele. Ti nemají povinnost před návratem předkládat negativní test (resp. nastoupit do karantény) v případě, že mají alespoň 22 dní po první dávce a vrací se z „oranžových“ nebo „červených zemí“. Platí pro ně ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Kompletní podmínky návratu do ČR, vč. všech výjimek, naleznete v Ochranném opatření Ministerstva zdravotnictví.

Historie aktualizací

EDIT (18. června, 18:00): Třetí červnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 21. do 28. června přinesla velké množství pozitivních zpráv. Výrazně se rozrostla zelená kategorie, kterou rozšířily zejména tzv. „třetí země“. Návrat do ČR bez jakýchkoliv podmínek nově čeká přijíždějící z Albánie, Finska, Severní Makedonie, Srbska či Spojených států amerických. Za země s nízkým rizikem nákaz jsou nově považovány i Hongkong, Libanon, Macao a Tchaj-wan. Rovnou sedm evropských zemí pak v semaforu poskočilo do oranžové kategorie: Andorra, Belgie, Francie, Litva, Řecko, Slovinsko a Švédsko. Jediná smutná zpráva se týká Azorských ostrovů, které opět po týdnu spadly do červené kategorie.

EDIT (13. června, 08:00): Druhá červnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 14. do 20. června, přinesla celkem 8 změn a naštěstí všechny jsou změny pozitivní. Do zelené kategorie se dostalo Polsko, Rumunsko a Monako. Do oranžové se potom přesunuly Chorvatsko, Švýcarsko, Kypr, Estonsko a Azorské ostrovy.

EDIT (6. června, 08:00): První červnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 7. do 13. června, přinesla celkem šest změn. Mezi absolutní premianty, do zelené kategorie, si polepšily Japonsko a San Marino. Do oranžové kategorie se vyhouply dvě sousední země, Německo se Slovenskem, a také Lucembursko. Jediná nepříjemnost pak potkala Azorské ostrovy, které se propadly mezi červené země (vysoké riziko nákazy).

EDIT (30. května, 08:00): Poslední květnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 31. května do 6. června, přinesla výrazné množství úprav. Navíc všechny změny jsou veskrze pozitivní. Mezi absolutní premianty, do zelené kategorie, si polepšila Malta. Do oranžové kategorie poskočilo rovnou osm zemí: Bulharsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Monako, Polsko, Rakousko a San Marino. A lepší pozici mají i Kypr, Litva a Švédsko – tedy země, které nově spadají do červené kategorie zemí.

EDIT (22. května, 08:00): Další květnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 24. do 30. května, přinesla celkem čtyři změny. Tou nejzajímavější je bezesporu postup Chorvatska do červené kategorie, kam ho následovalo i Nizozemsko. Dokonce do oranžové kategorie poskočilo Rumunsko. A jediný pád je z hlediska českých cestovatelů marginální, neboť potkal San Marino, které se po týdnu vrátilo mezi „červené země“.

EDIT (16. května, 08:00): Třetí květnová aktualizace, platná pro příjezdy do ČR v týdnu od 17. do 23. května, přinesla celkem pět změn. Do zelené kategorie se opět vrátil Island a do oranžové si polepšilo San Marino. Červená kategorie se nově rozrostla o tři země: poskočily do ní Andorra a Francie, zatímco propad potkal Slovensko.

EDIT (9. května, 18:15): Druhá květnová aktualizace, platná pro týden od 10. do 16. května, přinesla celkem tři změny. Mezi premianty (do zelené kategorie) se nově zařadil Izrael. Vzestupu do oranžové kategorie se dočkalo Slovensko a Kanárské ostrovy.

EDIT (3. května, 10:15): První květnová aktualizace, platná pro týden od 3. do 9. května 2021, přinesla samé veskrze pozitivní zprávy. Do oranžové kategorie si polepšily Azorské ostrovy a Norsko. Červená kategorie se pak rozrostla rovnou o pětici zemí: Estonsko, Maďarsko, Polsko, San Marino a Slovinsko.

EDIT (25. dubna, 10:30): Poslední dubnová aktualizace, platná od pondělí 26. dubna, přinesla čtyři změny. Island se po týdnu vrací do oranžové kategorie. Do červené kategorie „sestoupily“ Azorské ostrovy“ a naopak „postoupilo“ Bulharsko. Zatímco mezi tmavě červené země se v příštím týdnu zařadí Litva.

EDIT (16. dubna, 16:30): Třetí dubnová aktualizace, platná od pondělí 19. dubna, přinesla poměrně dost změn. Polepší si Island (do zelené kategorie), Finsko, Irsko a Malta (do oranžové kategorie) a také Belgie (do červené kategorie). Jedinou zemí, kterou čeká z hlediska semaforu pád, je Dánsko, jež se nově přesune mezi „červené země“.

EDIT (12. dubna, 8:00): Druhá dubnová aktualizace, platná od 12. dubna 2021, přinesla celkem čtyři změny. Do oranžové kategorie poskočilo Dánsko s portugalským ostrovem Madeira a do červené kategorie si polepšila Itálie. Jedinou, pro cestovatele negativní zprávou, je pak přesun Chorvatska do tmavě červené kategorie.

EDIT (5. dubna, 8:51): První dubnová aktualizace přinesla změny ve všech kategoriích. Pády potkaly Island (do oranžové kategorie), Irsko (do červené kategorie) a Belgii s Nizozemskem (do tmavě červené kategorie). Jedinou zemí, která si v nejnovějším verzi semaforu polepšila, je Malta (do červené kategorie).

EDIT (26. března, 14:05): Poslední březnová aktualizace cestovatelského semaforu, platná od pondělí 28. března, nepřinesla výrazné změny. V pěti případech se jedná o pád z „červené “ do „tmavě červené“ kategorie zemí a ve dvou naopak o postup do „červené zóny“. Situace se zlepšila na Madeiře a Slovensku. Naopak dolů míří Andorra, Bulharsko, Francie, Itálie a Slovinsko.

EDIT (19. března, 21:00): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná od pondělí 22. března, nepřinesla příliš optimistické zprávy. Polepšily si pouze dvě země – Irsko (do oranžové kategorie) a Slovinsko (do červené kategorie). V případě dalších změn se jedná pouze o zhoršení. Dánsko a Norsko spadly do červené kategorie, zatímco Kypr a Polsko se propadly do kategorie tmavě červené.

EDIT (15. března, 9:00): Březnová aktualizace s pořadovým číslem tři přinesla následující změny: pevninské Portugalsko si polepšilo do oranžové kategorie, Monako je nově považováno za červenou zemi – tím však výčet pozitivních zpráv končí. Do červené kategorie si pohoršilo Finsko a do tmavě červené spadly Madeira, Maďarsko a Švédsko.

EDIT (8. března, 11:30): Další březnová aktualizace cestovatelského semaforu přinesla celkem pět změn. Epidemiologická situace se zlepšila na Baleárských ostrovech (poskok do oranžové kategorie), v Andoře a Lotyšsku („postup“ do červené kategorie). Naopak zhoršení se z pohledu semaforu dočkalo Řecko (pokles do červené kategorie) a Malta (pád do tmavě červené zóny).

EDIT (1. března, 9:00): První březnová aktualizace cestovatelského semaforu přináší celkem tři změny. Týkají se Portugalska, Španělska a oblíbeného portugalského ostrova Madeira. Všechny tři zmíněné destinace si „polepšily“ do červené kategorie.

EDIT (22. února, 9:00): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná od 22. února, přinesla dvě změny. Obě se řadí mezi příjemné: Azorské ostrovy si polepšily do oranžové kategorie, zatímco Baleárské ostrovy poskočily do „červené zóny“.

EDIT (15. února, 10:30): Další aktualizace cestovatelského semaforu, s platností od 15. února, přinesla následující změny. Do zelené kategorie si polepšil Island, do oranžové poskočilo Dánsko a do červené Irsko s Litvou. Naopak do tmavě červené kategorie se propadl portugalský ostrov Madeira.

EDIT (2. února, 10:20): Další aktualizace je v platnosti od 5. února 2021 a přinesla razantní zpřísnění. Nově vznikla kategorie států s velmi vysokým rizikem nákazy a zpřísnily se i podmínky vstupu do ČR z ostatních kategorií států. Test na COVID-19 je nyní nutné absolvovat ještě před odjezdem/odletem ze zahraničí a u vybraných států je nutné absolvovat druhý test po návratu do ČR.

EDIT (15. ledna, 16:30): Další aktualizace cestovatelského semaforu, platná pro návraty do ČR od 18. ledna, přináší spíše negativní zprávy. Jedinou zemí, která si polepšila do „oranžové kategorie“, je Lucembursko. Naopak do „červené kategorie“ opět po týdnu spadlo Maďarsko, které doplnila i Malta a portugalské ostrovy (Azorské ostrovy a Madeira). Bez testu na obou stranách nyní můžeme cestovat pouze do Bulharska.

EDIT (11. ledna, 15:20): Druhá aktualizace v letošním roce, platná pro návraty do ČR od 11. ledna, přinesla rovnou pět změn. Do „červené kategorie“ spadly Francie a Irsko, odkud tedy bude po návratu potřeba negativní test. Naopak do „oranžové kategorie“ poskočily Belgie, Bulharsko a Maďarsko.

EDIT (5. ledna, 13:00): První aktualizace v roce 2021, platná pro návraty do ČR od 7. ledna, přinesla jedinou změnu. Zpátky do „červené kategorie“ bylo přeřazeno Španělsko. Výjimku ovšem dostanou Kanárské ostrovy, které i nadále zůstanou v „oranžové kategorii“.

EDIT (18. prosince, 18:20): Další aktualizace semaforu, platná pro cesty do ČR od 21. prosince, přináší dvě změny. Tou nejdůležitější a navíc příjemnou zprávou je přeřazení Španělska do „oranžové kategorie“. Naopak pohoršilo si Dánsko, které spadlo do „kategorie červené“.

EDIT (11. prosince, 15:00): Aktualizace semaforu, platná od 14. do 20. prosince, je pro cestovatele vesměs příznivá. Do „oranžové kategorie“ byly přeřazeny hned dvě země, a to Francie a Řecko. Do „červené kategorie“ nespadl nikdo.

EDIT (6. prosince, 14:00): Další aktualizace semaforu, platná od pondělí 7. prosince, mění postavení ostrovních států Kypru a Malty. Zatímco Malta si polepšila do „oranžové kategorie“, Kypr po týdnu opět spadl do „červené kategorie“.

EDIT (30. listopadu, 10:00): Aktualizace semaforu platná od dnešního dne přeřazuje do „červené kategorie“ Estonsko a opět i Lotyšsko. Naopak do „oranžové kategorie“ si polepšil Kypr a nově do ní budou spadat i Baleárské ostrovy v čele s oblíbenou Mallorcou.

EDIT (20. listopadu, 15:00): Na základě této aktualizace se do „oranžové kategorie“ vrací Lotyšsko, zatímco ze seznamu bezpečných zemí do „červené kategorie“ spadlo Řecko.

EDIT (16. listopadu, 10:00): Na základě aktualizace ze 13. listopadu semaforu zčervenají další země. Od pondělí 16. listopadu budou nově na mapě „červené“ také Litva, Lotyšsko, Kypr, Německo a Švédsko. Na druhou stranu semafor začal reflektovat turisticky oblíbené ostrovy (Azorské ostrovy, Madeira a Kanárské ostrovy). Ty se nově zařadily po bok Irska do „oranžové“ kategorie“, což pro české cestovatele znamená zrušení povinného testu po návratu.

guest
126 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Marek

Jak je to tedy když pojedu do Maďarska, můžu tam i zpět jen na očkování? Kamarád, který ještě nedostal termín se na test asi nedostane že?

Maru

Myslím, že už takhle, aby se v tom prase vyznalo v těch neustálých změnách. Ale co když na Baleáry odlétám a přilétám z POLSKA??!! :-/ auuuu…

Petra

Zdravím.
Trochu nechápu info o tom, že od 21.6. budou znevýhodněni ti, co prodělali covid v posledních 180 dnech, protože se jich doposud testování netýkalo. Podle obrázku, který zde sdílíte z mzcr.cz jsou podmínky vstupu po prodělání stále stejné…. tedy, že se nemusíme testovat.
Nebo mi něco uniká? 😀
Díky, Petra

Petra

Aha aha, super. Díky moc za vysvětlení a trpělivost 🙂
Hezký víkend

Ján

Ahoj, je potrebne vyplnovat prijazdovy formular pred vstupon na uzemie CR, ked prichadzam z „oranzovej/cervenej“ zeme a mam 22 dni po 1.ockovani, alebo nemusim nic vyplnovat a pri namatkovej kontrole sa preukazem iba ockovacim certifikatom? Rozumiem tomu spravne, alebo prijazdovy formular je potrebne vyplnit vzdy bez ohladu na ockovanie, okrem prichodu zo „zelenych“ zemi?

Eva

Ahoj, pro cestu zpět si budeme dělat antigenní test na letišti na Fuerteventuře (eurofins-megalab.com). Koukali jsme na registraci a chtějí tam uvést Home address a Temporary address – u té je psáno: „The address you will be staying during the next week.“

Registrovat se budeme asi týden před otestováním na letišti. Jako Home address tedy uvedeme českou adresu a jako Temporary vyplníme kanárskou? Nevím, jestli na tom záleží nebo ne. Díky

GeorGo

Ahoj Evi, ano, tak bych to přesně vyplnil. 🙂

Katka

Dobrý den, jsem už z toho celkem zmatená, ale prosím o pomoc 🙂 letím na Tenerife, jsem už 10 dní po očkování (mám jednodávkové). Při zpáteční cestě už budu více jak 14 dní po komplet očkování. Musím si i tak dělat antigen na území Tenerife nebo to už nemusím řešit?
Děkuju
K.

GeorGo

Dobrý den, Kanáry jsou oranžový, u Johnson&Johnson stačí mít 14 dní od vakcíny, pak stačí ukázat před odletem očkovací certifikát a QR kód z prijezdovyformular.cz (platí k dnešnímu dni pro návrat z Kanárů).

Barbora

Ahoj, prosím o radu, chvílema se v tom začínám dost ztrácet…
Příští týden jedeme autem po vlastní ose do Itálie – jsme sestava jeden očkovaný, resp.více než 22 dní po 1. dávce a druhý stále ve 180 denní lhůtě- což, ale je nám ale pro Itálii jedno, protože musíme mít antigen ne starší 48hod., to tak nějak chápu. Máme ale v plánu v Itálii trošku cestovat – Minimálně od Verony po Florencii, je toto problém díky přesunům v jednotlivých regionech? Můžeme vlastně?
A jak je to poté prosím s přesunem do Chorvatska? Musíme být znovu otestování někde v Itálii nebo nám už tady stačí jen 180 denní pocovidová lhůta + potvrzení o první dávce před více než 22 dny?

Děkuji moc Bára

Týna

Ahoj Báro, pro vstup do Itálie je opravdu nutný PCR nebo antigenní test, a to i když jste očkovaní/po prodělání nemoci. V rámci Itálie je možné cestovat mezi bílými a žlutými regiony, zákaz cest platí z/do oranžových a červených regionů. Aktuálně jsou všechny regiony Itálie bílé nebo žluté, takže se může cestovat všude, to se ale samozřejmě může změnit. Sleduj zde: https://www.governo.it/it/articolo/domande-frequenti-sulle-misure-adottate-dal-governo/15638#zone
Co se týče vstupu do Chorvatska, tam stačí certifikát o prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech a potvrzení o očkování (min. 22 dní od první dávky)
Další informace k jednotlivým zemím najdeš tady: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html#I

Veronika

V utery letim do rima pres viden, chapu to dobre, ze pri priletu zpet staci antigen az v cr?

GeorGo

Zdravím Veroniko,

zpět PŘED návratem z Říma je třeba mít buď antigen 24h před odletem nebo PCR 72 hodin před odletem a prijezdovyformular.cz Pokud máte za sebou už první dávku očkování a uteklo od ní aspoň 22 dní, testy nejsou potřeba a stačí jen ten formulář.

Jirka B.

Dobry den, chtel bych se zeptat jestli nekdo neresil podobnou situaci. Kdyz bych letel napr do Holandska na vikend. Uz neni potreba pri vstupu test. Udelam si v CR PCR test ve ctvrtek a v patek odletim bude tento test stacit v nedeli pro navrat,nebo si budu muset v Holandsku nechat udelat pred odletem zpet novy? I kdyz je platnost tohoto testu 7dni

GeorGo

Zdravím Jirko, Nizozemí je z našeho pohledu červené, takže zpět antigen 24 nebo PCR 72 h. Týden v Nizozemí neplatí, to platí pouze pro ČR podmínky typu hospa/fitko a tak. 🙂

Takže pokud to naplánujete na hodinu přesně (těch 72 hodin), tak by to vyjít mělo, ale spíš tipuji, že to těsně vzhledem k časum letů nevyjde. :-/

Jirka

Eva

Ahoj, 19.6. poletíme z Berlína na Fuerteventuru s Ryanair. Do Berlína dojedeme autem. Po přečtení všech možných diskuzí a protichůdných informací si stále nejsme jistí v pár věcech.

Pro ty z nás, kteří jsou zcela očkovaní, bude stačit certifikát z ocko.uzis.cz? Já po první dávce očkování budu muset mít antigenní nebo PCR test (max 48 hod) a opět – bude stačit z ocko.uzis.cz? Na to se liší názory, jestli jsou tyto certifikáty pro Španělsko dostačující. Také prý očkování uznává jen pevninské Španělsko a pro Kanáry/Baleáry musí být test (snad to přímo psal Ryanair)…

Cesta zpět (let do Berlína, tam jen tranzit a po vlastní ose autem do ČR):
Musíme vyplňovat německý příjezdový formulář? Pokud ne, jaký doklad budou chtít na gatu vidět? Předpokládám, že většina cestujících budou Němci a ti se jím budou prokazovat.
Já budu mít v době odletu do Berlína už 24 dní po 1. dávce očkování. Musím si max 48 hod před odletem nechat udělat antigenní test nebo bude stačit certifikát z ocka? Kdybych letěla rovnou do ČR, tak bych podle mě na antigen nemusela, ale přes to Německo si nejsem jistá…

Díky za objasnění.

GeorGo

Ahoj Evi,

ano, ten očkovací certifikát z ocko.uzis.cz by měli uznat. Přesně řečeno: a vaccination certificate proving that they have been fully vaccinated at least 14 days before travel; or

Tak nějak mezi řádky chápu, že někdo před odletem na Fuertě už bude očkovaný a někdo ne. Pokud nebudeš full očkovaná a budeš mít po první dávce, budeš muset cestou tam mít negativní test ne starší 48 hodin (stačí antigen).

Cestou zpět je jak pro očkované tak pro neočkované povinné vyplnit před odletem prijezdovyformular.cz.

Jirka

Monika

Dobrý den, poprosím o shrnutí cestování na Slovensko….co je nutné splnit při pobytu. Začínají se informace křížit. Děkuji za odpověď

GeorGo

Dobrý den,

cestou tam je nutné vyplnit formulář e-hranice http://korona.gov.sk/ehranica a absolvovat PCR nebo antigenní test (do té doby nutná izolace). Jsou tam výjimky, kterým stačí pouze ten formulář – očkované osoby (aspoň 14 dní po druhé dávce mRNA nebo 28 dní po vektorové vakcíně), osoby, které prodělaly onemocnění covid-19 a osoby mladší 18 let.

Cesta zpět bude záležet na typu dopravy, viz semafor výše (oranžová).

Jirka

Radka

Dobry den, v pulce cervna se chystam do Belgie letecky. CR je pro Belgii oranzova takze po prijezdu do Belgie test ani karantenu nepotrebuji. Kdy si mam udelat test? Pred odletem do Belgie a pak po navratu do CR? Nebo potrebuji si udelat jeste test v belgii tesne pred odletem do CR? Nebo to ma kazda aerolinka jinak? Poletim ryanair. Dekuji za info.

Kája

Dobrý den, v srpnu bych měla odlétat na Filipíny, kde bych měla půl roku studovat. Nevíte prosím, jaká je tam nyní situace? Zda se například budou letiště otevírat v blízké době? Dočetla jsem se pouze, že tam zatím mají stav, kdy je země uzavřená pro turisty.

Eva

Dobrý den, mohu se prosím zeptat ohledně návratu do ČR ze Španělska. V den, když se budu vracet, budu mít už 22 dnů od první dávky očkování. Chápu správně, že si nemusím dělat test ve Španělsku před odletem a po návratu do ČR? Moc děkuji za odpověď. Eva B.

PAVLA

DOBRÝ DEN
ZÍTRA ODLÉTÁM Z ŘECKA DO BRATISLAVY A NÁSLEDNĚ VLASTNÍM AUTEM DO ČESKA, CO PROSÍM POTŘEBUJI PRO VÝSTUP Z LETADLA V BRATISLAVĚ, KDYŽ Z LETIŠTĚ POJEDU OSOBNÍM AUTEM

Jana benešová

Dobrý den a co Turecko ?

helena

dobry den, namam potvrzení od lekaře o prodělaní covidu, ale poté z krve udělaný test na protilatky, který vyšel na vysoké stupnici. Uznavá se i toto ? nebo při cestě do česke republiky musi tak jako tak byt negativni pcr tebo negativni antigenni test. Děkuji Helena

GeorGo

Dobrý den, záleží odkud přiletíte, podle toho buď potřebujete test nebo ne. 🙂 Obecně ale test z krve na protilátky nestačí.

helena

děkuji, letela bych z Palma de Mallorca

Zdeněk

Dobrý den, koukám na vaši poslední aktualizaci a zajímala mě právě Itálie kam se zanedlouho chystám vlastním vozem. Dle vašeho semaforu mi postačí poté co se vrátím, udělat antigenní test, jelikož je itálie v oranžové barvě. Jde mi o to, že nikde jinde jsem jí v oranžové nenašel. Všude je stále červená. Mohu vás poprosit o zdroj odkud víte že už je oranžová, nebo o lepší vysvětlení?
Mnohokrát děkuju 🙂
Zdeněk

Petra

Dobrý den, prosím jak je to teď s cestováním na Slovensko? Mám tam manželovu celou rodinu a už jsem je 10 měsíců neviděla. Naočkovanou mám první dávku vakcíny. Nechce se mi podstupovat 14 dní karantény, když tam jedu na týden.

Martin

Ahoj, chtěli bychom v červnu letět na Gran Canarii. Letěli bychom z Berlína (tam bychom dojeli autem). Já nejsem očkovaný, přítelkyně už ano.
Jestli jsem dobře hledal, tak na cestu tam oba potřebujeme max 72 hod starý PCR test. Jak je to s cestou zpět? Jen já antigenní test? A potřebujeme také příjezdové formuláře (při cestě tam jen pro vstup na Gran Canarii/Španělska a při cestě zpět pro vstup do Německa)? Děkuju, mám v tom docela zmatek :-). Martin

Martin

Díky za odpověď. Ještě k těm formulářům.

Pro cestu na Kanáry tedy musíme oba vyplnit tento formulář https://www.spth.gob.es/ a pro návrat z Kanárů do Německa nemusíme vyplňovat žádný „německý“ příjezdový formulář, ale asi budou chtít před nastoupením do letadla vědět, že poté tranzitujeme do ČR?

A nakonec oba vyplnit český příjezdový formulář https://plf.uzis.cz/?

Ještě jednou díky. Martin

Marketa

Je nutne mit ockovani ockovani udelane v CR? Bude platne ockovani prvni davkou i ze zeme EU (konkretne ze Spanelska)? A jak se bude prokazovat?

Renata

Ahoj, nevíte jak často se cestovatelská mapa aktualizuje a jaká jsou kritéria pro jednotlivé zóny, tzn. aby byl stát vyřazený z tmavě červené do normální červené zóny, tak co musí splňovat?
Návrat do ČR z tmavě červené zóny je i pro plně očkované lidi podmíněn PCR testem…Díky

Andrea

Ahoj. Mam dotaz ohledne odletu z Nemecka smer Madeira. Vstupni podminky na Madeiru znam, jelikoz v tu dobu budeme ockovani a deti do 12 let se nemusi testovat, tak po nas testy vyzadovat nebudou. Ale jak je to s prijezdem na letiste v Nemecku, po zemi?? Musime neco prokazovat nem. policii?
Cesta zpet, ted zatim vsichni pri letu do SRN min. antigen 48 h pred vstupem. Zadny formular pro tranzit. A co zase ta cesta z letiste po zemi?? Tam predpokladam, ze na hranicich pri vstupu do CR nikdo nebude.
Dekuji za odpoved.

Andrea

Diky. Nemci nove pusti do letadla ockovane bez testu? Ja to prave nikde nenasla…deti teda budou muset na Madeire na antigen pri ceste zpet (6+)?

Blanka

Dobrý den, posledního května se chystám na Slovensko za vnoučaty. Vlastním autem, bude stačit antigenní test ? Děkuji Bartoňová.

Iva

Dobrý den,

mám dotaz týkající se návratu do ČR. Před měsícem jsem prodělala COVID-19. Pokud to dobře chápu znamená to, že při cestě do Chorvatska stačí potvrzení o prodělání a při cestě zpět do ČR také stačí jen potvrzení o prodělání bez testování a karantény v ČR?

Předem děkuji a přeji pěkný den

Daniel Vondráček

Dobrý den,

měl bych dotaz ohledně cesty na Azory a zpět s TAP z Prahy přes Lisabon.
Cesta tam je jasně stanovena: vyžadují do Lisabonu test i jen pro přestup, tím pádem i k využití při vstupu na Azory.
Na Azorech 6 den test ( máme výjimku, potvrzení o prodělání covid )

Ale nejvíc řeším cestu zpět.
Dle TAP Azory/Madeira na pevninu Portugalska není potřeba test
Do ČR uznává potvrzení 90dní od prodělání = mělo by stačit se prokázat jen tím.

Bohužel co jsem kde ověřoval, všude vám každý řekne klasicky něco jiného
Zpět letíme v 7hod ráno a je otázka, na koho člověk narazí a nechce se mi dávat 200 euro za dva testy 🙁 a nebo hůře se nedostat do letadla.

Moc děkuji za tip

Daniel Vondráček

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Pokusím se tedy řádně připravit a vytisknout podklady z našeho ministerstva a pro jistotu rezervuji termín na antigen v Lisabonu v čase přestupu, kde jsou skoro 4hod času. Snad na základě toho nebudou mít problém nás pustit z Azor a nezůstaneme na letišti 🙂
Rád se poté podělím o zkušenost

Tereza

Dobrý den, mám koupené letenky do Kostariky z Vídně , chtěla jsem se prosím zeptat, jak to je se zpáteční cestou? Je nutné mít (přestup Paříž) PCR test popřípadě antigenní? Na letišti v San Jose nemůžu najít informaci, že by se testovalo. Jde prosím jinak vyřešit tato situace než shánět na Kostarice PCR test?

Michal

Dobrý den, mám chápat ten antigen, jako ež si ho udělám doma sám a pak jej jen předložím? Protože i do Chorvatska se dýá dostat s antigenem, ale jestli ten antigen musín být potrzen lékařem nebo si jej člověk může udělat sám a pak jen předloží výsledek? Můžete mi to prosím vysvětlit? Moc děkuji

GeorGo

Dobrý den, nene, je potřeba antigen z laborky, která vydá cestovní certifikát.

Michal

Aha a exiastují nějaké antigenní testy ze slin, které jsou uznáváme například pro cestu do chorvatska?

Michal

Moc děkuji za info a ještě se zeptám, nevíte jak to má teď chorvatsko? je nutné absolvovat test u syna, který má 5 let?

Magda

Dobrý den, a nevíte prosím jak je to s Azory nyní ? Budeme s manželem plné očkováni plus dcera 13 let, ta očkováni samozřejmě ještě nemá. Jaké budou podmínky vstupu a jaké podmínky navratu ? Na netu jsem našla rozdílné info . Děkuji moc !!

Ondřej

Ahoj, nikde jsem se nedočetl, jak přesně funguje prokazování antigenem při návratu do ČR. Napsal by mi někdo prosím svoje zkušenosti?

Předpokládám, že to má povinnost kontrolovat aerolinka, než nás pustí do letadla směrem ČR, ale je předepsaná i nějaká forma? Musí to být např. test z laboratoře s certifikátem? Samotest koupený v lékárně asi neuznají, že?

Ondřej

Díky za rychlou odpověď.

Barbora

Dobrý den, jak je to prosím s cestou do Atén z Vídně v termínu 9.-19.5.? Někde jsem četla, že rozvolnění v Řecku bude od začátku května, někde zase od 15., máte více info? Je na místě po příletu nutná karanténa, i když se letí z Vídně (řeší někdo, že jsem do ní přijela z Čech?)? Moc děkuji

Barbora

Moc díky 🙂

Květa

Dobrý den.Vyjímka pro lidi s prodělaným Covidem a potvrzením platí pro všechny kategorie (zelenou,oranžovou i červenou) ??? Děkuji

GeorGo

Dobrý den, záleží do jaké země to je, cestou zpět se to nezohledňuje.

Jana

Hezký den, chci se zeptat – zde je Portugalsko jako žluté, ale na ofiko stránkách mzv.cz je psáno, že do Portugalska s 14ti denní karenténou tam. Jak to prosím je? Děkuji

GeorGo

Zdravím Jani, Portugalsko je opravdu žluté, to je ale informace důležitá pro návrat do ČR. Pro příjezd do pevninského Portugalska je po Češích vyžadována 14denní karanténa.

Ondřej

Předpokládám, že povinnost 14 denní karantény v Portugalsku by mohla relativně brzo odpadnout. Je stanovena pro státy, které mají incidenci pozitivních případů za posledních 14 dnů vyšší než 500 na 100 tisíc obyvatel. My teď máme cca 600 a pořád se to snižuje.

Jiří Fráňa

Ve které kategorii je Kostarika. Ma stále nejnižší přírůstek nakažených. A očkování zde probíhá lepe než u nás. Jestli je v zemich s vysokým rizikem tak prosim o vysvětlení. Děkuji

Eva

Dobrý den, můžu se zeptat, chci letět do Mexika z Vídně 10.4 – jak je to s přejezdem z ČR do Rakouska? A kde se tam dá parkovat?

Marian

Ahoj, letíme s kamarádem za cca týden na Kanáry na Tenerife z Vídně. Pro překročení hranic a vstup na palubu letadla stačí antigenní test ne starší 24 h, nebo potřebujeme výhradně PCR test ne starší 72 h ?
A máte někdo zkušenost, jak a kde se dá nechat udělat antigenní test (který stačí před nástupem do letadla) na Tenerife?
Děkuju za případné užitečné informace a poznatky 😉

Edita

ahoj! Jak je to s tím, kdy člověk již prodělal covid, může cestovat? Výše zmiňujete výjimku, že se na to výjimka vztahuje…ale nejsem si tím tedy úplně jistá….
Děkuji

Veronika

Ahoj, nemáte prosím někdo zkušenost jak je to s testy po návratu a teď tedy i před návratem do ČR pokud jste v té době v ochranné lhůtě 90ti dnů po prodělaném covidu?

Veronika

Tak se omlouvam, nasla jsem uz nize v diskuzi ze ne, kazdopadne v dokumentu na webu koronavirus.mvcr.cz, ktery je tedy ze zari 2020 se pise prave opak (U osob, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění covid-19 a zůstávají bez příznaků, se po dobu 3 měsíců po prodělání onemocnění nedoporučuje opakování PCR testu a není nutné jim nařizovat karanténu v případě kontaktu s covid-19 pozitivní osobou nebo po nich požadovat PCR test a nařizovat karanténu po návratu z oblastí se zvýšeným rizikem výskytu nákazy covid-19 (rizikové státy)) tak me zajimalo jestli s tim tady ma nekdo zkusenost. Napriklad ze nedolozi druhy test po priletu a po diskuzi s hygieniu do karanteny nemusi..

Týna

Ahoj Veroniko, to, co jsi našla v diskuzi, už není aktuální. Od 5. února platí výjimka pro všechny kdo prodělali koronavirus v uplynulých 90 dnech 🙂 Můžeš se vyhnout všem testům (před odletem do ČR i po návratu) i karanténě, potřebuješ ale potvrzení od lékaře. Potvrzení může být v češtině nebo v angličtině, doktor musí působit v ČR nebo v EU a to potvrzení musí uvádět, že nemáš klinické známky onemocnění COVID-19, prokazatelně jsi prodělala onemocnění COVID-19,
absolvovala jsi podle platných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví nebo
opatření jiného členského státu EU izolaci ve stanoveném rozsahu
z důvodu pozitivního výsledku PCR testu a že od prvního pozitivního
výsledku PCR testu neuplynulo více než 90 dní. Tady mrkni na oficiální znění opatření: https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/02/Ochrann%C3%A9-opat%C5%99en%C3%AD-%E2%80%93-omezen%C3%AD-p%C5%99ekro%C4%8Den%C3%AD-st%C3%A1tn%C3%AD-hranice-%C4%8CR-s-%C3%BA%C4%8Dinnost%C3%AD-od-5.-2.-2021-do-odvol%C3%A1n%C3%AD.pdf?fbclid=IwAR3Cqv3XkNzwL7vTnLDwwnoOxf7XJIESrS0JTPm7PLDSU50bpKZzmjDtL8w

Jan

zdravím, jak je to při tranzitu, resp. connecting letem přes Madrid s Iberií nebo přes portugalsko s Tapem? je potřeba před letem prokazovat negativní test? díky

GeorGo

Záleží, odkud kam se letí, takto by to bylo trochu vaření z vody.

Petra

Pokud jedu pracovně do červené země, splním její podmínky vstupu, ale strávím tam méně než 24 hodin, musím vyplnit pro vstup do ČR příjezdový formulář, aby mě pustili zpátky přes hranice do ČR? Tedy i v případě, že jsem na území červeného státu do časového limitu, kdy po návratu v ČR nepotřebuji test. Pokud to chápu správně, tak odesláním příjezdového formuláře se totiž nahlásím hygieně, které pak musím dodat negativní test, abych nemusela do karantény. Předem děkuji za upřesnění

Veronika

Svycarsko leden – mohu se prosim zeptat – kdyz prijedu do Svycarska 12.1 a zustanu do 16.1 – jestli i pak se na me vztahuje karantena…? Neb uz v tom Svycarsku budu? Vdecna za jakykoliv tip- moc dekuji!
UPDATE: odpoved dostana: příjezd od Švýcarska do 14. ledna (včetně) je ještě bez omezení. Nové restrikce (karanténa) se budou vztahovat na všechny přijíždějící od 15. ledna. (Dekuju! 🙂 )

Posledně editováno 5 měsíců před by Veronika
Martin

Nevíte jak je to když jsem prodělal Covid jestli můžu s potvrzením že jsem byl pozitivní po karanténe cestovat 3mesice bez testu? Na SK to takhle mají jen nevím dohledat nic oficialni k ČR …
Dík!

Jaroslava

Dobrý den , včera jsme s vnukem přiletěli z Belgie. A nevim jestli musím už teď do karantény a nebo jestli mne bude někdo kontaktovat . Ve čtvrtek mám nastoupit do práce tak nevim jak to bude ..

Tess

Podle prilohy aktualizovaneho semaforu z ministerstva, by od 21. melo byt s nizkou mirou rizika mnohem vic zemi nez jen Vatikan, nebo? Konkretne me teda zajima jak je to s Portugalskem, kam letime 27. z Vidne… Diky za info.

Tomáš

Nevíte jak to je s přestupy na letištích a případných komplikací v souvislosti s covidem? Plánujeme letět na Maledivy přes Katar, tak jestli nemůže být nějaký problém na letišti v Kataru. Jde jen o přestup, nebudeme tam pobývat. Díky.

MireK

Tomáši, je to úplně v pohodě. Pro let na Maledivy jsou teď Qatarci asi nejlepší varianta. Minulý týden zavedli další testování na letišti v Doha, ale včera se to zase zrušilo, takže pohoda. 🙂

Eda

Debilové, vymýšlejí nesmyslné testy, k čemu celý tenhle cirkus je ?

veve3

Jak chápat tyto situace:

1) Letím z Prahy do Řecka a zpět. – Nepotřebuji test
2) Jedu vlakem do Vídně, okamžitě se vydám na letiště a letím do Řecka a zpět. Při návratu z Vídně jedu vlakem do Prahy. – Potřebuji test?
3) Letím z Německa do Řecka a zpět. Nepotřebuji test?

Posledně editováno 7 měsíců před by veve3
Monika Suchánková

Dobrý den,jaké jsou podmínky na cestu do Mexika?

Misa

Ahoj,
Ve stredu (11.11) odletam do Svedska s prestupem v Nemecku (nevytahnu paty z letiste). Stejne tak zpatky. Rozumim soucasnym opatrenim tak, ze test nebudu potrebovat ani ma cestu tam ani po navratu?

Monika Kuklišová

😭

Posledně editováno 7 měsíců před by Monika Kuklišová
Dušan

Nevite prosim, jak je to s cestovnim pojisteni na covid? Znamena to, ze do vsech cervenych statu nikdo nepojisti proti covidu? dekuji

GeorGo

Každá pojišťovna k tomu přistupuje jinak, takže já bych se zeptal přímo pojišťovny, kde jste pojištěný. 😉

Karolína

Dobrý den,

Ráda bych se optala jak je to s Madeirou, kde testují při příletu na ostrov.

Předem děkuji
Karolíns

Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)