Jak koupit letenku u Ryanairu?
29.1.2019

Jak koupit letenku u Ryanairu?

TIP: Máš nějaký jiný dotaz k Ryanairu? Zeptej se na cokoliv v naší diskuzi.

Pokud se chystáš na svoji první „lowcost“ výpravu, určitě oceníš návod, jak koupit letenky u Ryanairu. V tomhle návodu prozradíme nejen jak na to, ale také ukážeme jak ušetřit ve výsledku spoustu peněz, které si irská aerolinka nelítostně ukusuje od nepozorných cestovatelů.V tomto příkladu si budeme chtít koupit letenky z Prahy do Krakova pro 2 osoby na 6. – 10.  1. 2019.

Obsah článku:

Výběr letenky

Na úvodní stránce aerolinky si naklikáme:

 • Zaškrtneme si políčko „Zpáteční“, pokud nebylo zatrhnuto,
 • Z: (znamená odkud) Prague,
 • Do: Krakow,
 • Odlet: 06 / 01 / 2019,
 • Let nazpět: 10 / 01 / 2019,
 • Cestující: 2 dospělí.

Jdeme na to! 🙂

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Nyní vidíme lety v námi zvoleném termínu. Nám se ceny a časy zamlouvají, tudíž klikneme na žluté tlačítko „od 339,00 Kč“ pro pokračování.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Tarify

Vyjedou nám tři sloupce a s nimi i tři rozdílné ceny, ze kterých si můžeme vybrat. My cestujeme s batůžkem a jiný luxus nepotřebujeme, takže volíme nejlevnější cenu. Druhá možnost se vyplatí v případě, že bychom cestovali s velkým zavazadlem, které budeme chtít odbavit a k tomu si chtěli dopřát „luxus“ v podobě námi zvolené sedačky a nebo přednostního nástupu do letadla… Nicméně, toto všechno je možné si zvlášť dokoupit i později (všechno dohromady o trochu dráž, ale bezprostředně po rezervaci je to ovšem jen cca 30 Kč).

Pokud bychom chtěli pouze odbavené zavazadlo, pouze větší příručák atd., kupujeme až v dalším kroku. Samostatně nás to vyjde o mnoho levněji.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Po vybrání „tarifu“ se rámeček opět zabalí a vlevo se ukáže „fajfka“. Hned pod tím na nás vyskočí let zpátky do Prahy.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Uplatníme stejný postup jako při letu tam a klikneme na žlutý button. (Pozn.  je možné při letu tam zvolit „Standardní cestovné“ a při letu zpět vybrat jiný tarif). Po potvrzení druhé ceny odrolujeme dolů a klikneme na žluté tlačítko „Pokračovat“.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Doplňky k letu

A nyní začínají typické praktiky Ryanairu. Je nutné podotknout, že v současné době, na rozdíl od jiných lowcost aerolinek, Ryanair opravdu rozsazuje náhodně a to i v případě, že se jedná o poloprázdné letadlo. Pokud tedy chceme mít jistotu, že budeme s kámošem nebo partnerkou sedět vedle sebe, je dobré sedačku přikoupit opravdu ihned při rezervaci. Po ní je cena za sedačky o poznání dražší.

My ovšem nabídku ignorujeme. Buďto budeme mít štěstí, nebo si pak spolu spontánně sesedneme v letadle. Klikáme na „Přeskočit“.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Nyní je možné si dokoupit všechno možné i nemožné. My mizíme rychle pryč a přesouváme se k dalšímu kroku klepnutím tlačítko „Dokončit nákup“ vpravo na nahoře.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Ještě jeden pokus nás „zkásnout“ za zavazadla. My klikáme na „Potvrdit“.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Co je to služba přednostní nástup neboli tzv. Priority Boarding?

Při současných pravidlech si bez připlacení můžeme vzít pouze „jedno malé zavazadlo, které se vejde pod sedadlo před vámi“ s maximálními rozměry 45 x 25 x 20 cm a nic víc. To na krátkých výletech po Evropě většinou stačí, ale občas se stane, že se s jedním malým batůžkem prostě nespokojíme a chceme si k malé tašce přibalit ještě pár dalších věcí. Na tohle přesně je tu tato služba, která nám zaručí příruční bágl s rozměry 55 x 40 x 20 cm a s váhou do 10 kg. Kromě toho, budeme moct předběhnout všechny lidi, kteří si za Priority nepřiplatili.

Stojí od 180 Kč / pasažér / směr v závislosti na konkrétní trase, přičemž není možné si ho na zpáteční letence zaplatit pouze na jedné cestě.

Zničehonic se dostáváme zpátky na obrazovku, kde jsme byli předtím a musíme kliknout znovu na „Dokončit nákup“.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Ne. Díky sedadla, nechceme!

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Přihlášení k účtu

Nyní je potřeba se přihlásit, nebo si vytvořit účet, abychom mohli letenku zarezervovat. Protože ještě nemáme účet volíme žluté „Zaregistrovat se“.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

My volíme možnost přihlášení přes Facebook, ostatní můžou vybrat alternativní možnost, vyplnit email a zvolit si heslo a potvrdit stisknutím „Zaregistrovat se“.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Údaje o letence

Konečně se blížíme pomalu do finiše. Na této obrazovce nejprve zadáme křestní jména a příjmení (bez diakritiky, bez přehlásek a jiných speciálních znaků) tak, jak máme uvedeno v našich dokladech.

Pokud máme dvě křestní jména (např. Jan Josef), vyplníme pouze to první z nich. Za předpokladu, že nejsou s pomlčkou  – v tom případě bychom napsali Janjosef. A kdybyste měli náhodou stejné jméno a příjmení, do prvního křestního jména připište zkratku jr. Tedy třeba Kvetoslavjr Pampeliska.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Popojedeme níž a vykoukne na nás formulář s kontaktními údaji. Vyplníme náš email, kam si přejeme dostat potvrzení rezervace, vpravo ještě jednou a v políčku pod tím zvolíme zemi a zadáme naše telefonní číslo. Na to nám přijde upozornění, pokud zapomeneme včas na online check-in nebo pokud se zpozdí let. Tyto informace dostaneme bez jakéhokoliv zaškrtávání, tak pozor, ať zbytečně neplatíte 90 Kč.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Platba

Pár řádků pod tím už zadáváme platební údaje. My platíme kartou, takže ponecháme zaškrtlou možnost „Debetní/kreditní karta“ a začneme vyplňovat:

 • Číslo karty
 • Typ karty
 • Ukončení platnosti (měsíc a rok)
 • Bezpečnostní kód
 • Jméno majitele karty
 • Zvolte si, zda chcete mít údaje o vaší platební metodě uložené na strankách Ryanairu

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Poslední, co nám teď už zbývá, je vyplnit naši adresu, souhlasit s podmínkami a „Zaplatit nyní“

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Na co si dát pozor?

A teď prozradíme, na co si dát pozor a jak se vyvarovat zbytečnému placení za nevýhodný kurz u Ryanairu. Tento tip se týká pouze odletů mimo ČR a tudíž se v naší příkladové rezervaci neobjevil. Pokud si ale budeme kupovat letenku například Norimberk – Malta, můžeme se zbytečně spálit.

Nacházíme se v posledním kroku tedy u zadávání údajů o cestujících a u následné platby. Letenky pro dva nás nyní stojí 303,92 € (cca. 7 891 Kč).

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Nyní začneme zadávat naše platební údaje…

Jak koupit letenku u Ryanairu?

A ejhle! Dole nám přibyl odstaveček textu. A stojí to rozhodně za zmínku! Automaticky nás to totiž přehodilo na kurz Ryanairu a nabízí nám to cenu 8 389,82 Kč.  To je rozdíl 489 Kč oproti středovému kurzu. Docela randál!

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Jak to tedy přehodit zpět?

 • Klikneme na odkaz a vlevo dole odškrtneme nenápadné zaškrtávací políčko.
  Jak koupit letenku u Ryanairu?
 • Zkontrolujeme, že platíme v originální měně.

Ověříme si, že už nevyužíváme garantovaný kurz:

Jak koupit letenku u Ryanairu?

A vpravo nahoře bude cena opět v původní měně.

Jak koupit letenku u Ryanairu?

Závěrem

Ryanair je jedna z nejrozšířenějších lowcost aerolinek v Evropě. Svou oblíbenost staví hlavně na levných letenkách, kterým je často těžké konkurovat. Přesto, že se v jejím rezervačním procesu skýtají mnohá nemilá překvapení, když budete dávat pozor a nebudete čekat hory doly, můžete za málo peněz podojit velkou krávu a obletět Evropu za pár drobných mincí. 🙂

Jaké máte zkušenosti s rezervací u Ryanairu vy? Máte nějaký další dotaz? Neváhejte se zeptat v naší diskuzi.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 9. 1. 2024
72 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)