Přímé lety do Moskvy a Petrohradu z Prahy za 5063 Kč
24.7.2016

Přímé lety do Moskvy a Petrohradu z Prahy

O této nabídce

Ještě zhruba před 2 lety se cena přímých letů mezi Prahou a Moskvou pohybovala okolo 10 tis. Kč a ani akční nabídky nebyly o mnoho levnější. Naštěstí se v poslední době blýská na lepší časy, takže jsme vás zhruba před rokem mohli informovat o přelomové události, kdy cena poprvé klesla po 6 tis. Kč. Nyní jsme se posunuli zase ještě o krok dopředu, když Aeroflot v rámci své akce prodává přímé lety z Prahy do Moskvy a Petrohradu od srpna až do listopadu už za 5063 Kč!

Pokud tedy preferujete pohodlí přímého letu a nechce se Vám kvůli výhodnější ceně jezdit do Bratislavy či Budapešti, rozhodně byste o této nabídce měli uvažovat.

[highlightbg]

  • Rezervace a termíny:
  • Cestovní období: srpen  – listopad
  • Zavazadlo: v ceně odbavené zavazadlo 23 kg

[/highlightbg]

Víza

Podrobné informace, jak můžete získat vízum do Ruska, získáte v našem fóru.

Proč nyní letět do Ruska?

Ať již máte Rusko rádi nebo ne, nelze zpochybnit, že dovolená v Rusku je tak trochu exotika. Pokud chcete nasát zcela jinou kulturu přímo v Rusku a nehodnotit Rusy jen podle lidí, které potkáváte v Česku nebo na dovolených u moře, je nyní naprosto ideální doba k návštěvě. V Rusku je v současné době poměrně velká krize a díky slabému rublu pořídíte dovolenou o mnoho levně než ještě před pár lety.

Kromě toho, Petrohrad je nepochybně jedno z nejkrásnějších evropských měst a Moskvu si i přes možná negativní počáteční pocit nakonec zamilujete také. 🙂

Kde bydlet?

Hostel Russian Dream Jedná se o jedno z mála ubytování v centru Moskvy, kde se i za dvoulůžkový pokoj vejdete do 400 Kč na os. a noc. Velkou výhodou je poloha zhruba 700 m od Rudého náměstí a blízkost metra Kitay gorod (fialová uprostřed). V tomto hostelu jsou extrémně malé pokoje, takže doporučujeme rezervovat hodně dopředu a objednat si jeden ze 2 největších pokojů, které zde jsou (s oknem). Výhodou je také možnost zrušení rezervace zdarma ještě několik dní před příjezdem, takže můžete průběžně sledovat tajné nabídky bookingu a v případně velké slevy rezervovat na poslední chvíli jiné ubytování.

Hotel Sherston – Tento hotel je pravděpodobně nejlevnější hotel v Moskvě, který odpovídá alespoň z větší části evropským standardům. Jeho výhodou je, že pravidelně padá přibližně týden před požadovaným datem do slev, takže se dá zarezervovat okolo 400 Kč na os. a noc včetně snídaně. Hlavní nevýhodou je vzdálenost od centra (stanice Vladikino – šedá nahoře), která je přibližně 10 minut na metro a 25 minut metrem.

Hotel Varšava – S tímto hotelem by měli být spokojeni i relativně náročnější cestovatelé. Přestože běžná cena se pohybuje okolo 1200 Kč za os. a noc, často se objevuje v tajných nabídkách už okolo 700 Kč za os. a noc se snídaní. Kromě velmi slušné úrovně ubytování stojí za připomenutí snad nejideálnější možná poloha v Moskvě – hned vedle Parku Gorkého (viz níže) v centru přímo u stanice metra Oktyabrskaya (kruhová dole). Garantujeme Vám, že není nic příjemnějšího, než si po náročném dni zajít do parku na romantickou procházku, večeři, zatancovat na nábřeží řeky nebo v zimě zabruslit do parku zalitého ledem. Rudé náměstí je také v dochozí vzdálenosti.

Co v Moskvě navštívit?

1. den: V případě, že máte na prohlídku Moskvy pouze jeden den (což vám neradíme), doporučujeme strávit minimálně většinu tohoto času na Rudém náměstí a v jeho okolí. Na toto hlavní ruské náměstí je mimořádně snadné se dostat, neboť tudy prochází hned několik linií metra. Vystoupit tak můžete v následujících stanicích: Ochotnyj Ryad, Biblioteka imeni Lenina, Teatralnaya ploščaď, Ploščaď  Revolyucii, Arbatskaya, Aleksandrovskij sad, Borovickaya (doporučujeme hlavně první 2). Rudé náměstí je tvořeno 5 hlavními objekty – Státním historickým muzeem, obchodním centrem GUM, chrámem Vasila Blaženého, Kremlem a Leninovým mauzoleem.

  • Leninovo mauzoleum: Vzhledem k tomu, že mauzoleum je otevřeno pouze dopoledne, doporučujeme začít návštěvu právě zde. Mauzoleum je otevřeno v út, st, čt a so od 10:00 do 13:00. Hlavně v létě zde jsou poměrně velké fronty, takže doporučujeme přijít ideálně už kolem 9. hodiny ranní. Velkou výhodou je, že vstup do Mauzolea je bezplatný.
  • chrám Vasila Blaženého: Tento nejznámější ruský chrám měl být během období komunismu zbořen a podařilo se jej zachránit jen díky obrovskému odporu místních obyvatel. Přestože zevnitř není tak hezký jako zvenku, rozhodně stojí za to jej navštívit. Chrám je otevřen denně od 10 do 17 hodin a cena vstupu je 350 rublů.
  • obchodní centrum GUM: Gum je nejluxusnější obchodní centrum v celém Rusku, které je známo zejména svými balkóny, fontánami a zmrzlinou (to je také pravděpodobně to jediné, co si zde budete moci dovolit :)). V současné době je to také snad nejoblíbenější místo v Rusku pro svatební foto, takže hlavně o víkendu je úplně normální, že se zda bude fotit 5 i více novomanželským párů najednou. 🙂
  • Kreml: Kreml je pravděpodobně nejvýznamnější historická památka v Rusku vůbec, jejíž prohlídka vám zabere odhadem půl dne. Kromě jiného se v tomto obřím komplexu nachází 3 nádherné chrámy (Uspenský, Blogověšenský a Archangelský), největší zvon na světě (car kolokol) a největší dělo na světě (car puška). Kreml je otevřen každý den kromě čtvrtka od 10 do 17 hodin a cena lístků se pohybuje okolo od 350 do 700 rublů (podle toho, co vše zde chcete navštívit). Vzhledem k přehlídkám místní stráže doporučujeme Kreml navštívit spíše odpoledne (přehlídka je kolem 4. hodiny a trvá necelou hodinu).

Kromě Rudého náměstí doporučujeme podívat se první den také na Starý Arbat (hlavní pěší zóna Moskvy s řadou restaurací, pouličních umělců a muzeí). Pokud máte čas, můžete nahlédnout také do přilehlých uliček, které jsou autentičtější a v některých případech ještě zajímavější než Arbat samotný. Další budovou, která v této oblasti stojí za vidění, je ruské národní divadlo – Bolschoi teatr. Tuto stavbu určitě stojí za to vidět i z venku, nicméně pokud jste ochotni si trochu připlatit, rozhodně stojí za to zajít si do tohoto jednoho z nejhezčích divadel na světě na některé představení. Cena lístků na internetu začíná již okolo 500 rublů, nicméně lístky jsou vždy velmi rychle vykoupeny překupníky. Tyto lístky si potom můžete zakoupit přes různé agentury od 2000 do 10000 rublů. Pokud nejste ochotni zaplatit tolik, můžete přijít před divadlo těsně před představením a zkusit koupit lístky osobně. Zde potom záleží na vyprodanosti představení – lístky těsně před se tak mohou prodávat i za 100 rublů, stejně jako se mohou vyšplhat až desetitisícům rublů.

V případě, že máte v Moskvě opravdu jen jeden den, doporučujeme alespoň zvenku navštívit také největší chrám Ruska, chrám Krista Spasitele (ano, ten, kde zpívaly Pussy Riot) 🙂 Více o tomto chrámu viz 2. den.

2. den: Druhý den v Moskvě doporučujeme začít u chrámu Krista Spasitele (stanice metra Kropotkinskaya – červená linie) , největšího chrámu Ruska. Tento chrám byl v období komunismu v rámci snah k potírání náboženství zbořen a na jeho místě byly postaveny lázně. Hlavní stavbou, která měla tento chrám nahradit, byla socha Lenina v tak obří velikosti, že v její hlavě měla být Stalinova kancelář. 🙂 Naštěstí památník se nakonec postavit nepodařilo a naopak v 90. letech byl tento chrám podle původních projektů postaven znovu. Odtud doporučujeme jednak sejít dolů k řece a podívat se na památník Petra Velikého. V případě, že máte rádi procházky, můžete se projít po tzv. bulvárním okruhu od chrámu Krista Spasitele po Gogolevkém bulváru, Nikitinském bulváru a Tverském bulváru až do stanice metra Puškinskaya  (fialová). Jedná se o hlavní promenádu Moskvy s množstvím památníků, pouličních umělců apod. Na konci Nikitinského bulváru se můžete podívat do architektonicky velice zajímavého domu Tolstého.

Ve druhé polovině dne doporučujeme zajet se podívat na Vorobjovy gory (Vrabčí hory), kde naleznete budovu Moskevské státní univerzity Lomonosova (MGU) – stanice metra Vorobjovy gory nebo Universitet (červená dole). Odtud můžete pokračovat dolů přes řeku kolem olympijského stadionu v Lužnikách k Novoděvyčímu klášteru (metro Sportivnaya – červená) (v případě, že neradi chodíte pěšky, je pohodlnější jet metrem). Kromě samotného kláštera se zde nachází také hřbitov, kde je pohřbena většina známých osobností ruské historie (obdoba českého Slavína). Klášter je otevřen každý den v týdnu kromě úterý a prvního pondělí v měsíci, kdy je sanitární den od 10 do 17:30. Cena lístků je 150 rublů. Ve večerních hodinách se potom můžete projet na parníku po řece Moskvě. Parníky vyjíždí každou půlhodinu od stanice metra Vorobjovy gory.

3. a další den Program třetího dne již záleží z velké části na osobních preferencích. My jednoznačně doporučujeme navštívit některý z následujících parků (Park pobědy, Park Gorkogo, VDNCH).

Park pobědy (vítězství) (stanice metra Park pobědy tmavě modrá nalevo) – Celý tento park je věnován vítězství Sovětského svazu ve Velké vlastenecké válce a památce padlých bojovníků. Kromě mnoha památníků je zde také velké muzeum vojenské techniky, kde si přijdou na své nejen vojenští nadšenci.

Park Gorkogo (stanice metra Oktyabrskaya kruhová dole) –  Tento park je místem, kam celá Moskva chodí odpočívat. V létě zde lidí sedí na trávnících, piknikují, učí se, hrají vše možné. Je zde letní kino a večerní kurzy tance. Uprostřed parku je jezero, kde si můžete půjčit lodičku. V létě je zde velká nasvícená zpívající fontána. Park Gorkogo je také zaručeně nejhezčí místo v Moskvě v zimě, když je velká část parku zalitá ledem a je možné zde jezdit na bruslích (možnost půjčení).

VDNCH (Výstava úspěchů národního hospodářství) (stanice VDNCH oranžová nahoře) – Tento park je věnován sovětským úspěchům a hlavní roli zde hraje muzeum kosmonautiky a velkým památníkem. Je zde také mnoho atrakcí pro děti (celkově se podobá naší pouti). V zimě je zde také velké kluziště. V dochozí vzdálenosti je také televizní věž Ostankino (nejvyšší budova v Rusku) a velká botanická zahrada.

Izmajlovský trh (stanice Partizanskaya nebo Izmailovskaya, tmavě modrá napravo) – Na tomto trhu seženete naprosto vše, co má něco společného s Ruskem nebo Sovětským svazem – sovětské beranice, sovětské plakáty, jakékoliv suvenýry na velmi nízké ceny. Cokoliv je možné usmlouvat přibližně na 1/3 – 1/2 původní ceny.

Caricino (stanice metra Tsaritsino zelená dole) – Jedná se o letní sídlo Kateřiny Veliké, které je nyní nově zrekonstruované. Vevnitř jsou různé výstavy, takže doporučujeme projít se pouze venku po nádherném parku s několika fontánami. Společně s Parkem Gorkého je to zaručeně nejhezčí místo pro večerní romantickou procházku.

Metro – Moskva je známá možná nejhezčím metrem na světě, když hlavně některé stanice jsou vyloženě uměleckým dílem. Za všeobecně nejhezčí je považována stanice Komsomolskaya (kruhová nahoře), kterou můžete navštívit cestou do Petrohradu nebo Sergeev Posadu (viz níže). Dalšími stanicemi, které stojí za návštěvu, jsou Mayakovskaya (zelená uprostřed), která je nedaleko od Českého domu, nebo Ploščaď revolocii (tmavě modrá uprostřed), ze které se snadno dostanete pěšky na Rudé náměstí.

Kam v okolí?

Okolí Moskvy je známé tzv. zlatým kruhem, který tvoří několik historických měst, které svou krásou často zastiňují Moskvu samotnou. Z těchto měst se dá nejvíce doporučit Sergeev Posad, Vladimír, Suzdal, Jaroslavl a Pereslavl.

Jednodenní výlet:

Sergeev Posad – V Sergeev Posadu je jeden z nejznámějších a nejkrásnějších pravoslavných klášterů vůbec. Cesta vlakem z Jaroslavského nádraží (stanice metra Komsomolskaya na kruhové nahoře) z Moskvy trvá asi 1:20 hod. a vlaky jezdí každých 40 minut. Cena jízdenky je 330 rublů v obou směrech (jízdní řád příměstských vlaků).

Vladimír – Jedno z nejhezčích měst zlatého okruhu známé svým Uspenským chrámem, který následně přesně zkopírovali v Moskvě v Kremlu.  Cesta vlakem z Kurského nádraží (stanice metra Kurskaya na kruhové napravo)  trvá 3 hodiny v jednom směru a zpáteční jízdenka stojí 700 rublů. První vlak jede v 8:12 a poslední z Vladimíru v 19:00 (jízdní řád příměstských vlaků).

Dvoudenní výlet:

Jaroslavl – Pereslavl – Sergeev Posad – Jaroslavl je největší z měst zlatého okruhu, které leží na Volze a kromě mnoha nádherných památek je známé také svou promenádou podél Volhy, kterou jí vybudoval za ohromné peníze Gazprom jako dárek k 1000 výročí založení města. Pereslavl je malé a v celku ne až tak hezké město cestou do Jaroslavle, kde jsou však dále od centra možná nejhezčí chrámy zlatého okruhu. Do Jaroslavle i Pereslavle se dostanete nejlépe autobusem z hlavního autobusového nádraží (stanice metra Shchyolkovskaya tmavě modrá vpravo nahoře). Cesta do Jaroslavle trvá 5 hodin, cena lístku je 600 rublů v jednom směru, přičemž doporučujeme dostavit se na nádraží alespoň hodinu před odjezdem. Cestou zpátky je možné zastavit se v Pereslavli a Sergeev Posadu, odkud je již možné vrátit se vlakem (viz výše) (jízdní řád autobusů).

Vladimír – Suzdal – Suzdal je zdaleka nejkrásnější město z celého zlatého okruhu. Vzhledem k tomu, že je zde mnoho budov dřevěných, je to takový velký skanzen. Dostanete se sem autobusem z Vladimíru přibližně za 40 minut. Vzhledem k horší dostupnosti doporučujeme spojit s návštěvou Vladimíru.

Petrohrad – Pokud jste ještě nebyli v Petrohradě, je je možná varianta spojení Moskvy a právě Petrohradu do jedné návštěvy. Vlaky jezdí zhruba každou hodinu z Leningradského nádraží (stanice metra Komsomolskaya kruhová nahoře). Cena jízdenky je od 1400 rublů v jednom směru a cesta trvá 8 hodin (ideální je tedy vyjet o půlnoci a dojet okolo 8 ráno). Jízdenky doporučujeme koupit několik dní dopředu s možností nákupu přes internet. Rezervační systém nebere některé české karty, ale minimálně Citibank je vyzkoušená (jízdní řády vlaků).

Další tipy:

Jak měnit peníze? – V Moskvě je obrovské množství směnáren, takže kurzy většinou bývají výhodné. Není tedy problém přijet do Ruska s EUR a měnit až na místě. Dokonce je tato varianta často výhodnější, než měnit v ČR rovnou z korun na rubly. NIKDY neměňte v malých směnárnách v podchodech nebo na méně rušných místech. Často zde je kurz až podezřele dobrý (např. 0,05 rublu od středového kurzu na obě strany) a není výjimkou, že vás zde okradou (máme vyzkoušeno na vlastní kůži).

Jak se levně najíst? – Pokud nechcete strávit dovolenou v Mekáči nebo Subway, není to úplně jednoduché. Po celé Moskvě je ale několik sítí restaurací s ruskou kuchyní, kde se dá sehnat oběd okolo 200 Kč. Nejznámější a nejlevnější z těchto restaurací je MUMU (МУМУ), dále potom Jolki Palki (Елки Палки) nebo Grabli (Гpабли).

Studentský průkaz – V Rusku jsou na studentský průkaz obrovské slevy na všechny vstupy, takže určitě vzít s sebou. Problém je v tom, že ne všechny ženské u pokladny uznávají náš ISIC, takže ne vždy uspějete. Někdy se to ale dá uhádat. 🙂

Party v Moskvě – V Moskvě je spousta svělých klubů, takže budete mít z čeho vybírat. Důležité je vědět, že do klubů je vždy třeba nutné vyrazit v obleku / šatech, jinak vás sem nepustí. Ve většině kluvů je také tzv. face control, tj. počítejte s tím, že se vás budou vyptávat, odkud jste, proč tam jdete a kolik tam chcete utratit. Čím půjdete později, tím menší šanci máte, že se vám podaří dostat dovnitř (kolem 11. večer pustí skoro každého, od 1 ráno už třeba každého třetího). Základem je chodit po menších smíšených skupinkách, říkat, že jste z Německa, přijeli jste na dovolenou a chcete vyzkoušet ruskou party. I když náhodou umíte rusky, vždy mluvte anglicky.

Druhou důležitou věcí je chodit všude ve větších skupinkách, protože se vám může stát, že se někdo bude snažit vyprovokovat rvačku nebo vás přepadnout. Kdekoliv budete, dávejte si velký pozor na pití, protože se často stává, že vám někdo dá něco do pití a vy se někde probudíte ráno polonazí. Pokud budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla, nemusíte se ničeho bát.

Konečně, když pojedete v noci do hotelu, můžete využít všudypřítomných neoficiálních taxi (většinou jde o staré Lady), které mohou být výrazně levnější než oficiální taxíky. Nikdo do takového auta nesedejte sami a hodně smlouvejte. Cena po okolí centra (v rámci kruhové linie metra) by neměla přesáhnout 400 rublů.

[singlepic id=151 w=320 h=240 float=center]

[singlepic id=152 w=320 h=240 float=center]

[singlepic id=153 w=320 h=240 float=center]

[singlepic id=154 w=320 h=240 float=center]

[singlepic id=155 w=320 h=240 float=center]


Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)