Využili jste chybného tarifu do Kyrgyzstánu? Máme pro Vás pár tipů na cestu!
25.7.2015

Využili jste chybného tarifu do Kyrgyzstánu? Máme pro Vás pár tipů na cestu!

O této nabídce

Pokud jste stejně jako my využili chybného tarifu Pegasus Airlines (detaily viz tento příspěvek) z Prahy do Biškeku za 4960 Kč včetně letošních letních prázdnin, připravili jsme si pro vás pár tipů, co by vám v Kyrgyzstánu nemělo uniknout. Předem upozorňujeme, že přestože jsme o této cestě dlouho snili, ani jeden z nás tam nikdy nebyl a naše doporučení jsou jen zprostředkovaná. Jetliže tedy někdo máte větší zkušenosti, budeme rádi za jakoukoliv poznámku, opravu, upřesnění či doplnění. 🙂

V případě, že jste si letenku do Kyrgyzstánu ještě nekoupili, vězte, že se jedná o zcela mimořádnou nabídku a že příspěvek o Kyrgyzstánu byl dosud nejúspěšnějším za celou dobu fungování zaletsi!!! I vy si můžete přečíst naše tipy a třeba vás nakonec přesvědčí, že letní dovolenou u moře vyměníte za nádhernou přírodu střední Asie. 🙂

Základní informace

Jazyk

Jak většína z vás asi ví, Kyrgytstán je jednou z bývalých republik Sovětstkého svazu, což znamená, že kromě kyrgyzštiny mluví téměř všichni skvěle rusky. Pokud „náhodou“ rusky nemluvíte, můžete mít mimo větší města s angličtinou problém, takže se připravte na domlouvání rukama nohama. 🙂 Pro všechny případy tedy doporučujeme slovník a naučit se azbuku (taky jsme si tím prošli a není to nijak složité). I bez ruštiny si ale můžete být jistí, že lidé zde jsou velice milí a pokusí se vám pomoci, jak jen budou moci.

Hory

Druhou důležitou informací, na kterou byste neměli zapomenout je to, že Kyrgyzstán je velice hornatou zemí, kde budete mnoho času trávit v poměrně vysokých nadmořských výškách. Průměrná letní teplota v Biškeku je kolem 33 stupňů, ve 2000 m n.m. je to kolem 25 stupňů a kolem 3000 m n.m. je to kolem 15 stupňů. Teplota v noci je výrazně nižší, takže nezapomeňte ani na teplé oblečení.

Po příletu

Stejně jako jinde na světě, na letišti po vás taxikáři budou požadovat za cestu do centra nesmyslně vysoké ceny. Pokud nechcete využít autobusu č. 153, který vás bude stát asi 15 Kč, je o mnoho výhodnější objednat si dopravu z hotelu (cena se potom bude pohybovat okolo 150 Kč, tj. asi poloviny ceny, kterou byste zaplatili místním taxikářům). Biškek je jen o trochu menší než Praha, takže individuální doprava do hotelu pro vás bude o hodně pohodlnější než cesta autobusem.

Ubytování

Po příletu do Biškeku se můžete ubytovat v mnoha hotelech, přičemž my doporučujeme některý z rodinných ubytovacích zařízení, kde vám relativně levně snesou modré z nebe a navíc si na vás najdou čas a dají vám mnoho cenných rad na cestu. Ideálním příkladem je hotel Lavitor, kde vás ubytují a skvěle se o vás postarají za 250 Kč na os. a noc a za 70 Kč vám připraví královskou snídani.

Ve všech dalších větších městech si můžete rezervovat hotel přes booking, který je zde velmi rozšířen.

Mimo větší města už je bohužel s ubytováním výrazně větší problém. Díky tomu, jak je Kyrgyzstán hornatou zemí, není příliš hustě osídlen, a proto zvláště v případě zájmu o delší treky doporučujeme vzít si s sebou stan. Kromě toho můžete přespat také téměř u kohokoliv z místních, kteří vám téměř vždy nabídnou zdarma jídlo a střechu nad hlavou. Mnoho lidí jim za jejich pohostinství ráno nechá na stole nějaké peníze, dá jim cigarety (v Kyrgystánu v horách jsou velmi ceněny) nebo jiný drobný dárek dle svého uvážení.

Doprava

Všechna velká města spojuje hustá síť autobusových linek, jimiž se můžete dopravit prakticky kamkoliv velice levně. Výhodou také je, že vystupovat a nastupovat můžete nejen na zastávce, ale prakticky kdekoliv po cestě. S vystupováním není problém téměř nikdy, stopovat autobus doporučujeme pouze v místech, kde může autobus zastavit (zdaleka ne všude). Kromě autobusů můžete také cestovat tzv. maršrutkami (malé milrobusy zhruba pro 15 osob), které jsou o něco dražší než autobusy, ale do cílového místa vás dovezou výrazně rychleji.

Druhým možným způsobem dopravy je půjčit si v místní půjčovně auto, které vás díky mimořádně levnému benzínu (asi 15 Kč / l) a nízké ceně půjčovného (už od 400 Kč za den) vyjde velmi levně.

Plánování trasy

Pokud si nejste s čímkoliv jisti ohledně plánování trasy, doporučujeme kontantovat Kyrzyzskou turistickou asociaci, kteří vám pomohou s naplánováním výletů a různých treků. Mají také kontakty na mnoho farmářů a pastevců, takže vám mohou dopředu u některého z nich domluvit jídlo nebo nocleh.

Co navštívit?

I v případě, že jedete do Kyrgyzstánu jen na několik dní, rozhodně si nenechte ujít národní park Ala-Archa, který se nachází asi 40 km jižně od Biškeku. Jedná se o ideální cíl všech trekerů a horolezců, kteří zde mohou obdivovat nádherné štíty pohoří Tian Shan. Toto místo je vhodné jak pro pokročilé lezce a několikadenní treky, tak také pro pouhou nenáročnou procházku.

[singlepic id=620 w=576 h=432 float=center]

 

[singlepic id=621 w=576 h=432 float=center]

 

Asi 50 km jižně od Ala-Archa je nádherné jezero Song Kol ležící v nadmořské výšce asi 3000 m n.m. a obklopené horami. V létě zde jsou velké pastviny a můžete zde potkat mnoho místních se svými jurtami a stádami koní a ovcí. Vzhledem k tomu, že jezero je od hlavní cesty docela vzdáleno, dostanete se sem nejsnadněji v rámci organizovaného výletu, samostatně potom buď od hlavní silnice pěšky nebo celkem snadno také stopem. 🙂

[singlepic id=622 w=576 h=432 float=center]

 

[singlepic id=623 w=576 h=432 float=center]

 

O mnoho známější je největší kyrgyzské jezero Issyk-kul neboli kyrgyzské moře. Toto jezero se nachází zhruba 200 km na východ od Biškeku a je lemováno ze severu i z jihu horami vysokými i přes 5000 m n.m. Zajímavostí je to, že se jedná o slané jezero a co do objemu o 10. největší na světě. Jezero a jeho okolí tvoří velkou příroční rezervaci, která je příjemným místem pro odpočitek u jezera i pro několikadenní treky. Možná nejkrásnějším místem v okolí jezera je městečko Karakol, které je z jedné strany na pobřeží jezera a z druhé strany se od něj zdvíhají vysoké hory. Asi 30 km od Karakolu se můžete podívat také na známé červené pískovcové skály Djety-Oguz.

[singlepic id=624 w=576 h=432 float=center]

 

Až se budete vracet z Karakolu, můžete se cestou zpátky zastavit nedaleko vešničky Tosor, kde se nachází tzv. Pohádkový kaňon, který dostal své jméno podle toho, že jeho reliéf údajně připomíná pohádkový zámek.

Na samém východě země na hranici s Čínou mohou zkušenější trekeři podniknout nejtěžší, ale pravděpodobně nejkrásnější více než 140 km trek na ledovec Inylček, na kterém cestou potkáte mnoho pastevců se svými stády ovcí. Až dorazíte do sedla nad údolím řeky Sarydžaz (3475 m n.m.), můžete pozorovat také nejvyšší horu Kyrgyzstánu Džengiš Čokusu (7439 m n.m.).

[singlepic id=625 w=576 h=432 float=center]

 

Pokud budete mít dostatek času, můžete vyrazit od Biškeku také na východ do bisférické rezervace UNESCO Sary Chelek v okolí stejnojménného jezera, která je známá především svými rozkvetlými loukami, horskými lesy a skalními biotopy.

Pokud si chcete přečíst o přírodních krásách více a prohlédnout desítky dechberoucích fotografií, navštivte blog Jana Miklína, který v roce 2011 podnikl velkou cestu do Kyrgyzstánu. V případě, že si nemůžete dovolit do Kyrgyzstánu z jakéhokoliv důvodu jet, doporučujeme tento odkaz vůbec neotevírat. :))))

Alkohol

Přestože je 80% obyvatelstva muslimská, během Sovětského svazu se zde všichni naučili pít vodku, která je zde super levná. Dobrou vodku, např. Ak-sai, zde můžete koupit v přepočtu už za 50 Kč, přičemž sekci s vodkou nepřehlédnete na první pohled v každých potravinách. 🙂

Bezpečí ve velkých městech

Stejně jako v jiných velkých městech na světě, i zde se můžete setkat s ojedinělými přepadeními, takže zvláště v noci nedoporučujeme chodit v některých čtvrtích sami. Stále je zde také poměrně rozšířená korupce, takže se vám může policista pokusit dát pokutu a následně chtít namísto této pokuty nějaký úplatek. Poslední a možná nejdůležitější upozornění je na podvodníky, kteří po vás budou s policejním (či jiným) průkazem požadovat pas, který vám nebudou chtít vrátit a budete si jej od nich muset za 200 – 300 EUR koupit. Vzhledem k tomu, že kyrgyzské zákony údajně neumožňují, aby po vás kdokoliv pas chtěl, trvejte na tom, že jim pas ukážete jen na policejní stanici – oni vás potom přestanou otravovat. Osobně se nám velmi osvědčilo nosit u sebe kopii pasu a ukazovat vždy jen tuto kopii – originál vždy dáváme z ruky jen v nejnutnějších případech.

 

 

 

 


guest
22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Za horami.cz

Veškeré info o cenách, dopravě a další tipy pro cestu do Kyrgyzstánu přehledně zde:

http://zahorami.cz/2016/09/kyrgyzstan-prakticke-informace-aneb-co-za-kolik-a-jak/

Honza

Díky za tenhle tip, využili jsme 🙂 Biškek, severem okolo Issyk Kul do Karakolu, odtud Altyn Arašan a treky do hor, pak zpátky a jižní stranou jezera zpátky. Pokud si budete půjčovat auto, tak ať není moc moderní! Benzín 95 je k dispozici jen na severu a kolem Biškeku, jinde je nejlepší benzín jen 92 oktanů a moderní auta by mohla mít problém (netáhne motor, což je v kopcích a v dané nadmořské výšce docela znát. )

Fotky s pár popiskama tady:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10201079102615147.1073741830.1695922963&type=1&l=dd7283f723

Radek

Ahoj Honzo, perfektní fotky ( a popisky). Při treku na Ala Kul jste spali ve stanech?? Měli jste vlastní?? Jde mi o to, jestli si vzít stan, nebo si ho až místě vypůjčit. A ještě jedna věc, letěly vám batohy až do Biškeku, nebo bylo potřeba je v Istanbulu vyzvednout a znova odbavit. Vím, že zavazadlo by mělo vždy letět do cílové destinace, ale někde jsem četl, že u low-costů tomu tak vždy není.

Mirek

Ahoj, hledáme někoho na spolucestování do Kyrgyzstánu v termínu od 28.8.2015. Díky Mirek
e-mail miroslav.malek@vzp.cz

Kubajs

Ahoj,
Letim tam 18.8 – 28.8 a parťákovi možná spíš nestihnou udělat pas, ale já to prostě odmítam scratchnout 😀 takže se jsem otevřen spolucestování, jezera, hory, treky, ořechový lesy, Sary Chelek, cokoliv 😉

Jana

Ahoj, pokud máš zájem o alespoň část společné cesty, napiš mi mail viz níže. Dík. Hezký den

hlope

Zdarec Kubajs, odkud jsi? my letíme 16-27.8, že by jsme se potkali v čr:) a probrali plány cesty?

Adela

Ahoj!
Já letím 21.-30.8, mohla by jsem se třeba na část cesty připojit? 🙂 Mám zatím jen letenky, žádné plány ani spolucestovatele 😀 mail na mě je adela.jordakova@seznam.cz

Radek

Ahoj, s ženou letíme do Kyrgyzstánu 17. září s návratem 1. října. Náš plán je během těchto 14 dní objet jezero Issyk kul, chtěli bychom začít zřejmě na méně turistickém jihu, pobýt třeba 3 dny, pak se přesunout do Karakolu a odtud podniknout nějaké treky do hor.
Poté se přesunout do některého z měst na severu jezera a užít si před odletem trochu civilizace (teplá voda…atd.). Pak Biškek a 1. 10. ráno návrat do Prahy.

Jsme oba z Prahy, mně je 31 a ženě 29. Společně máme procestováno Thajsko, kousek Indonésie vč. výstupu na sopku Rinjani, něco po Evropě a oblast velkých jezer v Kanadě.
Pokud by se chtěl někdo přidat, případně hledá spolucestovatele přibližně v tomto termínu, ozvěte se mi na mail radek.ryska@gmail.com
Trasu můžeme klidně nějak upravit, ale k jezeru Issyk Kol bychom chtěli určitě aspoň na pár dní.

Jana

Ahoj kyrgyzstánští nadšenci, kdyby se někdo pohyboval v této nádherné zemi aspoň část našeho termínu 22.8.-2.9., ozvěte se, prosím, na mail prazanovajana@gmail.com. Uvítáme společnost. Jinak přeju všem hodně štěstí při plánování i na cestách a pokud budete mít čas a chuť se s námi, co letíme později, podělit o zážitky a tipy, tak napište. Dík moc.

Lenka

Caute nehlada niekto partaka tak na tri tyzdne? Ak ano piste na maila lendy1990@pokec.sk mozme nieco dohodnut

Miroslav Tuna

Nevite jake bude pocasi na prelomu zari a rijna na spani venku pod stanem?

Dan

Ahoj cestovatele,
Je to super ulovek, my letime 8-23.8. Minuly jsme leteli take v srpnu ale za 14K.
Doplnil bych o 3/4denni trek k jezeru Alakul, ktere lezi v 3600m a je uchvatne. Vychozim bodem je Karakol, kde je super hostel Turkestan yurt camp, kde zaroven zapujcite i veskere vybaveni vc.stanu kdo si nebere, kartuse pasujici na var, apod. Stan stal minuly rok tusim 5eur/den.
K preprave doporucuji marsrutky a smlouvat. V Biskeku trolejbusy, kde listek stoji asi 8som.
Nadherny je i Arslanbob – nejvetsi orechovy les na svete. Zde doporucuji vyuzit home-stay, ktere vyjdou kolem 100-150kc/os.
Biskek-Osh lepsi letenka cca 1500-2000 vs.12h na ceste v buse s cenou kolem 700kc.
Azbuka je opravdu dulezita protoze malokde najdete menu v restauraci v cizim jazyce.
V horach pak pastevci hovori jen kyrgyzsky, a to nema s rustinou nic spolecneho.
Kdyby mel nekdo nejake dotazy, tak napiste na daniberk@seznam.cz a bude-li to v mych silach, rad dotaz zodpovim.
Stastnou cestu vsem

LaMMa

Chystate sa tam niekto medzi 14-25 srpnom? 🙂

lilly

ahojky, pridala bych se, ale mohu nejdriv 15.8. odpoledne :))

Terka

Ahoj, letíme mezi 16. – 27.8., tak se klidně ozvi a můžeme se domluvit na nějakém setkání na místě: rezka1@centrum.cz

Terka

Monika

Ahojky, my tam budem 10-20 srpen a budem pujcovat auto, takze je mozne se domluvit na spolecnych vyletech. Bylo by fajn najit jeste jeden par 🙂

Tereza

Ahoj všem dobrodruhům,

s přítelem se chystáme v termínu od 16.-27.8.2015 do Kyrgyzstánu. Neletí náhodou někdo taky? Můžeme si vyměnit rady před cestou případně cestovat společně. Máme v plánu půjčit si auto, podnikat nejspíše jednodenní výlety. Mail: rezka1@centrum.cz

Terka

lilly

ahojky, nevite o nekom kdo by se jeste pridal, ten termin se mi moc libi, a ve ctyrech by to asi byl ideal 🙂

Martin

bože to je nadhera, kdybych vedel ze se to moji sedesatilete matce bude libit, urcite bych zvolil tento tip na traveni volnych chvil, vzhledem ze spolu mame v listopadu letet na dovolenou…

Už ti letenky nikdo nevyfoukne

Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)