Přinášíme článek pro všechny horaly, co poslechli volání divočiny. Článek pro lyžaře, horolezce i výletníky. Ať už se chystáte pokořit alpské vrchy nebo se kochat přírodou v podhůří, ať už spíte pod širákem anebo v útulné chatičce, přečtěte si náš inspirující seznam, co si sbalit na hory!
Pohodlná krosna je základ. Měla by mít bederní i hrudní pás, odvětraná záda, pláštěnku a další vychytávky. Super je síťovaná kapsa pro vlhké oblečení, polstrovaná kapsa na cennosti, spodní a boční otevírání hlavní kapsy, píšťalka, camel bag... Žádnou takovou krosnu nemáte? Za super dobrý peníz pořídíte tuhle padesátilitrovou krásku od Decathlonu, pro delší túry ji mají i v devadesátilitrové variantě. Poměr cena-výkon žádná jiná nepřebije :-) Pokud vše balíte do velké krosny, a přitom plánujete podnikat i jednodenní výlety, nezapomeňte si s sebou vzít i malý batůžek na nezbytnosti. Skvělou vychytávkou je taky pár karabin, my už bez nich nedáme ani ránu. Na krosnu s nimi připnete lahev s pitím, spacák i propocené pohory, když je zrovna nepotřebujete mít na nohou.
Sportovní spodní prádlo a teplé ponožky, ponožky musí být vyšší než boty. Plavky, protože nikdy nevíte, kdy narazíte na křišťálové jezírko nebo horký pramen. Termoprádlo, které zahřeje tělo a odvede pot, my milujeme prádlo z ovčí vlny merino. Není nejlevnější, ale ovečka zahřeje víc, než cokoliv jiného, a ani po několika dnech nošení nebudete cítit. Kupte si na vyzkoušení třeba merino tričko s dlouhým rukávem pro pány anebo pro dámy, zamilujete si jej. Sbalte si také bavlněné tričko s dlouhým i krátkým rukávem. Turistické kalhoty, holky klidně legíny. Super jsou kalhoty s odepínacími nohavicemi. Pokud je nemáte, přibalte ještě šortky pro letní dny. Místo mikiny nebo svetru doporučujeme fleecku, je tenčí, lehčí a přitom zahřeje lépe. Také nepromokavou bundu a kalhoty. Jednou možností je maličká pláštěnka sbalitelná do kuličky o velikosti pěsti, druhou variantou pak neporazitelná gore-texka. Nezapomeňte na rukavice, šátek nebo nákrčník, kulicha a kšiltovku.
Botky samochodky jsou samozřejmostí každého horala. Na co ale mnoho horalů zapomíná jsou pohodlné papuče. Na co papuče? Není příjemnějšího pocitu, než když si po dlouhém, prochozeném dni vyzujete pohory a vklouznete do měkoučkých pantoflí. Letíte letadlem a šetříte drahocenné místo v báglu? Vezměte pohory na nohy.
Než hodíte do batohu lehkou noční košili, podívejte se na předpověď počasí. I když přes den mohou panovat vedra, v noci teplota často padá pod bod mrazu, zvlášť ve vyšších nadmořských výškách. Na spaní se tak může hodit termoprádlo a tlusté ponožky. Někdy i kulich.
Spíte-li v hotelu, penzionu nebo chatce, přeskočte rovnou na další bod seznamu. Tenhle bod je totiž pro dobrodruhy, co rádi spí pod milionem hvězd. Sbalte si stan, případně nepromokavou plachtu pro napnutí mezi stromy. Letíte-li letadlem, nezapomeňte, že do příručního zavazadla nesmí přijít ostré a nebezpečné předměty, ani kolíky od stanu. Karimatku doporučujeme nafukovací anebo samonafukovací. Samonafukovací je plněná pěnou, která se sama nafoukne. Izoluje od chladné země lépe, než karimatka nafukovací, která je plněná jen vzduchem. Na druhou stranu, samonafukovací karimatka je i po sbalení mnohem větší a těžší. My preferujeme karimatku nafukovací, ta se po sbalení vejde i do kapsy od kalhot. A teplý spacák!
Místo plotny plynová lahev s vařičem. Menší, lehčí a skladnější alternativou jsou tablety tuhého lihu. Tuhý líh je potřeba vložit do vařiče k tomu určenému. Z naší zkušenosti ale poslouží i prázdná plechovka od kukuřice, jen ji nezapomeňte proděravět pro přístup kyslíku. Tableta se zapálí, na vařič nebo plechovku položí ešus a vaří se. Kdyby tableta vyhasínala, prostě jen přiložte další. Tuhý líh koupíte v outdoor shopech anebo na pod7kilo.cz. Pozor, do letadla nesmíte s žádnou hořlavinou, a toto platí jak pro příruční, tak pro odbavené zavazadlo. Buď můžete koupit plynovou lahev až na místě, anebo propašovat pár lihových tablet. Sice jsou také hořlavina, ale většinou se nějak ztratí, a protože se neumí samy vznítit, nejsou nebezpečné. S sebou si nezapomeňte sbalit ešus, lžíci, ostrý nůž (ne do kabinového zavazadla!), vhod přijde i termoska, prkýnko, houbička a trocha jaru. Decathlon vzal ešus a do něj dal vše potřebné, kupte si sadu pro dva anebo rovnou pro čtyři.
Voda z horské bystřiny chutná líp, než ta balená. Stačí ji mít do čeho nabrat. Naše nejoblíbenější lahev je Nalgene. I po měsících používání voní jako nová. Je takřka nerozbitná, snese mrazy i horké nápoje, a s neoprenovou ponožkou je horké i udrží. Zkrátka lahev a termoska 2v1.
K opravdu vydatné snídani je dobrá ovesná kaše, stačí ji zalít horkou vodou. Ke svačince jsou super proteinové tyčinky, které zasytí, a čokoláda a oříšky, plné dobrých tuků a vitamínů. Hroznový cukr doplní energii, když už jste na dně, a přesnídávky jsou dobrou náhražkou čerstvého ovoce. V dětském oddělení supermarketu najdete i mačkací přesnídávky v pytlíku, takže s sebou nemusíte po horách tahat sklo. K večeři si pochutnejte na instantní polévce nebo těstovinách, rychlé jsou také bramborové noky nebo kuskus. Sbalte si s sebou sůl a lahvičku oleje, bude se hodit.
...je příjemnější než list kapradí. Letíte-li letadlem, kupte jej až na místě, ať nezabírá místo v báglu.
Máte-li přístup ke koupelně se sprchou, vezměte si sprchový gel, šampon a ručník. Pokud takové štěstí nemáte, zachrání to vlhčené ubrousky (pro dámy i intimní a odličovací) nebo antibakteriální gel. A deodorant! Letíte-li letadlem, nezapomeňte, že spreje ani tekutiny v příručním zavazadle nesmí mít víc jak 100 ml v každé lahvičce ani víc jak litr v součtu.
Z hor to bývá k doktorovi daleko, tak si s sebou určitě sbalte lékárničku. Co by taková lékárnička měla obsahovat? Obvaz, sterilní polštářky, elastické obinadlo, zavírací špendlíky, pinzetu, nůžky, trojcípý šátek, pár náplastí, desinfekci, léky proti bolesti a léky proti žaludečním problémům, něco na ztlumení alergické reakce a aluminiovou fólii. Na čím delší túru se chystáte, tím obsáhlejší by lékárnička měla být. Můžete si jí nakombinovat sami anebo koupit celý balíček, třeba maličkou lékárničku Supportmed. Jen léky do ní budete muset doplnit a před letem z ní vyndat ostré předměty.
Chcete-li posedávat po západu slunce venku, bez dobrého repelentu se neobejdete. U repelentu se nevyplatí šetřit. Jen bacha na objem, pokud ho chcete sbalit do příručního zavazadla.
Na horách se každý nejvíce spálí, protože nízké teploty klamou. I když je pod nulou, sluníčko má sílu. A na horách jste k němu blíž!
Samozřejmě záleží, co je vaším cílem. Chodit na túry? Sbalte trekové hole. Ferraty nebo lezení? Hlavně nezapomeňte sedáky, úvazky, helmy... Jedete do hor lyžovat? Bylo by hloupé odjet bez lyží. Letíte-li letadlem, přečtěte si náš článek o cestování se sportovním vybavením. Nezapomeňte, že do příručního zavazadla nepatří žádné ostré a nebezpečné předměty, ani trekové hole.
🗺️ Mapa
Z digitálních map doporučujeme appku Maps.me. Funguje offline, což na horách, kde je internetu jako šafránu, určitě oceníte. Na horách ale především přijde vhod papírová mapa, protože mobil se může vybít a všechny ty super chytré appky vám pak jsou na nic. Papírová mapa bývá přílohou cestovatelských průvodců, jako třeba našich oblíbených od Lonely Planet. Papírovou mapu můžete koupit na místě na většině benzínek a turistických informacích. Často tam seženete jednoduchou mapku zdarma.
Čelovka je určitě praktičtější než svítilna do ruky. Nezapomeňte na náhradní baterky. Čelovku si s sebou berte i na denní túry, přestože se plánujete vrátit před setměním. Plány ne vždy vychází ;-)
Ať můžete své zážitky a vzpomínky ukázat ostatním.
Spíte-li v hotelu, penzionu nebo chatce, nejspíš budete mít přístup k elektřině. "One million star hotel" už ale takovým luxusem neoplývá. Slyšeli jste už o solární powerbance? My máme solární powerbanku DOCA. Na dlouhé výpravy totální paráda!
Knížka nebo o něco skladnější čtečka, herní karty, papír a tužka. Anebo cokoliv jiného, co vám po večerech a při deštivých dnech udělá radost.
Nezapomeňte na občanku, cestovní pas a průkaz pojištěnce, doporučujeme s sebou i papírovou kopii těchto dokladů pro případ ztráty nebo krádeže originálů. Cestovní pojištění také přijde vhod, ale pozor! Na většinu horských sportů, včetně turistiky nad 3 000 m. n. m., se musíte připojistit na extrémní sporty. Jedete-li autem, nezapomeňte na řidičák. Pokud až za hranice EU, tak ani na ten mezinárodní.