Jak si půjčit auto v zahraničí

Jedním z nejpohodlnějších a často i nejlevnějších způsobů, jak prozkoumávat exotické dálky je půjčení auta. Ačkoliv jsou autopůjčovny v centrech měst či přímořských letoviscích, jejich pobočky jsou i na téměř všech letištích. Pro cestovatele je tedy velmi jednoduché a pohodlné jít rovnou z letadla do auta a při odletu vrátit opět auto na letišti.

Objednat si auto z naší autopůjčovny je velmi jednoduché. Náš vyhledávač vyhledává mezi těmi největšími kvalitními autopůjčovnami, jako je Hertz, Sixt, Avis, National či Alamo a vybere tu nejlevnější cenu. Právě kvůli nejnižší ceně se dozvíte název autopůjčovny až ve voucheru, který vám přijde po rezervaci na e-mail. Ale nepředbíhejme, jak si tedy půjčit auto?

Na stránce www.zaletsi.cz/autopujcovna zadejte místo, kde si chcete půjčit auto. Pokud budete chtít vrátit auto v jiném místě, než jste si ho půjčili, bývá to možné, ovšem jednosměrné pronájmy aut jsou obvykle zpoplatněny speciálním poplatkem, který se platí na místě při převzetí vozu. Pokud si budete půjčovat auto až na místě, můžete zaplatit klidně až o 50 % vyšší částku, než když si ho rezervujete on-line!

Věk řidiče

Věk řidiče je rovněž velice důležitý, auto si můžete půjčit, jakmile je vám 21 a máte řidičák alespoň jeden rok. Spousta autopůjčoven si ještě účtuje tzv. underage, tedy poplatek za to, že jsme „mladí a nevyježdění“. Tento poplatek obvykle platí pro řidiče ve věku mezi 21 – 26 lety.

Palivo

Při výběru auta některé autopůjčovny mají v podmínkách „dodané s plnou a vrácené s plnou“. Nezapomeňte tedy před vrácením auta dotankovat plnou nádrž. V jiném případě můžete mít v podmínkách „dodané s plnou a vrácené s prázdnou“. Obvykle tedy na místě zaplatíte autopůjčovně první nádrž (bývá lehce dražší, než na benzince) a auto vrátíte s úplně prázdnou nádrží.

Pojištění

Pojištění je jedno z důležitých věcí, na které je třeba dávat při rezervaci pozor. Nejlepší pojištění je tzv. pojištění s nulovou spoluúčastí. V případě nehody sice zaplatíte škodu, ovšem pojišťovna vám ji později celou proplatí (pokud tedy neporušíte pojistné podmínky, jako je řízení pod vlivem alkoholu a podobně). Pozor, v tomto pojištění obvykle nejsou pojištěny ráfky, skla či podvozek. Některé autopůjčovny se vám budou snažit nabídnout i „připojištění“ těchto věcí, ovšem zvažte, jestli vám to za nabízenou cenu stojí, obvykle to není nic levného.

Další variantou je pojištění se spoluúčastí, např. 500 €. V případě nehody zaplatíte 500 € a zbytek vám uhradí později pojišťovna. Spoluúčast se dá snížit na 0 € tím, že se připojistíte na místě. Ovšem pozor, toto připojištění není obvykle levná záležitost a může být i ve výši 50 % pronájmu vozidla, takže to také pečlivě zvažte.

Úspěšná rezervace

Na závěr rezervace zadejte informace o řidiči, číslo letu (pokud budete mít zpoždění a bude to večerní let, autopůjčovna má o vás informaci a počká s autem na vás). Poté zadejte číslo vaší debetní či kreditní karty (elektronické karty jako je Visa Electron či Maestro nejsou akceptovány), nezapomeňte mít povoleny transakce přes internet a zarezervujte auto.

Na e-mail vám dorazí link na poukázku, kterou si vytiskněte.

Po příletu na letišti

Jakmile se dostanete ven z letadla, v příletové hale bude stánek s logem vaší autopůjčovny, případně na menším letišti na vás bude čekat pracovník s cedulkou a jménem. V autopůjčovně po vás budou chtít pas/občanku, řidičák a kartu, kterou se zaručíte za vozidlo. Je důležité, aby na této kartě bylo jméno hlavního řidiče. Pokud pocestujete mimo Evropu, je potřeba i mezinárodní řidičák (např. v Korei ale třeba v USA není potřeba). Rovněž doporučujeme mít kreditní (úvěrovou) kartu k dispozici, protože některé autopůjčovny vyžadují právě tuto kartu. O tom, jestli autopůjčovna vyžaduje kreditní kartu, se dočtete na voucheru, který jste obdrželi e-mailem.

Upozorňujeme, že některé autopůjčovny blokují určitou částku na kreditní či debetní kartě jako zálohu za auto a je jedno, jestli máte všechny možné pojištění či nikoliv. Tato částka může být klidně i ve výši 2000 EUR, takže je dobré mít sebou zmíněnou kreditní kartu.

Jakmile dostanete automobil, je dobré zkontrolovat stav nádrže a vyfotit automobil ze všech stran (pro případ, že by autopůjčovna později reklamovala něco, co jste vy nepoškrábali).

Při vrácení auta

Nezapomeňte doplnit nádrž, pokud to máte v podmínkách. Na letišti hledejte značku auta s klíčkem (znak pro vrácení auta). Zkontrolujte auto, že jste tam nic nezapomněli a pokud ho vracíte v pozdních nočních hodinách, stačí klíčky vhodit do schránky u stánku vaší autopůjčovny (pokud tam tedy nikdo nebude) a můžete letět domů.

Pokud budete mít jakékoliv otázky, napište nám do komentářů, rádi je odpovíme.

63 komentářů

 
 1. Robert Kratochvíl

  Zajímají mne především požadavky na délku platnosti dokladů (ŘP, CP) – na to jsem nenašel odpověď nikde.

 2. Svatonova

  Dobry den, pujcila jsem auto od Goldcaru na letisti na Mallorce 29.8.2017.Druhy den v noci mi bylo odcizeno z verejneho parkoviste kousek od hotelu.Policejni protokol jsem odevzdala na prepazce.Nikoho to nezajimalo…prisla jsem o depozit 1600 eur a po zkazene dovolene se vratila do Cech.Poradi mi nekdo, jak se pidit po autu?Jak zjistit, zda policie pracuje a auto se nadlo nebo nenaslo..z firmy me pry budou kontaktovat….bohuzel nic…diky za kazdou radu.

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Svatonova

   Dobrý večer,

   tak to je mi líto, že vám ukradli půjčené auto. Bombardoval bych policii dotazy, jak to vypadá, bohužel s těmi nalezenými auty to ve Španělsku není moc dobré a spíš bych s tím moc nepočítal, že něco najdou.

   Jirka

 3. Denisa

  Dobrý den,

  chtěla bych se informovat ohledně podmínek k vypůjčení automobilu. U Carhire je jedna z podmínek i tato:

  Požadovány jsou 2 způsoby identifikace. Použít lze následující dokumenty: bankovní výpis, vyúčtování za komunální služby, výpis z kreditní karty nebo jiný oficiální dopis, ve kterém je uvedena adresa bydliště a byl zaslán na aktuální adresu hlavního řidiče za poslední 8 týdny.

  To si musím něco nechat zaslat na adresu trvalého bydliště?

  Moc děkuji za odpověď, trochu jsem se v tom ztratila 😀

 4. Milan

  Dobrý den,
  obracím se na Vás s dotazem. Jde o mé první zapůjčení vozu v zahraničí, přesněji ve Skotsku. Provedl jsem rezervaci přes internet. Zadal jsem číslo karty. Nicméně mně nedošlo, že pro platby po internetu používám tzv. e-card. Což je papírová platební karta určená na platby po internetu. Zatím mám částku v blokacích, takže nejsem schopen poznat, zda mi peníze ztrhnou, ale pokud ano, tak jak se to pak řeší na místě? Mám další klasickou debetní kartu na své jméno, ale je logicky odlišná od té původní, kterou jsem zadával při rezervaci. Mám tedy dvě otázky. Uznají mi platbu papírovou kartou e-card? A dále, mohu při vyzvednutí vozidla použít jinou (debetní) kartu, než tu, kterou jsem použil při rezervaci? Jde mi o tom, zda ty kartu musí být stejné, či nikoli. Děkuji za případně zkušenosti a rady. Milan

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Milan

   Dobrý den Milane,

   je to jedno, kterou kartu použijete při placení auta on-line, jestli papírovou nebo klasickou plastovou.

   Jestli vám přišel voucher a svítí tam, že rezervace byla potvrzena, tak pak pohoda.

   Při vyzvednutí ale bude požadovat půjčovna kreditní (= úvěrovou) kartu, bez té to pak nepůjde.

   Jirka

 5. Marie

  Prosím Vás, pokud si půjčím auto (Euro Rent A Car) v Tuzle, zaplatím půjčovné a půjčovna si zablokuje na kartě depozit. Kolik činí tento depozit? (Je to 800 eur nebo 1600 eur?) Udávají ve smluvních podmínkách toto: „Autopůjčovna bude požadovat depozit v rozmezí 800,00 € a 800,00 € nezahrnuje daň při vyzvednutí. Depozit bude vrácen po ukončení pronájmu, pokud veškeré podmínky budou splněny.“
  A musím mít mezinárodní řidičský průkaz k vypůjčení auta v BaH? Děkuji za odpovědi a za Vaši skvělou práci. M

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Marie

   Dobrý den Marie,

   800 EUR bude depozit, to je částka, kterou vám zablokují na kartě.

   Do Bosny a Hercegoviny je mezinárodní řidičský průkaz potřeba.

   Jirka