Norsko: levná pouť drahou zemí
1.9.2017

Norsko: levná pouť drahou zemí

O této nabídce

S levnými letenkami do Norského království se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Jenže samotná letenka Vám v tomto případně ještě nezaručí kompletní budget trip a stane se pouhým jedním nákladem v rámci cesty, který většinou odpovídá ani ne 10 % z celkových výdajů v Norsku. Z blízkých polských letišť není problém běžně pořídit zpáteční letenky již za pětistovku, ale pěkných akcí přímo z Prahy nebývá zrovna přehršel. My Vás o nich však pravidelně informujeme, čehož si všiml i Honza Rosenthaler a využil této pěkné akce k návštěvě Bergenu a okolí. O tom jak stlačil náklady na minimum a přesto viděl spoustu zajímavých míst se s Vámi podělí na následujících řádcích.

Mám rád plánování. Jsem ten typ cestovatele, který má všechno připraveno půl roku dopředu před cestou. Proto jsem měl radost, když jsem uviděl akci na letenky do norského Bergenu s dostatečným předstihem. Za dva tisíce z Prahy, to je dobrá cena, ne? Trochu připlatíme za další zavazadla a hele, schválně sázka, že se s celou dovolenou vlezeme do 8000 Kč. V Norsku? To ses asi zbláznil? Ale za pokus to stojí.

Norsko: levná pouť drahou zemí

 

Načerno v Bergenu

Do Bergenu přilétáme někdy v sedm večer. A nestačíme se divit. Tohle město má větší rozlohu než Praha, i když tady žije jenom něco přes dvě stě tisíc lidí. V rámci našeho levnocestování jsme nepodlehli masivní propagaci Flybussenu a nasedáme do městské hromadné dopravy, což je asi o dvě stovky levnější (přesný popis, jak se nejlépe dostat z letiště do města naleznete na mém blogu). Potom začínáme stoupat na jeden ze sedmi místních kopců a hledat místo na stanování, protože to se tady může všude. Jenomže hned narazíme na cedule se zákazem kempování. Nezbývá, než čekat do půlnoci, kdy se konečně začne stmívat a my můžeme načerno rozbít stan. Vzhledem k tomu, že tady třeba pokuta za jízdu načerno stojí tři tisíce, docela si s naší levnou dovolenou zahráváme.

Norsko: levná pouť drahou zemí

Jenom padesát? Bereme!

Další den se vydáváme na cestu do městečka Odda, centra národního parku Folgefonna. Navštěvujeme ledovec Buerbreen. Než se k němu dostanete, prudce stoupáte podél horské bystřiny. Občas jsou tu dokonce lana, což vás v Norsku překvapuje, protože si tu na bezpečnost moc nepotrpí. Když potom lezete na horu po ledě a jedno uklouznutí by asi znamenalo konec, ale to předbíhám. Cestou zpátky nám cestu blokují koně a nechtějí nás pustit pryč. Jak ovšem je možno vidět na přiložené fotce, i s takovými problémy si dokážeme poradit.

Jako druhou navštěvujeme Trolltungu. Po výletu na tento skalní útvar vás straší dvě věci. První jsou kamenné schody, které musíte nastoupat i sestoupat a druhá je, že Čína se rozhodla obsadit Evropu. Takový počet čínských turistů jsem po cestě sem opravdu nečekal. Na Trolltungu se nedostaneme, protože na fotku na ní se stojí asi hodinová fronta. Proto se sockovsky fotíme jenom vedle a pospícháme zpátky na autobus.

Jídlo na celý pobyt jsme si přivezli z Čech. Samozřejmě, protože je to o mnoho levnější. Ale instantní strava není zrovna pochoutka, a tak když vidím párek v rohlíku v přepočtu za nějaký 55 korun, neodolám. Zbytek naší výpravy se pak nepřestává divit, kde jsem to tak levně sehnal.

Norsko: levná pouť drahou zemí

Norsko: levná pouť drahou zemí

Ledové pláně Hardangerviddské

Naše další zastávka byla v parku Hardangevidda. Ten jsme plánovali přejít. První den po příjezdu byl zabrán tím, že jsme stoupali neustále nahoru po silnici doslova z nuly do tisíce metrů. Brzy jsme zjistili, že i když je cesta po silnici nudnější než v přírodě, budeme na ní s láskou vzpomínat. Každý den jsme v tomto parku přeskakovali nebo brodili tak padesát potoků, snažili se nezapadnout do bažin. To potom přeci jenom hodně zpomalíte. Ze zelené takřka skotské vysočiny jsme se po dvou dnech dostali náhle do Alp. Ač jsme byli ve výšce kolem tisíc metrů, všechno bylo pokryto sněhem, v noci klesala teplota pod nulu a sem tam i sněžilo. A to jsme tam byli v půlce srpna, tudíž velmi příhodném období. Představa, že tam jdu třeba v říjnu, mě začínala děsit.

Norsko: levná pouť drahou zemí

Norsko: levná pouť drahou zemí

Všechno se dá přežít

Co tě nezabije, to tě posílí. Byli jsme stále odolnější vůči výkyvům počasí, hlavně ledovému větru. I když jsem jednou ráno přemýšlel, jaké to bude, až mi ten prst na noze odpadne z omrznutí. Přesto jsme dál zatvrzele spali ve stanu, protože norské chaty nabízely ubytování za nějakých osm set pro jednoho. No a to je dost s naším závazkem. Každý večer jsme si postavili ohrádku z kamení, aby stan tolik neprofukoval, obestavily se batohy a pak mysleli na tropická vedra. Celkově ovšem přechod byl skvělý a doporučuji ho jít aspoň ve zkrácené podobě, není třeba strávit v parku devět dní jako my. Potom jsme se opět vrátili do Bergenu a Norsku zamávali. Let měl na nízkonákladovku ucházející zpoždění, hodinu. Tu jsme vyplnili konzumací nápojů, které kdosi nechal na stole (nesmějte se, na letišti to je jako kdybyste našli dvoustovku). A potom odletěli zpátky.

Norsko: levná pouť drahou zemí

Tak co? Povedlo se?

Povedlo. Konečná cena naší dovolené byla nějakých 7940 korun. Nejvíc nás zlobily norské autobusy, kde za sto kilometrů zaplatíte třeba šest set, ale jinak se to dalo. Zimou a hlady jsme trpěli jenom občas, což k levnému cestování prostě patří.

Pokud by vás zajímalo víc, třeba cesta po Himálaji s vozíčkářem, podívejte se na web – http://leviatan-blog.cz/category/cestovani/ Tam najdete víc povídání, ale i nějaké tipy na cesty. Pro levné letenky ovšem dál věrně používejte Zaleť si!

Jan Rosenthaler

Norsko: levná pouť drahou zemí


guest
18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Michal

Tak až na ty kelímky na letišti, to mohla být pecka…kdo k tomuto druhu cestování nedostal odvahu, píše negativní komentáře ;), a Jarda by měl dodělat i ty ostatní zkoušky 😉
Jen tak dál, mě se takto líbilo Irsko, něco jako moto cestou necestou, samý bivak, z pravidla u lidí co nás vzali stopem, večeře u nich doma se spoustou příběhů…jsem rád, že jsem na to v té době neměl ty finanční prostředky 😉
Našel by se tu někdo, kdo by mi doporučil, nějaký blog o číně, díky.

Jarda

Když nemám na cestu finanční prostředky je rozumnější sedět doma. Zde Vám nabídnou letenky i do velmi rizikových zemí, motivem je pouze inkasovat provize. Žádný vyšší étos v tom ukryt není. Co jsem zde zaregistroval za poslední období. Alžír, Irán, Egypt, Maroko, Keňa, Filipíny a jistě by se našly i další destinace. V těchto zemích je buď neklidná vnitropolitická situace po volbách, či tam jsou území ovládána např. povstalci nebo tam operují buňky IS. A v případě relativně „klidného“ Maroka je zde mnoho migrantů ze Subsaharské Afriky, část z nich se snaží přes Španělské enklávy dostat do Evropy – takže zase nebezpečno. Mj. mám zkoušku i z politologie.

Jiří

Čoveče, ty seš chytrej, ty musíš bejt minimálně raketovej inženýr.

Jarda

Když se budete stále vzdělávat, můžete se i vyučit.

Vojta

Nevím, proč je tu tolik negativních komentářů. Mně se článek moc líbil, jak obsahově, tak slohem. Nevidím nic špatného na tomto způsobu cestování. Naopak obdivuji, když se lidé do takových výzev pouští, protože naplánovat nízkonákladový trek do zahraničí se vším všudy není jednoduché. Většina lidí si proto hlavně z pohodlnosti objedná cestovku a zaplatí o 20 tisíc víc.

Honza

Mne se clanek libil. Netvrdim,ze bych chtel takhle cestovat,ale aspon to ilustruje,ze letenky za tisicovku jsou jenom kapka v mori nakladu. A myslim, ze budou mit spoustu zazitku.
Ja spim rad v penzionu, dojdu si na veceri, zaplati, vstupy…a pak vyjde i vikend v milane s letenkama za 300 na 10 tisic a zadnej luxus. Tak si aspon rad prectu, jak jde delat veci jinak.

Michal

Stanovat načerno, trpět zimou… a proč ne? Komu se jen tak podaří jet do norska a být tam 9 dní a něco poznat? Po pár letech se tomu budou účastníci smát se slovy: „My jsme byli tenkrát blátni, … ale stálo to za to.“

Jan Rosenthaler

Moc Vám děkuji za milá slova. Přesně to o těch blšanech si říkáme už teď. 🙂

Martin

Stanujte načerno, jezděte MHD načerno, dopíjejte cizí pití na letišti. To je fakt strašný, stydím se za ně.

Jan Rosenthaler

Děkuji za Váš názor :). Budu se snažit tyto aktivity omezit.

Jirka

Nelíbí se mi ten článek. Kdyby byl pěkný, rád ho pochválím, ale zdá se, že moc soudnosti autor nepobral. Když pominu pravopisné chyby a ohrané věty jako „co tě nezabije“, opravdu pít po někom na letišti nápoje? To mi přijde už dost za hranou. Ono se dá ušetřit na spoustě věcí, ale tohle už podle mě autor opravdu DOST přehání…

Jan Rosenthaler

Dobrý den, děkuji za přínosnou kritiku. Za chyby se velmi omlouvám. Stejně tak za můj styl psaní.

Padrino11

Hned po priletu doporucuji prepadnout u letiste nahodneho ridice. Trip absolvovat jeho autem, utraty v restauracich a hotelu na jeho kreditku a nakonec ho nechat zamceneho v kufru auta na letistnim parkovisti.

Jarda

Začátek byl kouzelný. Čekat do půlnoci na tmu a potom ve strachu spát několik hodin ve stanu, to bude jistě zážitek do konce života. Jen nevím, zda takové cestování k něčemu je. Nemožnost se uvolnit, koupit si i jen základní potraviny do částky, která u nás odpovídá celodenní průměrné mzdě. Na takové cesty mohou létat snad jen dobrodružní lidé, co chtějí za každou cenu dostávat pravidelné dávky adrenalinu. Ale z takové dovolené se člověk vrátí zcela „vyšťaven“ a nejen finančně. Pochopte, že neznáte ani naší zemi, pouze fragmenty.

Jan Rosenthaler

Dobrý den,
máte pravdu :). Za ty necelé dvě desítky let na naší planetě jsem nepoznal zdaleka ani naší zemi. A je pořád co objevovat.

Huml

hm spat nacerno v rezervaci to je tip k nezaplaceni !!!

Jiří

Když budeš i načerno jezdit autobusem a občas něco štípneš v kšeftu, dostaneš se třeba i pod čtyři tisíce! :))

Kačka

Občas se při levném cestování stane, že to jinak udělat nejde. Myslím, že všichni, kteří takto cestují, ví, o čem mluvím. Pokud jste se do této situace nikdy nedostal, nesoudila bych být Vámi ostatní 😉

Už ti letenky nikdo nevyfoukne

Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)