Pojištění storna je tady pro případ, kdy se životní události odehrají jinak, než bylo plánováno. Pojištění storna přijde vhod, když nemůžete odletět na svou vysněnou dovolenou. Co to pojištění storna je a jak to celé funguje? S jakou pojišťovnou máme dobré zkušenosti a u jaké jsme se naopak setkali s mnoha problémy? Kolik pojištění storna stojí a komu se vyplatí? Jak svůj nárok uplatnit? Vysvětlíme, poradíme, doporučíme! Pokračujte ve čtení o pojištění storna.
Pojišťuje se zájezd s cestovní kanceláří, letenky, hotel i další položky spojené s cestou a pobytem. Pojištění nemusí krýt náklady za jazykové kurzy, účast na konferenci nebo třeba vstupenky na fotbalový zápas, jestliže jsou tyto náklady podstatnou nebo dokonce převážnou částí celkových nákladů. K plnění pojištění dojde, když se kvůli nečekaným událostem nebudete moci zájezdu zúčastnit.
Výběr dobré pojišťovny je velmi důležitý. Nejenže každá pojišťovna má odlišné pojistné podmínky, ale každá pak k plnění jinak přistupuje. Některé jsou ochotné, jiné hledají každou skulinu, jak se z plnění vykroutit. Pozorně si přečtěte jak pojistné podmínky dané pojišťovny, tak i její recenze. My máme dobré zkušenosti s pojišťovnami ERV, Uniqa a Allianz. Naopak samé problémy jsme řešili s pojišťovnou Colonnade.
Dostanete peníze zpět, když se jen tak bezdůvodně rozhodnete na dovolenou neletět? Musíme vás zklamat. Nedostanete. Pojištění storna je tady pro vážné životní komplikace, ne pro nerozhodnost. Důvody, na které se pojištění storna vztahuje, najdete v pojistných podmínkách vaší pojišťovny. Pečlivě si je před sjednáním pojištění přečtěte, možná ovlivní váš výběr pojišťovny. Bývají to tyto důvody:
🤒 Akutní nemoc nebo zranění. Pozor, nevztahuje se to na chronické nemoci, se kterými se dlouhodobě léčíte, ani na menší zranění. Třeba zlomenina ruky není pro pojišťovny důvodem, proč byste nemohli na dovolenou. Můžete se setkat i s tím, že se pojištění vztahuje pouze na hospitalizaci nebo upoutání na lůžko. Komplikace v těhotenství uznávají pouze vybrané pojišťovny, a to jen do určitého týdne těhotenství. Na výběr pojišťovny by tedy měly nastávající matky klást zvláštní pozornost.
⚰️ Smrt cestujícího
🏚 Rozsáhlé poškození bydliště v důsledku živelné katastrofy nebo trestného činu
📉 Ztráta zaměstnání jinou než vlastní vinou
👥 Rozvod
🚗 Dopravní nehoda cestou na letiště
⚰️ Vážná nemoc nebo úmrtí v rodině
👶 Adopce dítěte
📄 Neudělení víza, pokud vízum bylo neuděleno jinou než vlastní vinou
⚖️ Předvolání k soudu
🖋 Nesložení maturitní nebo jiné závěrečné zkoušky
👰 Zrušení svatby, je-li svatba cílem cesty anebo se jedná o líbánky
❌ Zrušení události, která byla hlavním účelem cesty
🌪 Přírodní katastrofa v cílové destinaci, pokud je vyhlášena místními úřady za život ohrožující
🐕 Vážná nemoc nebo úmrtí domácího mazlíčka, jedná-li se o psa, kočku nebo koně
Tyto nešťastné (v případě adopce šťastné) události se mohou týkat pouze jedné z pojištěných osob, a přesto se bude plnění z pojištění vztahovat na všechny. Toto platí nejen pro členy rodiny, ale i pro spolucestující kamarády. Podmínkou je, že zájezd, případně letenky a hotel, musí být zakoupen pro všechny osoby společně. Velmi doporučujeme uzavřít pro všechny dohromady i společné pojištění storna.
Pojištění storna je u většiny pojišťoven nutné uzavřít nejpozději v den zakoupení zájezdu, letenek nebo hotelu. Vybrané pojišťovny umožňují uzavřít pojištění storna i den či dva poté. Jen velmi výjimečně lze pojištění uzavřít později, většinou za vyšší cenu.
Nešťastná událost se musí stát nejpozději den před odletem. Jen některé pojišťovny uznají událost, která se stala v den odletu. V této lhůtě je nutné zrušit zájezd/letenku/hotel, není ale nutné v této lhůtě nahlásit pojistnou událost pojišťovně.
Pojištění storna stojí kolem 3-4 % z celkové ceny zájezdu, resp. z částky, na kterou se pojistíte. Ne vždy se vyplatí šetřit a hledat tu nejlevnější pojišťovnu, protože takové pojišťovny hledají každou skulinku, jak se z plnění pojištění vykroutit. A i když právo může být na vaší straně, měsíce až roky dopisování nebo u soudu za to nestojí. Výši částky, na kterou se chcete pojistit, si určujete sami. Pokud si stanovíte nízkou částku, pojištění se bude vztahovat například jen na letenky, cena ubytování už se do toho ale nevejde. Pozor, pokud pojišťujete vícero osob! Někdy se píše částka na osobu, jindy částka pro celou skupinu. Horní limit většinou bývá 100 000 Kč na osobu.
Až na několik málo výjimek máte u pojištění 20% spoluúčast. Jinými slovy, v případě plnění dostanete jen 80 %. Když vám cestovní kancelář, hotel nebo aerolinka nevrátí ani korunu, od pojišťovny dostanete 80 % z ceny zájezdu. Když vám cestovní kancelář, hotel nebo aerolinka část peněz vrátí, od pojišťovny dostanete 80 % ze zbývající částky.
To je velká otázka. My bychom doporučili pojištění storna především rodinám s dětmi. Ty jsou totiž nemocné častěji, než dospělí. Čím větší rodina, anebo čím větší parta kamarádů, tím větší šance, že někoho z cestujících potká nešťastná událost. Pojištění storna pak mohou uplatnit všichni, jak už jsme psali výše. Dále bychom pojištění storna doporučili těm, kteří se chystají na opravdu drahou cestu, na kterou šetří už několik let. V případě nemoci nebo jiné nešťastné události pak nepřijdete o všechny úspory.
Pojistnou událost je nutné nahlásit do jednoho měsíce. Můžete tak učinit elektronicky, telefonicky nebo písemně. Pro plnění je nutné doložit potvrzení o pojistné události, tím je například lékařská zpráva, výpověď od zaměstnavatele, žádost o rozvod, policejní protokol o dopravní nehodě, úmrtní list spolu s rodným či oddacím listem, jedná-li se o smrt osoby blízké... Dále je nutné doložit cestovní smlouvu s dokladem o zaplacení a storno fakturu neboli dobropis.
A jaké jsou vaše zkušenosti? U jaké pojišťovny proběhlo plnění jako po másle a která naopak dělala drahoty? Podělte se s ostatními cestovateli v naší diskuzi. :-)