Letíte do Japonska? Tady je pár našich tipů
13.12.2015

Letíte do Japonska? Tady je pár našich tipů

O této nabídce

Aktualizováno 2/2017

Co stojí za vidění?

Vzhledem k tomu, že každý jede do Japonska v jiné období a na jinak dlouhou dobu, budou se itineráře výrazně lišit, přesto však z vlastní zkušenosti uvádíme několik doporučení, co byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Tokio

Tokio je nejlidnatější město na světě, které má včetně aglomerace téměř 35 mil. obyvatel. Centrum města naopak zdaleka tak velké není a díky skvělé síti metra a městským vlakovým linkám (JR Yamanote – linka spojující hlavní části města a JR Chuo – linka protínající město ze západu na východ) jsou přesuny až překvapivě snadné.

Hlavní turistickým cílem při návštěvě Tokia určitě pro každého asi bude císařský palác v samém centru města jen pár set metrů od vlakového a autobusového nádraží. Do samotného sídla císaře se bohužel nedostanete, ale určitě doporučujeme projít se alespoň po vnitřních královských zahradách. Je neuvěřitelný kontrast vidět královský palác postavený v tradičním japonském stylu a jeho velké zelené zahrady hned obrovského množství mrakodrapů všude kolem.

Z našeho pohledu je potom nejzajímavější částí města Ueno a okolí, kde se nachází velký park, několik zajímavých chrámů  a Národní muzeum. Odsud se můžete vydat pěšky do sousední čtvrti Asakusa, kde stojí chrám Sensódži, nejposvátnější a nejvelkolepější chrám v Tokiu, založený v roce 645. Vzhledem k tomu, že z nádraží Ueno jezdí vlaky na letiště v Naritě, doporučujeme si tuto část prohlédnout ihned po příletu, nebo až těstě před odjezdem.

Za vidění v Tokiu ještě stojí Tokyo Tower – 333 m vysoká věž na první pohled připomínající Eiffelovu věž v Paříži.

My osobně jsme v Tokiu strávili 2 dny a dle mého názoru to bylo tak akorát.

[singlepic id=821 w=576 h=432 float=center]

 

Osaka

Osaka je druhá největší japonska aglomerace a současně nejvýznamější město v západním Japonsku. Co se týče památek, je Osaka ještě o něco chudší než Tokio, takže na prohlídku toho nejzajímavějšího by vám měl bohatě stačit jeden den. Turisty nejnavštěvovanějším místěm Osaky je světově známý Osacký hrad, který se nachází v centru města nedaleko od hlavního nádraží.

Kromě něj stojí určitě za vidění chrám Shitennōji, který byl původně založen už v 6. století a je nejstarším buddhistickým chrámem v Japonsku.

Jestliže přiletíte přímo do Osaky, můžete se vydat po našich stopách a projít si prakticky všechny nejzajímavější části města pěšky. Z letiště se vydáte vlakem Nankai Rapid nebo Nankai Airport Express do stanice Namba. Zde si v informačním centru vezmete mapu a projdete pasážemi a tradičními japonskými uličkami až k chrámu Shitennōji a Osackému hradu. Odsud to je již jen kousek k hlavnímu nádraží, odkud můžete vyrazit dále po Japonsku. Celá procházka vám včetně prohlídky zabere přibližně 5-6 hodin.

[singlepic id=822 w=576 h=432 float=center]

 

Kyoto

Kyoto je bývalé hlavní město Japonska a z mého pohledu jedno z nějkrásnějších měst na světě vůbec. V Kyotu naleznete desítky neskutečně krásných památek (téměř všechny pod ochranou UNESCO), přičemž každá z nich by kdekoliv jinde byla tou hlavní. Z hlavních památek můžeme zmínit například Zlatý a Stříbrný chrám, Fushimi Inari-taisha nebo chrám Kiyomizu-dera.

V Kyotu považujeme 2 dny za naprosté minimum.

[singlepic id=823 w=576 h=432 float=center]

 

Nikko

Národní park Nikko a nedaleké stejnojmenné přilehlé městečko jsou ideálním místem pro jednodenní výlet z Tokia. Historie tohoto městečka sahá až do 8. století a je známé především díky chrámu Rinnōji a komplexu Tōshōgū.

[singlepic id=824 w=576 h=432 float=center]

 

Nara

Nara je historické městečko, které bylo hlavním městem Japonska ještě před Kyotem,  a proto nabízí spoustu historických památek a největší sochu Buddhy v Japonsku. Známé je dále svým parkem plným divokých srnek, které se snaží od vás neustále vyloudit něco dobrého na zub.

Nara má také výhodnou polohu nedaleko od Kyota, takže není problém si sem zajet na jednodenní výlet.

[singlepic id=825 w=576 h=432 float=center]

 

Hiroshima

Hiroshima je město známé zejména použitím první atomové bomby „Little boy“ na konci 2. světové války, a tak hlavním důvodem, proč sem míří množství turistů, je návštěva muzea a památníku postaveného k připomenutí této smutné události. S výletem do Hiroshimi většina lidí spojuje návštěvu posvátného ostrova Itsukushima, který se nachází asi 25 km od Hiroshimi. Pohled na provoucí bránu svatyně Itsukushima vám bude určitě dobře známý z mnoha fotek, protože je jedním z hlavních symbolů celého Japonska.

[singlepic id=826 w=576 h=432 float=center]

 

hora Fuji

3776 m vysoká hora Fuji je dalším ze známých symbolů Japonska, přičemž výstup na ni se v posledním letech stal oblíbenou aktivitou jak Japonců, tak i zahraničních turistů. Výstup na tuto horu je možný prakticky je v červenci a srpnu a v některých případech také v červnu a září. Výstup na vrchol hory z důvodu obrovského množství turistů moc nedoporučujeme, ale pokud se tam přeci jenom vydáte, rádi si poslechneme vaše zážitky. 🙂

Pokud se Vám nechce lézt nahoru, můžete vystoupit na stanici Shimo-Yoshida, přejít trať a vyjít na nedaleký kopec. Z něj je údajně nejhezčí pohled na horu Fuji, který jste určitě už také měli možnost vidět na spoustě fotek.

[singlepic id=827 w=576 h=432 float=center]

 

hrad Himeji

Nedaleko od Osaky se nachází největší a prý také nejkrásnější hrad v Japonsku – Himeji. Tento hrad pochází z roku 1333 a jako jeden z mála se dochoval ve své původní podobě. Z Osaky sem Shinkanzenem dorazíte na necelou půlhodinku, takže určitě stojí za návštěvu.

Základní informace před cestou

Doprava z letiště

Nejpohodlnější varianta je, pokud jste si na letišti vyzvedli JR pass a můžete cestovat vlakem bez omezení (viz níže). V takovém případě si vyberete pohodoné spojení a tento problém vám odpadá. Pokud JR pass nemáte vůbec, nebo byste ho třeba nechtěli využít hned od prvního dne, můžete využít některé z možností níže:

Tokio Narita – Nejlevnější variantou je Keisei Limited Express, který stojí 1000 yenů a cesta do stanice Ueno trvá 70 minut. Více podrobností a další možnosti naleznete pod tímto odkazem.

Osaka Kansai – Nejlevnějším způsobem dopravy je cesta vlakem Nankai Airport Expressem za 900 yenů do stanice Namba, nebo JR Kansai Airport Rapid za 1200 yenů (na hlavní nádraží v Osace). Cesta trvá 30 – 70 minut podle toho, jakou variantu si vyberete. Všechny možnosti cesty naleznete pod tímto odkazem.

Hotovost a platby

Vzhledem k tomu, že měnit v Japonsku peníze není úplně jednoduché, doporučujeme vyměnit alespoň nějakou hotovost už v České republice. Další peníze potom můžete vyměnit na letišti, kde je na rozdíl od jiných zemí kurz srovnatelný s kurzy v centru. V Japonsku se se směnárnami prakticky nesetkáte a dokonce i ve většině bank vám peníze nevymění. Tam, kde to možné je, zase výměna zabere zhruba půl hodiny (na letišti je to za minutku), takže jde o zbytečnou ztrátu času.

Jestliže preferujete výběry z bankomatu, počítejte s tím, že vám většina místních bankomatů peníze nevydá a že pro výběr peněz budete muset navštívit místní poštu. Výběr hotovosti je tak možný jen na pár místech ve městě, a to jen v pracovní době pošty.

Aby problémů s platbami nebylo málo, mnoho místních obchodů stále neakceptuje platební karty a i v hotelech často přijímají jen hotovost. I obchody, kde platit kartou lze, potom někdy nepřijímají karty VISA.

Telefon a internet

Vzhledem k tomu, že v Japonsku nevyužívají naši mobilní síť GSM, ale W-CDMA, naše mobilní telefony (hlavně ty starší) často v Japonsku nefungují. Už před odjezdem je tedy dobré podívat se, zda to náhodou není i váš případ.

Dalším podobným problémem, se kterým jsme se často setkávali, je velký nedostatek Wifi zdarma, kterou nenajdete dokonce ani v Mekáči. Pokud tedy stejně jako my spoléháte na to, že se po příjezdu do města nějakou Wifi najdete a zjistíte, jak se vlastně máte dostat do hotelu, pravděpodobně si tím přiděláte dost práce. Veškeré důležité informace o cestě je tedy nejlepší najít už dopředu v hotelu a mít je někde uložené / napsané.

Zásuvky

V Japonsku jsou zcela jiné zásuvky než v Evropě, a to jak svým tvarem, tak i napětím (100 v). V lepších hotelech většinou mají i evropské zásuvky, nebo vám alespoň na recepci půjčí převodník, ale počítejte i s eventualitou, že můžete zůstat bez proudu. Tyto převodníky se také dají koupit za pár yenů v každém obchodě s elektro a podle naší zkušenosti jde o velmi rozumnou investici (není nic horšího než nemožnost si nabít foťák nebo naplánovat výlet na další den).

Doprava po Japonsku

JR pass

Většina návštěvníků Japonska využívá k cestování vlaky, které jsou místním nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem. Pokud v Japonsku jste alespoň několik dní a chcete procestovat více míst, doporučujeme pořídit JR pass na 7, 14 nebo 21 dní, se kterou můžete cestovat téměř všemi vlaky (kromě Nozomi a Mizuho) a některými autobusy po celém Japonsku prakticky bez omezení. JR pass na týden stojí 217 EUR, což odpovídá přibližně ceně jízdenky na Shinkanzen Tokio – Kyoto a zpět.

JR pass si můžete koupit online na těchto stránkách a následně voucher vyměnit po příletu na letišti nebo na některém nádraží.

Willer Express

Kromě vlaku můžete využít také autobusů Willer Express, které nabízejí velmi pohodlné noční spoje za rozumné ceny. V případě menšího množství přesunů můžete kombinovat tento autobus s bežnými (nerychlostními) vlaky, a pravděpodobně vás to vyjde levněji než JR pass. Další výhodou je to, že v těchto autobusech se skutečně dobře vyspíte, takže ušetříte peníze za ubytování a současně i čas, protože nemusíte cestovat přes den.

My sami jsme tohoto autobusu využili na trase Kyoto – Tokio a můžeme ho jen doporučit.

Ubytování

Ubytování jsme ve většině případů rezervovali přes Agodu, a to díky výhodným cenám a také tomu, že zde vždy platíte ubytování kartou, a proto není nutné měnit hotovost.

Minimálně jeden den doporučujeme zůstat v tradičním japonském hotelu – ryokanu. Toto ubytování je typické tím, že se návštěvníci zouvají již u vchodu a dostanete nepříliš pohodlné dřevěné přezůvky (Geta). Na pokojích hosté spí se na rohožích a namísto sprchy je zde společná horká koupel (Onsen). V hotelu také dostanete tradiční koupací kimono (Yukatu), takže si na pár hodin připadáte jako skutečný Japonec.

Naše tipy na hotely

  • Tokio – hezký 3* hotel kousek od nádraží Ueno s pěší dostupností k hlavním památkám za 800 Kč na os. a noc (nyní 60% sleva)
  • Osaka 3* hotel nedaleko od hlavního nádraží s pěší dostupností k Osackému hradu za 800 Kč na os. a noc
  • Kyoto3* hotel v centru s velmi dobrým hodnocením za 500 Kč na os. a noc

Další informace

Nejlepším zdrojem informací o Japonsku jsou webové stránky Japan Guide, kde můžete najít opravdu cokoliv.

V případě, že preferujete informace v českém jazyce, můžete se podívat na stránky cestovatele zennieho, který pravděpodobně zná Japonsko, než jakýkoliv jiný Čech a poutavě o něm píše na svém blogu.


Subscribe
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Už ti letenky nikdo nevyfoukne
Nejlepší akce aerolinek jsou pryč často i během několika minut a bohužel se nikdy nedostane na každého. Nastav si naše e-mailové notifikace, stáhni si appku a o každé akci budeš zaručeně vědět jako první. Jen blázen dává svým soupeřům dobrovolně náskok, no ne? :)
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)