Na dovolené u moře a tolik by vás lákalo zjistit, jak to vypadá pod hladinou? Anebo jste pod ni už nakoukli a nemůžete se vynadívat? Sdílíme vaše pocity a možná novou životní vášeň! Naše copywriterka je náhodou i potápěčka a PADI Divemaster a dnes vám přináší článek o tom, co je to Open Water Diver a vůbec všechno na téma: kurz potápění.
Chcete potápění nezávazně ochutnat a zjistit, jestli je to něco pro vás? Přečtěte si náš článek, který se tomuto tématu věnuje! Možná vám tato zkušenost bude stačit, možná vás potápění chytne. Možná víte předem, že potápění pro vás prostě je, a tak ani ochutnávku potápění neabsolvujete a chcete se rovnou stát samostatnými potápěči. Jestli se chcete potápět samostatně, respektive se svým buddym nebo partou kamarádů, je nutný kurz potápění a o tom si teď povíme více.
Každá potápěčská škola je certifikovaná jednou z potápěčských asociací, učí podle osnov té dané asociace a i vy budete po absolvování kurzu certifikováni tou danou asociací. Těchto asociací existuje velké množství, některé lokální, jiné celosvětové. Záleží na tom, jakou asociaci si zvolíte? Ano i ne.
První faktorem je kvalita výuky. O některých potápěčských asociacích, jako třeba o PADI nebo SSI, se mluví jako o méně kvalitních. Výdělečnost a rychlost výuky může být pro tyto asociace důležitější, než kvalita a bezpečnost výuky. Naopak asociace CMAS je slavná pro svou náročnější, ale kvalitnější výuku. Uvědomte si ale, že kvalita výuky záleží především na vaší potápěčské škole a instruktorovi. Zkušenosti a přístup vašeho instruktora jsou mnohem důležitější než asociace.
Druhým faktorem při výběru asociace je její uznání ve světě. PADI je nejznámější a nejrozšířenější, ale i SSI, CMAS, NAUI, IANTD a mnoho dalších asociací jsou známé po celém světě a ať už máte certifikaci od kterékoliv z těchto asociací, můžete se potápět kdekoliv. Jediným problémem by mohla být certifikace od lokální asociace, kterou ve světě nemusí znát. Tomu se doporučujeme vyhnout.
Při výběru potápěčské školy nebo potápěčského instruktora se spolehněte na recenze i vlastní zkušenost. Určitě mrkněte na hodnocení na Tripadvisoru a dalších platformách. Zeptejte se na doporučení kamarádů. Porovnejte ceny více potápěčských center a hlavně se nenechte nachytat – cena za kurz by měla obsahovat cenu certifikace, výukové materiály, potápěčské pojištění, kompletní potápěčské vybavení a to i s ploutvemi, maskou a šnorchlem. Dále plnění lahví vzduchem a vstupné do bazénu. Pokud něco není zahrnuto, konečná cena bude vyšší, než se na první pohled zdá, a to i o tisícikoruny. Naopak příliš levné kurzy nejspíš nedosáhnou plné kvality.
Zajděte se do potápěčského centra podívat a pobavit se s instruktory. Jsou zapálení pro věc a rádi vám odpoví na všechny vaše dotazy, nebo si na vás neudělají čas? Vypadá potápěčské centrum a vybavení nově a čistě? Toto jsou faktory, které prozradí kvalitu potápěčské školy.
V neposlední řadě musíme zmínit jazyky - pokud si chcete dělat potápěčský kurz v zahraničí, ale angličtinu nemáte na komunikativní úrovni, poohlédněte se po českém potápěčském centru přímo ve vaší dovolenkové destinaci. Divili byste se, ale české potápěčské školy najdete i v Egyptě, Thajsku nebo na Bali.
Kurz potápění můžete absolvovat doma, a to v bazénu, potápěčské věži, jezeru, rybníku nebo zatopeném lomu, nebo v zahraničí, a to obvykle s kombinací bazénu a moře. Obě varianty mají své pro a proti.
Kurz doma má tu výhodu, že na něj obvykle máme více času. Kurz jde absolvovat během několika víkendů, v mezičase si opakovat teorii, která má čas se v hlavě rozložit a vstřebat. Nikam se nespěchá a všechno je na pohodu. Kurz je v češtině. Nevýhodou je studená voda (brrr!) se špatnou viditelností, ryb je málo a celkově to není taková zábava, jako na korálovém útesu. Nicméně během kurzu by mělo být vaší prioritou učení se novým dovednostem a ne pozorování podmořského života. Navíc obtížné podmínky českého potápění z vás udělají lepší potápěče, které pak ve světě nic moc nerozhodí.
Kurz v zahraničí bývá většinou uspěchaný, protože si nechcete o moc zkrátit vaší dovolenou a válení se na pláži. Teorii nevěnujete tolik času, protože diskotéky a roadtripy mají přednost. Voda je ale teplejší, viditelnost lepší, ryby větší a korály barevnější. A proto jste se do potápění pustili, ne? Kurz v jednoduchých podmínkách z vás ale neudělá tak dobré potápěče, a když se pak potopíte do náročnějších podmínek, můžete mít problém.
Naštěstí je tady ještě třetí varianta, která je podle nás nejlepší. První část kurzu, a to teorii a praktické cviky, absolvujete doma. Druhou část kurzu, tou jsou už plnohodnotné ponory, absolvujete u moře. My jsme takhle začínali a nemůžeme si tuto cestu vynachválit.
K získání Open Water Diver (OWD) certifikace musíte absolvovat teoretickou výuku, a to v podobě přednášek od instruktora a samostudia knížek a koukání na videa. Musíte také projít písemným testem, ale nebojte, není to nic těžkého! Dále vás čeká několik ponorů (kolem 5, dle asociace) v bazénu nebo v klidné části moře a několik ponorů (kolem 4, opět dle asociace) na otevřené vodě. Jo, to proto open water. Během těchto ponorů budete po instruktorovi opakovat cviky, jako třeba sundání a nandání masky pod vodou nebo sdílení vzduchu s buddym. Open Water Diver je první certifikace, kterou získáte. Některé asociace mohou mít tuto certifikaci pojmenovanou jinak, například u CMAS je to * (1 star). Dovoluje vám potápět se samostatně, resp. s buddym (kamarádem). Už nad sebou ale nebudete potřebovat dohled instruktora. Potápět se můžete do hloubky až 18–20 metrů (podle asociace).
Teď už se můžete potápět se svými kamarády, anebo jít ještě dál. V potápění je velké množství dalších kurzů, které vás toho nejen hodně naučí, ale také vám toho více dovolí. Po absolvování kurzu PADI Advanced Open Water Diver (AOWD) se bude moci potápět až do 30 metrů a následně po kurzu PADI Deep Diver až do 40 metrů. Do 40 metrů se můžete potápět také s certifikací CMAS ** (2 stars).
PADI Rescue Diver je super kurz potápění a naučí vás, jak pomoci sobě a ostatním potápěčům, když se objeví nějaký problém.
Dále je tady celá řada speciálních kurzů, neboli specialty courses. Jsou jimi třeba potápění z lodi, potápění v noci nebo potápění se žraloky. Ale pozor! Klidně se můžete potápět z lodi, v noci nebo se žraloky i bez těch speciálních kurzů. Tyto kurzy vás toho nenaučí mnoho nového, nabízí je hlavně asociace PADI a to za veliké peníze. PADI znamená Professional Association of Diving Instructors, díky svému komerčnímu přístupu k potápění je ale PADI známo spíš pod přezdívkou Put Another Dollar In. Snad jedinými ze speciálních kurzů, kterým dáváme palec nahoru, jsou PADI Enriched Air Diver (umožňuje potápět se s Nitroxem, neboli vzduchem obohaceným o kyslík, to nese mnohé výhody) a PADI Dry Suit Diver (budete se moci potápět v suchém neoprenu, který se používá v chladných vodách).
Dalším stupněm už jsou jen profesionální kurzy jako Divemaster a instruktor, se kterými se budete moci vydat na kariéru v potápění.
Jednoduše! Prostě se zastavíte v jakémkoliv potápěčském centru, bez ohledu na to, jestli je PADI, SSI nebo cokoliv jiného. Ukážete jim svojí certifikaci, oni vám půjčí vybavení a jdete se potápět. Časem si můžete koupit vlastní vybavení, abyste ušetřili na půjčovném a měli vždy takové, jaké vám sedí nejlépe. Je to ale veliká investice, doporučujeme si proto vlastní vybavení koupit až po pár měsících, když uvidíte, že ve vás vášeň k potápění neuhasíná a vy se potápíte několikrát do roka.
Potápět se můžete se svým buddym, ale je super využít zkušeností a znalostí místního divemastera nebo instruktora, který zná každou rybu v okolí a ví, kde je ta nejhezčí sasanka a kde se schovává chobotnice.