Varšava (WAW)

Toto největší polské letiště nabízí lowcostové lety (Wizzair i Ryanair) stejně jako výhodné lety do vzdálených destinací, a proto je i přes svou relativně větší vzdálenost od České republiky hojně využíváno.

 Letiště: Warsaw Chopin Airport (WAW)

Vzdálené od centra: 10 km

Free wifi: ano – jedná se o wifi různých kaváren a internet není dostupný zdaleka všude. Sám jsem nejlepší internetové připojení objevil v úplně pravé části letiště nedaleko odbavovacích terminálů LOTu (terminál A, sektor C, D, E)

Doprava do centra: Do centra je možné využít hned několik autobusových linek (148, 175, 188, 331 a N32), přičemž podrobné informace naleznete na této stránce: http://www.ztm.waw.pl

Jednorázová jízdenka stojí 4,40 PLN a pohodlná 60 přestupní minutová jízdenka stojí 6,40 EUR. Přestupní jízdenku doporučujeme zejména v případě, že jedete do Varšavy s polskibusem (viz. dále).  Výhodou oproti cestování v České republice je, že studenti mají nárok na 50% slevu, takže jízdenka potom stojí pouze 2,20, respektive 3,20 PLN.

Do Varšavy se dá dostat dvěma základními způsoby, a proto blíže popíšeme dopravu z těchto míst:

Nejvíce lidí zvolí při cestě do Varšavy polskibus, který staví ve stanici „Metro Wilanowska“. Odtud je nejvýhodnější jet metrem bez přestupu do stanice „Centrum“, odkud dále pokračujete autobusem č. 175 na letiště. Autobubus jezdí přibližně každých 10 minut a cesta trvá okolo 25 minut.

Pokud pojedete do Varšavy vlakem, přijedete rovnou na zastávku „Centrum“, odkud můžete jet rovnou autobusem na letiště linkou č. 175.

Doprava do Varšavy: Jednou z možností je jet do Varšavy autobusem z Prahy, ideální je zejména Polskibus se svými 1 PLN akcemi. I mimo tyto akce je možné sehnat lístek okolo 300 Kč.

Druhou možností je cesta vlakem, která je ovšem většinou výrazně dražší.

Levný hotel / hostel v centru: In-Joy Hostel

Levný hotel u letiště:  Hostel Služewiec

Další levné hotely: Levné hotely, Levné hostely

Půjčení auta na letišti: Ano – levná autopůjčovna


3 komentáře

 
 1. Vendula Venny Eliášová

  Hezký večer, chystám se s Polskibus.z Katowic do Varšavy, kde bych měla dorazit 5.9. 4:30 ráno a našla jsem si autobusy přímo na letiště ze zastávky Metro Wilanowska 18 (5:01 – č.715) na zastávku Polezcki 01 z tama přejít na Poleczki 04 a pokračovat busem č. 148 až na letiště, kde bych měla být v 5:22. Chtěla bych se zeptat, jelikož nemám žádné zkušenosti jak z Polskibus, tak se samotnou cestou do Varšavy, zda se mám bát, že bych to nestihla se odbavit a odletět v 7:50 z Varšavského letiště? Pokud by bylo nějaké opoždění, jak nejlépe to vyřešit? Děkuji moc za každou sebemenší radu :)

  • Vendula Venny Eliášová

   Vendula Venny Eliášová

   Ještě jsem se chtěla zeptat, když jsem studentka tak uvádíte, že mohu využít lístek s 50% slevou, ale nikde jsem to polských stránkách nenašla, že se to týká opravdu studentů, tak se jen chci ujistit. Budu nakupovat lístky v automatu na autobusovém nádraží pomocí karty visa, nemůžou nastat nějaké problémy, že by v Polsku neakceptovali naše debetky? Nemám v plánu si měnit peníze.

   • Dobrý večer,

    s Polskibus jsem několikrát cestoval a většinou žádné zpoždění nemívají. O zpoždění píšou na facebooku a je to opravdu jednou za několik dní na některé ze svých tras. To ale neznamená, že nemůžou mít zpoždění nyní, což by vzhledem k času na cestu na letiště byl asi problém. Obávám se, že těžko stihnete zajistit nějakou náhradní dopravu do Varšavy. Řešením by mohlo být vzít si v případě zpoždění na letiště taxi, ale s cenou nemám žádné zkušenosti.

    Pokud jde o 50% slevu, já sám jsem to také nenašel, ale řeklo mi to několik lidí (jak v trafice, kde jsem kupoval lístek, tak slečna, která přede mnou stála u automatu při druhém kupování lístku). Já jsem proto kupoval poloviční a kdyžtak bych dělal hloupého cizince.

    V Polsku by s debetkami být problém neměl, ale já jsem to vyřešil tak, že jsem si vyměnil asi za 5 EUR v autobuse u paní, co seděla vedle mě. Přišlo i fajn mít alespoň nějaký zloté pro případ, že by nešlo platit kartou (tím spíš, když tam dojedete v 5 ráno).

    Mirek