O této nabídce
Pokud jste stejně jako my využili chybného tarifu Pegasus Airlines (detaily viz tento příspěvek) z Prahy do Biškeku za 4960 Kč včetně letošních letních prázdnin, připravili jsme si pro vás pár tipů, co by vám v Kyrgyzstánu nemělo uniknout. Předem upozorňujeme, že přestože jsme o této cestě dlouho snili, ani jeden z nás tam nikdy nebyl a naše doporučení jsou jen zprostředkovaná. Jetliže tedy někdo máte větší zkušenosti, budeme rádi za jakoukoliv poznámku, opravu, upřesnění či doplnění. 🙂
V případě, že jste si letenku do Kyrgyzstánu ještě nekoupili, vězte, že se jedná o zcela mimořádnou nabídku a že příspěvek o Kyrgyzstánu byl dosud nejúspěšnějším za celou dobu fungování zaletsi!!! I vy si můžete přečíst naše tipy a třeba vás nakonec přesvědčí, že letní dovolenou u moře vyměníte za nádhernou přírodu střední Asie. 🙂
Základní informace
Jazyk
Jak většína z vás asi ví, Kyrgytstán je jednou z bývalých republik Sovětstkého svazu, což znamená, že kromě kyrgyzštiny mluví téměř všichni skvěle rusky. Pokud „náhodou“ rusky nemluvíte, můžete mít mimo větší města s angličtinou problém, takže se připravte na domlouvání rukama nohama. 🙂 Pro všechny případy tedy doporučujeme slovník a naučit se azbuku (taky jsme si tím prošli a není to nijak složité). I bez ruštiny si ale můžete být jistí, že lidé zde jsou velice milí a pokusí se vám pomoci, jak jen budou moci.
Hory
Druhou důležitou informací, na kterou byste neměli zapomenout je to, že Kyrgyzstán je velice hornatou zemí, kde budete mnoho času trávit v poměrně vysokých nadmořských výškách. Průměrná letní teplota v Biškeku je kolem 33 stupňů, ve 2000 m n.m. je to kolem 25 stupňů a kolem 3000 m n.m. je to kolem 15 stupňů. Teplota v noci je výrazně nižší, takže nezapomeňte ani na teplé oblečení.
Po příletu
Stejně jako jinde na světě, na letišti po vás taxikáři budou požadovat za cestu do centra nesmyslně vysoké ceny. Pokud nechcete využít autobusu č. 153, který vás bude stát asi 15 Kč, je o mnoho výhodnější objednat si dopravu z hotelu (cena se potom bude pohybovat okolo 150 Kč, tj. asi poloviny ceny, kterou byste zaplatili místním taxikářům). Biškek je jen o trochu menší než Praha, takže individuální doprava do hotelu pro vás bude o hodně pohodlnější než cesta autobusem.
Ubytování
Po příletu do Biškeku se můžete ubytovat v mnoha hotelech, přičemž my doporučujeme některý z rodinných ubytovacích zařízení, kde vám relativně levně snesou modré z nebe a navíc si na vás najdou čas a dají vám mnoho cenných rad na cestu. Ideálním příkladem je hotel Lavitor, kde vás ubytují a skvěle se o vás postarají za 250 Kč na os. a noc a za 70 Kč vám připraví královskou snídani.
Ve všech dalších větších městech si můžete rezervovat hotel přes booking, který je zde velmi rozšířen.
Mimo větší města už je bohužel s ubytováním výrazně větší problém. Díky tomu, jak je Kyrgyzstán hornatou zemí, není příliš hustě osídlen, a proto zvláště v případě zájmu o delší treky doporučujeme vzít si s sebou stan. Kromě toho můžete přespat také téměř u kohokoliv z místních, kteří vám téměř vždy nabídnou zdarma jídlo a střechu nad hlavou. Mnoho lidí jim za jejich pohostinství ráno nechá na stole nějaké peníze, dá jim cigarety (v Kyrgystánu v horách jsou velmi ceněny) nebo jiný drobný dárek dle svého uvážení.
Doprava
Všechna velká města spojuje hustá síť autobusových linek, jimiž se můžete dopravit prakticky kamkoliv velice levně. Výhodou také je, že vystupovat a nastupovat můžete nejen na zastávce, ale prakticky kdekoliv po cestě. S vystupováním není problém téměř nikdy, stopovat autobus doporučujeme pouze v místech, kde může autobus zastavit (zdaleka ne všude). Kromě autobusů můžete také cestovat tzv. maršrutkami (malé milrobusy zhruba pro 15 osob), které jsou o něco dražší než autobusy, ale do cílového místa vás dovezou výrazně rychleji.
Druhým možným způsobem dopravy je půjčit si v místní půjčovně auto, které vás díky mimořádně levnému benzínu (asi 15 Kč / l) a nízké ceně půjčovného (už od 400 Kč za den) vyjde velmi levně.
Plánování trasy
Pokud si nejste s čímkoliv jisti ohledně plánování trasy, doporučujeme kontantovat Kyrzyzskou turistickou asociaci, kteří vám pomohou s naplánováním výletů a různých treků. Mají také kontakty na mnoho farmářů a pastevců, takže vám mohou dopředu u některého z nich domluvit jídlo nebo nocleh.
Co navštívit?
I v případě, že jedete do Kyrgyzstánu jen na několik dní, rozhodně si nenechte ujít národní park Ala-Archa, který se nachází asi 40 km jižně od Biškeku. Jedná se o ideální cíl všech trekerů a horolezců, kteří zde mohou obdivovat nádherné štíty pohoří Tian Shan. Toto místo je vhodné jak pro pokročilé lezce a několikadenní treky, tak také pro pouhou nenáročnou procházku.
[singlepic id=620 w=576 h=432 float=center]
[singlepic id=621 w=576 h=432 float=center]
Asi 50 km jižně od Ala-Archa je nádherné jezero Song Kol ležící v nadmořské výšce asi 3000 m n.m. a obklopené horami. V létě zde jsou velké pastviny a můžete zde potkat mnoho místních se svými jurtami a stádami koní a ovcí. Vzhledem k tomu, že jezero je od hlavní cesty docela vzdáleno, dostanete se sem nejsnadněji v rámci organizovaného výletu, samostatně potom buď od hlavní silnice pěšky nebo celkem snadno také stopem. 🙂
[singlepic id=622 w=576 h=432 float=center]
[singlepic id=623 w=576 h=432 float=center]
O mnoho známější je největší kyrgyzské jezero Issyk-kul neboli kyrgyzské moře. Toto jezero se nachází zhruba 200 km na východ od Biškeku a je lemováno ze severu i z jihu horami vysokými i přes 5000 m n.m. Zajímavostí je to, že se jedná o slané jezero a co do objemu o 10. největší na světě. Jezero a jeho okolí tvoří velkou příroční rezervaci, která je příjemným místem pro odpočitek u jezera i pro několikadenní treky. Možná nejkrásnějším místem v okolí jezera je městečko Karakol, které je z jedné strany na pobřeží jezera a z druhé strany se od něj zdvíhají vysoké hory. Asi 30 km od Karakolu se můžete podívat také na známé červené pískovcové skály Djety-Oguz.
[singlepic id=624 w=576 h=432 float=center]
Až se budete vracet z Karakolu, můžete se cestou zpátky zastavit nedaleko vešničky Tosor, kde se nachází tzv. Pohádkový kaňon, který dostal své jméno podle toho, že jeho reliéf údajně připomíná pohádkový zámek.
Na samém východě země na hranici s Čínou mohou zkušenější trekeři podniknout nejtěžší, ale pravděpodobně nejkrásnější více než 140 km trek na ledovec Inylček, na kterém cestou potkáte mnoho pastevců se svými stády ovcí. Až dorazíte do sedla nad údolím řeky Sarydžaz (3475 m n.m.), můžete pozorovat také nejvyšší horu Kyrgyzstánu Džengiš Čokusu (7439 m n.m.).
[singlepic id=625 w=576 h=432 float=center]
Pokud budete mít dostatek času, můžete vyrazit od Biškeku také na východ do bisférické rezervace UNESCO Sary Chelek v okolí stejnojménného jezera, která je známá především svými rozkvetlými loukami, horskými lesy a skalními biotopy.
Pokud si chcete přečíst o přírodních krásách více a prohlédnout desítky dechberoucích fotografií, navštivte blog Jana Miklína, který v roce 2011 podnikl velkou cestu do Kyrgyzstánu. V případě, že si nemůžete dovolit do Kyrgyzstánu z jakéhokoliv důvodu jet, doporučujeme tento odkaz vůbec neotevírat. :))))
Alkohol
Přestože je 80% obyvatelstva muslimská, během Sovětského svazu se zde všichni naučili pít vodku, která je zde super levná. Dobrou vodku, např. Ak-sai, zde můžete koupit v přepočtu už za 50 Kč, přičemž sekci s vodkou nepřehlédnete na první pohled v každých potravinách. 🙂
Bezpečí ve velkých městech
Stejně jako v jiných velkých městech na světě, i zde se můžete setkat s ojedinělými přepadeními, takže zvláště v noci nedoporučujeme chodit v některých čtvrtích sami. Stále je zde také poměrně rozšířená korupce, takže se vám může policista pokusit dát pokutu a následně chtít namísto této pokuty nějaký úplatek. Poslední a možná nejdůležitější upozornění je na podvodníky, kteří po vás budou s policejním (či jiným) průkazem požadovat pas, který vám nebudou chtít vrátit a budete si jej od nich muset za 200 – 300 EUR koupit. Vzhledem k tomu, že kyrgyzské zákony údajně neumožňují, aby po vás kdokoliv pas chtěl, trvejte na tom, že jim pas ukážete jen na policejní stanici – oni vás potom přestanou otravovat. Osobně se nám velmi osvědčilo nosit u sebe kopii pasu a ukazovat vždy jen tuto kopii – originál vždy dáváme z ruky jen v nejnutnějších případech.