Silný cestovní pas je vstupenkou do celého světa. Občané ČR mají to štěstí, že na tuto vstupenku je pustí do spousty zemí i bez víza anebo jen s vízem elektronickým či příletovým. Cestování je tak o mnoho snazší, než pro občany mnohých jiných zemí. V tomto článku si shrneme, jak je to s vyřízením cestovního pasu, s jeho cenou a s cestovním pasem na počkání, jaká je platnost cestovního pasu a jak řešit případnou ztrátu cestovního pasu. Dále si vysvětlíme, jakou sílu český cestovní pas má a jaká je vízová povinnost pro občany ČR do zemí celého světa.
Žádost o cestovní pas se podává na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností nebo na úřadu městské části v Praze, žádost o cestovní pas s expresním vydáním lze podat jak na uvedených úřadech, tak u Ministerstva vnitra. V zahraničí lze podat žádost o cestovní pas u zastupitelského úřadu České republiky, ovšem bez možnosti expresního vydání. K žádosti je potřeba občanský průkaz, případně rodný list.
Jak dlouho trvá vyřízení pasu? Standardně bude pas vyhotoven do 30 dní a to za poplatek 600 Kč. Lze požádat i o expresní vyhotovení, zde ale výrazně stoupá cena cestovního pasu. Expresní vyhotovení pasu do 5 dní podléhá poplatku 3000 Kč a expresní vyhotovení do 24 hodin vás přijde na 6000 Kč. Mluví se i o cestovním pase na počkání – nicméně nejedná se o "na počkání" v pravém slova smyslu, kratší dobu vydání než 24 hodin nelze garantovat.
Cestovní pas si poté můžete vyzvednout u stejného úřadu, kde jste si o něj žádali. Cestovní pas vyhotovený do 24 hodin předává jen a pouze Ministerstvo vnitra.
Platnost cestovního pasu je deset let v případě občanů starších 15 let. Platnost pasu nelze prodloužit. Cestovní pas po expiraci je nutné odevzdat, následně je možné požádat o vyhotovení nového cestovního pasu. Existují důvody, proč vlastnit dva či více platných cestovních pasů, o tom si přečtěte více v našem článku, který se tomuto tématu věnuje.
Ztrátu nebo odcizení cestovního pasu je nutné ohlásit úřadu příslušnému k jeho vydání, matričnímu úřadu nebo Policii ČR. Více informací ke ztrátě nebo odcizení cestovního pasu si přečtěte v přehledu Ministerstva vnitra.
O cestovní pas pro děti žádají rodiče. Mladiství ve věku od 15 do 18 let mohou o cestovní pas žádat sami, ovšem s ověřeným písemným souhlasem rodiče. Cestovní pas pro děti mladší 15 let podléhá zvláštnímu ceníku – standardní 30denní vydání za 100 Kč, expresní vyhotovení do 5 dní za 1000 Kč a do 24 hodin za 2000 Kč. Platnost cestovního pasu u dětí mladších 15 let je pouze pět let.
Věděli jste, že cestovní pas ČR patří mezi 30 nejsilnějších pasů světa? To znamená, že nám dává obrovskou svobodu cestovat. S naším cestovním pasem můžete navštívit až 124 zemí bez vízové povinnosti, do dalších 44 zemí občanům ČR stačí příletové vízum namísto klasického víza získaného skrze ambasádu. Vyplývá to ze statistiky Passport Index. Které konkrétní země to jsou? Pojďme se na to podívat.
Shrnuli jsme pro vás informace k vízové povinnosti všech zemí světa. Inspirujte se, kam na vaší dovolenou, anebo si přečtěte informace o konkrétní zemi, která vás zajímá.
TIP! Hledáte-li konkrétní zemi, stiskněte Ctrl+F a zadejte název země – najdete ji tak na seznamu okamžitě.
Tento článek je aktuální k 10. květnu 2020. Před cestou si, prosíme, ověřte vízovou povinnost na stránkách ministerstva zahraničí.
Tyto informace jsou relevantní pouze pro držitele českých cestovních pasů a vztahují se pouze na turistické účely, nikoli na pracovní či studijní cesty.
Máte se vstupními podmínkami do některé ze zemí jinou zkušenost, než zde uvádíme? Neváhejte a napište nám do naší diskuze. Stejně tak se na nás obraťte s případnými dotazy, rádi odpovíme. :-)