Létání s hudebními nástroji
13.8.2019

Létání s hudebními nástroji

Hudební nástroj je srdeční záležitostí každého muzikanta. Při představě, jak necitlivě je s ním na letišti zacházeno, nabíhá muzikantovi husí kůže. Jak letět na koncert nebo symposium, aby se s hudebním nástrojem nic nestalo? Kdy jej můžeme mít u sebe na palubě letadla a kdy je nutné jej odložit do podpalubí? Vše o létání s hudebními nástroji se dozvíte v tomto článku, pokračujte ve čtení.

Vše se točí kolem toho, jak veliký hudební nástroj je. Ač různé aerolinie mohou mít konkrétní rozměry nastavené lehce odlišně, hudební nástroje dělíme do tří kategorií. Malé hudební nástroje přepravujeme jakožto příruční zavazadlo, středně velké hudební nástroje mohou ležet na vlastním sedadle a velké hudební nástroje, pro které bohužel není místo na palubě letadla, musí být přepraveny v podpalubí.

Malé hudební nástroje

Malými hudebními nástroji rozumíme housle, violu, pikolu, flétnu, klarinet, trubku či trumpetu.

Je-li váš hudební nástroj natolik malý, že odpovídá rozměrům příručního zavazadla a ani jednou délkou tyto rozměry nepřekračuje, pak je to jednoduché. Hudební nástroj vložte do pouzdra a to pak do kufříku spolu s dalšími věcmi, případně si vezměte nástroj v pouzdře samotný. Není třeba nic doplácet. Maximální povolené rozměry příručního zavazadla u jednotlivých leteckých společností naleznete zde.

Některé letecké společnosti jsou k malým hudebním nástrojům benevolentnější. Přepraví je jakožto příruční zavazadlo, přestože rozměry příručního zavazadla přesahují. Nežádají si za to žádný poplatek navíc. Pro vaši představu zde uvádíme několik příkladů platných k srpnu 2019. Jelikož se pravidla pro přepravu hudebních nástrojů mohou měnit, před koupí letenky se prosím podívejte přímo na stránky aerolinky.

Jako příruční zavazadlo

🎻 British Airways povoluje překročení výšky příručního zavazadla na 80 cm. Ostatní rozměry nesmí překročit standardních 45 x 25 cm. K tomu navíc můžete mít malou tašku, která se vejde pod sedadlo před vámi.

🎻 EasyJet je k muzikantům velmi shovívavý, bezplatně si místo klasického příručního zavazadla můžete vzít na palubu letadla hudební nástroj o rozměrech až 120 x 38 x 30 cm. K tomu navíc můžete mít malou tašku, která se vejde pod sedadlo před vámi.

🎻 Smartwings povoluje překročení rozměrů příručního zavazadla na 90 x 35 x 20 cm.

🎻 Wizzair povoluje překročení výšky příručního zavazadla pouze při zakoupení Wizz Priority. Výšku příručního zavazadla mohou hudební nástroje překročit asi o polovinu, a to na 80 cm. Ostatní rozměry nesmí překročit standardních 40 x 20 cm.

Air France, ČSA, Emirates, Lufthansa, Qatar Airways, Ryanair, Turkish Airlines a řada dalších aerolinek hudebním nástrojům neumožňuje rozměry příručního zavazadla bezplatně překročit. Nevejdou-li se do příručního zavazadla, musí letět jako středně velké nebo velké hudební nástroje, viz níže.

Středně velké hudební nástroje

Středně velké hudební nástroje, kterými jsou například kytara a cello, se obvykle přepravují na sedadle v letadle. Pro to je nutné zakoupit hudebnímu nástroji vlastní sedadlo za standardní cenu letenky. To je sice nákladné, na druhou stranu je to pro váš hudební nástroj mnohem bezpečnější, než ho odkládat do podpalubí.

Různé letecké společnosti mají různá pravidla, dle kterých středně velké hudební nástroje přepravují, případně nepřepravují. Opět uvádíme několik příkladů, platných k srpnu 2019, pro představu.

Na vlastním sedadle

🎸 Air France a Emirates přepraví hudební nástroj na vlastním sedadle jen po předchozí domluvě. Air France a Emirates kontaktujte telefonicky.

🎸 British Airways přepraví na vlastním sedadle hudební nástroj do rozměrů 140 x 50 x 40 cm. Sedadlo je nutné objednat telefonicky.

🎸 ČSA přepraví na vlastním sedadle hudební nástroj do rozměrů 135 x 49 x 35 cm a hmotnosti 20 kg. Sedadlo je nutné objednat telefonicky.

🎸 EasyJet umožňuje na sedadle v letadle přepravit jen a pouze cello. Je tomu tak z důvodu bezpečnosti, menší hudební nástroje by totiž mohly z bezpečnostního pásu vyklouznout a poranit ostatní cestující. Cellu zakupte vlastní sedadlo spolu s tím vaším při online rezervaci, jako jméno cestujícího napište MR SEAT CELLO.

🎸 Lufthansa přepraví na vlastním sedadle hudební nástroj do rozměrů 155 x 42 x 25 cm (vyšší) nebo 110 x 50 x 42 cm (širší) a hmotnosti 75 kg. Sedadlo je nutné objednat telefonicky.

🎸 Qatar Airways přepraví na vlastním sedadle hudební nástroj do výšky 120 cm a hmotnosti 75 kg. Sedadlo je nutné objednat telefonicky.

🎸 Ryanair přepraví na vlastním sedadle libovolný hudební nástroj menší než harfa, kontrabas nebo bicí. Hudebnímu nástroji zakupte vlastní sedadlo spolu s tím vaším při online rezervaci, jako příjmení cestujícího napište EXTRA a jako jméno zadejte ITEM SEAT.

🎸 Smartwings přepraví na vlastním sedadle hudební nástroj do rozměrů 120 x 42 x 41. Sedadlo je nutné objednat telefonicky.

🎸 Turkish Airlines přepraví na vlastním sedadle hudební nástroj do rozměrů 140 x 42 x 25 cm a hmotnosti 75 kg. Sedadlo je nutné objednat telefonicky.

🎸 Wizz Air přepraví na vlastním sedadle cello a hudební nástroje menší než cello. Hudebnímu nástroji zakupte vlastní sedadlo spolu s tím vaším při online rezervaci, jako jméno cestujícího napište EXST a jako příjmení zadejte vaše příjmení.

Pokud sedadlo svému hudebnímu nástroji kupujete sami, čili ne telefonicky, je nutné před odletem toto sedadlo také odbavit. Jsou-li vyžadovány osobní údaje jako datum narození nebo číslo pasu, vyplňte do těchto polí své osobní údaje. Váš středně velký hudební nástroj nemusí nutně cestovat na vlastním sedadle, je možné ho odložit do podpalubí letadla jako klasické odbavené zavazadlo anebo nadrozměrné zavazadlo. Toto bývá levnější, než koupě dalšího sedadla, nicméně se zavazadly není na letišti zacházeno zrovna nejopatrněji.

Velké hudební nástroje

Velké hudební nástroje, jako je harfa, kontrabas nebo bicí, pro své rozměry nemohou být přepraveny na palubě letadla. Takto velké hudební nástroje musí být odloženy do podpalubí. Musí být umístěny v tvrdém pouzdru, na pouzdro je nutné nalepit nálepku FRAGILE neboli křehké. Velmi křehké hudební nástroje doporučujeme pečlivě ochránit proti rozbití.

V podpalubí

🎹 Air France přepraví v podpalubí hudební nástroj v rámci rozměrů pro odbavená zavazadla, hudební nástroj těžší než 32 kg jen po předchozí domluvě. Kontaktuje je telefonicky.

🎹 British Airways přepraví v podpalubí hudební nástroj do rozměrů 190 x 75 x 65 cm a hmotnosti 45 kg, nad 23 kg se platí poplatky za nadrozměrné zavazadlo. Je nutné objednat telefonicky.

🎹 Lufthansa přepraví v podpalubí hudební nástroj do rozměrů 200 x 75 x 65 cm a hmotnosti 52 kg za poplatek 200 € (po Evropě) nebo 300 € (mezikontinentálně). Je nutné objednat telefonicky.

🎹 Qatar Airways přepraví v podpalubí hudební nástroj do výšky 120 cm, nad 23 kg se platí poplatky za nadrozměrné zavazadlo. Je nutné objednat telefonicky.

🎹 Ryanair přepraví v podpalubí hudební nástroj do hmotnosti 20 kg za poplatek 55 € s příplatkem 11 € za každé kg navíc, přidejte si jej při online rezervaci

ČSA, EasyJet, Emirates, Smartwings, Turkish Airlines, Wizz Air a řada dalších aerolinek přepraví v podpalubí hudební nástroj jen v rámci limitů odbaveného zavazadla, a to za ceny standardního odbaveného zavazadla, s případnými poplatky za nadrozměrné zavazadlo do hmotnosti 32 kg. Při rozbití hudebního nástroje při přepravě nenesou aerolinie žádnou zodpovědnost.

Ačkoliv aerolinie slibují opatrnější zacházení s hudebními nástroji, není to vždy pravdou. Doporučujeme hudební nástroj pojistit.

Trápí vás ještě nějaké dotazy ohledně létání s hudebními nástroji? Neváhejte se optat v naší diskuzi. 🙂

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 10. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)