O této nabídce
S levnými letenkami do Norského království se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Jenže samotná letenka Vám v tomto případně ještě nezaručí kompletní budget trip a stane se pouhým jedním nákladem v rámci cesty, který většinou odpovídá ani ne 10 % z celkových výdajů v Norsku. Z blízkých polských letišť není problém běžně pořídit zpáteční letenky již za pětistovku, ale pěkných akcí přímo z Prahy nebývá zrovna přehršel. My Vás o nich však pravidelně informujeme, čehož si všiml i Honza Rosenthaler a využil této pěkné akce k návštěvě Bergenu a okolí. O tom jak stlačil náklady na minimum a přesto viděl spoustu zajímavých míst se s Vámi podělí na následujících řádcích.
Mám rád plánování. Jsem ten typ cestovatele, který má všechno připraveno půl roku dopředu před cestou. Proto jsem měl radost, když jsem uviděl akci na letenky do norského Bergenu s dostatečným předstihem. Za dva tisíce z Prahy, to je dobrá cena, ne? Trochu připlatíme za další zavazadla a hele, schválně sázka, že se s celou dovolenou vlezeme do 8000 Kč. V Norsku? To ses asi zbláznil? Ale za pokus to stojí.
Načerno v Bergenu
Do Bergenu přilétáme někdy v sedm večer. A nestačíme se divit. Tohle město má větší rozlohu než Praha, i když tady žije jenom něco přes dvě stě tisíc lidí. V rámci našeho levnocestování jsme nepodlehli masivní propagaci Flybussenu a nasedáme do městské hromadné dopravy, což je asi o dvě stovky levnější (přesný popis, jak se nejlépe dostat z letiště do města naleznete na mém blogu). Potom začínáme stoupat na jeden ze sedmi místních kopců a hledat místo na stanování, protože to se tady může všude. Jenomže hned narazíme na cedule se zákazem kempování. Nezbývá, než čekat do půlnoci, kdy se konečně začne stmívat a my můžeme načerno rozbít stan. Vzhledem k tomu, že tady třeba pokuta za jízdu načerno stojí tři tisíce, docela si s naší levnou dovolenou zahráváme.
Jenom padesát? Bereme!
Další den se vydáváme na cestu do městečka Odda, centra národního parku Folgefonna. Navštěvujeme ledovec Buerbreen. Než se k němu dostanete, prudce stoupáte podél horské bystřiny. Občas jsou tu dokonce lana, což vás v Norsku překvapuje, protože si tu na bezpečnost moc nepotrpí. Když potom lezete na horu po ledě a jedno uklouznutí by asi znamenalo konec, ale to předbíhám. Cestou zpátky nám cestu blokují koně a nechtějí nás pustit pryč. Jak ovšem je možno vidět na přiložené fotce, i s takovými problémy si dokážeme poradit.
Jako druhou navštěvujeme Trolltungu. Po výletu na tento skalní útvar vás straší dvě věci. První jsou kamenné schody, které musíte nastoupat i sestoupat a druhá je, že Čína se rozhodla obsadit Evropu. Takový počet čínských turistů jsem po cestě sem opravdu nečekal. Na Trolltungu se nedostaneme, protože na fotku na ní se stojí asi hodinová fronta. Proto se sockovsky fotíme jenom vedle a pospícháme zpátky na autobus.
Jídlo na celý pobyt jsme si přivezli z Čech. Samozřejmě, protože je to o mnoho levnější. Ale instantní strava není zrovna pochoutka, a tak když vidím párek v rohlíku v přepočtu za nějaký 55 korun, neodolám. Zbytek naší výpravy se pak nepřestává divit, kde jsem to tak levně sehnal.
Ledové pláně Hardangerviddské
Naše další zastávka byla v parku Hardangevidda. Ten jsme plánovali přejít. První den po příjezdu byl zabrán tím, že jsme stoupali neustále nahoru po silnici doslova z nuly do tisíce metrů. Brzy jsme zjistili, že i když je cesta po silnici nudnější než v přírodě, budeme na ní s láskou vzpomínat. Každý den jsme v tomto parku přeskakovali nebo brodili tak padesát potoků, snažili se nezapadnout do bažin. To potom přeci jenom hodně zpomalíte. Ze zelené takřka skotské vysočiny jsme se po dvou dnech dostali náhle do Alp. Ač jsme byli ve výšce kolem tisíc metrů, všechno bylo pokryto sněhem, v noci klesala teplota pod nulu a sem tam i sněžilo. A to jsme tam byli v půlce srpna, tudíž velmi příhodném období. Představa, že tam jdu třeba v říjnu, mě začínala děsit.
Všechno se dá přežít
Co tě nezabije, to tě posílí. Byli jsme stále odolnější vůči výkyvům počasí, hlavně ledovému větru. I když jsem jednou ráno přemýšlel, jaké to bude, až mi ten prst na noze odpadne z omrznutí. Přesto jsme dál zatvrzele spali ve stanu, protože norské chaty nabízely ubytování za nějakých osm set pro jednoho. No a to je dost s naším závazkem. Každý večer jsme si postavili ohrádku z kamení, aby stan tolik neprofukoval, obestavily se batohy a pak mysleli na tropická vedra. Celkově ovšem přechod byl skvělý a doporučuji ho jít aspoň ve zkrácené podobě, není třeba strávit v parku devět dní jako my. Potom jsme se opět vrátili do Bergenu a Norsku zamávali. Let měl na nízkonákladovku ucházející zpoždění, hodinu. Tu jsme vyplnili konzumací nápojů, které kdosi nechal na stole (nesmějte se, na letišti to je jako kdybyste našli dvoustovku). A potom odletěli zpátky.
Tak co? Povedlo se?
Povedlo. Konečná cena naší dovolené byla nějakých 7940 korun. Nejvíc nás zlobily norské autobusy, kde za sto kilometrů zaplatíte třeba šest set, ale jinak se to dalo. Zimou a hlady jsme trpěli jenom občas, což k levnému cestování prostě patří.
Pokud by vás zajímalo víc, třeba cesta po Himálaji s vozíčkářem, podívejte se na web – http://leviatan-blog.cz/category/cestovani/ Tam najdete víc povídání, ale i nějaké tipy na cesty. Pro levné letenky ovšem dál věrně používejte Zaleť si!
Jan Rosenthaler