S Emirates za teplem do Thajska

Za teplem do jihovýchodní Asie

Zima se sice ke konci roku mílovými kroky moc nepřibližovala, ale pomalu se začal blížit čas koupit „něco do tepla“, protože zimu opravdu rád nemám.

Emirates, moje nejoblíbenější aerolinka, mi nabídla „za málo peněz hodně hodin ve vzduchu“ a krkolomný routing do Bangkoku (BKK) s jednodenním zastávkou v Dubaji (DXB) na cestě tam a jednodenní zastávkou v Hong Kongu (HKG) na cestě zpět byl na světě. K tomu ještě dokoupit od Bangkok Airways Bangkok => Koh Samui a máme itinerář kompletní.

Praha => Dubaj

Emirates – Boeing 777-300 A6-EMQ

Sedadlo 47J

Loading faktor 95 %

Pochmurné páteční dopoledne, zabalit svých pár švestek (vycvičen z Ryanairu, fakt by mi asi i kabinové zavazadlo bohatě stačilo, k čemu proboha 30kg?!) a vzhůru na terminál 1. Na check-inu příjemnej mladík rychle říká „to bude rychlé“. Opak byl pravdou. Se mnou ještě mimo jiné cestoval tatínek, který se jmenuje na chlup stejně, takže můj věrnostní účet u Emirates – Skywards byl uveden u obou, čili 200 % mil, no neberte to. Jedinou nevýhodou bylo to, že jeden z nás by musel zůstat v Praze, protože měli pro dva lidi jenom jedno číslo letenky. Mladík s úsměvem nejdřív listuje v sešitu, poté někam volá, zase volá, mladík je už bez úsměvu ale konečně máme obě letenky v pořádku.

Boarding proběhl bez sebemenších komplikací a po chvilce usedám do velkého Boeingu 777-300 na sedadle 47J. Ať si říká kdo chce, co chce o B777 a jejich deseti místech v řadě, vzadu se dá let na dvojsedačkách a širší uličkou přežít opravdu luxusně.

Boeing 777-300 v Praze

Velmi chutná večeře

Tranzitujeme v Dubaji nedaleko letiště

Tržiště

Burj al Arab

Budoucnost v současnosti

Tranzitujete-li déle jak 5 hodin, máte zdarma od Emirates občerstvení

Dubaj => Bangkok

Emirates – Boeing 777-300 A6-EMR

Sedadlo asi 37J

Loading faktor 100 %

Po jednodenním stopoveru v Dubaji usedáme opět na palubu Emirates. Let plný Pákistánců, Indů a jiných podivínů, spousta z nich jen kašlalo a prskalo, k tomu všemu uprostřed noci tomu dal řev dítka opravdu příjemný punc. No nic, já volím strategii Jameson, Jameson, Jameson, kterého je zdarma na palubě (ne)omezené množství, hudba a dobrou noc. Tato varianta jako vždy funguje a okolo osmé ráno náš pilot správně třískne s triplsedmou o zem, aby dostatečně probudil zbývající ospalé pasažéry.

Bangkok => Koh Samui

Bangkok Airways

ATR 72-500

Loading faktor 100 %

Na přestup v Bangkoku spolu s vyzvednutím a odbavením zavazadel na navazující let Bangkok Airways jsem vyhradil 2 hodiny 15 minut. Ještě jsem si říkal, jestli to není zbytečně moc, ale opak byl pravdou. Nevím, jestli to byla blbá souhra náhod, ale přišlo mi, že Emirates mají stojanku úplně nejdál, co to od terminálu vnitrostátních letů jde. Rychlá chůze se postupně změnila ve sprint. Na imigračním fronta přes 45 minut, říkám nějakému úředníkovi, že máme navazující spoj, on s typicky asijským úsměvem vřele odpovídá, „klid, to stihnete naprosto v klidu.“ Po imigračním to vypadalo tak tak, jenže celé to ještě zkomplikovala reklamace roztrženého kufru. Na check-in Bangkok Airways doslova přilítneme asi 40 minut před odletem a u přepážek nás přivítá fronta na dalších zhruba 30 minut. Absolutně nestíháme. Co teď? Rvu se davem na přepážku business class, za kterou sedí usměvavá asiatka a kde není ani živáčka. Unavený po nočním letu se snažím usmívat a ptám se, jestli by mi nebyla tak hodná a neodbavila nás ještě na aktuální let na Koh Samui. Lehce přikyvuje, mezitím dávám signál ostatním, aby k business přepážce dorazili také. Asiatka z ostatních moc nadšená nebyla, ale kufr odbaven. Rychle ještě vyzkoušet salonek pro economy cestující, který je pro pasažéry Bangkok Airways zdarma a šup busem do vrtulového ÁTRka, které mají pomalované s typickými rybičkami. Let s velkou snídaní byl více než příjemný a po hodině a deseti minutách usedáme na jednom z nejhezčích letišť, kde jsem zatím byl.

A opět pořádná porce skvělého jídla

 

Pěkně pomalované éro Bangkok Airways

I na krátkém letu se podávala snídaně

ATR 72 už v Koh Samui

Koh Samui Airport

Ubytování mezi banánovníky

Chrám

Koh Phangan

Koh Samui => Bangkok

Bangkok airways

Airbus A319

Loading faktor 90 %

Na letiště přijíždíme s časovým předstihem. Když nás vidí milá Thajka na check-inu, říká, že pro nás má dobrou zprávu, všechny lety do Bangkoku (kam mimo jiné Bangkok Air lítá stejně pravidelně, jako pantograf z Prahy do Benešova) jsou sice zpožděné, ale mohli bychom stihnout dřívější let a vesměs na tom vydělat. Ostatní jsou nadšení, já sem smutnej, protože to znamená jediné, žádné ÁTRko na cestě zpět, ale „klasický“ Airbus A319.

Odpolední sváča

Ne zrovna přívětivé mraky

Baggage claim mezi orchidejemi

Bangkok hl. n.

Jeden z chrámů v Bangkoku

Noční pohled z pokoje

Bangkok => Hong Kong

Emirates A380-800, Business class (C)

Loading faktor v C asi 50 %

Sedadlo 23K

A je to tady! To, na co jsem se těšil ze všeho nejvíc. Díky poctivě nasbíraným mílím z předešlých letů s Emirates upgraduji do horního patra. S EK jsem už tuhle trasu letěl, ale celou z Dubaje v economy class, z dolního patra „dobytčáku“ musím určitě doporučit řadu 81, sedadlo K, které má opravdu hoooodně místa na nohy.

Na check-inu, opět obrovský problém se stejnými jmény, do toho ještě jedno jméno poletí v C a druhé v Y, což slečna nemohla absolutně pochopit. Na to přišel její šéf, jeden, dva, tři telefonáty a bylo to.

Tento let byl můj první v C class na horní palubě Airbusu A380 J. Bar neměl žádnou chybu, koktejl mi barmanka namíchala delikátní. Jediné, co mi vadilo, bylo to, že když jsem se opřel pravou rukou o poklop pod okýnkem, téměř vždy jsem ho otevřel. Na delším letu by mi to určitě dost vadilo, no mají kluci u EK ještě co vylepšovat.

Letištní salonek

Výběr byl opravdu pestrý

Nikdo nikde

A jdeme boardovat!

Největší dopravní éro na světě, Airbus A380

Sedačka business class na horní palubě

Soukromý minibar + tablet

A máme tu připravenou postel!

Velmi dobrá ryba

Příprava koktejlu

Plné to úplně nebylo

V oblacích

Sprcha

Hong Kong v noci

…a ve dne

Hong Kong => Dubaj

Emirates Boeing 777-300 A6-EBN

Loading faktor asi 15 %

Vzhledem k tomu, že se mi podařilo „narvat“ na jednu letenku přílet do HKG v 17:30 a odlet do DXB v 17:10, rázem se z toho stal příjemný „denní stopover gratis“. Check-in už snad ani není třeba připomínat, opět šílený problém se stejným jménem. Jenže už tady mi bylo něco divné. Koukám kolem sebe, otevřené čtyři přepážky EK a nikde nikdo. Hm, no nic, utrácím poslední peníze ze své Octopus karty za žemli u Donalda a mířím pomalu ke gate. Zde je lidí, jak šafránu a už se boarduje let do Dubaje. Nakonec v tomhle éru bylo 56 lidí, což jsem na long-haul let ještě nikdy nezažil. Posádka z toho byla taky pěkně překvapená a evidentně si tenhle let užívala. Téměř každý vyfasoval čtyřku uprostřed, dvě deky, čtyři polštářky a z triplsedmy se stala na téměř 9 hodin jedna velká příjemná ložnice.

Něco zapečeného, ale vynikající!

Na stropě se rozsvítily hvězdy, dobrou noc!

A pro jistotu před přistáním sváča

Dubaj => Praha

Emirates Boeing 777-200 A6-EMD

Loading faktor přes 90 %

Z tohohle posledního letu moc vzpomínek nemám. Celý rozlámaný usedám spolu s ostatními na čtyřku uprostřed. Seating dopředu na zadní dvojsedačky z nějakého podivného důvodu udělat nešel, ale co oči nevidí, letadlo je full ale vedle mě je naprosto volná trojka. „Boarding completed“. JUPÍ! Radost byla předčasná. Na tu trojku si to rychle ještě šine drsnej rocker s rockerkou a malym dítkem. Hm, infant vedle mě a já na čtyřce uprostřed, ach jo… Naštěstí infant brzo usnul a zbytek letu až do Prahy byl naprosto v pohodě.

Jedna z nejdelších leteckých linek, Dubaj => San Francisco, 17,5 hodiny non-stop

Oběd před přistáním

 

Celkové hodnocení: Emirates jsou pro mě pořád špičkovou aerolinkou a i přes obrovskou expanzi si stále udržují vysoký standard služeb. Bangkok Airways s ničím nepřekvapili, ale ani s ničím nezklamali, takže proč je nevyužít příště znovu, snad jen s větší rezervou v Bangkoku.

 

4 komentáře

 
 1. Zdeňka Šafaříková

  Dobrý večer,
  také já jsem si přečetla článek v příloze MF a otevřela Vaše stránky. Zatím jsem byla registrována pouze na cestujlevne.com. Díky nadšencům – filantropům, jako jste Vy, letíme s QatarAitways ve středu do Thajska za velmi rozumný peníz. Díky také za info o sedadlech v A380 – dva z nás mají skoro dva metry, tak každé místo pro nohy ocení. Cesta do Dauhá je v Dreamleineru, tam už jsem díky seatguru taky něco vybrala, tak snad to v předstihu z domu vše odbavím. hodně ve zdraví nalítaných mil – Z. Šafaříková

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Zdeňka Šafaříková

   Dobrý večer,

   super, to jsme moc rádi, že budete sledovat i nás. :-) užijte si cestu do Thajska s Qatarci (a pak samozřejmě Thajsko samotné), Dreamliner je krásné letadlo. :)

   JS

 2. Pavel kohel

  Dobry den,
  precetl jsem si clanek v novinach a prvne otevrel Vase stranky.Velmi me to zaujalo a rad se zapojim do cestovani jako Vy.Ja taky rad cestuji a kdysi jsem kvuli tomu i emigroval v r. 79.Meho syna v tom podporuji nyni dela VS a tak se chystame vyrazit.Dekuji za super informace a treba se pridam,kdyz to nebude vadit.Mejte se fajn Kohel

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Pavel kohel

   Dobrý den, super, to nás moc těší! :) Když budete chtít s čímkoliv poradit, napište, rádi poradíme.

   J.