E-víza do Ruska
9.10.2019

E-víza do Ruska

Přinášíme dobré zprávy pro všechny zájemce o návštěvu Ruska. Dne 1. října 2019 se Petrohrad s Leningradskou oblastí připojili k oblasti Kaliningradské a k Dálnému východu (který se bohužel netýká občanů EU) ve věci udělování e-víz zdarma. Už netřeba žádného papírování, už netřeba nic platit. O e-vízum do Petrohradu a Leningradské nebo Kaliningradské oblasti požádáte jednoduše online, stačí následovat náš návod krok za krokem. Ovšem nejdřív si vysvětlíme, koho se e-víza do Ruska týkají, kde je možné se v Rusku pohybovat a na jak dlouho e-víza platí. Připraveni? Pokračujte ve čtení článku E-víza do Ruska.

O e-vízum do Ruska si může požádat každý občan České republiky, Slovenska i dalších 51 vybraných států. Účel cesty může být jak turistický, tak i obchodní. O e-vízum lze žádat 4 až 20 dní před plánovanou cestou s tím, že 4 dny (ať už pracovní či nikoliv) by na jeho schválení měly stačit. E-vízum pak platí 30 dní, během kterých je možné jednou navštívit Rusko na 8 kalendářních dní. Upozorňujeme, že se nejedná o 192 hodin od vašeho vstupu do země, ale o 8 kalendářních dní, začínajících o půlnoci dne vašeho vstupu do země, a do půlnoci osmého dne je nutné zemi opustit.

Při vyplňování žádosti o e-vízum vyberete oblast, kterou chcete v Rusku navštívit. Nyní je možné vybrat Petrohrad spolu s Leningradskou oblastí anebo Kaliningradskou oblast. Pokud byste chtěli navštívit obě tyto oblasti, je nutné zažádat o dvě e-víza, pro každou oblast zvlášť. Ruské oblasti budou doufejme v budoucnu přibývat. 🙂

Požádat o e-vízum do Ruska >>

Do Ruska je nutné vstoupit skrze vybrané hraniční přechody.

Hraniční přechody pro vstup s e-vízem do Petrohradu a Leningradské oblasti

✈ Letiště Pulkovo

🚢 Přístav Vysock, velký přístav Petrohrad a osobní přístav Petrohrad

🚗 Silniční hraniční přechody Ivanohrad, Torfjanovka, Brusnitchnoe a Světogorsk

🚶‍♂️ Pěší hraniční přechod Ivanohrad

Do Petrohradu a Leningradské oblasti není možné s e-vízem přijet po železnici.

Hraniční přechody pro vstup s e-vízem do Kaliningradské oblasti

✈ Letiště Kaliningrad Khrabrovo

🚢 Přístav Kaliningrad, resp. hraniční přechody ve městech Kaliningrad, Baltijsk a Světlý

🚂 Vlaková nádraží Mamonovo a Sovětsk

🚗 Silniční hraniční přechody Bagrationovsk, Gusev, Mamonovo (Grzechotki), Mamonovo (Gronowo), Morskoje, Pogranichny, Sovětsk a Chernyshevskoye

V Rusku je samozřejmě nutné se pohybovat pouze po Petrohradu a Leningradské oblasti nebo po Kaliningradské oblasti a nepřekračovat jejich hranice. E-vízum nelze prodloužit. Rusko můžete opustit skrze jiný hraniční přechod, než kterým jste vstoupili, nicméně musí to být jeden z hraničních přechodů vypsaných výše.

E-vízum do Petrohradu a Leningradské oblasti nebo do Kaliningradské oblasti nepotřebujete, pokud máte platné klasické vízum do Ruska.

Krok za krokem

Žádost o e-vízum do Ruska je velice jednoduchá. O vízum si požádáte na stránkách evisa.kdmid.ru. Jste-li ze staré školy, můžete změnit angličtinu na ruštinu, učiníte tak v pravém horním rohu. Nicméně pokud zvolíte ruštinu, budete muset i vaše odpovědi psát v ruštině. Najděte v rolovacím seznamu svou národnost a oblast, kterou chcete navštívit. Na výběr je Saint Petersburg and Leningrad Oblast nebo Kaliningrad Oblast.

E-víza do Ruska

Pročtěte se podmínkami e-víza a pod nimi zaškrtněte tři políčka pro dání souhlasu. Pokračujte stisknutím Fill out a new application form.

E-víza do Ruska

Dvakrát vyplňte svou emailovou adresu a zvolte si heslo. Heslo budete později potřebovat pro přístup ke schválenému e-vízu. Opište text z obrázku a pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Zobrazí se vám číslo vaší žádosti. Toto číslo budete později potřebovat pro přístup ke schválenému e-vízu. Napište si jej na kousek papíru, vyfoťte do mobilu nebo vytiskněte stisknutím Print the e-visa application form ID. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Osobní údaje

Vyplňte svou národnost, poté příjmení a jméno. Měli jste někdy jiné jméno, např. dívčí jméno? Pokud ano, vyberte yes a vyplňte jej. Vyberte své pohlaví a datum narození a napište místo narození. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Údaje o cestě

Vyberte účel své cesty. Obchodní, turistický nebo jiný? Opět zvolte oblast, kterou chcete navštívit. Vyberte datum vašeho plánovaného vstupu do Ruska. Nyní je nutné vypsat informace o vašem ubytování v Rusku. Může to být hotel anebo Individual, například přítel či příbuzný.

E-víza do Ruska

Je nutné vyplnit jméno hotelu anebo osoby, u které budete pobývat. Dále adresu a telefonní číslo. Pokud budete pobývat na více místech, přidejte je stisknutím tlačítka Add. Nakonec odpovězte na otázku, zda jste už někdy pobývali v Rusku. Pokud ne, odpovězte I never visited Russia. V opačném případě zvolte Yes a vyplňte datum své poslední návštěvy. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Údaje o cestovních dokumentech

Nyní vyplňte údaje ze svého cestovního pasu. Zvolte typ cestovního pasu Tourist passport neboli turistický pas, dále číslo pasu, datum vydání a datum konce platnosti. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Kontaktní údaje a údaje o zaměstnání

Máte adresu trvalého bydliště? Vypište ji. Nepovinně můžete také vyplnit své telefonní číslo a fax. Pracujete nebo studujete v současné době? Vyberte yes a vyplňte jméno zaměstnavatele nebo název školy a vaši pracovní pozici.

E-víza do Ruska

Dále vyplňte adresu zaměstnavatele nebo školy a telefonní kontakt. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Údaje o příbuzných

Máte teď v Rusku nějaké příbuzné? Pokud odpovíte yes jako ano, budete muset vyplnit jejich jména a kontaktní informace. Pokračujte stisknutím Next.

E-víza do Ruska

Fotka

Nahrajte vaší fotku z počítače stisknutím Add photo.

E-víza do Ruska

Fotku upravte tak, aby byl váš obličej umístěn v zelené zóně a nijak jí nepřekračoval. Pokud toto nebude v pořádku, nedostanete se dál. Uložte stisknutím Save a následně Next.

E-víza do Ruska

Shrnutí

Zkontrolujte správnost svých údajů, případně upravte po stisknutí Edit.

E-víza do Ruska

Dejte souhlas všem čtyřem políčkům na konci žádosti a žádost odešlete stisknutím Save and submit.

E-víza do Ruska

Schválení e-víza do Ruska

Žádost by měla být schválena (případně odmítnuta) do čtyř dní, a to včetně svátků a víkendu. Počkejte na email s rozhodnutím anebo stav žádosti zkontrolujte na evisa.kdmid.ru. Stačí zadat číslo žádosti, které jste si poznamenali či vytiskli, a heslo, které jste si zvolili. Oznámení o udělení víza si stáhněte. Při vstupu do Ruska je možné prokázat se tímto oznámením v elektronické podobě, ovšem my ho doporučujeme pro jistotu i vytisknout.

Pokud by z nějakého důvodu nebyla vaše žádost o e-vízum schválena, stále máte možnost požádat si o klasické vízum.

Přejeme hodně štěstí!

Pokud by snad ještě něco ohledně e-víza do Ruska nebylo jasné, obraťte se na nás a další zkušené cestovatele v naší diskuzi. 🙂

13
Zapoj se do diskuze

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
MireKNatáliaRobertAntoninLada Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Miroslav Sigut
Host
Miroslav Sigut

Dobrý den. Chtěl bych si takto vyřídit víza do Ruska. Budu cestovat na motorce a do Ruska budu vstupovat z Gruzie. Po několika dnech bych chtěl opět překročit hranici zpátky do Gruzie. Je možné toto absolvovat na základě elektronických víz? Děkuji.

MireK
Admin

Dobrý den, elektronické vízum vám 100% stačit nebude a budete si muset vyřídit klasické vízum do Ruska. Pokud plánujete cestu přes Abcházii / Jižní Osetii, ověřte si prosím informaci, že s tím nebudou potíže. Vzhledem k tomu, že tato území mají povahu asi jako Krym – tj. Rusko je považuje za nezávislé státy, které jsou fakticky součástí Ruska, zatímco Gruzie je považuje za vlastní území (bez faktické kontroly), může být s jakýmkoliv překročením hranice problém. Všude jsem dohledal jen informace, že úspěšný přechod je bez záruky a že se to možná povede a možná taky ne. Nejlépe popsaná podstata problému… Číst vice »

Miroslav
Host
Miroslav

Dobrý den, je možné vstoupit do Kaliningradské oblasti přes přechod Mamonovo-Gronowo na kole?

MireK
Admin

Dobrý den, pro cyklisty jsou z Polska do Kaliningradské oblasti otevřené 2 přechody – Mamonovo-Gronowo a Gusev-Goldap. Přechod by tak neměl být žádný problém. 🙂

Katka
Host
Katka

Dobrý den, je to e-vízum jen formalita nebo by někoho třeba mohli odmítnout např. podle fotky? Už je leden, neví se něco o dalším rozšíření víz? Díky za reakci

Antonin
Editor

Dobrý den, Katko,

osobně jsem zatím neslyšel o zamítnutém e-vízu do Ruska (většinou to je formalita jako v případě elektronických víz/registrací do jiných zemí). Není třeba z toho mít vítr. 🙂

Občané České republiky stále mohou na e-víza jen do Kaliningradské & Leningradské oblasti/Petrohradu. Další rozšíření je v plánech, doufejme od roku 2021 (nicméně je to nepotvrzená informace, která pouze proběhla v kuloárech v souvislosti právě se zavedením e-víz do oblastí výše zmiňovaných).

Lada
Host
Lada

Letím do Petrohradu na dovolenou v červenci. Chtěla jsem zkusit vyplnit elektronické vízum, ale nejde mi tam dát červencové datum (je leden). Vízum jde vyřídit až měsíc před odletem?

Lada
Host
Lada

už jsem to zjistila, jde to nejdříve 20 dnů před odletem (a nejpozději 4 dny)

Antonin
Editor

Přesně tak, je o tom zmínka na začátku článku. 🙂 Platnost e-víza je totiž „pouhých“ 30 dní od jeho vydání.

Robert
Host
Robert

Dobrý den. Chtěli bychom s kamarády jet na jaře do Pobaltí a podívat se i do Kaliningradu. Neplánujeme ale nocleh v Kaliningradské oblasti, pouze bychom projeli (ráno z Polska, odpoledne do Litvy). Ubytování v dotazníku je podle návodu povinné. Znamená to, že e-vízum dostanu, pouze pokud tam jednu noc přespím? Děkuji.

MireK
Admin

Dobrý den, nějaké ubytování vyplnit musíte, ale reálně to téměř jistě nikdo kontrolovat nebude. Klidně bych tam napsal nějaký hostel v Kaliningradu a případně tam udělal rezervaci, kterou bych si vytiskl a následně zrušil.

Natália
Host
Natália

Dobrý den, mě by zajímalo, jak dokáží ohlídat, že se nepřesunu během pobyt v té oblasti i mimo ni? Pokud bych jela například autem, atd. Chápu, že cestovní lístky si nekoupím, ale není mi jasné, jak bych mohli prověřovat toto. I když samozřejmě v Rusku riskovat chycení policíí asi nechci 😀 Jen jestli náhodou nevíte? Nikde jsem tutu info nenašla. Děkuji za odpověď, NV

MireK
Admin

Ahoj Natálie, je to přesně jak píšeš. Když si půjčíš auto, je všechno v pohodě, dokud tě někdo nechytí mimo povolenou oblast. A věř mi, že v čím větší prdeli jsi, tím větší je šance, že tě nějakej proaktivní policajt zastaví. 🙂

Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)