Cestovní doklady po svatbě
19.4.2020

Cestovní doklady po svatbě

Chystáte si říci své ano, ale trápí vás otázka, jak je to s platností cestovních dokladů po svatbě a s ní spjatou změnou příjmení? Vždyť právě po svatbě se novomanželé vydávají na jednu z nejnezapomenutelnějších cest – na tu svatební. Jak si ji nenechat zkazit neplatným pasem nebo občanským průkazem? Přečtěte si, které cestovní doklady po svatbě platí a jak si zažádat o nové.

Cesta do Evropy

Do zemí Evropské unie je možné cestovat jen s občankou. Ale nevěstám, které přijímají ženichovo příjmení, oddávající odstřihne na občanském průkazu růžek. Tato občanka je platná ještě 15 dní po svatbě, poté je nutné zažádat o výměnu za občanku s novým příjmením.

👰 Vydání nového občanského průkazu

📍 Na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností nebo na úřadu městské části v Praze, expresní vydání pouze u Ministerstva vnitra

🕐 Vydání standardně do 30 dnů zdarma, expresně do 5 dnů za 500 Kč nebo do 24 hodin za 1 000 Kč

📄 K žádosti je potřeba původní občanský průkaz a oddací list, na který můžete čekat týden i více po obřadu

O nový občanský průkaz není možné žádat ještě před svatbou.

Pokud si stihnete vyzvednout novou občanku před vaší cestou do zahraničí, není co řešit a vy můžete v klidu vycestovat na nové jméno a s novým průkazem. Pokud ale vaše svatební cesta začíná dříve, než je možné si nový průkaz vyzvednout, budete muset cestovat na své dívčí jméno. Občanský průkaz s odstřihnutým růžkem je sice do své výměny platný, ale v zahraničí by vám ho nemuseli akceptovat. Proto doporučujeme cestovat s vaším cestovním pasem, který má platnost tři měsíce po svatbě.

Pokud budete cestovat na své původní jméno, je nutné mít i letenky a všechny ostatní dokumenty na své dívčí jméno.

Cesta do světa 

Váš cestovní pas má platnost tři měsíce po svatbě. Pokud se do této doby stihnete vrátit ze své svatební cesty, v klidu cestujte se svým původním pasem. Nezapomeňte ale, že je nutné mít i letenky, víza a ostatní dokumenty na své dívčí jméno. Před svou cestou si nepodávejte žádost o vydání nového pasu, tím by totiž ztratil platnost pas původní.

Pozor! V době Covidu mohou mít některé laboratoře problém s vydáváním PCR test certifikátů na původní dívčí jméno. 

Cestovní doklady po svatbě

Cesta delší tří měsíců

Chystáte se na cestu delší tří měsíců, nebo se nestihnete z cesty vrátit do tří měsíců od svatby? Pak je opravdu nutné cestovat už na nový pas, s novým příjmením. Za poplatek si můžete nechat vystavit nový pas expresně, ale nezapomeňte, že čekání na oddací list může vše pozdržet. Mezitím, co některé matriky vám vydají oddací list ihned po obřadu, jiným to trvá týden i více.

👰 Vydání nového cestovního pasu

📍 Na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností nebo na úřadu městské části v Praze, expresní vydání pouze u Ministerstva vnitra

🕐 Vydání standardně do 30 dnů za 600 Kč, expresně do 5 dnů za 3 000 Kč nebo do 24 hodin za 6 000 Kč

📄 K žádosti je potřeba nový občanský průkaz, případně původní občanský průkaz a oddací list, na který můžete čekat týden i více po obřadu

O nový cestovní pas není možné žádat ještě před svatbou.

Pokud budete cestovat na své nové jméno, je nutné mít i letenky, víza a ostatní dokumenty na toto jméno.

Celý tento článek pojednává o změně cestovních dokladů po změně příjmení. Pokud své příjmení po svatbě neměníte, vaše situace je podstatně jednodušší – o nový občanský průkaz žádáte pouze pokud si přejete uvést svůj rodinný stav anebo měníte bydliště. Cestovní pas v tomto případě není potřeba měnit.

Přejeme vám krásnou svatební cestu a mnoho štěstí!

Letenky do blízkých i exotických destinací si nechte pohlídat naším hlídacím psem. Na vaše dotazy, týkající se nejen tématu „cestovní doklady po svatbě“ vám rádi odpovíme v diskuzi.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 26. 7. 2021
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)