Jak si půjčit auto v zahraničí

Jedním z nejpohodlnějších a často i nejlevnějších způsobů, jak prozkoumávat exotické dálky je půjčení auta. Ačkoliv jsou autopůjčovny v centrech měst či přímořských letoviscích, jejich pobočky jsou i na téměř všech letištích. Pro cestovatele je tedy velmi jednoduché a pohodlné jít rovnou z letadla do auta a při odletu vrátit opět auto na letišti.

Objednat si auto z naší autopůjčovny je velmi jednoduché. Náš vyhledávač vyhledává mezi těmi největšími kvalitními autopůjčovnami, jako je Hertz, Sixt, Avis, National či Alamo a vybere tu nejlevnější cenu. Právě kvůli nejnižší ceně se dozvíte název autopůjčovny až ve voucheru, který vám přijde po rezervaci na e-mail. Ale nepředbíhejme, jak si tedy půjčit auto?

Na stránce www.zaletsi.cz/autopujcovna zadejte místo, kde si chcete půjčit auto. Pokud budete chtít vrátit auto v jiném místě, než jste si ho půjčili, bývá to možné, ovšem jednosměrné pronájmy aut jsou obvykle zpoplatněny speciálním poplatkem, který se platí na místě při převzetí vozu. Pokud si budete půjčovat auto až na místě, můžete zaplatit klidně až o 50 % vyšší částku, než když si ho rezervujete on-line!

Věk řidiče

Věk řidiče je rovněž velice důležitý, auto si můžete půjčit, jakmile je vám 21 a máte řidičák alespoň jeden rok. Spousta autopůjčoven si ještě účtuje tzv. underage, tedy poplatek za to, že jsme „mladí a nevyježdění“. Tento poplatek obvykle platí pro řidiče ve věku mezi 21 – 26 lety.

Palivo

Při výběru auta některé autopůjčovny mají v podmínkách „dodané s plnou a vrácené s plnou“. Nezapomeňte tedy před vrácením auta dotankovat plnou nádrž. V jiném případě můžete mít v podmínkách „dodané s plnou a vrácené s prázdnou“. Obvykle tedy na místě zaplatíte autopůjčovně první nádrž (bývá lehce dražší, než na benzince) a auto vrátíte s úplně prázdnou nádrží.

Pojištění

Pojištění je jedno z důležitých věcí, na které je třeba dávat při rezervaci pozor. Nejlepší pojištění je tzv. pojištění s nulovou spoluúčastí. V případě nehody sice zaplatíte škodu, ovšem pojišťovna vám ji později celou proplatí (pokud tedy neporušíte pojistné podmínky, jako je řízení pod vlivem alkoholu a podobně). Pozor, v tomto pojištění obvykle nejsou pojištěny ráfky, skla či podvozek. Některé autopůjčovny se vám budou snažit nabídnout i „připojištění“ těchto věcí, ovšem zvažte, jestli vám to za nabízenou cenu stojí, obvykle to není nic levného.

Další variantou je pojištění se spoluúčastí, např. 500 €. V případě nehody zaplatíte 500 € a zbytek vám uhradí později pojišťovna. Spoluúčast se dá snížit na 0 € tím, že se připojistíte na místě. Ovšem pozor, toto připojištění není obvykle levná záležitost a může být i ve výši 50 % pronájmu vozidla, takže to také pečlivě zvažte.

Úspěšná rezervace

Na závěr rezervace zadejte informace o řidiči, číslo letu (pokud budete mít zpoždění a bude to večerní let, autopůjčovna má o vás informaci a počká s autem na vás). Poté zadejte číslo vaší debetní či kreditní karty (elektronické karty jako je Visa Electron či Maestro nejsou akceptovány), nezapomeňte mít povoleny transakce přes internet a zarezervujte auto.

Na e-mail vám dorazí link na poukázku, kterou si vytiskněte.

Po příletu na letišti

Jakmile se dostanete ven z letadla, v příletové hale bude stánek s logem vaší autopůjčovny, případně na menším letišti na vás bude čekat pracovník s cedulkou a jménem. V autopůjčovně po vás budou chtít pas/občanku, řidičák a kartu, kterou se zaručíte za vozidlo. Je důležité, aby na této kartě bylo jméno hlavního řidiče. Pokud pocestujete mimo Evropu, je potřeba i mezinárodní řidičák (např. v Korei ale třeba v USA není potřeba). Rovněž doporučujeme mít kreditní (úvěrovou) kartu k dispozici, protože některé autopůjčovny vyžadují právě tuto kartu. O tom, jestli autopůjčovna vyžaduje kreditní kartu, se dočtete na voucheru, který jste obdrželi e-mailem.

Upozorňujeme, že některé autopůjčovny blokují určitou částku na kreditní či debetní kartě jako zálohu za auto a je jedno, jestli máte všechny možné pojištění či nikoliv. Tato částka může být klidně i ve výši 2000 EUR, takže je dobré mít sebou zmíněnou kreditní kartu.

Jakmile dostanete automobil, je dobré zkontrolovat stav nádrže a vyfotit automobil ze všech stran (pro případ, že by autopůjčovna později reklamovala něco, co jste vy nepoškrábali).

Při vrácení auta

Nezapomeňte doplnit nádrž, pokud to máte v podmínkách. Na letišti hledejte značku auta s klíčkem (znak pro vrácení auta). Zkontrolujte auto, že jste tam nic nezapomněli a pokud ho vracíte v pozdních nočních hodinách, stačí klíčky vhodit do schránky u stánku vaší autopůjčovny (pokud tam tedy nikdo nebude) a můžete letět domů.

Pokud budete mít jakékoliv otázky, napište nám do komentářů, rádi je odpovíme.

92 komentářů

 
 1. Václav Dunovský

  Dobrý den,
  chtěl bych poprosit o radu ohledně půjčení auta příští týden v Lisabonu na letišti – recenze na různé půjčovny jsou prakticky vždy více či méně negativní a já s touto destinací nemám žádné zkušenosti.
  Současně mám obavy z té zablokované zálohy na kartě – že mi ji nevrátí, protože odůvodnit si to můžou vlastně čímkoliv – byť auto si před i po detailně nafotím.
  Předem díky za odpověď.

 2. Marketa Jankovska

  Dobry den, doporucite prosim nejakou autopujcovnu v Alicante, ktera by neuctovala jednosmerny poplatek pri vraceni auta v Barcelone? Nebo se tomuto poplatku nevyhneme? Dekuji

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Marketa Jankovska

   Dobrý den,

   přiznám se, že takovou autopůjčovnu neznám, buď to mají nastřelené v základní ceně nebo se ten jednosměrný poplatek platí dodatečně…

   Jirka

 3. Jolana

  Dobrý den,
  v prosinci letíme s přítelem na Taiwan a rádi bychom si půjčili auto a projeli tak co nejvíc míst. Máme v plánu si ho půjčit cca na týden. Chtěla jsem se zeptat, jestli je finančně výhodnější půjčit auto až na místě nebo objednat online? Dívala jsem se přes Vaši autopůjčovnu a čekala jsem tedy nižší částky :) A druhá věc, je potřeba kreditní karta? Z minulých destinací jsme měli zkušenosti, že nebyl problém s debetní kartou (Cagliari, Barcelona,…). A právě na místě jsme objevili i nižší ceny. Díky za odpověď.

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Jolana

   Dobrý den Jolano,

   zrovna na Taiwanu se dá na místě kára půjčit výrazně levněji, jen pozor na pojištění, kterému s největší pravděpodobností v čínštině rozumět nebudete. Co jsem se díval u nás, ty spoluúčasti jsou v pohodě, např. Toyota Vios u Hotai je spoluúčast cca 7000 Kč.

   Jestli po vás nechtěli kreditku v Barceloně nebo v Cagliari, tak to jste měla opravdu štěstí, kreditku chtějí na 99 % míst, kde půjčují káry. :) I v tomhle případě je kreditka vyžadovaná, od místní autopůjčovny určitě ne, ale je to s rizikem.

   Jirka

   PS: a nezapomeňte na mezinárodní řidičák. 😉

 4. Honza

  Dobrý den, jedeme na Sardinii, chtěl bych se zeptat jestli, když mám pouze debetní kartu (s patřičným obnosem), zda nám půjčí auto? Kreditní kartu si již nestihnu vyřídit. Díky Honza

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Honza

   Dobrý den,

   bude to hodně těžké, nevím, jestli na Sardinii mají Sicily by rent – u nich a u Avisu to v Itálii obvykle projde, ale donutí vám si koupit to jejich super předražené pojištění.

   Jirka

 5. Honza

  Dobrý den, prosím o upřesnění, když si u Vás koupím komplexní pojištění vozidla (cca 280 Kč/den) je to na úrovní Collision Damage Waiver with Zero excess. Nějak to z informací u vozidel nechápu. A dále situace: s tímto pojištěním způsobím nehodu, nedám přednost v jízdě. Jedná se o zjevné porušení pravidel sil. provozu. Znamená to, že mě pojistka nekryje – viz d)?
  Pojištění se nevztahuje na:
  a) doplňky, osobní majetek nebo cennosti;
  b) výdaje za hotel nebo jiné výlohy placené z vlastních prostředků;
  c) poplatky za čištění nebo poškození interiéru pronajatého vozidla; nebo
  d) jakoukoli škodu způsobenou tehdy, kdy jste nedodrželi podmínky smlouvy o pronájmu vozidla (řízení pod vlivem alkoholu, záměna paliva, jízda mimo vozovku, porušení pravidel silničního provozu atd.).
  Děkuji

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Honza

   Dobrý den Honzo,

   ano, komplexní pojištění vozidla (to připojištění navíc) je opravdu s nulovou spoluúčastí. Pouze to funguje tak, že vám nejprve pojišťovna peníze strhne a poté dostanete tu svou spoluúčast zpět.

   Pokud způsobíte nehodu, pojištění se na to vztahuje. Neplatí v případě, že to uděláte zjevně (např. dlouho pojedete přes stanovenou rychlost), nedání přednosti v jízdě se obvykle nebere jako zjevné porušení (tj. přehlédnutí vozidla na hlavní silnici).

   Je to ok? :-)

   Jirka

 6. Barbora

  Dobrý den, moc prosím o pomoc, jsem v půjčování aut v cizině úplný lajk, ale vypadá to, že jsem našla super nabídku na půjčení auta na Sardinii v červenci, kam míříme na dovču. Je to na stránkách Rentalcars (od Winrent).
  Cena půjčení auta je 10.365 Kč na celou dobu pobytu což je 9 dní.

  Píší k tomu: Speciální Balíček
  Price includes Collision Damage Waiver and Theft Protection with Zero excess.

  V podmínkách píší: Spoluúčast Auto má výši spoluúčasti při poškození vozidla 1,00 € zahrnuje daně.
  Auto ma výši spoluúčasti při odcizení vozidla 0,00 € zahrnuje daně.
  Při vyzvednutí auta bude autopůjčovna požadovat zálohu ve výši 1000,00 €. Pokud budou splněny všechny podmínky, záloha bude po skončení pronájmu vrácena.

  Znamená to, že v té ceně už je zahrnuto pojištění s nulovou spoluúčastí a já už nemusím nic víc nikde jinde dopojišťovat? Nebo je lepší ještě k tomu dohodnout pojištění od 3. strany? Chtěla bych mít alespoň trochu jistotu, že když se něco stane, budeme na to mít. Hodláme půjčit auto v Olbii a vrátit v Cagliari. Píší o poplatku kolem 70 EUR za vrácení v jiném místě.. tak s tím počítám.. ale nevím jestli to pojištění je takhle dostačující.
  Budu moc vděčná za pomoc.

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Barbora

   Dobrý den,

   Collision Damage Waiver with Zero excess je nejvyšší možné pojištění spoluúčasti. V případě nehody či krádeže (nesmíte řídit pod vlivem atp.) zaplatíte 25 Kč, o ostatní se postará pojišťovna.

   Takže ano, pojištění je zahrnuto v ceně, neřešil bych s třetí stranou, připojišťovat to jedno euro nemá smysl. :)

   Když booknete káru přes nás http://www.zaletsi.cz/autopujcovna , budeme jen rádi. :)

   Jirka

 7. Dobrý den, plánuji půjčení automobilu v Seattlu. V řízení se budou střídat 3 řidiči. Doporučujete nám si předplatit „další řidiče“. Děkuji

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Eva

   Dobrý den,

   záleží, jak moc si věříte a na jak dlouho to auto mít půjčené budete. :-) Obecně ale v USA bych si to radši připlatil, bez pojištění je to tam velké riziko a veškerý servis je tam velmi drahý (pokud řídí nepojištěný řidič a něco se stane, nefunguje pojištění).

   Jirka

 8. Lukáš

  Ahoj,
  řeším teď auto v Dublinu, u půjčovny na rentalcars je v podmínkách u Způsobu identifikace uvedeno:
  „Požadovány jsou 2 způsoby identifikace. Použít lze následující dokumenty: bankovní výpis, vyúčtování za komunální služby, výpis z kreditní karty nebo jiný oficiální dopis, ve kterém je uvedena adresa bydliště a byl zaslán na aktuální adresu hlavního řidiče za poslední 3 měsíce.“
  Opravdu si něco takového musím zajistit, nebo jak to řešit?
  Díky předem, Lukáš.

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Lukáš

   Ahoj Lukáši,

   no jestli to tam mají, tak to možná budou chtít i vidět, ale zkušenosti konkrétně z Dublinu nemám, obvykle stačí kreditní (úvěrová) karta, řidičák a pas.

   Ahoj

   Jirka

 9. Jakub

  Ahoj Jirko,

  v pátek odlétáme do Izraele a rádi bychom si tam půjčili auto. S velkými společnostmi nemám vůbec žádnou zkušenost. Mám sice kreditní kartu u KB, ale s limitem pouze 20 tisíc. Což seteď ukazuje, že bude náš největší problém..
  Měl bys pro mě nějakou radu? :))

  Díky Jakub

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Jakub

   Ahoj Kubo,

   jestli máš kreditku (opravdu úvěrovou kartu) s limitem do 20 000 Kč, mělo by to být v pohodě. Srovnej si to tady: http://www.zaletsi.cz/autopujcovna šel bych do toho nejmenšího auta od Thrifty, kde by měla být spoluúčast 500 USD.

   Jirka

   • Díky za radu, ale stalo se toto..

    Půjčovna si na kartě blokla 5589,- za půjčovné a 1991,- za pojištění. Tím pádem mi na kreditce zbylo cca 12.000,- což nepokryje těch 500 euro, které po mě pravděpodobně budou chtít na místě jako zálohu..

    Je to tak?

    • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

     Jakub

     Tu rezervačku bych zrušil a vytvořil novou a zaplatil to jinou kartou. Tu kreditku potřebuješ až opravdu na místě, není potřeba s tím platit platbu za auto.

     Jirka

 10. Petr

  Ahoj Jirko, když u rezervace uvedenu jinou „country of residence“, bude při vyzvednutí auta problém? Jde o to, že v připadě nastavení CZ je cena výrazně vyšší než když nastavím např. Belize :-) (půjčovna norwegian.com). Nebo mám počkat, jestli cena ještě pro CZ klesne? Díky moc za Vaše služby.

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Petr

   Ahoj Petře,

   vliv by to mít nemělo, asi bych to zkusil booknout. :) Jen teda obrovský bacha na podmínky (pojištění, kreditky, spoluúčasti atp).

   Jirka

 11. Daniela Gallasová

  dobrý den,
  nemám kreditní embosovanou kartu, jed debetní. Zaplatila jsem si pronájem auta v JAR. Pokud zaplatím plné pojištění s nulovou spoluúčastí přímo na přepážce autopůjčovny stačí mi debetní karta?
  Děkuji

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Daniela Gallasová

   Dobrý den Danielo,

   hodně bude záležet na konkrétní autopůjčovně, ale obvykle to takhle chodí. připojištění na nulovou spoluúčast je ale obvykle za ranec.

   Jirka

 12. Nikol

  Dobrý den,
  půjčili jsme si ve Španělsku od společnosti Sixt auto, které mělo být údajně pojištěno. Jelikož jsme odlétali brzy, chtěli aby jsme odevzdali klíče od auta pouze do schránky. Pak nám zaslali formulář, že auto bylo poškozeno a zaslali dvě fotografie, které spolu nemohou souviset. Jako je odřený přední nárazník (ano, toho jsme si nemuseli všimnout, pokud nám auto někdo odřel na parkovišti), ale i odloupnutý lak u kliky dveří řidiče, což by nešlo přehlédnout. I po několika vyjádřeních, na které jsme ani jednou nedostali žádnou odpověď, že se škodou nesouhlasíme a nejsme si ani jedné vědomy, nám přišlo vyúčtování na v přepočtu 11 tisíc korun. Přijde mi zvláštní, že by půjčovna neměla zajištěné havarijní pojištění, které by toto krylo a i částka mi přijde přemrštěná, obzvláště, že jsme přesvědčeni, že škoda při odevzdání na vozidle nebyla. Dá se v tomto případě nějak bránit? Děkuji za opověď

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Nikol

   Dobrý den,

   to je mi líto. Dá se bránit, máte nafocené auto před návratem ze všech stran? Pokud ano, omlátil bych jim fotky auta o hlavu mailem a nic neplatil.

   Strhli si to z karty? Pokud ne, zablokoval bych kartu a nic jim neplatil.

   Jinak havarijko obvykle v ceně je ale záleží, s jakou spoluúčastí jste si auto půjčila. Pokud s tou základní, tak tam bude limit cca 20 – 30 000 Kč a právo na to opravdu mají.

   Jirka

 13. Robert Kratochvíl

  Zajímají mne především požadavky na délku platnosti dokladů (ŘP, CP) – na to jsem nenašel odpověď nikde.

 14. Svatonova

  Dobry den, pujcila jsem auto od Goldcaru na letisti na Mallorce 29.8.2017.Druhy den v noci mi bylo odcizeno z verejneho parkoviste kousek od hotelu.Policejni protokol jsem odevzdala na prepazce.Nikoho to nezajimalo…prisla jsem o depozit 1600 eur a po zkazene dovolene se vratila do Cech.Poradi mi nekdo, jak se pidit po autu?Jak zjistit, zda policie pracuje a auto se nadlo nebo nenaslo..z firmy me pry budou kontaktovat….bohuzel nic…diky za kazdou radu.

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Svatonova

   Dobrý večer,

   tak to je mi líto, že vám ukradli půjčené auto. Bombardoval bych policii dotazy, jak to vypadá, bohužel s těmi nalezenými auty to ve Španělsku není moc dobré a spíš bych s tím moc nepočítal, že něco najdou.

   Jirka

 15. Denisa

  Dobrý den,

  chtěla bych se informovat ohledně podmínek k vypůjčení automobilu. U Carhire je jedna z podmínek i tato:

  Požadovány jsou 2 způsoby identifikace. Použít lze následující dokumenty: bankovní výpis, vyúčtování za komunální služby, výpis z kreditní karty nebo jiný oficiální dopis, ve kterém je uvedena adresa bydliště a byl zaslán na aktuální adresu hlavního řidiče za poslední 8 týdny.

  To si musím něco nechat zaslat na adresu trvalého bydliště?

  Moc děkuji za odpověď, trochu jsem se v tom ztratila 😀

 16. Milan

  Dobrý den,
  obracím se na Vás s dotazem. Jde o mé první zapůjčení vozu v zahraničí, přesněji ve Skotsku. Provedl jsem rezervaci přes internet. Zadal jsem číslo karty. Nicméně mně nedošlo, že pro platby po internetu používám tzv. e-card. Což je papírová platební karta určená na platby po internetu. Zatím mám částku v blokacích, takže nejsem schopen poznat, zda mi peníze ztrhnou, ale pokud ano, tak jak se to pak řeší na místě? Mám další klasickou debetní kartu na své jméno, ale je logicky odlišná od té původní, kterou jsem zadával při rezervaci. Mám tedy dvě otázky. Uznají mi platbu papírovou kartou e-card? A dále, mohu při vyzvednutí vozidla použít jinou (debetní) kartu, než tu, kterou jsem použil při rezervaci? Jde mi o tom, zda ty kartu musí být stejné, či nikoli. Děkuji za případně zkušenosti a rady. Milan

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Milan

   Dobrý den Milane,

   je to jedno, kterou kartu použijete při placení auta on-line, jestli papírovou nebo klasickou plastovou.

   Jestli vám přišel voucher a svítí tam, že rezervace byla potvrzena, tak pak pohoda.

   Při vyzvednutí ale bude požadovat půjčovna kreditní (= úvěrovou) kartu, bez té to pak nepůjde.

   Jirka

 17. Marie

  Prosím Vás, pokud si půjčím auto (Euro Rent A Car) v Tuzle, zaplatím půjčovné a půjčovna si zablokuje na kartě depozit. Kolik činí tento depozit? (Je to 800 eur nebo 1600 eur?) Udávají ve smluvních podmínkách toto: „Autopůjčovna bude požadovat depozit v rozmezí 800,00 € a 800,00 € nezahrnuje daň při vyzvednutí. Depozit bude vrácen po ukončení pronájmu, pokud veškeré podmínky budou splněny.“
  A musím mít mezinárodní řidičský průkaz k vypůjčení auta v BaH? Děkuji za odpovědi a za Vaši skvělou práci. M

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Marie

   Dobrý den Marie,

   800 EUR bude depozit, to je částka, kterou vám zablokují na kartě.

   Do Bosny a Hercegoviny je mezinárodní řidičský průkaz potřeba.

   Jirka