Jak to vypadá na dálkovém letu v době covidové?
5.10.2020

Jak to vypadá na dálkovém letu v době covidové?

Jsme nadšení cestovatelé, kteří k současnému stavu přistupují zodpovědně. Nosíme roušky, kde je potřeba a covidovou krizi nezlehčujeme, ale ani ji nijak nepřeceňujeme. V žilách nám teče cestovatelská krev a cestujeme na druhý konec světa i tehdy, když tomu doba moc nepřeje. Jaké je to nyní na cestách? Jak se cestuje v letadle na dálkovém letu? A jak to vlastně vypadá ve světě?  A jak to bude s letenkami na zimu a příští rok?

Jirka před třemi týdny vyrazil na dalekou cestu do Francouzské Polynésie, uletěl víc jak 32 000 km v letadle, takže s dálkovým lítáním v době covidu má nejčerstvější zkušenosti.

Jaký byl ten dálkový let? Z Paříže do Papeete to letí téměř 20 hodin (s mezipřistáním ve Vancouveru), dalo se to vydržet?

Tak bylo to trochu delší let, ale já rád lítám letadly. 🙂 Samozřejmě po celou dobu letu byla nutná chirurgická rouška (kdo měl látkovou, tak těm rozdávali před odletem chirurgické). První dvě tři hoďky to bylo nepříjemné, ale pak si člověk zvykne a nějak mu to nevadí. Je to prostě dočasné řešení téhle zdravotní krize a k cestování to na nějakou dobu bude patřit.

A co občerstvení během letu? Je vůbec nějaké? To si to musim dávat pod roušku?

Samozřejmě že ne, na jídlo a pití se rouška může sundat. Občerstvení během letu je stejné, jen tedy není na výběr a dostanete rovnou jedno konkrétní jídlo. A k tomu klasika, pivo/víno a chrrr, spát.

Těch 20 hodin v letadle je fakt peklo, mají to lidé fakt celou dobu nasazený?

Jo, všichni to kupodivu dodržovali a neměli s tím problém. Bylo pak vtipný, jak si nikdo nedovolil ani trošku zakašlat, a ve Vancouveru, při mezipřistání na dotankování všichni upalovali na záchod si odkašlat (a to pravděpodobně nebyl covid ale prostě běžný drobný nachlazení nebo takovej ten drobnej kašlik, co máte celej rok, ale teď by vás za něj lidi zastřelili). Před odletem jinak museli mít všichni negativní test na COVID ne starší 72 hodin, takže by tam byl někdo pozitivní, bylo dost nepravděpodobné.

Jak to bylo obsazené? Létají plná letadla?

Z Prahy do Paříže ten hodinu dvacet trvající let byl plný, sedí se klasicky u sebe, v letadle žádné rozestupy nejsou. Z Paříže do Papeete to bylo plné tak ze 70 %, takže prostřední sedačky byly volnější. A pak zpátky do Evropy to byla pohoda, to bylo téměř prázdné letadlo.

Co s letenkami na zimu, pokud chci vypadnout někam do tepla?

Pokud vám nevadí mít nějakou dobu peníze v letenkách a jste flexibilní, takže není problém, když se odlet o pár dní posune, určitě bychom do toho šli. Destinace jsou často úplně bez turistů a takhle pohodovou atmosféru a prázdné pláže už možná nikdy nezažijete. Pomalu se otevírá hlavně Karibik a Afrika a věříme, že brzy bude následovat i Asie. Většinou budete potřebovat negativní Covid test ne starší 72 hodin, který vám při objednání dopředu zabere jen pár desítek minut. Ty 2 litry, co za něj zaplatíte, několikrát ušetříte na místě, kde teď stojí vše výrazně méně než třeba před rokem.

Jak to bude dál se Zaletsi.cz? Ten propad byl určitě dramatickej ne?

Neříkám, že je doba nějaká růžová, ale určitě to nebalíme. Naopak, máme teď spoustu času dohnat resty, na které nebyl v dobrých dobách čas. Před prázdninami jsme vydali novou aplikaci, a pracujeme na několika dalších super vychytávkách. Tipy na letenky budeme dál postovat, spolu s informací, jak to v té zemi vypadá a jestli je letenka flexibilní. Sledujte nás dál, my tu budeme i v horších časech, my nepostujeme příspěvky primárně pro peníze, ale pro to, že milujeme cestování.

A jak to bude s lítáním dál?

V zahraničí počet letů stoupá, lidé začínají více cestovat, svět se pomaličku otevírá. A to je dobře.  Při přestupu v Paříži to bylo setsakra znát. Terminál pro evropské lety byl už dost natřískaný a ten pro mezinárodní už nebyl prázdný tak, že byste čekali, že na vás z každého roku vyskočí zombie nebo Eva a Vašek.

Po Evropě toho bude létat teď v zimě méně, Wizzair to trochu přehnal s expanzí, už si mysleli, že to bude od září OK, ale nestalo se, tak mu ta taktika moc nevyšla a dost v Praze a ve Vídni proškrtává letový řád.

Dálkovky se rozjedou naplno (zejména do USA) až tehdy, kdy vás otestují na letišti před odletem a přes Atlantik ani jedním směrem nepoletí člověk, který byl covid pozitivní. A pak snad už bude vakcína a všechno začne být hezké, sluníčkové/duhové, jako to bylo ještě na konci prosince loňského roku.

Covid tu bude ještě dlouho, musíme se naučit s ním užít, nepanikařit a užívat si života, čas běží a těch destinací, které chcete navštívit, je ještě hromada.

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)