Rakousko ruší plošný lockdown a otevírá se pro turisty
12.12.2021

Rakousko ruší plošný lockdown a otevírá se pro turisty

Rakousko ruší lockdown, který v zemi trval od 22. listopadu. Od neděle 12. prosince dojde k částečnému uvolnění pro osoby očkované nebo uzdravené. V pondělí se poté otevřou obchody a další služby. Od neděle je taktéž  povoleno do země přijet za účelem turismu. Důležitá infrastruktura pro cestovní ruch (ubytování a restaurace) se bude otevírat v jednotlivých spolkových zemích různě (viz níže).

Jaká budou platit pravidla?

Na území Rakouska je stanoven minimální standard spočívající ve dodržování „pravidla 2G.“ Za účelem využívání služeb stravovacích, ubytovacích, volnočasových i kulturních zařízení bude třeba předložit doklad o očkování* / prodělání nemoci**. Netýká se obchodů se základními potřebami, lékáren apod. Ve všech vnitřních prostorách bude platit povinnost nosit respirátor. Jednotlivé spolkové země mohou případně tady pravidla na svém území zpřísnit.

Očkovací certifikáty nebo doklady o prodělání nemoci nemusí předkládat děti mladší 12 let (ve Vídni: kompletní výjimka = děti mladší 6 let, děti ve věku od 6 do 11 let s PCR testem ne starším 72 hodin nebo AG testem ne starší 48 hodin).

*Platnost očkovacího certifikátu je 270 dnů od poslední dávky. Jednodávková vakcína J&J je uznávána pouze do 3. ledna 2022, poté je třeba podstoupit posilující dávku.

** Doklad o prodělání nemoci je platný po dobu 180 dnů od uzdravení.

Co a kdy se otevře?

Od pondělí 13. prosince budou smět otevřít obchody, služby, kulturní, sportovní, stravovací (otevírací doba omezena do 23:00) a ubytovací zařízení. Povolen bude také turismus.

Vánoční trhy ve Vídni budou otevřeny taktéž od pondělí 13. prosince. Bude ovšem platit zákaz konzumace jídla a nápojů přímo na trzích.

Důležitá data v regionech z hlediska cestovního ruchu:

  • Burgenland, Tyrolsko a Voralbersko – uvolní všechna plošná opatření již na konci víkendu
  • Dolní Rakousy, Korutany, Salcbursko a Štýrsko – umožní otevření hotelů a restaurací od pátku 17. prosince
  • Vídeň – otevře hotely a restaurace až od pondělí 20. prosince
  • Horní Rakousy – zůstanou v režimu lockdownu pro všechny minimálně do 17. prosince

Lyžování v Rakousku

Lyžování na sjezdovkách je možné, vleky a lanovky jsou otevřeny osobám po předložení dokladu 2G (očkovaný/uzdravený) – nemusí předkládat děti do 12 let. Aprés ski bary ale zůstanou uzavřeny minimálně do 9. ledna 2022.

Více informací na téma „Koronavirus v Rakousku“ naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR ve Vídni nebo na rakouském turistickém webu.

Tranzit na letiště ve Vídni

Cesta na letiště ve Vídni, resp. z něho do České republiky je i nadále možná. Cestovatelé nemusí předkládat doklad o své bezinfekčnosti ani se registrovat. Je však potřeba cestu na letiště absolvovat bez zbytečných zastávek / v případě návratu do Vídně naopak bezodkladně opustit rakouské území. Pro tento případ také doporučujeme disponovat dokladem, který toto tvrzení potvrdí (jízdenka na vlak nebo autobus či doklad o parkování u letiště).

Podmínky pro cestování do Rakouska

Pro cestu do Rakouska je nutné disponovat negativním testem nebo dokladem o očkování / prodělání nemoci.

  1. Negativní test: PCR (ne starší 72 hodin)
  2. Očkování: ANO (min. 2 týdny od dokončeného očkovacího schématu)*
  3. Prodělání nemoci: ANO (platí v rozmezí 11 – 180 dnů od prvního pozitivního testu)
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)