Víza do Ázerbájdžánu
21.7.2013

Víza do Ázerbájdžánu

O této nabídce

Vyřízení víza do Ázerbájdžánu je v Praze značně obtížné a zdlouhavé. Níže Vám popíšeme postup, jakým jsme víza získali. Doporučujeme začít řešit celou věc minimálně měsíc před odletem.

Na webu ázerbájdžánského velvyslanectví jsou neúplné informace, níže uvádíme všechny dokumenty, které stačily pro udělení víza.

Pro každého člena výpravy:

1) 2x pasovou fotografii

2) Vyplněný formulář, který naleznete na této stránce

3) Potvrzenou rezervaci letenky (stačí elektronická)

4) Rezervaci hotelu na celou (!) dobu pobytu (jediný a absolutně nejlevnější hostel v centru)

5) Okopírovaný pas

6) Kopii dokladu o zaplacení 60 EUR (placeno v eurech, nikoli v CZK) v Raiffeisen Bank na účet velvyslanectví. Na tomto dokladu se uvádí číslo občanského průkazu i pasu, vezměte si s sebou obojí do banky při placení). Originál po Vás nechtějí, chtějí pouze kopii (originál bude zřejmě pro Vás). Číslo účtu bohužel neznám, musíte se zeptat na velvyslanectví.

7) Zvací dopis (ačkoliv na stránkách pro turisty uvedený není, úředník na velvyslanectví ho vyžadoval). Pořídit ho lze například zde: http://www.azerbaijan24.com/visas/34-azerbaijan-visa/46-azerbaijan-visa-support.html

Naše zkušenost se zvacím dopisem

Ačkoliv na webových stránkách velvyslanectví je napsáno, že turisté zvací dopis nepotřebují, úředník v Praze ho vyžadoval. Vzhledem k tomu, že jsme v Baku plánovali pobýt 3 dny, zkoušeli jsme při druhé návštěvě získat tranzitní 72hodinové vízum, ovšem úředník říkal, že je pouze dostupné, pokud letíme dál z Baku do třetí země a vydat nám ho nechtěl. Na druhou stranu ale nevyžadoval již zvací dopis (ten samý člověk 🙂 a vízum jsme tedy obdrželi.

Cestou jsme mimo jiné potkali Slováky, kteří chtěli den pobýt v Baku a pak jeli nočním vlakem do Tbilisi, na ambasádě ve Vídni v pohodě dostali tranzitní víza. Obecně prý získávání turistického víza ve Vídni je mnohem jednodušší než na ambasádě v Praze.

Máte-li nějaké dotazy, napište nám je do diskuze.


guest
10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Svatka

Prosí vás…jak dlouhou asi trvalo vyřízení víza?

Jirka Spolek - zaletsi.cz

Ahoj Svatko,

něco málo přes týden.

J.

Svatka

Uff…to je dobrá zpráva 🙂 Díky!

Elen

Ahoj, do Ázerbajdžánu jsem se vydala před pár dny a s vízy to sranda nebyla, nicméně jde to i bez zvacího dopisu. Nakonec ambasádě stačilo potvrzení z hotelu na jména a čísla pasů všech ubytovaných a v žádosti jsme uvedli jako zvací oragnizaci právě hotel. Pak byla samozřejmě možnost zaplatit nějaké ázerbajdžánské cestovce za zvací dopis, nebo elektronické vízum.

Josef Hošna

Ahoj, měl bych dvě otázky k tomu vízu. Za prví, ten zvací dopis si musí vyřídit, každý sám za sebe, nebo se dá udělat jeden pro skupinu lidí, která tam z ČR letí? Pročetl jsem si ty stránky z návodu a tam se pro získání dopisu uvádí jméno a přijmení pas atd.. , takže to vypadá, že je to jen pro jednoho, ale chci se radši ujistit. Za druhé, na těch samých stránkách se popisuje možnost získání e-víza, kde není potřeba zvací dopis. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Díky moc

Jiří Hošek

Ahoj, platil jsi za transit víza 60 EUR? Na stránkách ambasády mají 20 USD…Zítra jdu zkusit osobně Prahu, tak uvidíme

zaletsi

Tranzit víza jsme nedostali, ač jsme je chtěli, platili jsme 60 EUR za turistický (a v pase máme business 😀

Jiří Hošek

Šikovní kluci 🙂 Ještě jinak. Mám letenku do Baku a odlet z Kutaisi v Gruzii, počítám, že budu v Baku 2 dny a nočním vlakem pojedu potom pryč. Stačí mi tudíž transit víza. Jelikož je potřeba platit dopředu konzulární poplatek, budu na drzo platit těch 20 USD, které mají na webu a mělo by mi to projít, nebo myslíš, že to je mrhání časem a energií na vyměňování peněz a lítání do banky?

zaletsi

Tohle je Jirko dobrá otázka, mělo by to projít na ambasádě ve Vídni, kde jsou o dost vstřícnější k vyřizování víz (tohle přesně prošlo těm Slovákům), v Praze to vidím 50/50. Dej pak vědět, jak si dopadl.

Jirka

Jiří Hošek

Tak probíhalo to zajímavě, rád se podělím se zkušeností s dalšími cestovateli. Přišel jsem s vyplněným formulářem, fotkou, pasem, rezervací letenky, ubytování, atd. Chtěl jsem transitní vízum, pán na mě koukal, proč. Vysvětlil jsem mu, že přejedu za 2 dny vlakem do Gruzie a odtud letím pryč. Říkal, že to takto nelze, že bych musel zůstat v tranzitním prostoru, tedy na letišti a tam není ani hotel. Takže je nutné vyřídit klasické vízum za 60 EUR. Tam je ale potřeba pozvání, což jsem říkal že nemám a že cestovky za to chtějí i 3000 Kč. Po chvilce povídání jsem zjistil, že to je celkem sympatický chlap a že víza do Azerbajdžánu jsou jen proto, že my máme víza pro ně (takže stejně jako Rusko) a to ještě přísnější (např. vyžadujeme po nich pojištění, výpis z účtu atd.). No a nakonec mi řekl, že to nějak zkusí zařídit, ale že nic neslibuje a v té horší variantě mi 60 EUR propadne. Tak uvidíme… 🙂

Už ti letenky nikdo nevyfoukne

Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)