Váháte, jak poznat typ letadla, které právě vidíte na obloze či před malým okamžikem přijelo na vedlejší stojánku? Staňte se plane spottery a poznejte všechny základní typy letadel! Toto je již druhý díl našeho třídílného seriálu. Minule jsme se naučili rozeznat obecně letouny Airbus a Boeing, a poté si o trochu podrobněji rozebrali jednotlivá úzkotrupá letadla, konkrétně Airbus A319, A320, A321 a Boeing 737 a 757. Základní odlišení Airbusu od Boeingu si tady dnes ještě jednou připomeneme, pokud ho už máte v malíčku, přeskočte tedy rovnou na druhou část článku, tu věnovanou čistě širokotrupým letounům!
Airbus vs. Boeing
✈ Čumák
Výrazným rozdílem mezi oběma typy letadel je jejich čumák. Kulatý čumák Airbusu A320, jenž připomíná čumák buldoka, se na první pohled liší od dlouhého a špičatého čumáku Boeingu 737, podobného žraločímu nosu. U těchto dvou letadel je rozdíl nejvýraznější, i u jiných letounů se ale dá podle tvaru čumáku orientovat. Nos Boeingu 787 připomíná hlavu úhoře.
✈ Okno kokpitu
Druhým spolehlivým rozdílem mezi letouny je tvar krajních oken kokpitu. U Airbusu mají tvar čtverce s jedním useknutým rohem, u Boeingu je okno ve tvaru nepravidelného špičatého čtyřúhelníku. Tento rozdíl vám téměř vždy pomůže zjistit, zda je dané letadlo Airbus nebo Boeing.
✈ Winglety
Winglety jsou špičky křídel, zahnuté anebo rozvětvené, slouží ke snížení odporu při letu. Různé typy, případně absence wingletů, mohou sloužit jako poznávací znaky jednotlivých typů letadel.
Širokotrupá letadla
Letadla označovaná jako širokotrupá jsou ta, která mají v economy třídě 7 a více sedaček v jedné řadě, oddělené dvěma uličkami. Trup je široký 4 až 7 metrů. Širokotrupými letadly od francouzské firmy Airbus jsou A330, A340, A350 a létající obr A380, americký výrobce Boeing má ve své širokotrupé flotile letouny 767, 777, 787 Dreamliner a 747 Jumbo Jet. Aktuálně největším letadlem, které můžete na obloze spatřit, je Airbus A380 s kapacitou až 855 cestujících.
✈ Boeing 767
Boeing 767 je svou délkou letadlo srovnatelné s úzkotrupým Boeingem 757, jeho trup je ovšem výrazně širší, aby bylo schopné přepravit více cestujících. Boeing 767 má ve většině svých verzí, stejně jako Boeing 757, troje dveře. Zcela rozdílné jsou čumáky těchto letadel, Boeing 757 má čumák delfíní, nos Boeingu 767 je tradičním boeingovským, čili žraločím. Winglety, tj. aerodynamicky zahnuté špičky křídel, u 767 většinou chybí.
✈ Boeing 777
Boeing 777 je letadlo svým čumákem a trupem velmi podobné Boeingu 767 s tím rozdílem, že je výrazně delší a má více dveří. Boeing 777 je vyráběn primárně ve 2 variantách – Boeing 777-200, který má čtvery dveře, a Boeing 777-300, který má dveře patery. Díky své velikosti je toto letadlo těžko zaměnitelné s jinými Boeingy, a proto se zaměříme na rozdíly oproti konkurenčním letounům Airbusu A330 a A340. Jeden ze základních rozdílů najdeme v oknech kokpitu, když Boeing 777 má okna typicky boeingovská, takže ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníku, zatímco Airbusy A330 a A340 mají okna typicky airbusovská. Další a na první pohled viditelný rozdíl je ve wingletech, když zatímco Boeing 777 nemá winglety nikdy, Airbus A330 používá pro něj naprosto typické výrazné winglety zahnuté přibližně v úhlu 45 stupňů.
✈ Airbus A330
A330 je nejvíce používané dálkové letadlo, které Airbus vyrábí, přičemž tvarem trupu, velikostí i počtem dveří je velmi podobné Boeingu 777 (konkrétně Boeingu 777-200). Kromě airbusovských oken kokpitu je zde ale 100% a na první pohled viditelný rozdíl ve wingletech. Zatímco Boeing 777 nemá winglety nikdy, Airbus A330 používá pro něj naprosto typické výrazné winglety zahnuté přibližně v úhlu 45 stupňů. Pokud na toto zakončení křídel narazíte, můžete si být jisti, že vidíte buď Airbus A330 nebo Airbus A340.
✈ Airbus A340
Rozlišení Airbusu A340 je naprosto jednoduché. Vypadá přesně jako Airbus A330, ale má na každé straně 2 motory. Díky tomu se jedná o jedno z nejsnadněji rozeznatelných letadel vůbec.
✈ Boeing 787 Dreamliner
Proslulý Boeing 787 Dreamliner je aktuálně vlajkovou lodí Boeingu a díky své zcela nové moderní konstrukci je úplně jiný než ostatní letadla, a to čumákem, motory i křídly. Z tohoto důvodu může být teoreticky zaměnitelný snad jen s Airbusem A350, tedy naopak vlajkovou lodí Airbusu. Prvním rozeznávacím znakem Boeingu 787 je jeho čumák, který má tvar trochu jako hlava úhoře a je zcela jiný než u ostatních letadel. Také křídla jsou u Dreamlineru velmi specifická, jsou celá mírně prohnutá a na konci je toto prohnutí zvýrazněno. Křídla jsou na svých koncích prohnuta nejen nahoru, ale také dozadu, takže při pohledu zespodu připomíná letícího ptáka. Motory Boeingu 787 se od dalších letadel liší tím, že jsou vzadu zubaté. Celkový pohled na letící Boeing 787 je prostě nádherný. 🙂
✈ Airbus A350
Airbus A350 je relativně nové letadlo. Můžete se s ním setkat například na letišti ve Frankfurtu, takže je potřeba ho umět rozeznat. Jeho čumák lehce připomíná hlavu úhoře, tvarem trupu je A350 podobná Boeingu 787. Hlavním poznávacím znamením jsou velmi výrazné winglety, které jsou jako u jediného dopravního letadla zahnuté téměř o 180 stupňů a na konci směřují zpět k letadlu. Druhým výrazným rozdílem je pohled na kokpit, který je celý černý a okna kokpitu jsou kulatá. Vypadá to, jako by letadlo mělo sluneční brýle. 😎
✈ Boeing 747 Jumbo Jet
Boeing 747 Jumbo je pravděpodobně nejznámější typ dopravního letadla a asi každý fanoušek letectví by si přál se v něm jednou v životě proletět. Tento typ letadla je skvěle rozeznatelný díky tomu, že ve své přední části má 2 patra, čímž vzniká jeho typický hrb. Toto letadlo je největším dopravním letadlem Boeingu a až donedávna také největším dopravním letadlem vůbec.
✈ Airbus A380
Airbus A380 je létající obr a samozřejmě také suverénně největší letadlo na světě, které v některých konfiguracích pojme až 855 cestujících. Toto letadlo můžete velmi snadno poznat díky tomu, že má jako jediné po celé své délce dvě patra. Díky své velikosti, čtyřem motorům a obrovskému rozpětí křídel ho na žádném letišti rozhodně nemůžete přehlédnout.
Doufáme, že jste se něco přiučili. V příštím, už posledním, díle našeho seriálu Jak poznat typ letadla se můžete těšit na malé letouny.
TIP: Pokud vás zajímá více o těchto okřídlených fešácích, anebo máte jakýkoliv dotaz ohledně letectví a cestování, neváhejte se zeptat v naší diskuzi 🙂 A pokud vám utekl speciál „Jak poznat typ letadla“ se zaměřením na ta úzkotrupá, není nic snazšího, než se k němu vrátit!
Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?
Navrhni úpravu textu