E-víza do Ruska
9.10.2019

E-víza do Ruska

Přinášíme dobré zprávy pro všechny zájemce o návštěvu Ruska. Dne 1. října 2019 se Petrohrad s Leningradskou oblastí připojili k oblasti Kaliningradské a k Dálnému východu (který se bohužel netýká občanů EU) ve věci udělování e-víz zdarma. Už netřeba žádného papírování, už netřeba nic platit. Do Petrohradu i Kaliningradu se nyní podíváte bez klasického víza. O elektronické vízum do Petrohradu a Leningradské nebo Kaliningradské oblasti požádáte jednoduše online, stačí následovat náš návod krok za krokem. Ovšem nejdřív si vysvětlíme, koho se e-víza do Ruska týkají, kde je možné se v Rusku pohybovat a na jak dlouho e-víza platí. Připraveni? Pokračujte ve čtení článku E-víza do Ruska.

O elektronické do Ruska si může požádat každý občan České republiky, Slovenska i dalších 51 vybraných států. Účel cesty může být jak turistický, tak i obchodní. O e-vízum lze žádat 4 až 20 dní před plánovanou cestou s tím, že 4 dny (ať už pracovní či nikoliv) by na jeho schválení měly stačit. E-vízum pak platí 30 dní, během kterých je možné jednou navštívit Rusko na 8 kalendářních dní. Upozorňujeme, že se nejedná o 192 hodin od vašeho vstupu do země, ale o 8 kalendářních dní, začínajících o půlnoci dne vašeho vstupu do země, a do půlnoci osmého dne je nutné zemi opustit.

Při vyplňování žádosti o e-vízum vyberete oblast, kterou chcete v Rusku navštívit. Nyní je možné vybrat Petrohrad spolu s Leningradskou oblastí anebo Kaliningradskou oblast. Pokud byste chtěli navštívit obě tyto oblasti, je nutné zažádat o dvě e-víza, pro každou oblast zvlášť. Ruské oblasti budou doufejme v budoucnu přibývat. 🙂

Požádat o e-vízum do Ruska >>

Do Ruska je nutné vstoupit skrze vybrané hraniční přechody.

Hraniční přechody pro vstup s e-vízem do Petrohradu a Leningradské oblasti

✈ Letiště Pulkovo

🚢 Přístav Vysock, velký přístav Petrohrad a osobní přístav Petrohrad

🚗 Silniční hraniční přechody Ivanohrad, Torfjanovka, Brusnitchnoe a Světogorsk

🚶‍♂️ Pěší hraniční přechod Ivanohrad

Do Petrohradu a Leningradské oblasti není možné s e-vízem přijet po železnici.

Hraniční přechody pro vstup s e-vízem do Kaliningradské oblasti

✈ Letiště Kaliningrad Khrabrovo

🚢 Přístav Kaliningrad, resp. hraniční přechody ve městech Kaliningrad, Baltijsk a Světlý

🚂 Vlaková nádraží Mamonovo a Sovětsk

🚗 Silniční hraniční přechody Bagrationovsk, Gusev, Mamonovo (Grzechotki), Mamonovo (Gronowo), Morskoje, Pogranichny, Sovětsk a Chernyshevskoye

V Rusku je samozřejmě nutné se pohybovat pouze po Petrohradu a Leningradské oblasti nebo po Kaliningradské oblasti a nepřekračovat jejich hranice. E-vízum nelze prodloužit. Rusko můžete opustit skrze jiný hraniční přechod, než kterým jste vstoupili, nicméně musí to být jeden z hraničních přechodů vypsaných výše.

E-vízum do Petrohradu a Leningradské oblasti nebo do Kaliningradské oblasti nepotřebujete, pokud máte platné klasické vízum do Ruska.

Krok za krokem

Žádost o e-vízum do Ruska je velice jednoduchá. O vízum si požádáte na stránkách evisa.kdmid.ru. Jste-li ze staré školy, můžete změnit angličtinu na ruštinu, učiníte tak v pravém horním rohu. Nicméně pokud zvolíte ruštinu, budete muset i vaše odpovědi psát v ruštině. Najděte v rolovacím seznamu svou národnost a oblast, kterou chcete navštívit. Na výběr je Saint Petersburg and Leningrad Oblast nebo Kaliningrad Oblast.

E-víza do Ruska

Pročtěte se podmínkami e-víza a pod nimi zaškrtněte tři políčka pro dání souhlasu. Pokračujte stisknutím Fill out a new application form.

E-víza do Ruska

Dvakrát vyplňte svou emailovou adresu a zvolte si heslo. Heslo budete později potřebovat pro přístup ke schválenému e-vízu. Opište text z obrázku a pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Zobrazí se vám číslo vaší žádosti. Toto číslo budete později potřebovat pro přístup ke schválenému e-vízu. Napište si jej na kousek papíru, vyfoťte do mobilu nebo vytiskněte stisknutím Print the e-visa application form ID. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Osobní údaje

Vyplňte svou národnost, poté příjmení a jméno. Měli jste někdy jiné jméno, např. dívčí jméno? Pokud ano, vyberte yes a vyplňte jej. Vyberte své pohlaví a datum narození a napište místo narození. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Údaje o cestě

Vyberte účel své cesty. Obchodní, turistický nebo jiný? Opět zvolte oblast, kterou chcete navštívit. Vyberte datum vašeho plánovaného vstupu do Ruska. Nyní je nutné vypsat informace o vašem ubytování v Rusku. Může to být hotel anebo Individual, například přítel či příbuzný.

E-víza do Ruska

Je nutné vyplnit jméno hotelu anebo osoby, u které budete pobývat. Dále adresu a telefonní číslo. Pokud budete pobývat na více místech, přidejte je stisknutím tlačítka Add. Nakonec odpovězte na otázku, zda jste už někdy pobývali v Rusku. Pokud ne, odpovězte I never visited Russia. V opačném případě zvolte Yes a vyplňte datum své poslední návštěvy. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Údaje o cestovních dokumentech

Nyní vyplňte údaje ze svého cestovního pasu. Zvolte typ cestovního pasu Tourist passport neboli turistický pas, dále číslo pasu, datum vydání a datum konce platnosti. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Kontaktní údaje a údaje o zaměstnání

Máte adresu trvalého bydliště? Vypište ji. Nepovinně můžete také vyplnit své telefonní číslo a fax. Pracujete nebo studujete v současné době? Vyberte yes a vyplňte jméno zaměstnavatele nebo název školy a vaši pracovní pozici.

E-víza do Ruska

Dále vyplňte adresu zaměstnavatele nebo školy a telefonní kontakt. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Údaje o příbuzných

Máte teď v Rusku nějaké příbuzné? Pokud odpovíte yes jako ano, budete muset vyplnit jejich jména a kontaktní informace. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Fotka

Nahrajte vaší fotku z počítače stisknutím Add photo.

E-víza do Ruska

Fotku upravte tak, aby byl váš obličej umístěn v zelené zóně a nijak jí nepřekračoval. Pokud toto nebude v pořádku, nedostanete se dál. Uložte stisknutím Save a následně Next.

E-víza do Ruska

Shrnutí

Zkontrolujte správnost svých údajů, případně upravte po stisknutí Edit.

E-víza do Ruska

Dejte souhlas všem čtyřem políčkům na konci žádosti a žádost odešlete stisknutím Save and submit.

E-víza do Ruska

Schválení e-víza do Ruska

Žádost by měla být schválena (případně odmítnuta) do čtyř dní, a to včetně svátků a víkendu. Počkejte na email s rozhodnutím anebo stav žádosti zkontrolujte na evisa.kdmid.ru. Stačí zadat číslo žádosti, které jste si poznamenali či vytiskli, a heslo, které jste si zvolili. Oznámení o udělení víza si stáhněte. Při vstupu do Ruska je možné prokázat se tímto oznámením v elektronické podobě, ovšem my ho doporučujeme pro jistotu i vytisknout.

Pokud by z nějakého důvodu nebyla vaše žádost o e-vízum schválena, stále máte možnost požádat si o klasické vízum.

Přejeme hodně štěstí!

Pokud by snad ještě něco ohledně e-víza do Ruska nebylo jasné, obraťte se na nás a další zkušené cestovatele v naší diskuzi. 🙂

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 10. 2020
guest
41 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Daniel

Zdravím, měl bych dotaz na to jak správně vyplnit jméno a příjmení do žádosti o víza. Četl jsem že i jedno špatné písmeno ve jméně může být důvod k zamítnutí vstupu do Ruska. Jedná se mi o to že mám v příjmení „á“ a „š“ vedle v kolonce je psáno „enter you surname using letters of the English alphabet, as shown in you passport“ chápu to tedy tak že mám vyplnit žádost bez háčků a čárek ? Děkuji za odpověď

Lukas K.

Zdravím, pravděpodobně hloupá otázka ale raději se ptám, je nějaká šance, že by mě do Petrohradu nepustili když mám v pase razítko z Ukrajiny kde jsem byl předminulý rok na 3 dny?

Antonin

Zdravím Lukáši,

ne, razítko z Ukrajiny problémem nebude. 🙂 Byť vztahy mezi oběma zeměmi mají k ideálu dost daleko, tak se z geopolitického hlediska tímto způsobem nepromítají (není to tedy jako v případě Izraele a některých arabských zemí).

Vyklikejte si e-vízum online a vše bude vcajk!

Ovče

Od února již mohou občané ČR na elektronická víza i na ruský Dálný východ. Jen přemýšlím, zda to je pro Čechy nějaké zjednodušení, neboť z Evropy na Dálný východ žádná přímá linka nelétá, vždy je třeba letět přes Moskvu, kde tato víza neplatí.

Antonin

Jop, několik regionů na Dálném východě je taktéž dostupných v rámci tohoto víza. V případě cesty např. do Vladivostoku či Chabarovsku via letiště SVO (za předpokladu routingu na jedné letence), kde po dobu přestupu zůstanete v tranzitu, by tato víza měla být dostačující. 🙂

georges1290

Dobrý den,mám dotaz ohledně e-víza do Kaliningradské oblasti v srpnu z Polska.Chci si jen udělat jednodenní výlet,tedy bez ubytování,je to možné…v dotazníku tady v příloze se vyplňuje ubytování….?A ještě jeden dotaz,e-vízum platí 30 dní,ale asi jen na jeden vstup a nebo mohu třeba jet během týdnu co budu v Polsku několikrát tam a zpět?Díky Jirka

Antonin

Dobrý den,

v případě jednodenní cesty do Kaliningradské oblasti bych si za účelem získání víza udělal rezervaci hotelu na Bookingu (s bezplatným zrušením) a následně po zisku víza tak učinil.

Ano, e-vízum platí 30 kalendářních dní, během nichž můžete jednou navštívit danou oblast.

Jirka

Zdravím, stala se mi taková nemilá věc. Až teď čtu, že E-víza jsou pouze na 8 dní, nicméně mám s přítelkyní koupenou letenku do Petrohradu 2-11.5 což je 10dní. Co teď s tím? Napadá mě přiletět na místo, hned si udělat nové víza, pak na otočku do Finska (nevím jestli tam není nějaká časová osa ,kdy se ne/můžu vrátit) a klasicky letět z Petrohradu do Prahy. No chtěl jsme ušetřit alespoň za víza a nějak to nevyšlo… :/

Antonin

Zdravím Jirko,

tady je jakákoliv rada bez garance. :/ Napadá mě jedině udělat si třeba vízum s expirací v polovině pobytu, následně se přesunout do Finska a poté se na nové vízum vrátit na den či dva do Petrohradu. O víza bych pak žádal postupně s rozestupem několik dní. Ale tady se skutečně bavíme v teoretické rovině…

Jirka

Ahoj, no vidím to stejně…. nicméně koupě nové letenky, případný přesun to už finančně dá za nákup klasických víz, takže to vypadá, že si prostě uděláme normální víze a bude klid 🙂

Antonin

Jojo, rozhodně to bude nejjistější a především bezproblémová varianta. 🙂

Ondřej

Dobrý den, plánujeme letět v červenci do Petrohradu a poté se osmého dne platnosti e-víza přesunout do Helsinek. Zvažujeme následující možnosti přepravy: let, vlak nebo trajekt. Pochopil jsem správně, že v případě e-víza padá možnost vlak (v článku uvádíte, že se musí opustit území Ruska jedním z uvedených přechodů, a po železnici to nelze)? Let je jasný, tam by to bylo bez problému. Co trajekt? Nejsem teď schopen dohledat jméno petrohradského přístavu, z něhož do Helsinek trajekty jezdí. Z Vaší zkušenosti, je to jeden z ve článku uvedených přístavů (a tudíž s e-vízem to bez problému půjde?). Další otázka je, zda v žádosti o e-vízum mám zmiňovat i fakt, že jsem na letišti v Rusku přestupoval (let do Číny, v roce 2012). Bylo to na Šeremetěvu v Moskvě, nedostal jsem se ale do Ruska, byl jsem pouze v tranzitní zóně. Nebo se správně domnívám, že toto není považováno za pobyt na ruském území? Děkuji, Ondřej

Antonin

Dobrý den, Ondřeji,

ano – vlak bohužel nespadá mezi povolené dopravní prostředky pro vstup do/opuštění země. Možnosti jsou tedy následující (seřazeny dle finanční náročnosti): letecky, trajektem (třeba společnost St. Peter Line) či autobusem (například společnost Lux Express). Jen v případě autobusu bych si na supportu společnosti ověřil, zdali k překročení hranice využívají hraniční přechod „Torfjanovka“, který spadá mezi „povolená místa“.

Pokud jste v Moskvě pouze přestupoval v rámci cesty do třetí země a neopustil tranzitní prostor, nepovažuje se to jako návštěva země a není třeba do formuláře uvádět. 🙂

Ondřej

Moc děkuji za Vaši odpověď! 🙂

Bohdan

Dobrý den mohu se zeptat předtím než si koupím letenky do Petrohradu, vzhledem ke skutečnosti, že pracuji u policie a v e-vízu se musí vyplnit zaměstnavatel zda bych mohl mít nějaké problémy s udělením e-víza před odjezdem, děkuji

Antonin

Dobrý den, Bohdane,

zaměstnání u Policie je jako každé jiné. Nedomnívám se, že by s tím měly být (v případě žádosti o e-vízum) spojeny nějaké problémy. 🙂

Daniel Kučera

Dobrý den, rád bych jel do Petrohradu v červenci, je možnost si o víza zažádat už nyní s datumem na červenec nebo můžu až 20 dní před odletem? Děkuji

Antonin

Dobrý den, Dane,

druhá možnost je správně. O elektronická víza můžeš zažádat až 20 dní před plánovanou cestou. 🙂 Jeho validita je totiž 30 dní od data vydání. Pokud bys o něj žádal již nyní, tak si ho v červenci můžeš maximálně pověsit doma na stěnu…

MireK

Dobrý den, opravdu to jde až 20 dní před odletem. :/ Mirek

Bunda

Dobrý den,
chtěl bych se ujistit ohledně délky pobytu 8 kalendářních dnů. Pokud přiletím 29.6.2020 odpoledne a odletím 7.7.2020, tak těch 8 dnů stihnu ? Děkuji moc za pomoc.

Antonin

Dobrý den, Ale,

bohužel v tomto případě daný limit nestihneš. Pokud na půdu Leningradské oblasti vstoupíš 29/6, pak ji musíš opustit nejpozději 6/7 o půlnoci. Těch 8 dní se počítá včetně dne, kdy jsi do země vstoupil (nejedná se tedy o rovných 192 hodin).

Bunda

Děkuji, toho jsem se obával, budu muset změnit letenky :(.

Jaroslav

Dobrý den elektronické vízum má platnost 30 dní když vstoupim do leningradské oblasti/Petrohradu například až 26 jeho platnosti budeme mi platit už jenom čtyři dni a nebo se mi od té doby začne počítat osm dní povolení vstupu plánuji trek na koloběžce a přesné datum příjezdu nemůžu určit Děkuji.

Antonin

Dobrý den, Jardo,

e-vízum v tomto případě platí 30 dní od data vydání. Do těchto 30 dní se pak musí vejít i Váš pobyt v maximální délce 8 dní. Pokud tedy do Leningradské oblasti vstoupíte až 26. den platnosti víza, zkrátíte si maximální dobu pobytu.

Osobně bych se žádostí o e-vízum počkal, až budete během cesty moudřejší v otázce jejího itineráře a reálný vstup na ruské území se bude blížit. 🙂

Jaroslav

Ok Antoníne Děkuji !

Jakub

Zdravím! Jeden z povinných údajů je, zda jsem už někdy v Rusku pobýval. Byl jsem tam jako dítě s rodiči, ještě za éry Sovětského Svazu 😉 . Datum návštěvy už ale přesně nevím, maximálně rok. 😮 Je nutné tuto návštěvu Ruska zmiňovat, když to vlastně ještě Rusko ani nebylo? 😉 Pokud ji neuvedu, můžu mít problém?

Díky MOC!

MireK

Ahoj Kubo,

todle je jejich klasická otázka, kterou je potřeba zodpovědět i u klasického víza. Já jsem tam taky byl před delší dobrou a už to nejsem schopný podle starého pasu dohledat, takže to také střílím od boku. Víz do Ruska jsme zařizovali stovky a je to celkem běžná praxe.

Napsal bych, žes tam byl jednou, a zkusil bych trefit aspoň třeba rok. 🙂

Mirek

Jakub

Díky, Mirku! 😉

Natália

Dobrý den, mě by zajímalo, jak dokáží ohlídat, že se nepřesunu během pobyt v té oblasti i mimo ni? Pokud bych jela například autem, atd. Chápu, že cestovní lístky si nekoupím, ale není mi jasné, jak bych mohli prověřovat toto. I když samozřejmě v Rusku riskovat chycení policíí asi nechci 😀 Jen jestli náhodou nevíte? Nikde jsem tutu info nenašla. Děkuji za odpověď, NV

MireK

Ahoj Natálie, je to přesně jak píšeš. Když si půjčíš auto, je všechno v pohodě, dokud tě někdo nechytí mimo povolenou oblast. A věř mi, že v čím větší prdeli jsi, tím větší je šance, že tě nějakej proaktivní policajt zastaví. 🙂

Robert

Dobrý den. Chtěli bychom s kamarády jet na jaře do Pobaltí a podívat se i do Kaliningradu. Neplánujeme ale nocleh v Kaliningradské oblasti, pouze bychom projeli (ráno z Polska, odpoledne do Litvy). Ubytování v dotazníku je podle návodu povinné. Znamená to, že e-vízum dostanu, pouze pokud tam jednu noc přespím? Děkuji.

MireK

Dobrý den, nějaké ubytování vyplnit musíte, ale reálně to téměř jistě nikdo kontrolovat nebude. Klidně bych tam napsal nějaký hostel v Kaliningradu a případně tam udělal rezervaci, kterou bych si vytiskl a následně zrušil.

Lada

Letím do Petrohradu na dovolenou v červenci. Chtěla jsem zkusit vyplnit elektronické vízum, ale nejde mi tam dát červencové datum (je leden). Vízum jde vyřídit až měsíc před odletem?

Lada

už jsem to zjistila, jde to nejdříve 20 dnů před odletem (a nejpozději 4 dny)

Antonin

Přesně tak, je o tom zmínka na začátku článku. 🙂 Platnost e-víza je totiž „pouhých“ 30 dní od jeho vydání.

Katka

Dobrý den, je to e-vízum jen formalita nebo by někoho třeba mohli odmítnout např. podle fotky? Už je leden, neví se něco o dalším rozšíření víz? Díky za reakci

Antonin

Dobrý den, Katko,

osobně jsem zatím neslyšel o zamítnutém e-vízu do Ruska (většinou to je formalita jako v případě elektronických víz/registrací do jiných zemí). Není třeba z toho mít vítr. 🙂

Občané České republiky stále mohou na e-víza jen do Kaliningradské & Leningradské oblasti/Petrohradu. Další rozšíření je v plánech, doufejme od roku 2021 (nicméně je to nepotvrzená informace, která pouze proběhla v kuloárech v souvislosti právě se zavedením e-víz do oblastí výše zmiňovaných).

Miroslav

Dobrý den, je možné vstoupit do Kaliningradské oblasti přes přechod Mamonovo-Gronowo na kole?

MireK

Dobrý den, pro cyklisty jsou z Polska do Kaliningradské oblasti otevřené 2 přechody – Mamonovo-Gronowo a Gusev-Goldap. Přechod by tak neměl být žádný problém. 🙂

Miroslav Sigut

Dobrý den. Chtěl bych si takto vyřídit víza do Ruska. Budu cestovat na motorce a do Ruska budu vstupovat z Gruzie. Po několika dnech bych chtěl opět překročit hranici zpátky do Gruzie. Je možné toto absolvovat na základě elektronických víz? Děkuji.

MireK

Dobrý den, elektronické vízum vám 100% stačit nebude a budete si muset vyřídit klasické vízum do Ruska. Pokud plánujete cestu přes Abcházii / Jižní Osetii, ověřte si prosím informaci, že s tím nebudou potíže.

Vzhledem k tomu, že tato území mají povahu asi jako Krym – tj. Rusko je považuje za nezávislé státy, které jsou fakticky součástí Ruska, zatímco Gruzie je považuje za vlastní území (bez faktické kontroly), může být s jakýmkoliv překročením hranice problém. Všude jsem dohledal jen informace, že úspěšný přechod je bez záruky a že se to možná povede a možná taky ne.

Nejlépe popsaná podstata problému je asi zde: https://www.slavomirhorak.net/stredni-asie/cestovani-ve-stredni-asii/viza-do-sns/

Mirek

Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)