Jak koupit letenku u Ryanairu

Ryanair nedávno přešel na nový rezervační systém, který se na první pohled tváří jako velmi user friendly. Rozhodně to však neznamená, že bychom se tímto prvním dojmem měli nechat zmást a přestat být obezřetní. Pokud se chcete dozvědět, jak projít rezervaci u Ryanairu snadno a rychle a přitom se nenechat Ryanairem zbytečně obírat o další stovky korun, jste na správném místě.

V našem příkladě jsme se rozhodli zaletět si na prodloužený víkend z Prahy do Londýna. Na stránce www.ryanair.com vybereme místo odletu, cílovou destinaci, datum, počet osob a klikneme na „BOOK NOW“.

Na další stránce se nám otevře přehled letů na námi požadované datum a okolní dny. Zde si vybereme let, který nám časově i cenově nejvíce vyhovuje a klikneme na „CONTINUE“.

Konečně jsme se dostali do fáze, kdy rezervace začíná být zajímavá. Zde je třeba hned na začátku vyplnit jméno a příjmení cestujících a dále objednat si pojištění. Mnoho méně pozorných na tomto místě vybere svou národnost a vůbec nezaregistruje, že mu Ryanair účtuje další poplatek. Možnost „DON’T INSURE ME“, tj. nechci pojistit, je zde velmi šikovně schována.

Hlavní výhodou nového rezervačního systému je to, že není všude různými způsoby potvrzovat, že o další služby opravdu nemáme zájem. Nyní tedy stačí pouze sjet na stránce úplně dolů a znovu kliknout na „CONTINUE“.

V dalším kroku nám Ryanair nabízí, abychom se u něho registrovali pro další nákupy. Pokud nenakupujete letenky pravidelně, doporučujeme zvolit možnost „CONTINUE WITHOUT REGISTERING“.

Nakonec jsme se dostali až na stránku s platbou. Zde nejprve přeskočíme nabídku na loterii Ryanairu, dále vyplníme náš kontakt a abychom nemuseli vyplňovat telefon, můžeme zvolit možnost „NO MOBILE NUMBER“. Zde záleží na každém, zda mu nevadí své číslo uvádět.

Jakmile vyplníme údaje o kartě, stejně jako v dřívějším rezervačním systému se zobrazí nenápadná větička s informacemi o směnném kurzu. Ve skutečnosti je jedná o další a možná hlavní skrytý způsob, jak se na vás Ryanair snaží vydělat. Zde je nutné kliknout na odkaz „MORE INFORMATION“.

V malém okně, které se nám zobrazí, je třeba odkliknout přednastavenou možnost, kdy nám Ryanair nabízí velmi nevýhodný směnný kurz. Tlačítko by tedy mělo zůstat neoznačené.

Nakonec bychom Vás chtěli upozornit, že stejně jako některé jiné společnosti, i Ryanair dává určitou slevu při platbě Visa Electron nebo Maestro. Pokud takovou kartu doma máte, rozhodně raději zaplaťte touto kartou.

Pokud budete mít jakékoliv otázky, napište nám je do komentářů.

197 komentářů

 
 1. Alena

  Dobry den,uz se snazim nekolik dni otevrit stranky RYANAIRU,ale ne a ne nacist..Nevite,zda je nejaky problem?

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Tomáš

   Dobrý den,

   letenky od Ryanairu dorazí okamžitě. Jestli nedorazily, zkontroloval bych spam a pak se mrknul případně, jestli je zablokovaná částka za letenky v internetovém bankovnictví.

   Jirka

 2. Michal

  Ahoj, rád bych se zeptal: Kupoval jsem dvě letenky s celkovou cenou 4753 CZK, ve výsledku mi z účtu zmizelo 5191 CZK. Cena v EUR byla 199,05, ale nutno říct, že při rezervaci tam žádná cena v eurech nebyla. Poradite mi, zda lze nějak postupovat? Děkuji

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Michal

   Ahoj Michale, tohle vypadá, že sis zapomněl odkliknout dynamickou konverzi změny (po zadání karty ti to Ryanair udělá automaticky).

   Teoreticky to jde zrušit přes jejich telefon a vytvořit pak novou rezervaci a dát si před platbou na tohle pozor.

   Jirka

 3. Magda

  Dobrý den,
  Právě jsem si chtěla koupit letenky do Bulharska, na obrazku letadla jsem označila 5 políček =5osob, ve vyúčtování byli napsané pouze 3, nerozumim tomu??nektera mista se platila, jina ne, ale celkem proste jen 3, dekuji moc za radu jak na tento system???????????

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Magda

   Dobrý den,

   musíte si vyhledat nejprve letenky pro 5 osob a ne pouze pro 3, potom by to mělo být v pořádku.

   Jirka

 4. Jarda

  Dobrý den,
  koupil jsem 4 letenky. Na e-mail mi přišla dvě potvrzení ale dvě ne. Na účtu se mi peníze zablokovaly za všechny. Kdy přijdou samotné letenky?
  Děkuji.

  • Jirka Spolek - www.zaletsi.cz (ZaleťSi.cz)

   Jarda

   Měly by dorazit co nejdříve po zaplacení, nicméně blokace neznamená, že je to zaplacené. Zaplacené je to v momentě, kdy peníze reálně odejdou z banky.

   Ještě bych mrknul do spamu, jestli tam náhodou nespadly.

   Jirka