Koronavirus: Co dělat se zrušenými letenkami přes Čínu?
10.2.2020

Koronavirus: Co dělat se zrušenými letenkami přes Čínu?

Epidemie koronaviru neboli 2019-nCoV už obletěla celý svět. Panika se šíří snad ještě rychleji než nemoc samotná a i když žádný z občanů České republiky naštěstí neonemocněl, i tak se nás dopady nemoci dotýkají. Mnoho letů do Číny anebo s přestupem v Číně bylo zrušeno, a velké množství lidí tak nemůže odletět na svou dovolenou anebo se naopak z dovolené nemůže vrátit zpět. Byl váš let zrušen anebo se bojíte, že brzy zrušen bude? Jste na Bali, Filipínách nebo v jiné destinaci a nevíte, jak se vrátit domů? V dnešním článku na téma koronavirus vám poradíme, jak situaci řešit a kde koupit nejlevnější letenky, které nejsou přes Čínu.

Aerolinky ruší lety přes Čínu

Nejprve se pojďme podívat, které aerolinky své lety zrušily a jakých konkrétních letů se to týká. Tyto informace se samozřejmě neustále mění v závislosti na aktuálním dění v Číně.

Air France a KLM ruší lety z/do Wu-Chanu do 29.3. a lety z/do všech ostatních destinací pevninské Číny do 15.3.

ANA ruší lety z/do pevninské Číny do 28.3. s výjimkou letů do Dalianu, Šanghaje, Qingdaa a Xiamenu, které pokračují

Austrian, Lufthansa a Swiss ruší lety z/do Pekingu a Šanghaje do 29.2. a z/do Nanjingu, Shenyangu a Qingdaa do 28.3., lety z/do Hongkongu pokračují

British Airways ruší lety z/do pevninské Číny do 29.2.

Cebu Pacific a Qantas ruší lety z/do pevninské Číny do 29.3.

Emirates ruší lety z/do Kantonu a Šanghaje do odvolání, lety z/do Pekingu pokračují

Finnair ruší lety z/do Pekingu a Šanghaje do 29.2. a z/do Kantonu, Nanjingu a Pekingu Daxing do 29.3., lety z/do Hongkongu pokračují

Korean Airlines ruší lety z/do pevninské Číny do 29.3. s výjimkou letů do Dalianu, Kantonu, Mudanjiangu a Yanji, které pokračují

Qatar Airways ruší všechny lety z/do pevninské Číny do odvolání

✈ čínské aerolinky jako Air China, China Southern Airlines, China Eastern Airlines a Hainan Airlines ruší mnohé (ale ne všechny) své lety mezi Čínou a destinacemi po celém světě

Tento seznam ukazuje pouze vybrané aerolinky, mnoho dalších aerolinek ruší své lety. Informujte se na webových stránkách nebo call centru své aerolinky.

Dále jsou do odvolání zrušeny všechny lety mezi Českou republikou a pevninskou Čínou.

Tyto lety jsou zrušeny na základě zákazu vydaného českou vládou. Podobné zákazy vydávají země v Evropě i ve světě.

Finanční náhradu nebo náhradní let?

Za zrušený let máte pochopitelně nárok na náhradu. Tato náhrada může být buď v podobě finanční, a to 100% cena letenky, anebo v podobě náhradního letu. Náhradní let musí být od té stejné aerolinky, jako byl let zrušený, případně od aerolinky stejné aliance. Ve světě fungují tři velké aliance.

Star Alliance je aliancí aerolinek Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Austrian, LOT, Lufthansa, Swiss, Turkish Airlines, United a dalších

Oneworld je aliancí aerolinek American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Finnair, Iberia, Qantas, Qatar Airways a dalších

SkyTeam je aliancí aerolinek Aeroflot, Air France, China Airlines, China Eastern Airlines, Czech Airlines, Delta, KLM, Korean Air a dalších

Čínské aerolinky ale od změny letu v rámci aliance v souvislosti s koronavirem opouští. Nabízí tak jedině finanční náhradu anebo změnu letu na pozdější datum. Při změně letu na pozdější datum může aerolinka specifikovat, na které nejpozdější datum vám letenku přesune.

Změna letu, ať už na jiný datum, jiný routing nebo jinou aerolinku v rámci aliance, nepodléhá žádnému poplatku. Nedoplácí se ani rozdíl ceny mezi letenkami.

Pokud váš let zrušen nebyl, ale vy jím letět nechcete, nemusíte.

Mnoho aerolinek se vzdává poplatku za změnu nebo zrušení letu cestujícími, kteří nechtějí letět přes Čínu. Změna je bezplatná, v případě finanční náhrady se jedná o 100% cenu letenky. Waiver neboli vzdání se poplatků je časově omezen.

ANA nabízí změnu nebo zrušení letenky zakoupené před 29.1. na lety s odletem do 31.3., nová letenka musí být na let do 20.4.

Emirates nabízí změnu nebo zrušení letenky zakoupené před 29.1. na lety s příletem do či odletem z Číny v období mezi 28.1. a 31.3., nová letenka musí být na let do 28 dní od původního letu

Korean Air nabízí změnu nebo zrušení letenky zakoupené před 28.1. na lety v období mezi 20.1. a 31.3.

Tento seznam ukazuje pouze vybrané aerolinky. Informujte se na webových stránkách nebo call centru své aerolinky na možnosti, které nabízí.

Podobné waivers umožňující bezplatnou změnu nebo 100% refund mají nyní i všechny čínské aerolinky, a to na základně příkazu vydaného čínskou vládou.

☎ Kontakt

Koho kontaktovat, pokud byl váš let zrušen, anebo pokud jím letět nechcete, přestože zrušen nebyl?

Vždy kontaktujte toho, přes koho jste letenku koupili. Pokud jste koupili letenku přímo na stránkách aerolinky, kontaktujte aerolinku. Telefonní čísla, emaily a další kontaktní informace největších aerolinek najdete u nás. Telefonní linky aerolinek jsou nyní velmi zaneprázdněné, proto vám doporučujeme volat mimo špičku, ideálně v nočních hodinách, jsou-li otevřené. Připravte se na dlouhé čekání. Chcete-li let změnit na jiný, najděte si ještě před telefonátem alespoň dva jiné lety, které odpovídají vaším představám a zároveň splňují podmínky aerolinky pro změnu letu v souvislosti s koronavirem.

Pokud jste letenku koupili přes prodejce letenek, kontaktujte prodejce letenek. Pokud jste letenku koupili přes Zaletsi.cz, kontaktujte nás skrze email, ze kterého vám byla potvrzena rezervace. V urgentních případech nám zavolejte na telefonní číslo +420 234 704 996.

O klienty cestovních kanceláří se v každém případě postarají cestovní kanceláře samotné.

Shrnutí

Jak tu kterou situaci řešit? Pojďme si shrnout různé scénáře.

➡ Máte-li zakoupenou letenku do Číny jakožto cílové destinace na následující týdny nebo měsíce, doporučujeme celou dovolenou zrušit a naplánovat opět, až se situace s koronavirem uklidní. Peníze za letenku vám budou v plné výši vráceny, mnoho čínských hotelů nabízí také zrušení pobytu se 100% vrácením financí.

➡ Máte-li zakoupenou letenku s přestupem v Číně s jinou než čínskou aerolinkou na následující týdny nebo měsíce, vyjednejte si změnu letu na jiný routing, který přestup v Číně nemá.

➡ Máte-li zakoupenou letenku s přestupem v Číně s čínskou aerolinkou na následující týdny nebo měsíce, zvažte posunutí dovolené na pozdější datum, anebo zrušení letenky s navrácením peněz v plné výši a zakoupením nové letenky u jiné aerolinky, bez přestupu v Číně. S nákupem nových letenek vám pomůže náš vyhledávač levných letenek, případně se na nás obraťte v diskuzi.

➡ Jste-li již ve vaší cílové destinaci a váš let zpět domů s jinou než čínskou aerolinkou byl kvůli epidemii koronaviru zrušen, vyjednejte si změnu letu na jiný routing, který přestup v Číně nemá.

Jste-li již ve vaší cílové destinaci a váš let zpět domů s čínskou aerolinkou byl kvůli epidemii koronaviru zrušen, získáte finanční refund. V případě zpáteční letenky vám bude vráceno přibližně 50 % ceny z letenky, jelikož jste její část již proletěli. Letenku domů si kupte u jiné aerolinky, bez přestupu v Číně. Ceny jednosměrných letenek z Asie nebo Austrálie do Evropy se obvykle pohybují vysoko a tak cena nové letenky nejspíš převýší finanční refund, který získáte za zrušenou letenku. S nákupem nové letenky vám pomůže náš vyhledávač levných letenek nebo se na nás obraťte v diskuzi, rádi vám pomůžeme najít cestu domů.

Jak se nejlevněji dostat z JV Asie domů

➡ Scoot do Berlína nebo do Athén

Nejlevnější varianta dost možná bude s nízkonákladovou společností Scoot, která létá z mnoha míst v JV Asii přes Singapore do Athén nebo Berlína. Z Athén se následně dostanete za pár korun do Vídně nebo Bratislavy s Ryanairem nebo Wizzairem. Tímto způsobem je možné se dostat z JV Asie domů už cca za 8 tis. Kč.

➡ Jednosměrná letenka s Eva Air, Aeroflotem, Finnairem nebo Egypt Air

Jednosměrné letenky s klasickými aerolinkami jsou o něco dražší a cena začínají cca na 9 tis. Kč. Běžnější cena je ale mezi 10 a 14 tis. Kč za jednosměrný let. Nejlevnější variantou většinou je let z Bangkoku do Vídně, ale určitě vyzkoušejte několik různých kombinací, než letenku koupíte. Letenky do Evropy můžete koupit v našem vyhledávači a přískoky po Asii nejlépe se společností Air Asia a dalšími místními lowcosty.

Pokud žádnou letenku ještě zakoupenou nemáte, doporučujeme se vyhnout čínským aerolinkám a letenkám s přestupem v Číně obecně, než se situace uklidní. Šíření koronaviru v následujících týdnech a měsících nelze předpovídat.

Více informací o koronaviru jako takovém si přečtěte na stránkách Světové zdravotnické organizace.

O tématu diskutujte v naší diskuzi.

Subscribe
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)